Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.141.2022.4.JKU

Skutki podatkowe otrzymywania wpłat w ramach relacji internetowych.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych i w podatku od spadków i darowizn jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 3 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 grudnia 2022 r. (data wpływu 21 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Posiada Pani założone przez siebie konto na platformie internetowej (...) pod nazwą (...) od kwietnia 2020 r. oraz na platformie internetowej (...) pod nazwą (...) od lutego 2021 r., które prowadzi Pani w celu publikowania zdjęć. Jest to dla Pani pewna forma rozrywki i spędzania wolnego czasu po pracy.

Nie prowadziła i nie prowadzi Pani działalności gospodarczej. Zdjęcia publikowane na portalu są wykonywane przez Panią i przedstawiają Pani sylwetkę (bez pokazywania twarzy), ręce, nogi, stopy, buty itp. Zdjęcia wykonuje Pani aparatem fotograficznym w telefonie, z użyciem statywu. Na portalu (…) niektórzy oglądający prowadzą z Panią konwersację (zamieszczają posty), na którą Pani odpowiada.

Zdarza się, że niektóre osoby zainteresowane publikowanymi przez Panią zdjęciami oferują Pani datki pieniężne. Na ich prośbę wskazuje im Pani sposób przekazania ich na Pani konto na PayPal lub za pomocą blika. Są to różne kwoty, przeważnie 100-300 zł. Zdarzyła się kwota 800 zł. Suma tych wpłat (datków) od poszczególnych osób wyniosła od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Osoby przekazujące pieniądze nie otrzymują od Pani żadnych świadczeń czy gratyfikacji. Wpłaty i ich wysokość są całkowicie dobrowolne i zależne wyłącznie od tych osób.

Zdjęcia oraz wpisy na tych portalach nie mają charakteru pornograficznego; nie ma zdjęć „rozbieranych”. W pewnym sensie nawiązują do ideologii BDSM (z angielskiego: bondage – skrępowanie, discipline – dyscyplina, sadism – sadyzm, masochism) – uległości i dominacji.

Prowadzone przez Panią konta osadzone są w tematyce findom oraz femdom. Tematyka findom polega na odczuwaniu przyjemności i satysfakcji seksualnej z oddawania pieniędzy w postaci dobrowolnej daniny stronie dominującej, w tym przypadku Pani. Osoby posiadające ten fetysz same zgłaszają się do domin i proszą o przyjmowanie ich pieniędzy  w postaci dobrowolnych darowizn. Tematyka femdom opiera się na czerpaniu satysfakcji seksualnej wynikającej z dominacji kobiety nad stroną uległą. Tematyki findom i femdom bardzo często łączą się z tematyką fetyszu stóp, którą również można spotkać w postach dodawanych na Pani profilu.

Osoby nawiązujące z Panią kontakt, chcące złożyć Pani darowizny w postaci pieniężnej lub materialnej (np. ubrania wysyłane do paczkomatu), często wchodzą z Panią w relacje wirtualne, potrafiące trwać tygodniami lub miesiącami. Niektóre relacje mają charakter przelotny i kończą się na pojedynczych „sesjach”, podczas których osoby te odczuwają przyjemność seksualną, wynikającą z poczucia kontroli Pani nad nimi, bądź złożenia Pani darowizny, które w tematyce findom nazywane są potocznie „daninami”.

Niektóre osoby gustujące w tematyce femdom oraz innych fetyszach, do osiągnięcia satysfakcji seksualnej potrzebują fizycznego bodźca pochodzącego od przedmiotów mających bezpośredni kontakt z Panią, takich jak używane buty, skarpetki, bielizna, bądź inne przedmioty wynikające z fetyszy danej osoby. Osoby te często pytają o możliwość otrzymania takowych przedmiotów od Pani po złożeniu Pani darowizny. Przedmioty te nie są wykorzystywane zgodnie z ich założeniem, a raczej jako obiekty stymulujące ich popęd seksualny oraz spełniające ich potrzeby. Przedmioty te nie mają dla nich wartości materialnej.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, co następuje:

-    W myśl przepisów podatkowych jest Pani rezydentką Rzeczpospolitej Polskiej. W myśl art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych centrum Pani interesów osobistych znajduje się w Polsce i przebywa tu Pani powyżej 183 dni w roku podatkowym.

