Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 417
Wersja archiwalna od 2018-02-26 do 2018-10-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 417
Wersja archiwalna od 2018-02-26 do 2018-10-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone w związku z art. 169 pkt 2 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. poz. 1669). 

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 14 września 2011 r.

w sprawie liczby członków Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz warunków i trybu ich wyboru

z dnia 14 września 2011 r. (Dz.U. z 2011 r., Nr 201, poz. 1185)

t.j. z dnia 26 lutego 2018 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 417)

Na podstawie art. 34a ust. 3 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. z 2017 r. poz. 1789) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Skład Komisji] 1. W skład Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, zwanej dalej „Centralną Komisją”, wchodzi 228 osób.

2. Liczbę członków Centralnej Komisji reprezentujących poszczególne dziedziny nauki i dziedziny sztuki oraz dyscypliny naukowe i artystyczne określa załącznik do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Członkostwo w Centralnej Komisji] 1. Wybór członków Centralnej Komisji przeprowadza powołana przez Prezesa Rady Ministrów komisja wyborcza w składzie: przewodniczący, pięciu członków i sekretarz. Komisję wyborczą powołuje się na okres kadencji Centralnej Komisji.

2. Członkostwa w Centralnej Komisji nie można łączyć z członkostwem w komisji wyborczej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Czynności wyborcze] Czynności wyborcze rozpoczyna się nie później niż w terminie trzech miesięcy przed upływem kadencji Centralnej Komisji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Zgłoszenie kandydatów] 1. Jednostka organizacyjna uprawniona do nadawania stopnia doktora może zgłosić w każdej dyscyplinie naukowej lub artystycznej albo w każdej dziedzinie nauki lub dziedzinie sztuki, w ramach której nie występują dyscypliny naukowe lub artystyczne, objętej posiadanymi uprawnieniami, po dwóch kandydatów na członków Centralnej Komisji. Tylko jeden ze zgłoszonych w każdej dyscyplinie albo dziedzinie kandydatów może być pracownikiem lub członkiem rady tej jednostki.

2. Zgłoszenie kandydatów następuje na podstawie uchwały rady jednostki organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, podjętej w głosowaniu tajnym. Uchwała zapada zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków tej rady.

3. Zgłoszenie kandydata następuje za jego zgodą.

4. Zgłoszenie kandydata zawiera:

1) imię, nazwisko i numer PESEL kandydata;

2) określenie dyscypliny naukowej lub artystycznej w dziedzinie nauki lub dziedzinie sztuki reprezentowanej przez kandydata albo określenie reprezentowanej przez niego dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, w ramach której nie występują dyscypliny naukowe lub artystyczne;

3) nazwę jednostki organizacyjnej reprezentowanej przez kandydata;

4) opis przebiegu kariery naukowej lub artystycznej kandydata.

5. Zgłoszenie kandydatów sporządza się w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym i przesyła do komisji wyborczej za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2017 r. poz. 1219).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Zgłaszanie kandydatów na członków Centralnej Komisji przez jednostki organizacyjne wskazane przez komisję wyborczą] 1. Jeżeli żadna jednostka organizacyjna nie posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora danej dziedziny nauki w zakresie dyscypliny naukowej lub dziedziny sztuki w zakresie dyscypliny artystycznej albo dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, w ramach której nie występują dyscypliny naukowe lub artystyczne, kandydatów na członków Centralnej Komisji z tej dyscypliny naukowej lub artystycznej albo dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, w ramach której nie występują dyscypliny naukowe lub artystyczne, zgłaszają jednostki organizacyjne wskazane przez komisję wyborczą. Przepis § 4 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

2. Jeżeli liczba kandydatów zgłoszonych z danej dyscypliny naukowej lub artystycznej albo dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, w ramach której nie występują dyscypliny naukowe lub artystyczne, nie przekracza liczby członków Centralnej Komisji, określonej w załączniku do rozporządzenia dla tej dyscypliny albo dziedziny, komisja wyborcza wskazuje jednostkę organizacyjną, która zgłosi dodatkowych kandydatów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Lista kandydatów na członków Centralnej Komisji] 1. Komisja wyborcza, na podstawie otrzymanych zgłoszeń, sporządza listę kandydatów na członków Centralnej Komisji oraz karty wyborcze, oddzielne dla każdej dyscypliny naukowej lub artystycznej albo dla każdej dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, w ramach której nie występują dyscypliny naukowe lub artystyczne.

