Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.1087.2022.2.DS

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z dnia 21 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 stycznia 2023 r. (wpływ 27 stycznia 2023 r.), pismem z 26 stycznia 2023 r. (data wpływu 30 stycznia 2023 r.) oraz pismem z 3 lutego 2023 r. (data wpływu 3 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca, osoba fizyczna, posiada interpretację przepisów podatkowych z dnia 29 kwietnia 2020 r. nr 0111-KDIB1-2.4011.47.2020.2.SK (dalej: Interpretacja), w której za prawidłowe zostały uznane następujące stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: PIT):

1. Prawo autorskie do Obiektów (autorskie prawo do części programu komputerowego) stanowiących zestaw elementów kodu programu komputerowego, wytwarzanych samodzielnie przez Wnioskodawcę (dalej: jako Obiekty, Oprogramowanie) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT.

2. Podejmowana przez Wnioskodawcę działalność polegająca na wytwarzaniu Obiektów stanowiących zestaw elementów kodu programu komputerowego (Oprogramowanie) stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT.

3. Dochód Wnioskodawcy ze zbycia autorskiego prawa majątkowego do Obiektów – powiązanych funkcjonalnie elementów kodu programu komputerowego (Oprogramowanie) jest kwalifikowanym dochodem w rozumieniu art. 30ca ust. 1 w zw. z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dla opodatkowania którego zastosowanie może znaleźć 5% stawka podatku PIT.

Poprzednia umowa Posiadana przez Wnioskodawcę

Interpretacja odnosi się do działalności programistycznej Wnioskodawcy bazującej na poprzedniej umowie (dalej: Umowa o współpracy). Zasadnicze postanowienia Umowy o współpracy przestawione we wniosku będący podstawą wydania Interpretacji są następujące:

• Na podstawie Umowy, Producent gier może zlecać Wnioskodawcy wykonanie Obiektów, w ramach Projektów prowadzonych przez Producenta gier. Przez Obiekty rozumie się natomiast w zawartej przez Wnioskodawcę Umowie o współpracy:

1)Program (grę wideo) jako całość, który ma być wykonany na zamówienie Producenta gier,

2)Określony element Programu, taki jak element graficzny, dźwiękowy, interface, część kodu źródłowego, podlegające integracji z Programem.

• Zgodnie z Umową o współpracy, Wnioskodawca ma obowiązek doradzania i proponowania Producentowi gier nowych rozwiązań, które mogą się przyczynić do poprawy jakości Obiektu, na każdym etapie jego wykonania. Producent gier nie ma obowiązku akceptacji tych rozwiązań.

• Na podstawie Umowy o współpracy, Wnioskodawca przenosi na Producenta gier autorskie prawa majątkowe do Obiektu wykonanego w ramach Umowy oraz Materiałów Źródłowych, rozumianych jako: wszelkie materiały wytworzone przez Wnioskodawcę podczas prac nad Obiektem, utrwalone w jakiejkolwiek formie, a w szczególności:

-źródłowe pliki modeli 3D i animacji, źródłowe pliki grafik 2D, pliki dźwiękowe, kod źródłowy;

-dokumentację w formie pisemnej i elektronicznej, np. postacie oraz ich cechy, nazwy, opisy, grafiki, obrazy, rysunki, teksty, tytuły, projekty, schematy, plany, dźwięki, scenariusze; a także do ich części oraz dowolnych elementów.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych przez Wnioskodawcę następuje zgodnie z Umową bez żadnych ograniczeń, na wszystkich możliwych polach eksploatacji, w tym na polach eksploatacji określonych w artykule 50, a w odniesieniu do programu komputerowego w artykule 74 i 75 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: Prawo autorskie).

• Za przeniesienie autorskich praw majątkowych do Obiektów Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie. Zapłata wynagrodzenia następuje na podstawie wystawianych przez Wnioskodawcę faktur VAT. 

Nowa umowa

W dniu 18.02.2022 r. Wnioskodawca zawarł z firmą (…), producentem gier wideo (dalej: Producent gier), nową Umowę o świadczenie usług (dalej: Umowa). Na podstawie Umowy, Wnioskodawca przyjął do wykonania usługę w charakterze (…) w zakresie symulacji zachowania mobilnej gry (…) z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji (zwaną dalej Usługą). Umowa zawarta przez Wnioskodawcę stanowi także, że Usługa zostanie zrealizowana w ramach projektu pt. „(…)”. Umowa zawiera załącznik ze specyfikacją Usługi i harmonogramem wykonania oczekiwanych zadań – efektów końcowych prac Wnioskodawcy.

Załącznik wskazuje na następujący zakres wykonania prac:

Etap 1.