-    Osiąga Pani przychód z pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia zawartej na okres 1 roku. Miesięcznie otrzymuje Pani wynagrodzenie w wysokości około (…) netto. W poprzednich latach pracowała też Pani na umowie o pracę.

-    Nie otrzymuje Pani datków/wpłat za konkretne czynności bądź usługi. Jest to raczej forma wdzięczności, upominku od osób, które odwiedzają Pani profile w mediach społecznościowych. Osoby wpłacające datki nie oczekują niczego w zamian, ani nie wpłacają datków za jakieś konkretne podejmowane przez Panią działania.

-    Fragment opisu „osoby nawiązujące ze mną kontakt (...) często wchodzą ze mną  w relacje wirtualne (...)” oznacza, że osoby nawiązują z Panią emocjonalną relację na zasadzie „Pani-uległy”, którą z własnej woli chcą utrzymywać i czerpią z niej wyraźną przyjemność z samego faktu bycia w kontakcie z Panią, możliwości pisania bądź rozmawiania z Panią.

-    Nie świadczy Pani usług seksualnych, ani za pośrednictwem Internetu, ani w żaden inny sposób. Relacja „Pani-uległy” w kontekście prowadzonych przez Panią profili odbywa się raczej na zasadzie słownego okazywania wyższości osobom, które piszą do Pani na portalach społecznościowych, poprzez słowne poniżanie ich, co sprawia osobom piszącym do Pani przyjemność.

-    Otrzymywanie przez osoby nawiązujące z Panią kontakt zdjęć, filmów jak i przedmiotów fizycznych nie przebiega w sposób ciągły, ani zorganizowany i ma miejsce sporadycznie tylko na wyraźną prośbę danej osoby, która wyraża chęć otrzymania tych fizycznych przedmiotów. Są to głównie przeróżne przedmioty higieny osobistej, w tym między innymi zużyte patyczki i waciki kosmetyczne, sporadycznie inne części garderoby poza butami, skarpetkami czy też bielizną wspomnianymi wcześniej.

-    Profile te są ogólnodostępne i każdy ma możliwość ich obserwacji. Konta te można najłatwiej opisać, że mają charakter roleplay-owy zbliżony do bloga, opisującego zarówno fragmenty z Pani życia codziennego, jak i opisujące Pani fantazje seksualne  i fetysze, jak i te skierowane do Pani grona obserwujących.

-    Od początku było to konto prowadzone dla rozrywki jako forma wyrażania siebie poprzez udostępniane tam treści, a dopiero na mnogie i wyraźne prośby osób odwiedzających Pani profile zaczęła Pani wyrażać zgodę na przyjmowanie dobrowolnych datków wpłacanych jako forma podziękowania za Pani aktywność na portalach społecznościowych.

-    Na profilach nie ma informacji dla wszystkich o możliwości przekazywania pieniędzy. Jest tam wpis: „Jesteś tu po to, żeby spełniać każde moje zachcianki”. Możliwość przekazywania Pani pieniędzy odwiedzający Pani profile mogą wywnioskować ze stylu pisania niektórych opisów i zdjęć w dodawanych przez Panią postach, jednak dla większości osób stanowi to jedynie czynnik sprzyjający stymulacji fantazji seksualnej, wynikającej z faktu oddawania kobiecie zarobionych pieniędzy, a nie z wiążących deklaracji i zobowiązania. Osoby z tym fetyszem pisałyby do Pani w celu oddawania Pani swoich pieniędzy i bez akcentowania tej możliwości wyraźnie w Pani postach, ponieważ jest to dość popularny fetysz i nie wymaga specjalnej zachęty ze strony obdarowywanej.

