Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.60.2023.4.AC

Czy począwszy od rozliczenia za rok 2022 w swoim rozliczeniu ma Pan prawo odliczyć od dochodu poniesione wydatki na zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjno-edukacyjne oraz inne wyszczególnione terapie (np. dogoterapia) realizowane w punkcie przedszkolnym prowadzonym przez podmiot specjalizujący się w terapii autyzmu udokumentowane wystawionymi przez ten podmiot imiennymi rachunkami?

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 19 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości odliczenia wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 20 lutego 2023 r. (wpływ 20 lutego 2023 r.), pismem z 22 lutego 2023 r. (wpływ 22 lutego 2023 r.) oraz pismem z 11 marca 2023 r. (wpływ 11 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wychowuje Pan wraz z żoną syna urodzonego w dniu (…) 2017 r., u którego zdiagnozowano autyzm dziecięcy. W związku z powyższym Pana syn posiada wydane przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w dniu (…) 2019 r. opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju oraz wydane w dniu (…) 2020 r. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego na okres edukacji przedszkolnej. W skład zespołu orzekającego Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej wchodził psycholog, pedagog oraz lekarz. Zarówno w opinii jak i w orzeczeniu wskazano następujące zalecane terapie:

1.terapia logopedyczna ze względu na opóźniony rozwój mowy oraz zaburzenia kompetencji językowych i komunikacyjnych,

2.terapia psychologiczna celem zwiększania sprawności nabywania umiejętności, zwłaszcza w obszarze mowy, koncentracji uwagi, percepcji, motoryki małej, stymulowanie rozwoju poznawczego,

3.terapia SI ze względu na obserwowane zakłócenia w zakresie przetwarzania bodźców sensorycznych,

4.w miarę możliwości placówki realizowane są inne dostępne zajęcia i terapie wspomagające (np. muzykoterapia, terapia ręki, zajęcia z komunikacji alternatywnej, trening słuchowy np. metodą Tomatisa lub Johansena lub inny, TUS, zajęcia słuchu Rozwijającego W. Sherborne i inne) celem stymulowania rozwoju dziecka, u którego stwierdzono deficyty rozwojowe.

Ponadto w dniu (…) 2022 r. Pana syn otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności: symbol przyczyny niepełnosprawności 12-C (całościowe zaburzenia rozwojowe). Zgodnie z wydanym orzeczeniem niepełnosprawność syna datuje się od wczesnego dzieciństwa. W orzeczeniu m.in. wskazano, że Pana syn wymaga korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki.

W związku z otrzymaną diagnozą zgodnie z zaleceniami wynikającymi z przytoczonych orzeczeń wdrożono u Pana syna terapię. Jest ona realizowana w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej (zajęcia refundowane w wymiarze maks. 8 godzin w miesiącu) oraz w punkcie przedszkolnym prowadzonym przez (…) sp. z o.o. ((…) wg Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą podmiot zarejestrowany przez Wojewodę (...) jako podmiot leczniczy pod nr (…)). Jest to prywatny podmiot specjalizujący się w prowadzeniu terapii dla dzieci z autyzmem w oparciu o własny program terapeutyczno – przedszkolny. Zajęcia są prowadzone w oparciu o Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny (…), który został opracowany w celu realizacji dostosowanych do aktualnych potrzeb i możliwości dziecka zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W ramach zajęć w punkcie przedszkolnym są realizowane cztery godziny dziennie terapii, które są dokumentowane rachunkami z nazwą usługi: zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjno-edukacyjne. W niektórych miesiącach na rachunkach mogą wystąpić również inne terapie, jak np. dogoterapia, które są dokumentowane na rachunkach w odrębnych pozycjach. Pozostały czas spędzony w placówce punkt przedszkolny dokumentuje rachunkami z nazwą usługi: zajęcia świetlicowe.

Wraz z żoną łączy Pana majątkowa wspólność ustawowa małżeńska. Poniesione wspólnie wydatki na terapie realizowane w prywatnym terapeutycznym punkcie przedszkolnym nie zostały zwrócone ani dofinansowane w jakiejkolwiek formie.

