Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.840.2022.1.AP

Skutki podatkowe sprzedaży walut wirtualnych (walut fiducjarnych).

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

-nieprawidłowe w części, w której uważa Pan, że powstanie obowiązku zapłacenia podatku dochodowego zależne jest od posiadania na koniec roku środków fiducjarnych,

-prawidłowe w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 26 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży walut wirtualnych (walut fiducjarnych).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu fatycznego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym. W celu inwestycji prywatnego majątku rozpoczął Pan inwestycję w kryptowaluty (waluty wirtualne w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - dalej: „waluty wirtualne”). W tym celu posiada Pan konto na giełdzie, dokonał Pan zakupu walut wirtualnych za walutę fiducjarną i prowadzi obrót walutami wirtualnymi.

Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o AML. Sprzedaż, jak i zakup walut wirtualnych we własnym imieniu i na własny rachunek lub wymiana na inne waluty wirtualne nie stanowi żadnego z rodzajów działalności regulowanej wskazanej w tym przepisie. Inwestycja w kryptowaluty była formą inwestycji prywatnego majątku, niezwiązanego z działalnością gospodarczą.

Kryptowaluty, do których Pan się odnosi, spełniają definicję waluty wirtualnej, o której mowa w art. 5a pkt 33a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „ustawa o PIT”) w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 26 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (dalej jako: „ustawa o AML”). W ramach transakcji walut wirtualnych dokonuje Pan transakcji w postaci kupowania i sprzedawania kryptowaluty za waluty tradycyjne (tzw. sprzedaż waluty „wirtualnej” w zamian za walutę „rzeczywistą”) lub wymienia między sobą (tzw. zamiany kryptowaluty na kryptowalutę). Dokonuje Pan transakcji na giełdach kryptowalutowych (scentralizowanych i zdecentralizowanych). Sprzedaż waluty wirtualnej (tzw. sprzedaż waluty „wirtualnej” w zamian za walutę „rzeczywistą”), która następuje na giełdzie kryptowalut, jest udokumentowana odpowiednimi zapisami na rachunkach giełd kryptowalut oraz zapisem wpływu środków na rachunek bankowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00