-    Dane do Pani konta do wpłacania darowizn są ogólnodostępne w opisie Pani kont, ponieważ jest to Pani adres e-mail podany na profilu, ale osobom mającym problem ze znalezieniem tej informacji, udziela Pani odpowiedzi w wiadomościach prywatnych na wyraźne ich zapytanie.

-    Prowadziła Pani konto na portalu (...), gdzie do opodatkowanej sprzedaży za pośrednictwem tego portalu oddawała Pani (...). Nie używa Pani tego konta od ponad roku i nie zamierza robić tego w przyszłości. Posiada Pani aktywne, ale nieużywane konta na portalach (...), gdzie osoby zainteresowane relacją z Panią przekierowywała Pani na swoje profile społecznościowe.

-    Wpisy i zdjęcia na Pani profilach zamieszcza Pani nieregularnie. Robi to Pani gdy ma na to ochotę, zdarza się to kilka razy w miesiącu, czasem raz na tydzień czasem co kilka dni.

-    Nie zamieszcza Pani treści nawiązujących bezpośrednio do jednej konkretnej osoby, lecz do konkretnej grupy osób dzielących te same fetysze. Stara się Pani dostosować treści swoich kont do potrzeb osób należących do konkretnej grupy, w tym przypadku do osób posiadających np. fetysz stóp, fetysz plucia, a nie do poszczególnych osób.

-    Treści publikowane przez Panią na Pani kontach mają pewien wpływ na budowanie lub też utrwalanie relacji z konkretnymi osobami, lecz z racji tego, że nigdy treści tych postów nie są skierowane do konkretnej osoby, główne budowanie jak i nawiązywanie relacji odbywa się w wiadomościach prywatnych.

-    Aktywnych działań w celu otrzymywania wpłat nie podejmuje Pani wcale. Niektóre osoby odwiedzające Pani profil same wyrażają chęć przekazywania Pani wpłat. Sporadyczne przypadki dotyczą postów głównie okolicznościowych, typu Pani urodziny bądź święta, w których opisie otwarcie napisała Pani o obdarowaniu Pani „prezentem” z ww. okazji.

-    Z konkretnymi osobami, które tylko odwiedzają Pani konto, nie prowadzi Pani żadnych aktywnych działań w celu otrzymywania wpłat, osoby te nie otrzymują od Pani żadnych świadczeń za wpłacone pieniądze. Sama czynność wpłaty pieniędzy często jest nagrodą (przyjemnością) samą w sobie dla osób, które odwiedzają Pani profile.

-    Aktywności na Pani ogólnodostępnym koncie nie są uzależniane od otrzymywania wpłat od osób je odwiedzających.

-    Duża część opisów w Pani postach składa się z sugestii bądź też niewiążących „poleceń” i „nakazów” (które obie strony wiedzą, że nie mają żadnej mocy sprawczej i służą jedynie zaspokojeniu swoich i odbiorców potrzeb i fantazji), które nie są jednak skierowane do żadnej konkretnej osoby.

-    Nie oferuje Pani rzeczy/zdjęć osobom odwiedzającym. Odpowiada Pani jedynie na ich prośby o rzeczy lub zdjęcia. Nie jest Pani w stanie określić częstotliwości tych zapytań, ponieważ występują one dość nieregularnie. Jeśli osoby te zapytają o konkretną rzecz, którą Pani ma, to może im Pani również to zaoferować.

-    Osoby same określają, jaki przedmiot chciałaby otrzymać. W przypadku zdjęć/filmów osoby zadają pytania czy jest możliwość wykonania określonych ujęć. Rzeczy te przekazuje Pani w rzeczywistości. Kwota darowizny otrzymywana za bieliznę i buty lub inne rzeczy, a także za pliki multimedialne, jest zależna od woli osób chcących tę rzecz otrzymać, ale nie jest związana bezpośrednio z przekazaniem jej tej rzeczy i nie stanowi jej ekwiwalentu pieniężnego.