Przeprowadzenie badań w zakresie koncepcji budowy modułu symulatora ekonomii mobilnej gry (…), w tym: - Wybór i prototypowa implementacja samouczących się algorytmów prowadzących symulację gry i pozwalających na ocenę działania ekonomii gry pod kątem wytycznych dostarczonych przez projektantów gry, - Opracowanie interfejsu komunikacji (rozumianego jako zestaw parametrów i metod) podsystemu Obserwator z dowolną bazą danych informacji analitycznych o zachowaniach rzeczywistych graczy w grze, w szczególności z bazą danych używaną aktualnie w systemach analitycznych Przedsiębiorstwa. Całościowym celem Etapu 1 jest prototypowa implementacja kluczowych algorytmów podsystemu (…).

Etap 2.

Realizacja kluczowych elementów modułu symulacji ekonomii rozgrywki, w tym: - Optymalizacja i implementacja pracy algorytmów, w szczególności analiza i sprawdzenie różnych modeli selekcji kierunku ewolucji, a także optymalizacja sposobu kodowania informacji wejściowych i wyjściowych, - Implementacja interfejsu komunikacji modułu ze znormalizowaną grą mobile (…) umożliwiającego pobieranie informacji o zasadach działania ekonomii gry oraz metodach jej parametryzacji, - Implementacja protokołu komunikacji z bazą danych (…) umożliwiającego odczyt danych analitycznych o zachowaniach graczy.

Całościowym celem Etapu 2 jest implementacja funkcjonalnego (…) umożliwiającego symulację działania znormalizowanej gry mobile (…) zgodnej z (…) opracowanym w ramach Etapu 1.

Umowa przewiduje, że zakończenie poszczególnych zadań będzie potwierdzane w formie protokołów zdawczo-odbiorczych podpisanych przez Wnioskodawcę i Producenta Gier, po zaakceptowaniu efektów prac przez zleceniodawcę. Ponadto, Umowa stanowi, że w ramach wynagrodzenia określonego w Umowie z tytułu wykonania przez Wnioskodawcę poszczególnych zadań (etapów usługi) Wnioskodawca przeniesie Producenta Gier prawa majątkowe do własności intelektualnej uzyskanych w wyniku realizacji Usługi, a także do wykonanych raportów z badań. Wraz z przeniesieniem przez Wykonawcę autorskich praw majątkowych, na Producenta Gier przechodzi wyłączne prawo wykonywania i udzielenia zezwoleń na wykonanie autorskiego prawa zależnego. Przeniesienie autorskich praw majątkowych przez Wnioskodawcę następuje zgodnie z Umową bez żadnych ograniczeń, na wszystkich możliwych polach eksploatacji, w tym na polach eksploatacji określonych w artykule 50, a w odniesieniu do programu komputerowego w artykule 74 i 75 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: Prawo autorskie).

Zapłata wynagrodzenia z tytułu wykonania poszczególnych etapów prac oraz przeniesienia autorskich praw majątkowych do własności intelektualnej wytworzonej w wyniku wykonanych prac następuje na podstawie wystawianych przez Wnioskodawcę faktur VAT.

W 2022 roku Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą wykonując określone w Umowie zadania na rzecz Producenta Gier.

Wnioskodawca pragnie wyjaśnić, że odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Wnioskodawcę czynności na podstawie Umowy ponosi Wnioskodawca na zasadach ogólnych.

Czynności nie są przez Wnioskodawcę wykonywane pod kierownictwem, ani w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

W ramach działalności wykonywanej przez Wnioskodawcę w 2022 r., Wnioskodawca przenosił na Producenta Gier autorskie prawa majątkowe do efektów prac będących przedmiotem Umowy. Prace wykonywane przez Wnioskodawcę na rzecz Producenta Gier były pracami programistycznymi, wykonywanymi w charakterze (…) w zakresie symulacji zachowania mobilnej gry (…) z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

W ramach prac Wnioskodawca opracowywał elementy programu komputerowego, mającego docelowo stanowić efekt prac określony w ramach poszczególnych etapów wskazanych w Umowie.

Efektami prac, do wykonania których zobowiązał się Wnioskodawca, są określone sekwencje elementów kodu programu komputerowego o określonej funkcjonalności m.in.: - zestaw elementów kodu programu komputerowego składających się na kluczowe elementy modułu prowadzącego grę wirtualnych graczy, w tym: - zestaw elementów kodu komputerowego w postaci samouczących się algorytmów rozwiązujących problem skutecznego grania w modelową grę mobile (…) przy założeniu optymalizacji wielokryterialnej zgodnej z opracowaną funkcją kwantyfikującą wynik, oraz zestaw elementów kodu komputerowego integrujących te algorytmy z pozostałymi komponentami, - zestaw elementów kodu programu komputerowego implementujących prototypowo kluczowe algorytmy podsystemu (…) (całościowy cel Etapu 1); - zestaw elementów kodu programu komputerowego implementujących funkcjonalny moduł (…) umożliwiający symulację działania znormalizowanej gry mobile (…) zgodnej z (…) opracowanym w ramach Etapu 1 (całościowy cel Etapu 2).

