Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1995 nr 270 str. 1
Wersja aktualna
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1995 nr 270 str. 1
Wersja aktualna
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 2597/95

z dnia 23 października 1995 r.

w sprawie przekazywania przez Państwa Członkowskie prowadzące połowy na niektórych obszarach, innych niż Atlantyk Północny, danych statystycznych dotyczących połowów nominalnych

Dziennik Urzędowy nr L 270 13/11/1995 s.1

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

Wspólnota Europejska uzyskała członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO);

Protokół zawarty między Radą Unii Europejskiej a Komisją Wspólnot Europejskich przewiduje obowiązek przekazywania przez Komisję do FAO wymaganych danych statystycznych;

zgodnie z zasadą pomocniczości cele proponowanego działania mogą być osiągnięte wyłącznie w oparciu o akt prawny Wspólnoty, ponieważ tylko Komisja może koordynować niezbędny proces harmonizacji informacji statystycznych na poziomie wspólnotowym, podczas gdy gromadzenie danych statystycznych dotyczących rybołówstwa oraz zapewnienie niezbędnej infrastruktury dla przetwarzania i kontroli wiarygodności powyższych danych jest pierwszym i podstawowym obowiązkiem Państw Członkowskich;

szczególna metoda sporządzania właściwych statystyk Wspólnoty, które są oparte na krajowych systemach statystycznych, wymaga wyjątkowo ścisłej współpracy między Komisją a Państwami Członkowskimi, szczególnie w ramach Stałego Komitetu ds. Statystyk Rolniczych, powołanego na mocy decyzji 72/279/EWG(3),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Każde Państwo Członkowskie przekazuje Komisji dane dotyczące nominalnych połowów dokonywanych przez statki zarejestrowane w danym Państwie Członkowskim lub pływające pod jego banderą, prowadzące połowy na niektórych obszarach, innych niż Atlantyk Północny, w poszanowaniu rozporządzenia Rady (EURATOM, EWG) nr 1588/90 z dnia 11 czerwca 1990 r. w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych będących przedmiotem poufności informacji statystycznych (4). Dane dotyczące nominalnych połowów obejmują wszelkie produkty rybołówstwa wyładowane lub przeładowywane na morzu, niezależnie w jakiej postaci, lecz nie obejmują ilości, które po złowieniu zostały usunięte za burtę, spożyte na pokładzie lub wykorzystane podczas połowów jako przynęta. Dane zapisuje się jako równowartość w relacji pełnej wyładunków lub przeładunków, w zaokrągleniu do pełnej tony.

Artykuł 2

1. Dane podlegające przekazaniu są danymi dotyczącymi nominalnych połowów na każdym z głównych obszarów połowowych oraz podrejonach tych obszarów wymienionych w załączniku 1, opisanych w załączniku 2 oraz zilustrowanych w załączniku 3. Dla każdego głównego obszaru połowowego gatunki, w odniesieniu do których dane są wymagane, określa załącznik 4.

2. Dane za każdy rok kalendarzowy są przekazywane w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia roku.

3. Jeśli statki Państw Członkowskich, na mocy art. 1 nie prowadziły połowów na głównych obszarach połowowych w danym roku kalendarzowym, Państwo Członkowskie powiadamia o tym Komisję. Jednakże, jeśli połowy miały miejsce na głównych obszarach połowowych, przekazywanie jest wymagane jedynie w stosunku do danych dotyczących kombinacji gatunki / podrejon, w odniesieniu do których połowy zostały zarejestrowane w rocznym okresie sprawozdawczym.

4. Dane dotyczące gatunków o mniejszym znaczeniu, złowionych przez statki Państw Członkowskich nie muszą być indywidualnie wykazywane w sprawozdaniach, lecz mogą być włączone do danych uśrednionych, pod warunkiem, że masa produktów nie przekracza 5% ogólnego rocznego połowu na danym głównym obszarze połowowym.

5. Wykazy statystycznych obszarów połowowych lub ich podrejonów i gatunków mogą zostać zmienione zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 5.