-    W Pani ocenie, środki pieniężne, jakie Pani otrzymuje są darowiznami, są dobrowolne  i nie są związane ze świadczeniami z Pani strony.

-    W Pani ocenie, wszystkie otrzymywane przez Panią wpłaty za pośrednictwem (…), jak i (…) są darowiznami, ponieważ wynikają z chęci obdarowania Pani pieniędzmi przez osoby trzecie, a nie chęci zarobku z Pani strony.

-    Nie jest Pani w stanie określić częstotliwości otrzymywania wpłat od tych osób. Może to być czasem nawet kilka wpłat w ciągu jednego dnia, jak i jedna na tydzień lub miesiąc. Na ogół przyjmuje Pani środki pieniężne (darowizny), chyba że posiada Pani wątpliwości co do legalności ich posiadania przez osoby Panią obdarowujące (pamięta Pani jeden taki przypadek, gdy wynikało to z informacji od tej osoby).

-    Nie określiła Pani żadnego zbioru zasad, reguł, z którymi mogą zapoznać się osoby wchodzące na Pani profil, określające jak kto powinien się zachować, co robić a co nie. Są to luźne relacje z piszącymi do Pani osobami i jeśli jednej lub drugiej stronie przestaje odpowiadać sposób, w jaki przebiega rozmowa, może w każdej chwili wyjść z czatu.

-    Jak zostało wspomniane wyżej, osoby te są świadome, że wszystkie działania, jakie podejmują, włącznie z dobrowolnymi wpłatami przeznaczonymi dla Pani, są całkowicie zależne od ich chęci i woli, decyzja o ich wykonaniu należy w całości do nich. Osoby te wiedzą, że wszelkie ewentualne „rozkazy” czy „polecenia” pojawiające się na dalszych etapach relacji, są tylko formą odgrywania ról i nie są absolutnie wiążące i decyzja o ich wykonaniu należy wyłącznie do tych osób.

-    Konto na PayPal jest wykorzystywane dla potrzeb prowadzenia Pani kont. Ze środków posiadanych na koncie opłaca Pani niektóre codzienne wydatki, w sposób analogiczny do tradycyjnego konta bankowego.

-    Jeśli ktoś, zamiast przekazać darowiznę na konto PayPal, podaje Pani kod blik to może Pani przy użyciu tego kodu wybrać pieniądze w bankomacie lub zapłacić w sklepie internetowym. Kod blik podawany może być na czacie.

Pytania (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.  Czy otrzymywane przez Panią wpłaty pieniężne lub otrzymywanie rzeczy (ubrań) od osób odwiedzających Pani profile i prowadzących z Panią konwersację na portalach (…) i (…), podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn wyłącznie w przypadku, gdy środki pieniężne (rzeczowe) otrzymane od jednej osoby przekraczają wartości określone w przepisach art. 1 ust. 1 pkt 2 oraz art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, co oznaczałoby, że w przypadku osób (podatników) zaliczanych do III grupy podatkowej opodatkowaniu będzie podlegała wyłącznie wartość przekraczająca kwotę 4902 zł (obecnie 5308 zł)?

2.  Czy stosownie do opisanego wyżej stanu faktycznego otrzymywane przez Panią wpłaty pieniężne lub otrzymywanie rzeczy (ubrań) od osób odwiedzających Pani profile i prowadzących z Panią konwersację na portalach (…) i (…) nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

3.  Czy w przypadku udzielenia negatywnej odpowiedzi na pytania nr 1 i nr 2, otrzymywane przez Panią wpłaty pieniężne lub otrzymywanie rzeczy (ubrań) od osób odwiedzających Pani profile i prowadzących z Panią konwersację na portalach (…) i (…) nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pani stanowisko w sprawie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Ad 1

Pani zdaniem, otrzymane przez Panią pieniądze (lub rzeczy) od osób oglądających zdjęcia  i prowadzących z Panią konwersację na portalach (…) i (…) są darowiznami w rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego. Osoby te przekazują na Pani rzecz bezpłatnie pieniądze lub rzeczy ruchome kosztem swojego majątku. Świadczenia te są dobrowolne i bezpłatne. Darczyńcy nie otrzymują w zamian za świadczenie żadnych usług z Pani strony. Darczyńcy przekazują Pani określoną przez nich kwotę pieniężną lub wysyłają rzecz, a Pani jako obdarowana kwotę tę lub rzecz przyjmuje.