Poszczególne zadania, określone w Umowie, polegają na innowacyjnych pracach programistycznych, których efektem są zestawy elementów kodu programu komputerowego, pełniące funkcjonalności określone szczegółowo w Umowie. Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż poza zmianą umowy, na podstawie której Wnioskodawca realizuje prace programistyczne, pozostałe elementy stanu faktycznego opisane we wniosku, na podstawie którego została wydana poprzednia interpretacja, pozostają niezmienione, tj. m.in.:

• Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów. Oprogramowanie: elementy kodu programu komputerowego – wytwarzane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej – jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

• Wnioskodawca prowadzi w sposób ciągły i systematyczny działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, w ramach prac polegających na programowaniu (wytwarzaniu) zestawów elementów programu komputerowego (gry wideo). W tym celu, Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępne aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług), w postaci nowoczesnego i innowacyjnego oprogramowania – elementów programu komputerowego (gry wideo).

• Wnioskodawca prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Charakter prac realizowanych przez Wnioskodawcę – wytwarzanie w sposób innowacyjny zestawów elementów kodu komputerowego – nie uległ zmianie.

Również dochód Wnioskodawcy z prowadzonej działalności gospodarczej jest nadal uzyskiwany z tytułu przeniesienia praw autorskich do zestawu elementów programu komputerowego (programu komputerowego).

W rezultacie, Wnioskodawca chciałby potwierdzić, że jest nadal uprawniony do stosowania 5% stawki PIT.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku doprecyzowano opis sprawy, odpowiadając na wezwanie organu:

1) czy jest Pan osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź:

Tak, jest Pan osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2)czy w ramach swojej działalności samodzielnie prowadził Pan albo prowadzi Pan badania naukowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Jeśli tak, proszę wskazać:

·jakie to badania? Co było/jest ich przedmiotem i celem? W jakich okresach je Pan prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi?

·jakie metody badawcze Pan stosował/stosuje?

·czy badania przyniosły określone efekty (jakie)?

·jaka jest zależność pomiędzy tymi badaniami (efektami tych badań) a Pana przychodami, których dotyczy wniosek?

Odpowiedź:

Nie prowadzi Pan badań naukowych.

3)czy w ramach swojej działalności samodzielnie prowadził Pan albo prowadzi Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Jeśli tak, proszę wskazać:

Odpowiedź:

Tak, w ramach swojej działalności prowadzi Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

·w jakich okresach je Pan prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi?

Odpowiedź:

Prace rozwojowe prowadzi Pan w sposób ciągły od 2019 r.

·czego dotyczyły/dotyczą te prace rozwojowe? Co było/jest ich celem lub celami? Jakie czynności obejmowały/obejmują te prace?

Odpowiedź:

Prace rozwojowe dotyczą wytwarzania innowacyjnego oprogramowania komputerowego - zestawów elementów kodu programu komputerowego o określonej funkcjonalności, w 2022 r. prace dotyczyły wytwarzania m.in.:

-zestaw elementów kodu programu komputerowego składających się na kluczowe elementy modułu prowadzącego grę wirtualnych graczy, w tym:

-zestaw elementów kodu komputerowego w postaci samouczących się algorytmów rozwiązujących problem skutecznego grania w modelową grę mobile (…) przy założeniu optymalizacji wielokryterialnej zgodnej z opracowaną funkcją kwantyfikującą wynik, oraz zestaw elementów kodu komputerowego integrujących te algorytmy z pozostałymi komponentami,

-zestaw elementów kodu programu komputerowego implementujących prototypowo kluczowe algorytmy podsystemu (…) (całościowy cel Etapu 1);

-zestaw elementów kodu programu komputerowego implementujących funkcjonalny moduł (…) umożliwiający symulację działania znormalizowanej gry mobile (…) zgodnej z (…) opracowanym w ramach Etapu 1 (całościowy cel Etapu 2).

·czy Pana prace rozwojowe zostały/ zostaną zakończone pozytywnym wynikiem? Jeśli tak, co jest/będzie tym wynikiem lub wynikami? Czy wynik/wyniki prac rozwojowych mają/będą miały jakąś ustaloną formę (jaką)? W jaki sposób ten wynik/te wyniki będą wykorzystane lub są wykorzystywane na potrzeby Pana działalności?

