Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-03-07

Czy pracownik, który choruje na chorobę alkoholową może zostać zwolniony z powodu utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy

PROBLEM

Pracownik jest na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Stwierdzono u niego chorobę alkoholową. Pracuje na stanowisku kierowcy. Czy pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu zawinionej utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy (art. 52 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy)? Naszym zdaniem pracownik z chorobą alkoholową nie może pracować jako kierowca. Czy mamy rację? Jeśli nie, to w jaki sposób zwolnić tego pracownika?

RADA

Jeżeli Państwa pracownik nie stracił prawa jazdy, to nie ma podstaw do rozwiązania z nim umowy o pracę z powodu utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy. Choroba alkoholowa nie oznacza bowiem utraty uprawnień koniecznych do pracy na zajmowanym stanowisku. Obecnie nie mają Państwo możliwości rozwiązania stosunku pracy z tym pracownikiem, ponieważ przebywa on na zwolnieniu lekarskim. Natomiast możliwość oraz tryb ewentualnego rozwiązania stosunku pracy po zakończeniu zwolnienia lekarskiego będą uzależnione od sytuacji pracownika. Szczegóły w uzasadnieniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00