Do umowy darowizny dochodzi z chwilą otrzymania przez Panią pieniędzy lub rzeczy, po wcześniejszym podaniu przez Panią danych umożliwiających przekazanie darowizny. Stosownie do art. 890 § 1 Kodeksu cywilnego, z chwilą otrzymania i przyjęcia przez Panią przedmiotu darowizny umowa staje się ważna, pomimo niezachowania formy aktu notarialnego.

Zatem zastosowanie do opodatkowania otrzymanych przez Panią pieniędzy i innych rzeczy mają przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, między innymi tytułem darowizny.

Według art. 5 tej ustawy, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy rzeczy lub praw majątkowych – a więc na Pani.

W opisanym stanie faktycznym, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia (przekazania pieniędzy lub rzeczy).

Darczyńcy są dla Pani osobami obcymi (nie są krewnymi ani powinowatymi) – zaliczona jest Pani zatem do grupy III innych nabywców (art. 14 ust. 3 pkt 3 tej ustawy).

Wysokość podatku do zapłaty określona została w art. 15 ust. 1 tej ustawy, z tym stosownie do art. 9 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 4.902 zł (obecnie 5.308 zł), przy czym jeżeli nabycie własności rzeczy od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

Zatem, o ile darowizny od tej samej osoby nie przekroczyły (w okresie 5 lat) kwot wolnych od podatku, nie jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku.

Ad 2

Pani zdaniem, otrzymywane przez Panią wpłaty pieniężne lub otrzymane inne rzeczy od osób odwiedzających Pani profile i prowadzących z Panią konwersację na portalach (…) i (…) nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jak Pani wskazała we własnym stanowisku w zakresie pytania nr 1, otrzymane przez Panią świadczenia są darowiznami w rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego i w zakresie opodatkowania podlegają przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zatem, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymane przez Panią pieniądze i inne rzeczy nie mogą być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Pani zdaniem, przepis art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jest jednoznaczny i wynika z niego, że przychody, do których stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn - nie podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Ad 3

Pani zdaniem, gdyby uznać, że otrzymywane wpłaty pieniężne lub otrzymywane inne rzeczy od osób odwiedzających Pani profile i prowadzących z Panią konwersację na portalach (…) i (…) nie stanowią darowizn, to powstałyby wątpliwości, jakim tytułem spełniane są te świadczenia. Nie świadczy Pani bowiem żadnych usług na rzecz osób przekazujących Jej pieniądze. Nie zawiera Pani umów. Jednocześnie charakter kontaktów wirtualnych na Pani profilach na portalach (…) i (…) może budzić wątpliwości co do jego zgodności z zasadami współżycia społecznego. Czynności przez Panią wykonywane na tych portalach (zamieszczanie zdjęć, postów i prowadzenie konwersacji o tematyce BDSM, findom i femdom) nie są prawnie zabronione. Jednak dla niektórych osób z moralnego lub religijnego punktu widzenia takie zachowanie nie jest zgodne z zasadami współżycia społecznego. Podobnie jest z prostytucją. W Polsce nie jest ona zakazana (karalna) jednak uważana jest za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego. Jeżeli więc uznać, że Pani zachowanie (czynności) byłyby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, to zastosowanie miałby art. 58 § 2 Kodeksu cywilnego, według którego nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. To skutkowałoby w zakresie ewentualnego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Zatem, w Pani ocenie, otrzymywane wpłaty pieniężne lub otrzymywane inne rzeczy od osób odwiedzających Pani profile i prowadzących z Panią konwersację na portalach (…) i (…) nie podlegałyby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1043 ze zm.):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1)dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2)darowizny, polecenia darczyńcy;