Odpowiedź:

Wynikiem prowadzonych przez Pana prac rozwojowych będą elementy programu komputerowego o określonych funkcjonalnościach opisane powyżej. Formą wyników będzie zapis poszczególnych zestawów elementów kodu komputerowego w określonym języku programowania, w formie elektronicznej. Autorskie prawa majątkowe do wyników prac są przez Pana odpłatnie przenoszone na zleceniodawcę, dzięki czemu zrealizuje Pan przychód z prowadzonej działalności.

·czy w wyniku prac rozwojowych zaprojektował Pan i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę (jeśli tak, proszę wskazać jaki konkretny produkt, proces bądź jaką usługę)? Czy oferuje Pan lub będzie Pan oferował produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej?

Odpowiedź:

Wynikiem prowadzonych przez Pana prac rozwojowych będzie innowacyjne oprogramowania komputerowego – zestawy elementów kodu programu komputerowego o określonej funkcjonalności opisane powyżej. Będą to więc nowe produkty – innowacyjne elementy oprogramowania. W ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej otrzyma Pan wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych do wytworzonych elementów oprogramowania – zestawów kodu programu komputerowego, wytworzonego w ramach prac rozwojowych.

·czy w stosunku do Pana dotychczasowej działalności te produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter? Jeśli tak, czy nowy, ulepszony charakter produktów, procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług?

Odpowiedź:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, prowadzi Pan prace polegające na programowaniu (wytwarzaniu) elementów gry wideo (programu komputerowego). W tym celu, w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępne aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług), w postaci nowoczesnego i innowacyjnego oprogramowania – elementów programu komputerowego (gry wideo).

Prowadzenie powyższych prac odbywa się w sposób ciągły, w rezultacie wytwarza Pan zestawy elementów kodu programu komputerowego w sposób systematyczny. Dla celów realizowanych przez Pana prac programistycznych, w celu osiągnięcia jak największej innowacyjności oraz efektywności, opracowuje Pan nowe funkcjonalności, testuje Pan rozwiązania prototypowe, wdraża Pan nowości i aktualizacje. Aktywności wymienione powyżej występują w sposób stały i nieodłączny przy tworzeniu i rozwijaniu innowacyjnego oprogramowania, przez co wypełniają definicję działalności badawczo rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

Prowadzone przez Pana prace i w efekcie wytworzone elementy oprogramowania mają więc innowacyjny charakter, nie są natomiast wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do produktów, procesów czy usług.

· jaka jest zależność pomiędzy tymi pracami rozwojowymi (efektami tych prac) a Pana przychodami, których dotyczy wniosek?

Odpowiedź:

Uzyskiwane przez Pana przychody, których dotyczy wniosek są przez Pana otrzymywane w zamian za przeniesienie autorskich praw majątkowych do wytworzonych elementów oprogramowania – zestawów kodu programu komputerowego, wytworzonego w ramach prowadzonych przez Pana prac rozwojowych.

4)czy w ramach swojej działalności samodzielnie prowadził Pan albo prowadzi Pan prace o innym charakterze niż badania naukowe lub prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Jeśli tak, proszę wskazać jakie to działania i kiedy je Pan prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi?

Odpowiedź:

Nie prowadził Pan prac o innym charakterze niż prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

5)czy Pana działania polegające na rozwijaniu oprogramowania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania?

Odpowiedź:

Nie, Pana działania polegają na stworzeniu zupełnie nowych i innowacyjnych elementów oprogramowania o unikalnych funkcjonalnościach.

6)jakie konkretne programy komputerowe (oprogramowania) Pan wytworzył lub wytwarza?

Odpowiedź:

W ramach prac wytwarza Pan  innowacyjne elementy programu komputerowego (gry wideo), o określonych funkcjonalnościach, opisane w stanie faktycznym wniosku, tj. w 2022 r. są to m.in.:

- zestaw elementów kodu programu komputerowego składających się na kluczowe elementy modułu prowadzącego grę wirtualnych graczy, w tym:

- zestaw elementów kodu komputerowego w postaci samouczących się algorytmów rozwiązujących problem skutecznego grania w modelową grę mobile (…) przy założeniu optymalizacji wielokryterialnej zgodnej z opracowaną funkcją kwantyfikującą wynik, oraz zestaw elementów kodu komputerowego integrujących te algorytmy z pozostałymi komponentami,

- zestaw elementów kodu programu komputerowego implementujących prototypowo kluczowe algorytmy podsystemu (…) (całościowy cel Etapu 1);

- zestaw elementów kodu programu komputerowego implementujących funkcjonalny moduł (…) umożliwiający symulację działania znormalizowanej gry mobile (…) zgodnej z (…) opracowanym w ramach Etapu 1 (całościowy cel Etapu 2).

