Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-06-30

Kiedy szkoda wyrządzona przez pracownika uzasadnia żądanie odszkodowania

Pracownik magazynu nieumyślnie uszkodził wózkiem widłowym znajdujące się tam regały. Czy w takim przypadku możemy go zobowiązać do naprawienia regałów po godzinach pracy bez dodatkowego wynagrodzenia, czy jednak powinniśmy zastosować przepisy o pracowniczej odpowiedzialności materialnej i ustalić odpowiednie dla nas z tego tytułu odszkodowanie od pracownika – pyta Czytelnik z Mławy.

Wskazana sytuacja nie wiąże się z wadliwym wykonaniem produktu czy usługi, lecz z wyrządzeniem pracodawcy szkody. Zasadne jest więc zastosowanie przepisów o pracowniczej odpowiedzialności materialnej i żądanie od pracownika odpowiedniego odszkodowania za wyrządzoną szkodę. Należy przyjąć, że nie ma podstaw do zobowiązania pracownika do pozostania w pracy poza zaplanowanymi w tym dniu godzinami pracy w celu naprawy uszkodzonego regału.

W opisanej przez Państwa sytuacji uszkodzenie regałów w magazynie pracodawcy wiąże się z nieprawidłową realizacją obowiązków pracowniczych. Praca Państwa pracownika w magazynie nie polegała jednak na wykonywaniu przez niego produktów lub usług, a tylko w takim przypadku można zastosować przepisy o ich wadliwości, a zatem zobowiązać pracownika do usunięcia wad, włącznie ze zmniejszeniem jego wynagrodzenia do jakości wykonanego produktu lub usługi (art. 82 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00