Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 1993 nr 97 poz. 443
Wersja aktualna od 1999-09-10
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1993 nr 97 poz. 443
Wersja aktualna od 1999-09-10
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 5 października 1993 r.

w sprawie zasad organizowania przetargu na sprzedaż środków trwałych przez przedsiębiorstwa państwowe oraz warunków odstąpienia od przetargu.

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 1999 r., Nr 70, poz. 780)  

Na podstawie art. 46 ust. 4 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 18, poz. 80, Nr 75, poz. 329, Nr 101, poz. 444 i Nr 107, poz. 464 oraz z 1993 r. Nr 18, poz. 82 i Nr 60, poz. 280) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.[Przetarg publiczny] Przedsiębiorstwo państwowe, zwane dalej „sprzedawcą”, sprzedaje środki trwałe w drodze publicznego przetargu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Komisja przetargowa] 1. Przetarg prowadzi powołana spośród pracowników sprzedawcy komisja przetargowa w składzie co najmniej 3-osobowym lub na zlecenie sprzedawcy podmiot gospodarczy dający rękojmię należytego wykonania zlecenia, zwane dalej „prowadzącym przetarg”.

2. Sprzedawca może ustalić regulamin przetargu, w którym określa szczegółowy tryb działania komisji przetargowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Osoby pozbawione prawa do uczestniczenia w przetargu] W przetargu nie mogą uczestniczyć:

1) osoby wchodzące w skład komisji przetargowej, podmiot gospodarczy wymieniony w § 2 oraz osoby, którym ten podmiot powierzył prowadzenie przetargu,

2) małżonek, dzieci, rodzice i rodzeństwo osób, o których mowa w pkt 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Forma przetargu] 1. Przetarg ma charakter publiczny.

2. Przetarg przeprowadza się w następujących formach:

1) przetargu ustnego (licytacja),

2) przetargu pisemnego (zbieranie ofert).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Cena oszacowania] 1. Przed przystąpieniem do przetargu sprzedawca ustala cenę oszacowania środków trwałych przy uwzględnieniu ich aktualnej wartości rynkowej. Wycena ta może być dokonana przez rzeczoznawców.

2. Cena oszacowania nie może być niższa niż aktualna wartość rynkowa, a jeżeli tej wartości nie można ustalić, to nie może być niższa od początkowej wartości księgowej, uwzględniającej skutki przeszacowania i zmniejszonej o stopień umorzenia.

3. Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Cena wywoławcza] 1. Cena oszacowania jest ceną wywoławczą.

2. Sprzedaż nie może nastąpić za cenę niższą od ceny wywoławczej, chyba że zachodzi przypadek przewidziany w § 29.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Wadium] Sprzedawca ustala wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej sprzedawanego środka trwałego tytułem zabezpieczenia wykonania zobowiązania wynikającego z przetargu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Termin przetargu] 1. Prowadzący przetarg wyznacza termin przetargu oraz ogłasza obwieszczenie o przetargu (zaproszenie do składania ofert).

2. Termin przetargu należy wyznaczyć tak, aby między datą obwieszczenia o przetargu a terminem przetargu upłynęło co najmniej 14 dni.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Obwieszczenie o przetargu] 1. Obwieszczenie o przetargu określa w szczególności:

1) nazwę i siedzibę sprzedawcy oraz prowadzącego przetarg,

2) miejsce przetargu,

3) miejsce i termin, w którym można obejrzeć sprzedawane środki trwałe,

4) rodzaj, typy i ilość sprzedawanych środków trwałych,

5) wysokość ceny wywoławczej i wysokość wadium,

6) sposób wpłacenia wadium we wskazanym terminie,

7) zastrzeżenie, że wadium przepada na rzecz sprzedawcy, jeżeli żaden z uczestników licytacji nie zaofiaruje ceny nabycia równej co najmniej cenie wywoławczej,

8) informację, że wadium złożone przez oferentów, których oferty nie zostaną przyjęte, zostanie zwrócone bezpośrednio po dokonaniu wyboru oferty, a oferentowi, którego oferta została przyjęta, zostanie zarachowane na poczet ceny; jeżeli wadium złożone przez nabywcę było w innej formie niż w gotówce, ulega zwrotowi po zapłaceniu ceny nabycia.