3)zasiedzenia;

4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Jak wynika z przywołanego powyżej przepisu ustawodawca ściśle określa tytuły nabycia, z którymi wiąże skutki podatkowe w podatku od spadków i darowizn. Ze względu na przedstawiony przez Panią opis stanu faktycznego należy skupić się w sprawie na nabyciu tytułem darowizny.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera definicji pojęcia „darowizna”. Z tego względu, celem ustalenia tej definicji, należy sięgnąć do ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

W myśl art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Definicja darowizny potwierdza, że jest to forma umowy, w której „darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku”. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

Pani zdaniem, wszystkie środki pieniężne oraz prezenty otrzymywane przez Panią od osób odwiedzających Pani profile internetowe, stanowią darowiznę opodatkowaną podatkiem od spadków i darowizn, gdyż wpłaty są całkowicie dobrowolne oraz brak jest świadczenia wzajemnego.

Jednak we wniosku wskazała Pani, że osoby odwiedzające Pani konta na wyraźną prośbę otrzymują: zdjęcia, filmy i przedmioty należące do Pani (np. zużyte przedmioty higieny osobistej oraz używane części garderoby).

Osoby odwiedzające Pani konta same określają jaki przedmiot chciałyby otrzymać,  a w przypadku zdjęć oraz filmów pytają czy jest możliwość wykonania określonych ujęć.

Przedmioty te, jak wskazano we wniosku, są to „obiekty stymulujące ich popęd seksualny oraz spełniający ich potrzeby”.

Odwiedzający Pani konta internetowe nie tylko mogą otrzymać od Pani przedmioty, filmy lub zdjęcia, ale wchodzą w relacje wirtualne z Panią.

Wskazała Pani, że nawiązuje emocjonalną relację z odwiedzającymi jej konta osobami na zasadzie  „Pani-uległy”, poprzez słowne okazywanie wyższości oraz poniżanie piszących (co sprawia osobom piszącym przyjemność). We wniosku stwierdziła Pani, że ”piszący czerpią satysfakcję seksualną wynikającą z dominacji kobiety nad stroną uległą”.

W zamian za wpłaty oraz prezenty spełnia Pani specyficzne potrzeby i oczekiwania osób o określonych preferencjach seksualnych/fetyszach.

We wniosku wskazała Pani, że „niektóre osoby gustujące w tematyce femdom oraz innych fetyszach, do osiągnięcia satysfakcji seksualnej potrzebują fizycznego bodźca(…)”, wysyłane przedmioty należy traktować jako „obiekty stymulujące ich popęd seksualny oraz spełniający ich potrzeby”.

Powyższe elementy opisu stanu faktycznego wskazują, że zamysł, sposób oraz tematyka prowadzonej przez Panią aktywności w Internecie skierowane są do konkretnych osób, które korzystając z tej formy kontaktu zaspokajają swoje potrzeby i oczekiwania związane z ich preferencjami seksualnymi.

Otrzymywane wpłaty oraz prezenty nie spełniają więc definicji darowizny, nie zostały otrzymane pod tytułem darmym. Uzyskiwane przez Panią przysporzenia są bowiem formą, co prawda dobrowolnej, ale jednak gratyfikacji za dokonywane przez Panią świadczenia.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że skoro otrzymywane przez Panią wpłaty pieniężne lub otrzymywane rzeczy nie są przekazywane tytułem darowizny, to ich nabycie przez Panią nie jest objęte regulacją przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn i tym samym nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

Tym samym skutki podatkowe otrzymywanych przez Panią świadczeń należy ocenić przez pryzmat przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z ww. przepisu wynika zatem, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Pojęcie przychodu wiąże się zatem z przysporzeniem majątkowym po stronie podatnika, z wartością wchodzącą do jego majątku. Przychodami w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą być tylko takie świadczenia, które nie mają charakteru zwrotnego. Skoro bowiem przychód jest określonym przyrostem majątkowym po stronie podatnika jego otrzymanie musi mieć charakter definitywny.

