Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.112.2022.2.ANK

Czy Bank może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów utworzone rezerwy celowe na wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona i czy należy je zaliczyć do roku podatkowego, w którym Bank tworzył rezerwy oraz czy rozwiązane rezerwy Bank ma zaliczyć do przychodów podatkowych 2021 r.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Bank może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów utworzone rezerwy celowe na wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona i czy należy je zaliczyć do roku podatkowego, w którym Bank tworzył rezerwy oraz czy rozwiązane rezerwy Bank ma zaliczyć do przychodów podatkowych 2021 r.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 maja 2022 r. (wpływ 3 czerwca 2022 r.).

Opis stanu faktycznego

Bank Spółdzielczy jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Funkcjonuje w formie spółdzielni na podstawie przepisów ustawy - Prawo bankowe, Prawo spółdzielcze oraz ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Rokiem podatkowym Banku jest rok kalendarzowy. Bank sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z krajowymi standardami rachunkowości.

Bank jest podmiotem działającym w oparciu o ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe uprawnionym na podstawie przepisów tej ustawy m.in. do udzielania kredytów i pożyczek. Bank posiada w aktywach kredyty stracone w trakcie postępowania egzekucyjnego, na które tworzy rezerwy celowe zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związanie z działalnością banków. W związku z brakiem spłaty wymaganych należności, Bank wypowiedział w dniu (...) 2020 r. umowy kredytów. Ostateczny termin spłaty upłynął w dniu (...) 2020 r., oraz z dniem (...) 2020 r. zapadłe kredyty w rachunku bieżącym. Wobec powyższego wierzytelności stały się wymagalne w całości. Bank zakwalifikował ww. wierzytelności do kategorii straconej oraz wszczął postępowanie egzekucyjne. Bank tworzył rezerwy celowe na kredytach wobec kredytobiorców zakwalifikowane do kategorii straconych. Naliczone rezerwy celowe dotyczące ekspozycji kredytowych stanowią 100 % wartości ekspozycji kredytowych. Na dzień (....) 2021 r. wszystkie ekspozycje są uprawdopodobnione na mocy wszczęcia postępowania komorniczego. Bank tworzył rezerwy celowe z tytułu siedmiu ekspozycji kredytowych wobec dwóch kredytobiorców zaklasyfikowane do kategorii straconych, o których mowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00