2. W zaproszeniu do składania ofert określa się ponadto:

1) miejsce, termin i tryb składania ofert oraz okres wiązania ofert,

2) zastrzeżenie, że sprzedawcy przysługuje prawo swobodnego wyboru oferty, jeżeli uczestnicy przetargu zaofiarowali tę samą cenę,

3) zastrzeżenie, że wadium przepada na rzecz sprzedawcy, jeżeli oferent, którego oferta zostanie przyjęta, uchyli się od zawarcia umowy,

4) informację, że wadium złożone przez oferentów, których oferty nie zostaną przyjęte, zostanie zwrócone bezpośrednio po dokonaniu wyboru oferty, a oferentowi, którego oferta została przyjęta - zostanie zarachowane na poczet ceny.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Zamieszczenie obwieszczenia w prasie] 1. Obwieszczenie o przetargu zamieszcza się w codziennej prasie krajowej lub lokalnej w zależności od wartości przedmiotu przetargu w sposób umożliwiający dotarcie do szerokiego kręgu zainteresowanych oraz na widocznym miejscu w lokalu sprzedawcy, a także w innych miejscach uznanych za celowe, jeżeli zaś przeprowadzenie przetargu zlecono podmiotowi gospodarczemu, o którym mowa w § 2 ust. 1 - również w lokalu tego podmiotu.

2. Jeżeli wartość przedmiotu przetargu stanowi dziesięciokrotną kwotę określoną w odrębnych przepisach w sprawie uznawania składników majątkowych za środki trwałe, to obwieszczenie, o którym mowa w ust. 1, podlega zamieszczeniu w codziennej prasie krajowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2

Przetarg ustny (licytacja)

§ 11.[Publiczna licytacja] Przetarg ustny odbywa się w drodze publicznej licytacji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Informacje podawane do wiadomości po wywołaniu przetargu] Po wywołaniu przetargu prowadzący przetarg podaje do wiadomości:

1) przedmiot przetargu,

2) cenę wywoławczą,

3) wysokość wadium,

4) termin uiszczenia ceny nabycia,

5) zmiany w stanie faktycznym i prawnym środka trwałego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Wadium] Przed przystąpieniem do licytacji uczestnicy składają wadium w wysokości przewidzianej warunkami przetargu. Wadium składa się w gotówce lub, w uzgodnieniu ze sprzedawcą, w papierach wartościowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Minimalna liczba uczestników przetargu] Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Wywołanie ceny środka trwałego] Licytacja rozpoczyna się do wywołania ceny środka trwałego przeznaczonego do sprzedaży.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Minimalne postąpienie] Postąpienie nie może wynosić mniej niż jeden procent ceny wywołania. Zaofiarowana cena przestaje wiązać uczestnika przetargu, gdy inny uczestnik zaofiarował cenę wyższą.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Zamknięcie przetargu i udzielenie przybicia] Po ustaniu postąpień prowadzący przetarg, uprzedzając obecnych, po trzecim ogłoszeniu zamyka przetarg i udziela przybicia licytantowi, który zaofiarował najwyższą cenę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[Sprzedaż środków trwałych] Z chwilą przybicia następuje sprzedaż środków trwałych na rzecz nabywcy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.[Termin zapłaty] Nabywca jest obowiązany zapłacić cenę nabycia natychmiast po udzieleniu mu przybicia bądź w terminie wyznaczonym przez prowadzącego przetarg, nie dłuższym niż 7 dni.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.[Skutki nieuiszczenia zapłaty] Nabywca, który w terminach określonych w § 19 nie uiści ceny nabycia, traci prawa wynikające z przybicia oraz złożone wadium.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21.[Wydanie przedmiotu nabywcy] Wydanie przedmiotu sprzedaży nabywcy następuje niezwłocznie po zapłaceniu ceny nabycia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22.[Zaliczenie wadium na poczet ceny nabycia lub jego zwrot] Wadium złożone w gotówce przez nabywcę ulega zaliczeniu na poczet ceny nabycia. Wadium złożone w innej formie ulega zwrotowi po zapłaceniu ceny nabycia. Wadium złożone przez innych uczestników przetargu podlega zwrotowi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 23.[Protokół z przebiegu przetargu] 1. Prowadzący przetarg sporządza z jego przebiegu protokół, który powinien zawierać:

1) oznaczenie miejsca i czasu przetargu,

2) imiona i nazwiska osób prowadzących przetarg,

3) wysokość cen wywoławczych,

4) najwyższą cenę zaofiarowaną za środek trwały,

5) imię, nazwisko i miejsce zamieszkania nabywcy,

6) wysokość ceny nabycia i oznaczenie sumy, jaką nabywca uiścił na poczet ceny,

7) wnioski i oświadczenia osób obecnych przy przetargu,

8) wzmiankę o odczytaniu protokołu,

9) podpisy osób prowadzących przetarg i nabywcy lub wzmiankę o przyczynie braku podpisu.