2. Na karcie wyborczej wymienia się w kolejności alfabetycznej nazwiska i imiona zgłoszonych kandydatów wraz z nazwami jednostek, które reprezentują, oraz zamieszcza się zwięzłą informację o sposobie głosowania, w tym o liczbie kandydatów, których może wskazać wyborca.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Przeprowadzanie wyborów] 1. Wybory przeprowadza się odrębnie dla każdej dyscypliny naukowej lub artystycznej albo dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, w ramach której nie występują dyscypliny naukowe lub artystyczne, w głosowaniu tajnym.

2. Komisja wyborcza sporządza listę wyborców zawierającą: imię, nazwisko, adres poczty elektronicznej i dziedzinę nauki lub dziedzinę sztuki reprezentowaną przez każdego wyborcę.

3. Komisja wyborcza przesyła wyborcy drogą elektroniczną:

1) zawiadomienie o wyborach wraz z informacją o sposobie i terminie głosowania oraz o warunkach ważności głosu;

2) karty wyborcze zawierające nazwiska i imiona kandydatów w dyscyplinach naukowych lub artystycznych w reprezentowanej przez wyborcę dziedzinie nauki lub dziedzinie sztuki albo w reprezentowanej przez niego dziedzinie nauki lub dziedzinie sztuki, w ramach której nie występują dyscypliny naukowe lub artystyczne.

4. Wyborca głosuje, stawiając na karcie wyborczej znak „X” obok nazwiska i imienia kandydata. Wyborca może oddać głos w każdej dyscyplinie naukowej lub artystycznej w reprezentowanej przez niego dziedzinie nauki lub dziedzinie sztuki albo w reprezentowanej przez niego dziedzinie nauki lub dziedzinie sztuki, w ramach której nie występują dyscypliny naukowe lub artystyczne. Liczba kandydatów wskazanych przez wyborcę nie może być większa niż określona w załączniku do rozporządzenia dla danej dyscypliny naukowej lub artystycznej albo dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, w ramach której nie występują dyscypliny naukowe lub artystyczne.

5. Głos oddaje się drogą elektroniczną, w systemie informatycznym gwarantującym tajność, uczciwość i bezpieczeństwo głosowania.

6. Głos jest ważny, jeżeli:

1) został oddany w sposób, o którym mowa w ust. 4;

2) został wysłany drogą elektroniczną w systemie, o którym mowa w ust. 5, w terminie ustalonym przez komisję wyborczą.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Skład Centralnej Komisji] W skład Centralnej Komisji wchodzą osoby, które w danej dyscyplinie naukowej lub artystycznej albo w dziedzinie nauki lub dziedzinie sztuki, w ramach której nie występują dyscypliny naukowe lub artystyczne, uzyskały kolejno największą liczbę ważnych głosów. W przypadku równej liczby głosów o kolejności rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez komisję wyborczą.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Protokół z przeprowadzonych wyborów] 1. Komisja wyborcza, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia głosowania, sporządza protokół z przeprowadzonych wyborów i przedstawia go Prezesowi Rady Ministrów wraz z listą wybranych członków Centralnej Komisji.

2. W protokole, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się dane i uwagi o przebiegu wszystkich czynności wyborczych.

3. Przewodniczący komisji wyborczej, w terminie określonym w ust. 1, zawiadamia kandydatów o wyborze na członka Centralnej Komisji i zwołuje pierwsze posiedzenie plenarne Centralnej Komisji w danej kadencji.

4. Dokumentację z przeprowadzonych wyborów komisja wyborcza przekazuje do Biura Centralnej Komisji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Uzupełnienie składu Centralnej Komisji] 1. W przypadku wygaśnięcia mandatu członka Centralnej Komisji następuje uzupełnienie składu Centralnej Komisji, o czym Przewodniczący Centralnej Komisji niezwłocznie zawiadamia Prezesa Rady Ministrów oraz osobę, która uzyskała mandat członka Centralnej Komisji.

