Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.74.2022.2.ICZ

- Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów lub usług przez pracowników Spółki przy założeniu, że w ewidencji zakupów VAT i w pliku JPK z deklaracją pracownicy będą ujmowani jako kontrahenci czyli jako dostawcy zakupionych towarów lub usług.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe.

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy :

    - prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów lub usług przez pracowników Spółki przy założeniu, że w ewidencji zakupów VAT i w pliku JPK z deklaracją pracownicy będą ujmowani jako kontrahenci czyli jako dostawcy zakupionych towarów lub usług;

    - ustalenia czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego podejście dotyczące sposobu wykazania transakcji w JPK z deklaracją (pracownicy jako dostawcy) nie narusza zasad prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.

Uzupełniliście go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 kwietnia 2022 r. (wpływ 5 kwietnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka lub Wnioskodawca jest spółką z siedzibą na terenie Polski, zarejestrowaną dla celów VAT w Polsce, wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą. Wnioskodawca jest podmiotem wchodzącym w skład międzynarodowej grupy A. zajmującej się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą specjalistycznych wyrobów ceramicznych i systemów kontroli przetopu metali dla przemysłu.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zdarzają się sytuacje, w których pracownicy Spółki nabywają w imieniu Spółki towary lub usługi wykorzystywane przez nią na potrzeby realizacji czynności opodatkowanych. Dotyczy to m.in. wydatków ponoszonych przez pracowników w podróżach służbowych (np. zakup paliwa do samochodu służbowego). Takie nabycia są każdorazowo dokumentowane wystawioną przez sprzedawcę lub usługodawcę fakturą, w treści której jako odbiorca (nabywca) świadczenia wskazana jest Spółka. Pozostałe dane na fakturze również ewidentnie wskazują, że finalnym nabywcą towaru lub usługi jest Wnioskodawca - m.in. w treści faktury znajdują się takie dane jak adres siedziby Wnioskodawcy, numer za pomocą którego jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT itp.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00