2. Jeżeli nabywca nie uiści ceny nabycia w terminie wskazanym, należy niezwłocznie uczynić o tym wzmiankę w protokole z przetargu; taką samą wzmiankę należy uczynić o wpłaceniu w przepisanym terminie ceny nabycia. W tym przypadku stosuje się przepis § 20.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3

Przetarg pisemny

§ 24.[Obowiązki prowadzącego przetarg] 1. Prowadzący przetarg dokonuje otwarcia ofert, ustala, które z nich uznaje się, zgodnie z obowiązującymi przepisami, za ważne oraz czy oferenci uiścili wymagane wadium, a nadto wybiera oferenta, który zaofiarował cenę najwyższą.

2. W razie ustalenia, że kilku oferentów zaofiarowało tę samą cenę, prowadzący przetarg wybiera nabywcę lub postanawia o kontynuowaniu przetargu w formie licytacji między tymi oferentami, wyznaczając jednocześnie termin licytacji. Do licytacji stosuje się przepisy § 11-23.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 25.[Zawiadomienie oferenta o przyjęciu oferty] 1. Zawiadomienie oferenta o przyjęciu oferty oznacza zawarcie umowy sprzedaży w trybie przetargu.

2. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość, sprzedawca ustala z notariuszem termin zawarcia umowy sprzedaży i zawiadamia o tym terminie osobę, która wygrała przetarg.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 26.[Termin zapłaty] Nabywca jest obowiązany zapłacić cenę nabycia niezwłocznie po zawarciu umowy sprzedaży lub w terminie wyznaczonym przez prowadzącego przetarg, nie dłuższym niż 7 dni. Przepisy § 20-22 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 27.[Protokół z przebiegu przetargu] Z przebiegu przetargu sporządza się protokół. Przepis § 23 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4

Warunki odstąpienia od przeprowadzenia przetargu

§ 28.[Przesłanki dopuszczalności sprzedaży środków trwałych bez przeprowadzenia przetargu] Sprzedawca może sprzedać środki trwałe bez przeprowadzenia przetargu w przypadkach, gdy:

1) środki te mają cenę rynkową i jest oczywiste, że w drodze przetargu nie otrzyma się ceny wyższej,

2) przedmiotem sprzedaży są składniki majątkowe, których wartość wynikająca z ewidencji księgowej, uwzględniającej skutki przeszacowania i zmniejszonej o stopień umorzenia, nie przekracza kwoty określonej w przepisach w sprawie uznawania składników majątkowych za środki trwałe,

3) [1] przedmiotem sprzedaży są lokale mieszkalne stanowiące własność przedsiębiorstwa państwowego, a sprzedaż następuje za cenę nie niższą niż 50% ich wartości rynkowej na rzecz najemcy lub stale z nim zamieszkującej osoby bliskiej, w rozumieniu art. 4 pkt 13 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i z 1999 r. Nr 49, poz. 484); cenę określa się z uwzględnieniem, że przedmiotem sprzedaży są lokale zajęte, a wartość ulepszeń dokonanych przez najemcę zalicza się na poczet ceny lokalu,

4) przedmiotem sprzedaży są środki trwałe przeznaczone do produkcji podejmowanej w innym przedsiębiorstwie państwowym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 29.[Sprzedaż środków trwałych bez przeprowadzania kolejnego przetargu w przypadku nieuzyskania ceny wywoławczej] Jeżeli środki trwałe nie zostały sprzedane w drodze przetargu po cenie wywoławczej, sprzedawca może je sprzedać bez przeprowadzenia kolejnego przetargu po cenie najwyższej oferowanej, ale nie niższej niż 1/2 ceny oszacowania w przypadku ruchomości i nie niższej niż 2/3 ceny oszacowania w przypadku nieruchomości.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZDZIAŁ 5

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 30.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 1990 r. w sprawie zasad organizowania przetargu na zbycie środków trwałych przez przedsiębiorstwa państwowe oraz warunków odstąpienia od przetargu (Dz. U. Nr 45, poz. 260).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 31.[Przepis przejściowy] W sprawach nie zakończonych do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie przepisy dotychczasowe.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 32.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

[1] § 28 pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 1999 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad organizowania przetargu na sprzedaż środków trwałych przez przedsiębiorstwa państwowe oraz warunków odstąpienia od przetargu (Dz.U. Nr 70, poz. 780). Zmiana weszła w życie 10 września 1999 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00