Artykuł 3

O ile przepisy przyjęte w ramach wspólnej polityki rybołówstwa nie stanowią inaczej, Państwo Członkowskie może wykorzystywać techniki pobierania próbek w celu uzyskiwania danych dotyczących połowów dla tych części floty, w odniesieniu do których przekazanie bardziej szczegółowych danych wymagałoby nadmiernego zastosowania procedur administracyjnych. Szczegóły dotyczące procedur pobierania próbek, wraz z szczegółami dotyczącymi udziału ogólnych danych uzyskanych za pomocą takich technik muszą być włączone przez Państwo Członkowskie do sprawozdania przekazywanego zgodnie z art. 6 ust. 1.

Artykuł 4

Państwa Członkowskie wykonują swoje zobowiązania na mocy art. 1 i 2 poprzez przekazywanie danych na nośniku magnetycznym, którego forma jest podana w załączniku 5.

Za uprzednią zgodą Komisji Państwa Członkowskie mogą przekazywać dane w innej formie lub na innym nośniku.

Artykuł 5

1. W przypadku odniesienia do procedury określonej w niniejszym artykule, przewodniczący, z własnej inicjatywy lub na wniosek przedstawiciela Państwa Członkowskiego, przekazuje sprawę Stałemu Komitetowi ds. Statystyk Rolniczych, zwanemu dalej „Komitetem”.

2. Przedstawiciel Komisji przedkłada Komitetowi projekt środków, któremają zostać podjęte. Komitet wydaje opinię w sprawie projektu w terminie, który może zostać wyznaczony przez przewodniczącego stosownie do pilności sprawy. Opinię wydaje się większością określoną w art. 148 ust. 2 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską w przypadku decyzji, które Rada przyjmuje na wniosek Komisji. Głosy przedstawicieli Państw Członkowskich w ramach Komitetu są ważone w sposób określony w tym artykule. Przewodniczący nie bierze udziału w głosowaniu.

3. a) Komisja przyjmuje przewidziane środki, jeżeli są zgodne z opinią Komitetu.

b) Jeżeli przewidziane środki nie są zgodne z opinią Komitetu lub w przypadku braku opinii, Komisja bezzwłocznie przedkłada Radzie wniosek w sprawie środków, jakie mają zostaćpodjęte. Rada podejmuje decyzję kwalifikowaną większością głosów.

Jeżeli po upływie trzech miesięcy od daty przekazania sprawy Radzie, Rada nie podejmuje działania, proponowane środki przyjmowane są przez Komisję.

Artykuł 6

1. W ciągu dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, Państwa Członkowskie przekazują Komisji szczegółowe sprawozdanie opisujące sposób, w jaki dane dotyczące połowów są otrzymywane oraz określające stopień reprezentatywności i wiarygodności tych danych. Komisja opracowuje podsumowanie powyższych sprawozdań dla ich omówienia w ramach właściwej Grupy Roboczej Stałego Komitetu ds. Statystyk Rolniczych.

2. Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o wszelkich zmianach w informacjach przekazanych zgodnie z ust. 1 w ciągu trzech miesięcy od ich wprowadzenia.

3. W przypadku, gdy sprawozdania metodologiczneokreślone ust. 1, wykazują, że Państwo Członkowskie nie może niezwłocznie spełnić wymogów niniejszego rozporządzenia oraz że zmiany w technikach i metodologii badań są konieczne, Komisja może, w porozumieniu z Państwem Członkowskim w ramach Stałego Komitetu ds. Statystyk Rolniczych, ustanowić okres przejściowy na okres nie dłuższy niż dwa lata, podczas którego program określony w niniejszym rozporządzeniu ma zostać zrealizowany.

4. Sprawozdania metodologiczne, ustalenia dotyczące okresu przejściowego, dostępność i wiarygodność danych oraz inne właściwe kwestie związane ze stosowaniem niniejszego rozporządzenia są raz w roku poddawane kontroli dokonywanej przez właściwą Grupę Roboczą Stałego Komitetu ds. Statystyk Rolniczych.

Artykuł 7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 1995 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 23 października 1995 r.

W imieniu Rady

P. SOLBES MIRA

Przewodniczący


* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00