2. Uzupełnienie składu Centralnej Komisji następuje za zgodą osoby, która w danej dziedzinie nauki i dyscyplinie naukowej lub dziedzinie sztuki i dyscyplinie artystycznej uzyskała kolejno największą liczbę ważnych głosów w ostatnich wyborach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2011 r.2)


1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2003 r. w sprawie liczby członków Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz warunków i trybu ich wyboru (Dz. U. poz. 2172, z 2006 r. poz. 1403, z 2010 r. poz. 711 oraz z 2011 r. poz. 419), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 37 pkt 2 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 455 i 654).

Załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 14 września 2011 r.

LICZBA CZŁONKÓW CENTRALNEJ KOMISJI DO SPRAW STOPNI I TYTUŁÓW REPREZENTUJĄCYCH POSZCZEGÓLNE DZIEDZINY NAUKI I DZIEDZINY SZTUKI ORAZ DYSCYPLINY NAUKOWE I ARTYSTYCZNE

Dziedzina nauki/sztuki

Dyscyplina naukowa/artystyczna

Liczba członków Centralnej Komisji reprezentujących

dziedziny nauki/sztuki

dyscypliny naukowe/artystyczne

1

2

3

4

Nauki humanistyczne

24

Archeologia

1

Bibliologia i informatologia

1

Etnologia

1

Filozofia

2

Historia

4

Historia sztuki

1

Językoznawstwo

3

Kulturoznawstwo

1

Literaturoznawstwo

4

Nauki o rodzinie

1

Nauki o sztuce

2

Nauki o zarządzaniu

2

Religioznawstwo

1

Nauki teologiczne

3

3

Nauki społeczne

16

Nauki o bezpieczeństwie

1

Nauki o obronności

1

Nauki o polityce

2

Nauki o polityce publicznej

1

Nauki o poznaniu i komunikacji społecznej

1

Nauki o mediach

1

Pedagogika

3

Psychologia

3

Socjologia

3

Nauki ekonomiczne

15

Ekonomia

6

Finanse

4

Nauki o zarządzaniu

4

Towaroznawstwo

1

Nauki prawne

9

Nauki o administracji

3

Prawo

5

Prawo kanoniczne

1

Nauki matematyczne

6

Matematyka

4

Informatyka

2

Nauki fizyczne

9

Astronomia

1

Biofizyka

2

Fizyka

5

Geofizyka

1

Nauki chemiczne

12

Biochemia

1

Biotechnologia

2

Chemia

6

Ochrona środowiska

1

Technologia chemiczna

2

Nauki biologiczne

11

Biochemia

1

Biofizyka

1

Biologia

3

Biotechnologia

2

Ekologia

2

Mikrobiologia

1

Ochrona środowiska

1

Nauki o Ziemi

8

Geofizyka

1

Geografia

3

Geologia

3

Oceanologia

1

Nauki techniczne

40

Architektura i urbanistyka

2

Automatyka i robotyka

3

Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna

1

Biotechnologia

1

Budowa i eksploatacja maszyn

3

Budownictwo

3

Elektronika

2

Elektrotechnika

2

Energetyka

2

Geodezja i kartografia

2

Górnictwo i geologia inżynierska

2

Informatyka

2

Inżynieria chemiczna

2

Inżynieria materiałowa

2

Inżynieria produkcji

1

Inżynieria środowiska

1

Mechanika

3

Metalurgia

2

Technologia chemiczna

1

Telekomunikacja

1

Transport

1

Włókiennictwo

1

Nauki rolnicze

16

Agronomia

3

Biotechnologia

1

Inżynieria rolnicza

1

Ochrona i kształtowanie środowiska

2

Ogrodnictwo

2

Rybactwo

2

Technologia żywności i żywienia

2

Zootechnika

3

Nauki leśne

3

Drzewnictwo

1

Leśnictwo

2

Nauki weterynaryjne

3

3

Nauki medyczne

28

Biologia medyczna

5

Medycyna

20

Stomatologia

3

Nauki farmaceutyczne

3

3

Nauki o zdrowiu

3

3

Nauki o kulturze fizycznej

3

3

Sztuki filmowe

3

3

Sztuki muzyczne

6

Dyrygentura

1

Instrumentalistyka

1

Kompozycja i teoria muzyki

1

Reżyseria dźwięku

1

Rytmika i taniec

1

Wokalistyka

1

Sztuki plastyczne

4

Sztuki piękne

2

Sztuki projektowe

1

Konserwacja i restauracja dzieł sztuki

1

Sztuki teatralne

3

3

Razem

228

228

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00