Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-08-15

Jak ująć wierzytelności nieściągalne w księgach rachunkowych

Prowadzenie działalności gospodarczej łączy się z określonym ryzykiem. Zdarza się, że mimo wykonanej usługi dłużnik nie chce za nią zapłacić. Monity i wezwania do zapłaty pozostają bez odpowiedzi. Brak zapłaty wywołuje stosowne skutki w świetle ustawy o podatku dochodowym.

Jak wynika z przepisów podatkowych, wierzytelności odpisane jako nieściągalne nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności uznanych za nieściągalne zależy od spełnienia następujących warunków:

  • wierzytelność musi być wcześniej zaliczona do przychodów należnych,
  • konieczne jest udokumentowanie nieściągalności wierzytelności.

 

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć jedynie wierzytelność w kwocie netto ze sprzedaży. VAT nieściągalny nie będzie stanowił kosztów uzyskania przychodów. Tak wypowiedział się WSA w Warszawie w wyroku z 11 czerwca 2010 r. (sygn. akt III SA/Wa 2041/09):

(...) za przychód należny, o którym mowa w art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f., nie można uznawać wartości brutto wierzytelności, w przypadku gdy dotyczy ona sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Przychodem w tej sytuacji staje się wartość netto wierzytelności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00