Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 11-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 11-05-2024
Data publikacji: 2022-11-21

Zmiana warunków pracy lub płacy – sposób postępowania pracodawcy

Pracodawca, który ma zamiar zmienić warunki pracy lub płacy pracownika, ma obowiązek zrobić to w jednym z dwóch dopuszczalnych trybów - porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego. Pierwsze jest dopuszczalne zawsze - pod warunkiem że pracownik wyrazi na nie zgodę, drugie zaś doznaje ograniczeń wynikających z obowiązujących przepisów prawa pracy.

Pracodawca, który ma zamiar zmienić pracownikowi warunki pracy lub płacy, ma obowiązek zrobić to albo w ramach porozumienia (potocznie zwanego aneksem), albo wypowiedzenia zmieniającego. W praktyce najczęściej zdarza się tak, że porozumieniem zmienia się warunki pracy lub płacy na korzyść pracownika, a wypowiedzeniem zmieniającym - na niekorzyść pracownika. Warunkiem bowiem zawarcia porozumienia zmieniającego jest - obok chęci pracodawcy, także zgodna wola pracownika. W przypadku zaś, gdy warunki pracy lub płacy ulegają zmianie na korzyść pracownika - co do zasady, pracownik ma również wolę dokonania takiej zmiany.

Przykład

Pracodawca ma zamiar podnieść wynagrodzenie pracownika - a co za tym idzie, zmienić mu warunki płacy na bardziej dla pracownika korzystne, dlatego zaproponował mu podpisanie porozumienia zmieniającego (aneksu), na co pracownik wyraził zgodę.

 

W sytuacji zaś, gdy warunki pracy lub płacy mają ulec zmianie na mniej dla pracownika korzystne, pracodawca w praktyce przygotowuje wypowiedzenie zmieniające - przewiduje bowiem, że pracownik nie będzie chciał podpisać porozumienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00