Przedmiotem Pani wątpliwości jest w pierwszej kolejności kwestia czy otrzymywane wpłaty pieniężne i rzeczy od osób odwiedzających, prowadzone przez Panią na portalach (…) i (…) profile o tematyce femdom/findom, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na ich opodatkowanie           – jako darowizn – podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy niestosuje się do:

Przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Jak już wskazałem, otrzymywanie przez Panią środków pieniężnych/rzeczy jako, że nie wyczerpuje definicji darowizny nie jest objęte regulacją przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym w sprawie nie znajdzie zastosowania art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Pani wątpliwości dotyczą również czy w sprawie zastosowanie znajdzie art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Zakresem zastosowania tego przepisu są objęte sytuacje, w których spełnione są łącznie następujące warunki:

-podatnik uzyskał przychód, a więc przysporzenie majątkowe i jednocześnie,

-przychód ten pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z czynnością, która nie może być przedmiotem skutecznej prawnie umowy, tzn. ma swoje źródło w takiej czynności.

Stosownie do art. 58 § 2 ustawy Kodeks cywilny:

Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

W opisanej sprawie niewątpliwie dochodzi do przysporzenia majątkowego po Pani stronie w związku z dokonywanymi przez zainteresowanych wpłatami lub otrzymywanymi rzeczami. Z opisanego zdarzenia wynika, że niektóre osoby zainteresowane publikowanymi zdjęciami oferują Pani datki pieniężne. Na ich prośbę wskazuje im Pani sposób przekazania na konto na PayPal lub za pomocą blika. Są to różne kwoty, przeważnie 100-300 zł. Zdarzyła się kwota 800 zł. Suma tych wpłat (datków) od poszczególnych osób wyniosła od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Odnosząc się do kwestii czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy wskazać należy, że nie można zgodzić się z Panią, że w sprawie znajdzie zastosowanie art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co w efekcie skutkować będzie brakiem opodatkowania ww. podatkiem, dochodu uzyskiwanego przez Panią. Pani zdaniem, czynności przez Nią wykonywane na portalach (zamieszczanie zdjęć, postów i prowadzenie konwersacji o tematyce BDSM, findom i femdom) nie są prawnie zabronione. Jednak dla niektórych osób z moralnego lub religijnego punktu widzenia takie zachowanie nie jest zgodne z zasadami współżycia społecznego. Podobnie jest z prostytucją – w Polsce nie jest ona zakazana (karalna) jednak uważana jest za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego.

Wskazać należy, że w publikacji „Prostytucja w świetle badań kryminologicznych” autorzy m.in. Michał Antoniszyn, Andrzej Marek opisując proceder prostytucji, dodatkowo wskazują, że prostytucja „Sprowadza się do oddawania do dyspozycji seksualnej własnego ciała, w celach zarobkowych, osobom tej samej lub różnej płci, dla zaspokojenia ich potrzeb seksualnych”. Tymczasem, z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Pani nie oddaje klientowi do dyspozycji swojego ciała, a jedynie jego „obraz” zarejestrowany przez kamerę internetową. Trudno też mówić o Pani „pełnej dyspozycyjności” wobec klienta, skoro jest on pozbawiony możliwości np. „dotyku”.

W polskim prawie, podobnie jak brak jest legalnej definicji prostytucji, również brak jest definicji pornografii. Przyjmuje się, że charakter pornograficzny mają takie wytwory, jak np. pismo, rysunek, obraz, druk, fotografia lub film (mogące także przybrać formę przekazu na żywo), które mają na celu wywołanie u odbiorcy efektu pobudzenia seksualnego.

