Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.254.2021.1.JM

skutki podatkowe spłaty wierzytelności przez osobę trzecią

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 grudnia 2020 r. (data wpływu 3 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych spłaty wierzytelności przez osobę trzecią – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych spłaty wierzytelności przez osobę trzecią.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest dłużnikiem w stosunku do swojej siostrzenicy z tytułu wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym – wyrokiem zaocznym Sądu Rejonowego (…) z 24 lipca 2007 r., sygn. (…) zaopatrzonym w klauzulę wykonalności z 27 kwietnia 2009 r. („Wierzytelność”). Wnioskodawczyni nie posiada wolnych środków finansowych umożliwiających jej spłatę Wierzytelności. Wnioskodawczyni umową darowizny z 12 marca 2010 r., zawartą za repertorium 2163/2010, przed notariuszem (…), przekazała nieodpłatnie niezabudowaną nieruchomość gruntową o pow. 5.473,00 m stanowiącą działkę gruntu o nr 8/5 położoną w (…), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o nr KW …. (dalej jako „Nieruchomość”) na rzecz swojego syna. Aktualnie pomiędzy siostrzenicą Wnioskodawczyni a synem Wnioskodawczyni toczy się przed Sądem Okręgowym (…) Wydział Cywilny sprawa sygn. akt (…) o uznanie za bezskuteczną ww. umowę darowizny. Strony chciałyby zakończyć spór sądowy polubownie i zawrzeć umowę, na mocy której aktualny właściciel Nieruchomości K. R. przeniesie własność Nieruchomości na wierzycielkę celem wygaszenia (spłaty) Wierzytelności. Podstawą prawną tego działania byłby w szczególności art. 533 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym osoba trzecia, która uzyskała korzyść majątkową wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli, może zwolnić się od zadośćuczynienia roszczeniu wierzyciela żądającego uznania czynności za bezskuteczną, jeżeli zaspokoi tego wierzyciela albo wskaże mu wystarczające do jego zaspokojenia mienie dłużnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00