Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-10-12

Rozliczenie sprzedaży udziałów przez wspólników spółki jawnej

Wspólnicy spółki jawnej sprzedali swoje udziały osobie trzeciej. Jakie skutki podatkowe wywołuje sprzedaż udziałów i jak ją rozliczyć?

W odniesieniu do sprzedaży udziału w spółce osobowej prawa handlowego (a taką właśnie spółką jest spółka jawna) powstaje wątpliwość, do jakiego źródła zakwalifikować uzyskany z tego tytułu przychód. Są co do tego rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych, w doktrynie a nawet stanowisku wyrażanym przez organy podatkowe.

W grę wchodzi kwalifikacja uzyskanego przychodu jako uzyskanego ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza bądź też jako uzyskanego z praw majątkowych. W zdecydowanej większości organy podatkowe przychylają się do tej drugiej kwalifikacji uznając, że udział w spółce osobowej prawa handlowego jest prawem majątkowym oraz że katalog przychodów ze zbycia praw majątkowych wskazany jako źródło przychodów w art. 18 ustawy o PIT jest katalogiem otwartym. Zdaniem organów podatkowych bowiem - z uwagi na to, że w art. 18 ustawy o PIT ustawodawca używa zwrotu "w szczególności" - przyjąć należy, że katalog przychodów z praw majątkowych jest otwarty, a zatem można do niego zaliczyć również inne prawa majątkowe, niewymienione w powyższym przepisie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00