7)czy wobec zaznaczenia w opisie sprawy, że „Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępne aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług), w postaci nowoczesnego i innowacyjnego oprogramowania – elementów programu komputerowego (gry wideo)” należy rozumieć, że w każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku ulepszania oraz rozwijania oprogramowania – efekty Pana prac są odrębnymi utworami podlegającymi ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź:

W każdym przypadku efektem Pana prac są zestawy elementów kodu programu komputerowego. Z wytworzonymi w ramach Pana działalności elementami programu komputerowego (gry wideo) wiąże się autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw. Odrębną ustawą chroniącą prawo własności intelektualnej Wnioskodawcy jako wytwórcy elementów oprogramowania (gry wideo) jest w tym przypadku ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

W myśl bowiem art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych: przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

W świetle art. 1 ust. 2 tej ustawy: w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

·plastyczne;

·fotograficzne;

·lutnicze;

·wzornictwa przemysłowego;

·architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

·muzyczne i słowno-muzyczne;

·sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

·audiowizualne (w tym filmowe).

Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne (art. 1 ust. 21 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną, a ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności (art. 1 ust. 3 i ust. 4 cytowanej ustawy).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy: prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Natomiast z przepisu art. 8 ust. 2 ww. ustawy wynika, że: domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

Ponadto w rozumieniu prawa autorskiego jako twórczy traktowany jest taki rezultat działalności, który na tyle związany jest z osobą twórcy, by było mało prawdopodobne, aby inna osoba podejmująca identycznie skierowany wysiłek twórczy uzyskała analogiczny lub zasadniczo zbliżony rezultat.

Utworom będącym programami komputerowymi poświęcony został odrębny rozdział ustawy o prawie autorskim, tj. rozdział 7 tej ustawy. W myśl art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy rozdziału 7 ustawy nie stanowią inaczej.

Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną (art. 1 ust. 3 ustawy o prawie autorskim). Tym samym program komputerowy nie musi mieć postaci ukończonej, aby mógł być uznany za utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Utworem są także elementy programu (fragmenty kodu) – o ile spełniają wymogi art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim.

Wykonywane w ramach Pana działalności elementy programu komputerowego (gry wideo) mogą składać się z kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu elementów kodu programu komputerowego.

Na gruncie wskazanych powyżej regulacji ustawy o prawie autorskim wytworzone przez Pana zestawy elementów kodu programu komputerowego będą stanowić utwory w rozumieniu tej ustawy i będą objęte ochroną prawną wynikającą z tej ustawy.

8)czy prawa autorskie majątkowe do powstałego oprogramowania podczas wykonywania umowy z kontrahentem, które przenosi Pan na zleceniodawcę zawsze są efektem podejmowanych przez Pana badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i/lub prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 ww. ustawy? Czy prowadził Pan albo prowadzi Pan odrębne badania naukowe lub prace rozwojowe dla celów wytworzenia każdego poszczególnego oprogramowania, który jest efektem Pana pracy?

Odpowiedź:

Autorskie prawa majątkowe do wytworzonego przez Pana oprogramowania, które przenosi Pan na zleceniodawcę są zawsze efektem prowadzonych przez Pana prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prowadził Pan odrębne prace rozwojowe dla wytworzenia każdego zestawu elementów programu komputerowego (każdego poszczególnego oprogramowania), który jest efektem Pana pracy.

9)czy efekty Pana pracy, które nazywa Pan oprogramowaniem zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

· zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

· nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

· nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahenta?

Odpowiedź:

Potwierdza Pan, że efekty Pana pracy, tj. oprogramowanie (zestawy elementów kodu programu komputerowego) zawsze są utworami, a więc:

- zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

- nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

- nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahenta.

10)czy w przypadku rozwoju oprogramowania – efekt Pana pracy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowią nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci oprogramowania podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź:

Efekt Pana pracy w każdym przypadku stanowi nowy, odrębny od rozwijanego oprogramowania utwór w postaci programu komputerowego, który to utwór podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

11)czy efekty Pana samodzielnej pracy, które nazywa Pan odpowiednio „programem komputerowym” zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych „programów komputerowych”?

Odpowiedź:

Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie 7, utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną (art. 1 ust. 3 ustawy o prawie autorskim). Utworem są także elementy programu (fragmenty kodu) – o ile spełniają wymogi art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim.

Wykonywane w ramach Pana działalności elementy programu komputerowego (gry wideo) mogą składać się z kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu elementów kodu programu komputerowego.

Na gruncie wskazanych powyżej regulacji ustawy o prawie autorskim wytworzone przez Pana zestawy  elementów kodu programu komputerowego będą stanowić odrębne utwory w rozumieniu tej ustawy i będą objęte ochroną prawną wynikającą z tej ustawy. Przysługują Pan osobiste autorskie prawa majątkowe do wytworzonych przez Pana utworów (zestawów elementu kodu programu komputerowego).