Ponadto, Profesor Marian Filar („Przestępstwa seksualne w nowym kodeksie karnym. Krótkie komentarze”, z. 2, s. 39-40), wskazuje na pewne cechy, które pozwalają ustalić, że badane treści mają charakter pornograficzny. Według niego należą do nich:

1)„przedstawianie czynności seksualnych w sposób koncentrujący się wyłącznie na technicznych aspektach, w oderwaniu od warstwy intelektualnej i osobistej;

2)ukazywanie ludzkich organów płciowych w ich funkcjach seksualnych, sprowadzające się wyłącznie do rejestracji odhumanizowanej technologii seksu.

Cechy te wskazują, iż główną intencją autora takich treści jest wywołanie podniecenia seksualnego u odbiorcy.(…)

Usługi te mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a więc również podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o ile oczywiście nie są wykonywane w warunkach określonych w art. 202 Kodeksu karnego”.

W art. 202 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1138 ze zm.) wskazano, że:

§ 1 Kto publicznie prezentuje treści pornograficzne w taki sposób, że może to narzucić ich odbiór osobie, która tego sobie nie życzy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2 (uchylony)

§ 3 Kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, przechowuje lub posiada albo rozpowszechnia lub prezentuje treści pornograficzne z udziałem małoletniego albo treści pornograficzne związane z prezentowaniem przemocy lub posługiwaniem się zwierzęciem, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 4 Kto utrwala treści pornograficzne z udziałem małoletniego, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 4a Kto przechowuje, posiada lub uzyskuje dostęp do treści pornograficznych z udziałem małoletniego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 4b Kto produkuje, rozpowszechnia, prezentuje, przechowuje lub posiada treści pornograficzne przedstawiające wytworzony albo przetworzony wizerunek małoletniego uczestniczącego w czynności seksualnej podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4c Karze określonej w § 4b podlega, kto w celu zaspokojenia seksualnego uczestniczy w prezentacji treści pornograficznych z udziałem małoletniego.

§ 5 Sąd może orzec przepadek narzędzi lub innych przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstw określonych w § 1-4b, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.

Zauważyć należy, że sama Pani wskazuje w treści zdarzenia, że zdjęcia oraz wpisy na tych portalach nie maja charakteru pornograficznego, nie ma zdjęć „rozbieranych”. Z opisu wynika również, że nie świadczy Pani usług seksualnych, ani za pośrednictwem Internetu, ani w żaden inny sposób. Relacja „Pani-uległy” w kontekście prowadzonych przez Panią profilów odbywa się raczej na zasadzie słownego okazywania wyższości osobom, które piszą do Pani na portalach społecznościowych, poprzez słowne poniżanie ich, co sprawia tym osobom przyjemność. Ponadto, niektóre osoby gustujące w tematyce femdom oraz innych fetyszach, do osiągnięcia satysfakcji seksualnej potrzebują fizycznego bodźca pochodzącego od przedmiotów mających bezpośredni kontakt z Panią, takich jak używane buty, skarpetki, bielizna, bądź inne przedmioty wynikające z fetyszy danej osoby.

Z powyższego wynika zatem, że opisane we wniosku czynności nie są prostytucją gdyż w żaden sposób nie świadczy Pani usług seksualnych. Ponadto, jak Pani wskazała, wpisy na tych portalach nie maja charakteru pornograficznego, oraz nie ma zdjęć „rozbieranych”.

Przychody z prostytucji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

Natomiast, kwalifikacja podejmowanych czynności za będące lub niebędące pornografią nie stoi na przeszkodzie dla opodatkowania przychodu z tytułu tych czynności na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, o ile czynności te nie są wykonywane w warunkach określonych w art. 202 ustawy Kodeks karny. W takim przypadku nie znajdzie zastosowania art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując:

-    z uwagi na fakt, że opisane we wniosku świadczenia na Pani rzecz nie są darowiznami, a więc nie są świadczeniami, o których mowa w art. 888 § 1 ustawy Kodeks cywilny – w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nie znajdzie zastosowania art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, gdyż nie mają do nich zastosowania przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn,

-    skoro z okoliczności sprawy wynika, że dokonywane przez Panią czynności nie są prostytucją, to do przychodów, o których mowa we wniosku nie znajdzie również zastosowania art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała  (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00