Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 1018
Wersja aktualna od 2024-04-02
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 1018
Wersja aktualna od 2024-04-02
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA RADY (UE) 2024/1018

z dnia 25 marca 2024 r.

wzywająca państwa członkowskie do ratyfikowania konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy w sprawie eliminacji przemocy i molestowania z 2019 r. (nr 190)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 153 ust. 2, w związku z art. 153 ust. 1 lit. a), art. 157 ust. 3 oraz art. 218 ust. 6 lit. a) ppkt (v),

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W 2019 r., podczas swojej 108. sesji, Międzynarodowa Konferencja Pracy przyjęła Konwencję nr 190 Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) w sprawie eliminacji przemocy i molestowania w świecie pracy z 2019 r., która może być nazywana konwencją w sprawie eliminacji przemocy i molestowania z 2019 r. (zwaną dalej „konwencją”).

(2)

Unia promuje ratyfikację międzynarodowych konwencji dotyczących pracy, które zostały uznane przez MOP za aktualne w celu promowania godnej pracy dla wszystkich, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz równości mężczyzn i kobiet, a także zwalczania dyskryminacji.

(3)

Konwencja wchodzi w zakres kompetencji dzielonych Unii. Zarówno odpowiednie obowiązujące przepisy unijne, jak i postanowienia konwencji określają wymogi minimalne. Konwencja nie stwarza ryzyka wpływu na obowiązujące przepisy unijne ani zmiany ich zakresu.

(4)

Uznaje się za właściwe, aby Unia wykonywała swoje kompetencje w odniesieniu do tych części konwencji, które dotyczą w szczególności poprawy środowiska pracy w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz równości mężczyzn i kobiet w kwestii zatrudnienia i pracy, w zakresie, w jakim Unia przyjęła jej postanowienia.

(5)

Unia nie może ratyfikować konwencji, ponieważ jej stronami mogą być jedynie państwa.

(6)

W takiej sytuacji kompetencja zewnętrzna Unii może być wykonywana poprzez państwa członkowskie działające jako pośrednicy.

(7)

Wszystkie państwa członkowskie UE poparły cele konwencji i odegrały kluczową rolę w jej przyjęciu. W trójstronnym organie proponującym konwencję do przyjęcia żadne państwo członkowskie nie głosowało przeciwko tej konwencji ani nie wstrzymało się od głosu.

(8)

Należy wezwać państwa członkowskie do ratyfikowania tych części konwencji, które dotyczą w szczególności poprawy środowiska pracy w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz równości mężczyzn i kobiet w kwestiach zatrudnienia i pracy, w zakresie, w jakim Unia przyjęła jej postanowienia, zgodnie z mającymi zastosowanie procedurami i praktykami krajowymi i konstytucyjnymi oraz art. 19 ust. 5 konstytucji MOP,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Niniejszym wzywa się państwa członkowskie do ratyfikowania - w odniesieniu do części, które dotyczą w szczególności poprawy środowiska pracy w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz równości mężczyzn i kobiet w kwestiach zatrudnienia i pracy na podstawie art. 153 ust. 1 lit. a), art. 153 ust. 2 i art. 157 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - Konwencję Międzynarodowej Organizacji Pracy w sprawie eliminacji przemocy i molestowania z 2019 r.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 marca 2024 r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

A. MARON

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00