Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.818.2020.1.AK

Otrzymane świadczenie dotyczące bezumownego korzystania z nieruchomości stanowi dla Wnioskodawcy przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2020 r. (data wpływu 17 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymanego odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymanego odszkodowania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Małżonkowie A. i B. K. uprawiali działkę rolną o numerze 10 w miejscowości (…) do 1973 roku, kiedy to wyprowadzili się i zamieszkali w (…). Przedmiotową nieruchomość postanowili wydzierżawić. Dzierżawcy K. i J. M. zgodnie z umową uiszczali podatek rolny od całej nieruchomości, a ponadto przekazywali wydzierżawiającym wynagrodzenie za korzystanie z gruntu, najczęściej w postaci produktów rolnych. Od 1980 roku dzierżawcami stali się ich następcy, tj. J. i W. M., którym K. i J. M. przekazali gospodarstwo rolne. Z czasem, z uwagi na pogarszający się stan zdrowia B. K. i osłabienie jej związków z miejscowością (…)., dzierżawcy zaprzestali przekazywania na jej rzecz świadczeń czynszowych. Wciąż jednak uiszczali należny podatek rolny. W 2007 roku J. M. przekazał swoje gospodarstwo rolne synowi Z. i jego żonie A. M. Następcy objęli w posiadanie również działkę o numerze 10. Do 2012 roku wykonywali oni obowiązek podatkowy w zakresie podatku rolnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00