Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2001 nr 40 poz. 462
Wersja archiwalna od 2005-01-27 do 2006-08-16
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2001 nr 40 poz. 462
Wersja archiwalna od 2005-01-27 do 2006-08-16
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 4 maja 2001 r.

w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2005 r., Nr 6, poz. 36)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 85 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 i Nr 160, poz. 1083, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 11, poz. 95 i Nr 92, poz. 1062, z 2000 r. Nr 94, poz. 1037, Nr 116, poz. 1216, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1315 oraz z 2001 r. Nr 16, poz. 166 i Nr 39, poz. 459) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zeznanie podatkowe] 1. Podatnicy podatku od spadków i darowizn są zobowiązani do składania zeznań podatkowych o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem:

1) spadku;

2) darowizny;

3) zasiedzenia;

4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w postaci powołania do spadku albo w postaci zapisu;

6) praw do wkładów oszczędnościowych na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek jego śmierci;

7) [1] dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

2. W zeznaniu, o którym mowa w ust. 1, należy wymienić:

1) dane podatników zobowiązanych do złożenia zeznania:

a) imiona, nazwiska, adresy, numery identyfikacji podatkowej (NIP),

b) stosunek osobisty nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe,

c) wielkość nabytego udziału;

2) [2] imię i nazwisko oraz ostatni adres zamieszkania spadkodawcy lub odpowiednio darczyńcy, wkładcy wkładów oszczędnościowych, uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego, zbywcy (strony) w umowie o zniesienie współwłasności lub ugody w tym przedmiocie;

3) nabyte rzeczy znajdujące się w kraju i prawa majątkowe podlegające wykonaniu w kraju, miejsce położenia tych rzeczy lub wykonywania praw majątkowych oraz ich wartość rynkową, określoną według stanu na dzień nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego;

4) nabyte rzeczy znajdujące się za granicą i prawa majątkowe podlegające wykonaniu za granicą, miejsce położenia tych rzeczy lub wykonywania praw majątkowych oraz ich wartość rynkową, określoną według stanu na dzień nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego;

5) długi i ciężary obciążające nabyte rzeczy i prawa majątkowe i ich wartość, a także dołączone do zeznania dokumenty potwierdzające ich istnienie, a przy nabyciu w drodze zasiedzenia wartość nakładów poniesionych na rzecz podczas biegu zasiedzenia.

3. Do zeznania należy dołączyć dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania potwierdzające:

1) [3] nabycie rzeczy i praw majątkowych, w szczególności mogą to być: orzeczenie sądu, testament, umowa, ugoda, zaświadczenie banku o nabyciu praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładcy lub zaświadczenia towarzystwa funduszy inwestycyjnych o nabyciu jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci;

2) posiadanie przez zbywcę tytułu prawnego do rzeczy i praw majątkowych wymienionych w zeznaniu;

3) istnienie długów i ciężarów, obciążających nabyte rzeczy i prawa majątkowe, a przy nabyciu w drodze zasiedzenia poniesienie nakładów na rzecz przez nabywcę podczas biegu zasiedzenia.

4. Obowiązek składania zeznań podatkowych, o których mowa w ust. 1, nie dotyczy przypadków, w których obowiązek pobrania podatku ciąży na płatniku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Miejsce i termin złożenia zeznania podatkowego] 1. Zeznania podatkowe, o których mowa w § 1 ust. 1, należy składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

2. Jeżeli darowiznę ustanowiono za granicą, zeznanie podatkowe o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia, w którym sprowadzono do kraju dokument sporządzony na obszarze obcego państwa, albo od dnia dopuszczenia do obrotu w rozumieniu prawa celnego, jeżeli przedmiot darowizny sprowadzono do kraju.

3. Jeżeli osoba, która złożyła zeznanie, dowiedziała się następnie, że nabyła własność rzeczy lub praw majątkowych niewymienionych w zeznaniu, lub jeżeli wyszły na jaw okoliczności uzasadniające ustalenie zobowiązania podatkowego w kwocie wyższej od wykazanej w zeznaniu, jest ona obowiązana złożyć uzupełniające zeznanie podatkowe temu organowi, któremu złożono pierwotne zeznanie, w terminie 14 dni, licząc od dnia, w którym dowiedziała się o okolicznościach powodujących obowiązek złożenia uzupełniającego zeznania podatkowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Wspólne zeznanie] Jeżeli przedmiot opodatkowania stał się współwłasnością dwóch lub więcej podatników, mogą oni złożyć jedno wspólne zeznanie, zaopatrzone w podpisy wszystkich obowiązanych do złożenia zeznania. Jeżeli jednak miejsce zamieszkania lub pobytu niektórych spośród osób obowiązanych do złożenia zeznania jest nieznane albo jeżeli niektóre z tych osób posiadają miejsce zamieszkania lub pobytu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, złożone łącznie zeznanie może nie zawierać podpisu tych osób, jeżeli składający zeznanie posiada ich pełnomocnictwo.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Wejście w życie] [4] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

[1] § 1 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2005 r. Nr 6, poz. 36). Zmiana weszła w życie 27 stycznia 2005 r.

Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2005 r. Nr 6, poz. 36) w przypadku gdy nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci nastąpiło w okresie od 1 lipca 2004 r. do 27 stycznia 2005 r., zeznanie podatkowe należy złożyć w terminie miesiąca od 27 stycznia 2005 r.

[2] § 1 ust. 2 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2005 r. Nr 6, poz. 36). Zmiana weszła w życie 27 stycznia 2005 r.

[3] § 1 ust. 3 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2005 r. Nr 6, poz. 36). Zmiana weszła w życie 27 stycznia 2005 r.

[4] Rozporządzenie wchodzi w życie 7 maja 2001 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00