Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.503.2022.3.KP

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 6 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 września 2022 r. (wpływ 19 września 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego przedstawiony we wniosku oraz jego uzupełnieniu

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, nikogo Pan nie zatrudnia. Jest Pan informatykiem, pracuje w branży IT. Wykonuje Pan testy (…).

Dwa lata temu kupił Pan auto osobowe SUV na benzynę na działalność (leasing 4 lata), obecnie zostały Panu dwa lata do spłaty leasingu tego auta.

Chce Pan rozszerzyć swoją działalność, jest Pan zmuszony każdego dnia dojeżdżać do klienta indywidualnego, natomiast w dobie tak drożejących cen za paliwa, to małe auto miałoby być alternatywą, ponieważ chodzi o zakup samochodu hybrydowego (w części ułamkowej posiada silnik elektryczny, który sam się ładuje, bądź trzeba go doładować, a pozostała część napędu działa na benzynę) bądź elektrycznego, tak aby zminimalizować koszty jego utrzymania.

Jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

Rozlicza się Pan na podstawie zasad ogólnych od podatku dochodowego od osób fizycznych. Prowadzi Pan książkę rozchodów i przychodów.

Umowa leasingu pierwszego pojazdu spełnia warunki określone w art. 23f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Samochód osobowy, który planuje Pan nabyć dla celów prowadzonej działalności gospodarczej będzie samochodem osobowym, o którym mowa w art. 5a pkt 19 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00