12)czy wynagrodzenie od zleceniodawcy jest łączną zapłatą za całość czynności, jakie realizuje Pan w ramach umowy, czy umowa ta wyodrębnia wartość wynagrodzenia należną za poszczególne rodzaje czynności (jeśli tak, proszę wskazać za jakie), w tym za przenoszenie na kontrahenta praw autorskich do oprogramowania?

Odpowiedź:

Całość otrzymywanego przez Pana wynagrodzenia jest zapłatą za przenoszenie na kontrahenta praw autorskich do wytworzonego przez Pana oprogramowania.

13)czy faktury, które wystawia Pan na rzecz Spółki wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Spółkę? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego.

Odpowiedź:

Jak wskazano powyżej, całość otrzymywanego przez Pana wynagrodzenia jest zapłatą za przenoszenie na kontrahenta praw autorskich do wytworzonego przez Pana oprogramowania, dlatego też faktury wystawiane przez Pana na rzecz Spółki nie zawierają wyodrębnienia w tym zakresie.

14)w jaki sposób umowa ze zleceniodawcą reguluje kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na kontrahenta praw do konkretnych stworzonych przez Pana oprogramowań? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego oprogramowania i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na zleceniodawcę (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i zleceniodawca)? Co potwierdza przeniesienie tych praw?

Odpowiedź:

Umowa stanowi, że zakończenie realizacji poszczególnych zadań objętych Umową zostanie potwierdzone protokołami zdawczo-odbiorczymi, podpisanymi przez przedstawicieli Stron.

Odnośnie przeniesienia autorskich praw majątkowych, Umowa stanowi, że przeniesienie na zleceniodawcę majątkowych praw do własności intelektualnej nastąpi z dniem podpisania każdego z protokołów zdawczo-odbiorczych o których mowa powyżej.

Wraz z przeniesieniem przez Wykonawcę autorskich praw majątkowych, na zleceniodawcę przechodzi wyłączne prawo wykonywania i udzielenia zezwoleń na wykonanie autorskiego prawa zależnego.

Umowa stanowi, ponadto, że Strony zgodnie postanawiają, iż przeniesione na zleceniodawcę majątkowe prawa obejmują wyłączne prawo do korzystania przez zleceniodawcę z tych praw i rozporządzania nimi na wszystkich możliwych polach eksploatacji, w tym na polach eksploatacji określonych w artykule 50, a w odniesieniu do programu komputerowego w artykule 74 i 75 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także na następujących polach eksploatacji:

a)zwielokrotnienie jakąkolwiek techniką w tym: techniką magnetyczną, video, dyskach audiowizualnych, techniką światłoczułą i cyfrową, w tym DVD, VCD, CD-ROM, technika zapisu komputerowego na wszystkich rodzajach nośników, dostosowanych do tej formy zapisu,

b)wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy wyników, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową,

c)publiczne wystawianie, wyświetlanie, odtworzenie,

d)prawo obrotu w kraju i za granicą,

e)użyczenie, najem, dzierżawa lub wymiana nośników na których wyniki utrwalono,

f)wprowadzenie do pamięci komputera, do sieci multimedialnej, wewnętrznych sieci Przedsiębiorstwa oraz sieci Internet w nieograniczonej ilości nadań i wielkości nakładów,

g)wykorzystanie na stronach internetowych, w utworach multimedialnych,

h)wprowadzenie do obrotu przy użyciu Internetu i innych technik przekazu danych wykorzystujących sieci telekomunikacyjne, informatyczne,

i)wykorzystywania do celów promocyjnych i reklamowych.

15)czy podejmowane przez Pana działania nie mają charakteru działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do oprogramowania?

Odpowiedź:

Podejmowane przez Pana działania nie mają charakteru działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do oprogramowania.

16)czy odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności podejmowanych przez Pana oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi Pan czy zlecający wykonanie tych czynności?

Odpowiedź:

Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanych przez Pana czynności na podstawie Umowy ponosi Pan, na zasadach ogólnych.

17)od kiedy prowadzi Pan – należy wskazać datę – odrębną ewidencję, o której mowa we wniosku, czy odrębna ewidencja jest prowadzona od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP oraz czy odrębna ewidencja prowadzona jest „od początku i na bieżąco” − czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź:

Ewidencja jest prowadzona przez Pana od początku 2019 r., a więc od pierwszego okresu, za który korzystał Pan z ulgi IP Box, na podstawie poprzedniej umowy i interpretacji indywidualnej otrzymanej dla stanu faktycznego odnoszącego się do poprzedniej umowy. Ewidencja jest przez Pana prowadzona od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP. Ewidencja jest przez Pana prowadzona na bieżąco.

