Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 863
Wersja archiwalna od 2017-04-29 do 2020-01-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 863
Wersja archiwalna od 2017-04-29 do 2020-01-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone w związku z art. 1 pkt 55 lit. b) ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2354) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie dodatku orzeczniczego na stanowisku radcy skarbowego (Dz.U. poz. 2539). 

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW1)

z dnia 26 kwietnia 2017 r.

w sprawie dodatku orzeczniczego na stanowisku radcy skarbowego

Na podstawie art. 148 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa stawki, warunki i tryb przyznawania, wypłaty, zmiany wysokości oraz utraty dodatku orzeczniczego, zwanego dalej „dodatkiem”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Wysokość stawki dodatku] Stawka dodatku wynosi od 10% do 50% wynagrodzenia zasadniczego osoby zatrudnionej w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej albo uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej na stanowisku radcy skarbowego, zwanych dalej „radcami skarbowymi”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Określanie wysokości dodatku] 1. Przy określaniu wysokości dodatku bierze się pod uwagę:

1) stopień trudności i złożoności rozstrzyganych spraw podatkowych;

2) rzetelność i terminowość wykonywanych czynności organu, o których mowa w art. 13 § 2c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, 648 i 768), zwanych dalej „czynnościami orzeczniczymi”;

3) skuteczność prowadzonych postępowań wyrażającą się w wydanych przez radcę skarbowego ostatecznych lub prawomocnych decyzjach i postanowieniach;

4) doświadczenie w zakresie prowadzenia postępowań podatkowych i administracyjnych, rozumiane jako staż pracy lub służby przy wykonywaniu tych czynności.

2. Warunkiem przyznania dodatku w wysokości od 40% do 50% wynagrodzenia zasadniczego albo uposażenia zasadniczego jest spełnienie kryterium, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, na poziomie co najmniej 60% liczonym w odniesieniu do wydanych przez radcę skarbowego decyzji i postanowień.

3. W przypadku przyznawania dodatku po raz pierwszy uwzględnia się kryterium, o którym mowa w ust. 1 pkt 4.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Podmiot przyznający dodatek] Dodatek przyznaje dyrektor izby administracji skarbowej na wniosek:

1) naczelnika urzędu skarbowego – w przypadku radcy skarbowego wykonującego czynności orzecznicze w urzędzie skarbowym;

2) naczelnika urzędu celno-skarbowego – w przypadku radcy skarbowego wykonującego czynności orzecznicze w urzędzie celno-skarbowym;

3) bezpośredniego przełożonego – w przypadku radcy skarbowego wykonującego czynności orzecznicze w izbie administracji skarbowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Wypłata dodatku] 1. Wypłata dodatku następuje z miesiącem następującym po miesiącu kalendarzowym, za który przyznany jest dodatek. Wypłata dodatku za grudzień jest dokonywana do końca grudnia.

2. Dodatku nie wypłaca się za okres nieobecności w pracy albo służbie, dłuższej niż 30 kolejnych dni kalendarzowych, z innych przyczyn niż urlop wypoczynkowy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Wysokość dodatku] 1. Wysokość dodatku może być:

1) podwyższona w wyniku weryfikacji spełniania kryteriów, o których mowa w § 3 ust. 1;

2) obniżona w wyniku weryfikacji spełniania kryteriów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3.

2. Weryfikacja wysokości dodatku jest dokonywana nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Termin dokonania weryfikacji po raz pierwszy liczy się od dnia przyznania dodatku.

3. Weryfikacji dokonują w zależności od miejsca wykonywania przez radcę skarbowego czynności orzeczniczych odpowiednio naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celno-skarbowego i bezpośredni przełożony.

4. Zmiana wysokości dodatku następuje z miesiącem następującym po miesiącu kalendarzowym, w którym dokonano weryfikacji. Przepis § 4 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Zawiadomienie o przyznaniu, zmianie wysokości albo utracie dodatku] O przyznaniu, zmianie wysokości albo utracie dodatku zawiadamia się radcę skarbowego na piśmie z podaniem daty, od której następuje przyznanie, zmiana wysokości albo utrata dodatku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Termin stosowania rozporządzenia] 1. Przepisy rozporządzenia stosuje się począwszy do dodatku przysługującego za marzec 2017 r.

2. Dodatek za marzec jest wypłacany najpóźniej do dnia 31 maja 2017 r.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Rozwoju i Finansów: wz. W. Janczyk


1) Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 2255 oraz z 2017 r. poz. 88, 244, 379, 708 i 768.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00