Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.907.2021.1.ES

Brak przesłanek do zastosowania ulgi prorodzinnej z uwagi na przekroczenie 112 000 zł kwoty dochodu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 października 2021 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 18 stycznia 2022 r. (data wpływu) i 8 lutego 2022 r. (data wpływu) Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Pobiera Pani emeryturę z ZUS. Jest Pani opiekunem prawnym całkowicie ubezwłasnowolnionej córki M. P. nr PESEL ... Pani córka jest osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Pobiera rentę rodzinną i dodatek pielęgnacyjny z ZUS. Prowadzi Pani razem z córką wspólne gospodarstwo domowe.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Jest Pani samotną matką (jednocześnie opiekunem prawnym) wychowującą córkę, która jest niepełnosprawna w stopniu znacznym (ubezwłasnowolniona całkowicie). Nie jest ona w stanie funkcjonować samodzielnie, wymaga całodobowej opieki i pomocy w wykonywaniu czynności życiowych oraz utrzymaniu. Utrzymanie samochodu, opłaty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (prąd, gaz, woda, ogrzewanie, podatki) oraz koszty ponoszone na życie codzienne (zakupy ubrań, środki higieny itp.) przekraczają możliwości finansowe córki.

Wykonuje Pani obowiązek alimentacyjny w stosunku do córki. W 2021 r. nie wykonywała Pani obowiązku alimentacyjnego lub władzy rodzicielskiej w stosunku do innych dzieci. Jest Pani wdową. Dochód Pani w 2021 r. przekroczył kwotę 112 000 zł. Córka pobiera po zmarłym ojcu rentę rodzinną i dodatek pielęgnacyjny od 1 lutego 2020 r. Córka jest panną. W stosunku do Pani i Pani córki nie miały/nie mają zastosowania przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ustawy o podatku tonażowym oraz ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Córka w 2021 r. nie została na podstawie orzeczenia Sądu umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00