18)dochodów za jaki okres albo okresy dotyczy Pana wniosek?

Odpowiedź:

Wniosek dotyczy dochodów za rok 2022 i lata późniejsze.

19)jaką formą opodatkowana jest Pana działalność gospodarcza (wg skali podatkowej, tzw. podatkiem „liniowym”, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w formie karty podatkowej)?

Odpowiedź:

Pana działalność jest opodatkowana podatkiem „liniowym”.

20)czy i w jaki sposób oblicza Pan tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Odpowiedź:

Wskaźnik nexus wylicza Pan odrębnie dla każdego kwalifikowanego IP, według wzoru w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT. Z uwagi na ponoszenie przez Pana wyłącznie kosztów związanych bezpośrednio z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (litera a ze wspomnianego wzoru), wskaźnik nexus w przypadku realizowanych przez Pana IP wynosi 1.

Pytanie

Czy dochód Wnioskodawcy ze zbycia autorskiego prawa majątkowego do efektów prac – powiązanych funkcjonalnie zestawów elementów kodu programu komputerowego (Oprogramowanie) – jest kwalifikowanym dochodem w rozumieniu art. 30ca ust. 1 w zw. z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dla opodatkowania którego zastosowanie może znaleźć 5% stawka podatku PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że dochód Wnioskodawcy ze zbycia autorskiego prawa majątkowego do efektów prac – powiązanych funkcjonalnie zestawów elementów kodu programu komputerowego (Oprogramowanie) – jest kwalifikowanym dochodem w rozumieniu art. 30ca ust. 1 w zw. z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dla opodatkowania którego zastosowanie może znaleźć 5% stawka podatku PIT.

UZASADNIENIE

W stosunku do stanu faktycznego opisanego we wniosku, do którego odnosi się Interpretacja, zmianie uległa wyłącznie umowa zawarta przez Wnioskodawcę. Zawartą uprzednio Umowę o współpracy o ramowym charakterze zastąpiła opisana w stanie faktycznym niniejszego wniosku Umowa precyzująca zakres oczekiwanych rezultatów działalności Wnioskodawcy. W rezultacie, z uwagi na fakt, że zarówno charakter wykonywanych prac jak i pozostałe okoliczności wytwarzania przez Wnioskodawcę zestawów elementów kodu programu komputerowego (Oprogramowania) nie uległy zmianie w stosunku do stanu faktycznego opisanego we wniosku, do którego odnosi się otrzymana uprzednio Interpretacja, Wnioskodawca jest nadal uprawniony do stosowania 5% stawki do dochodów uzyskiwanych ze zbycia praw majątkowych do wytworzonego oprogramowania, na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), zgodnie z którą:

Przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy: ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021r. poz. 478 i 619),

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 574 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

W celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 updof).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że w zakresie objętym przedmiotowym wnioskiem, z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o PIT zamierza Pan skorzystać za rok 2022 i lata kolejne. W 2022 r. zawarł Pan nową umowę z producentem gier wideo o świadczenie usług, na podstawie której przyjął Pan do wykonania usługę w charakterze (…) w zakresie symulacji zachowania mobilnej gry (…) z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji (zwaną dalej Usługą). W ramach prac wytwarza Pan  innowacyjne elementy programu komputerowego (gry wideo), o określonych funkcjonalnościach, opisane w stanie faktycznym wniosku, tj. w 2022 r. są to m.in.:

- zestaw elementów kodu programu komputerowego składających się na kluczowe elementy modułu prowadzącego grę wirtualnych graczy, w tym:

- zestaw elementów kodu komputerowego w postaci samouczących się algorytmów rozwiązujących problem skutecznego grania w modelową grę mobile (…) przy założeniu optymalizacji wielokryterialnej zgodnej z opracowaną funkcją kwantyfikującą wynik, oraz zestaw elementów kodu komputerowego integrujących te algorytmy z pozostałymi komponentami,

- zestaw elementów kodu programu komputerowego implementujących prototypowo kluczowe algorytmy podsystemu (…) (całościowy cel Etapu 1);

- zestaw elementów kodu programu komputerowego implementujących funkcjonalny moduł (…) umożliwiający symulację działania znormalizowanej gry mobile (…) zgodnej z (…) opracowanym w ramach Etapu 1 (całościowy cel Etapu 2).

