Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-04-07

Jednoosobowa działalność gospodarcza – problemy z rozliczeniem VAT

 

Obowiązki związane z rozliczaniem VAT nie są uzależnione od formy prowadzonej działalności. Jednak jednoosobowa działalność ze względu na swoją specyfikę powoduje wiele wątpliwości z rozliczeniem VAT. Po pierwsze, w działalności wykorzystywany jest prywatny majątek. Po drugie, majątek ten często stanowi współwłasność małżeńską. Ponadto problematyczne są również transakcje między firmami małżonków. Od 1 października 2020 r. muszą mieć oznaczenie TP.

Podatnicy prowadzący jednoosobową działalność podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ponadto podlegają obowiązkowi rejestracji VAT jak pozostali podatnicy, chyba że korzystają ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów. Dokonując rejestracji do CEIDG podatnik może dołączyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Nie musi składać go odrębnie do urzędu skarbowego.

 

1. Czy podatnik ponownie rozpoczynający działalność może korzystać ze zwolnienia z VAT i obowiązku ewidencjonowania na kasie

Problem

Podatnik w 2020 r. zlikwidował działalność (stacjonarny sklep). Był czynnym podatnikiem VAT od 2015 r. i ewidencjonował obrót na kasie. W 2021 r. ponownie chce rozpocząć działalność. Czy przysługuje mu prawo do zwolnienia z VAT? Czy od razu musi mieć kasy, czy też może korzystać ze zwolnienia ze względu na obrót?

Rada

Tak, podatnik może korzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli obrót nie przekroczył w 2020 r. 200 000 zł i nie będzie on wykonywał czynności wskazanych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT (zob. tabelę). Nie będzie mógł natomiast korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie ze względu na osiągany obrót. Szczegóły w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

Dla celów rozliczeń VAT podatnik prowadzący jednoosobową działalność, którą zakończył i następnie otworzył ponownie, bez względu na jej profil, jest uznawany za podmiot kontynuujący działalność. Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 stycznia 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-3.4012.810.2018.1.MS) czytamy:

(…) zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wyniku zawieszenia lub likwidacji działalności przez osobę fizyczną, a następnie ponowne rozpoczęcie ich wykonywania, bez względu na to, czy o tym samym profilu czy innym, powoduje, że mamy do czynienia z tym samym podatnikiem posługującym się tym samym Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00