Pana działania polegają na stworzeniu zupełnie nowych i innowacyjnych elementów oprogramowania o unikalnych funkcjonalnościach. W każdym przypadku efektem Pana prac są zestawy elementów kodu programu komputerowego. Z wytworzonymi w ramach Pana działalności elementami programu komputerowego (gry wideo) wiąże się autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie: elementy kodu programu komputerowego – wytwarzane przez Pana w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej – jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wynikiem prowadzonych przez Pana prac rozwojowych będzie innowacyjne oprogramowania komputerowego. Będą to więc nowe produkty – innowacyjne elementy oprogramowania. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej otrzyma Pan wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych do wytworzonych elementów oprogramowania – zestawów kodu programu komputerowego, wytworzonego w ramach prac rozwojowych. Zatem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, prowadzi Pan prace polegające na programowaniu (wytwarzaniu) elementów gry wideo (programu komputerowego). W tym celu, w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępne aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług), w postaci nowoczesnego i innowacyjnego oprogramowania – elementów programu komputerowego (gry wideo). Prowadzenie powyższych prac odbywa się w sposób ciągły, w rezultacie wytwarza Pan zestawy elementów kodu programu komputerowego w sposób systematyczny. Dla celów realizowanych przez Pana prac programistycznych, w celu osiągnięcia jak największej innowacyjności oraz efektywności, opracowuje Pan nowe funkcjonalności, testuje Pan rozwiązania prototypowe, wdraża Pan nowości i aktualizacje. Aktywności wymienione powyżej występują w sposób stały i nieodłączny przy tworzeniu i rozwijaniu innowacyjnego oprogramowania. Prowadzone przez Pana prace i w efekcie wytworzone elementy oprogramowania mają więc innowacyjny charakter, nie są natomiast wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do produktów, procesów czy usług. Całość otrzymywanego przez Pana wynagrodzenia jest zapłatą za przenoszenie na kontrahenta praw autorskich do wytworzonego przez Pana oprogramowania. W związku z tym Wnioskodawca osiąga dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Z opisu sprawy wynika, że Pana działalność w zakresie tworzenia oprogramowania w okresie, którego dotyczy wniosek jest w opisanym zakresie działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem spełnione są następujące cechy:

-działalność ta ma charakter twórczy,

-obejmuje prace rozwojowe rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

-podejmowana jest w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania takich zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Tym samym – przedstawione we wniosku działania podejmowane przez Pana mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podkreślenia przy tym wymaga, że działalnością badawczo-rozwojową są wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzeniainnowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Pojęcie „kwalifikowane prawo własności intelektualnej” zostało wyjaśnione w art. 30ca ust. 2 ww. ustawy. W myśl tego przepisu :

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1.patent,

2.prawo ochronne na wzór użytkowy,

3.prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4.prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5.dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6.prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7.wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8.autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Kolejno art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca omawianej ustawy:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) * 1,3 / a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Natomiast art. 30ca ust. 5 ww. ustawy stanowi:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1.z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2.ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3.z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4.z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1.wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2.prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3.wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4.dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5.dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 omawianej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:

· podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i

· prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box, jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Do ulgi Innovation Box kwalifikuje się:

·dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

·dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,

·dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowaniu formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.

Stosowanie ulgi jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Z korzystaniem z ulgi wiążą się, szczególne obowiązki po stronie podatników – w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnicy nieprowadzący ksiąg rachunkowych mogą spełnić wymóg dotyczący takiej ewidencji przez sporządzanie kumulatywnego, comiesięcznego zestawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP. Zestawienie powinno obejmować wydatki od początku działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do wytworzenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to powinno być sporządzane przez narastające ujęcie wydatków dotyczących poszczególnych zadań. Należy je sporządzać na podstawie zestawienia dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.):

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Oprogramowanie definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Oznacza to, że IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Z informacji, które przedstawił Pan we wniosku wynika, że:

1.tworzy Pan i rozwija program komputerowy w ramach indywidualnej działalności gospodarczej,

2.tworzy i ulepsza Pan oprogramowanie w ramach bezpośrednio prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3.wytwarzane i ulepszane przez Pana oprogramowanie podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

4.przenosi Pan ogół praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy na mocy umowy łączącej Strony,

5.uzyskuje Pan dochód ze sprzedaży majątkowych praw autorskich do programu komputerowego,

6.od 2019 r. prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT.

W zakresie objętym przedmiotowym wnioskiem, autorskie prawo do oprogramowania wytwarzane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do oprogramowania, objętego przedmiotowym wnioskiem, w ramach wykonywanej przez Pana działalności związanej z wytwarzaniem oprogramowania stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym osiąga Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ww. ustawy.

Dochód ten stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, może Pan zastosować stawkę 5% od dochodów z powyższego tytułu, osiągniętych w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku. Z ulgi tej może Pan skorzystać w zeznaniu rocznym za rok 2022. Jeśli Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się, będzie Pan mógł skorzystać z omawianej preferencji także w zeznaniach za kolejne lata podatkowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz

-zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Istotnym jest również, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00