W związku z powyższym, wraz z żoną rozważa Pan odliczenie od dochodu ponoszonych wydatków na terapie syna w swoim rozliczeniu rocznym począwszy od rozliczenia podatkowego za rok 2022.

Uzupełnienie zdarzenia przyszłego

Wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego polegającego na możliwości odliczenia od dochodu wydatków za rok 2022 (odliczenie nastąpi w terminie do 30 kwietnia 2023 r. przy okazji złożenia rozliczenia rocznego za 2022 r. – w Pana rozumieniu ma Pan więc do czynienia ze zdarzeniem przyszłym, ponieważ samo odliczenie przedmiotowych wydatków od dochodu jeszcze nie nastąpiło i przed dokonaniem tego odliczenia wystąpił Pan z zapytaniem czy ma Pan do tego prawo) oraz ewentualnie za lata następne – do dnia wygaśnięcia orzeczenia o niepełnosprawności i braku uzyskania jego przedłużenia na kolejne okresy. Posiadane przez Pana syna orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane na okres do (…) 2024 r.

Wydatki zostały poniesione w roku 2022. Wydatki poniesione w latach następnych będzie  miał Pan zamiar odliczyć składając deklaracje podatkowe za te lata w ustawowych terminach.

Orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane w dniu (…) 2022 r. przez (...) w (…).

Rachunki wystawiane przez punkt przedszkolny na terapie i zabiegi zawierają kwotę zapłaty, rodzaj usługi, imię i nazwisko Pana syna, dane sprzedającego usługę. Jest Pan wskazany wspólnie z żoną jako nabywca usługi.

Uzyskuje Pan w Polsce dochody ze stosunku pracy, opodatkowane w momencie otrzymania wynagrodzenia w taki sposób, iż pracodawca jako płatnik odprowadza w trakcie roku od wypłacanego Panu wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy, zaś finalne rozliczenie z Urzędem Skarbowym odbywa się po zakończonym roku podatkowym poprzez złożenie deklaracji rocznej - z reguły wspólnej z małżonką - w której zostają wykazane m.in. przysługujące ulgi i odliczenia.

Pana syn ma (…) lat i dotychczas nie osiągał oraz aktualnie nie osiąga żadnych dochodów.

Wydatki, które zamierza Pan odliczyć nie zostały: zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od Pana dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Wszystkie zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjno-edukacyjne oraz inne wyszczególnione terapie (np. dogoterapia) są prowadzone przez zatrudnionych przez punkt przedszkolny wykwalifikowanych specjalistów, takich jak np.: logopeda, psycholog, pedagog specjalny, dogoterapeuta. Niewykwalifikowani specjaliści mogą prowadzić zajęcia opiekuńcze, które są dokumentowane na rachunkach w odrębnej pozycji jako zajęcia świetlicowe.

Wszystkie zalecane terapie wyszczególnione w opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju oraz orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego (terapia logopedyczna, psychologiczna, integracji sensorycznej i inne), które są realizowane przez punkt przedszkolny są wykazywane na rachunkach w odrębnych pozycjach. Na ich realizację punkt przedszkolny poświęca ok. połowy dziennego czasu pobytu dziecka w placówce. Pozostały czas, który jest poświęcany na zajęcia opiekuńcze, punkt przedszkolny dokumentuje jako zajęcia świetlicowe. Określenie, czy wymienione terapie zaliczają się do zabiegów rehabilitacyjnych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to w Pana ocenie kwestia interpretacji przepisów, a nie opisu stanu faktycznego. Jak już Pan wskazał w uzasadnieniu do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, w Pana ocenie wszystkie wymienione terapie mieszczą się w definicji zabiegów rehabilitacyjnych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia "zabieg", "rehabilitacja", „terapia”. Zgodnie z definicją zawartą w "Słowniku wyrazów obcych" (PWN, Warszawa 1991) oraz w Encyklopedii PWN, zabieg stanowi "interwencję mającą na celu wywołanie określonego skutku, zwykle będącą środkiem zaradczym przeciwdziałającym czemuś (np. skutkom choroby)"; rehabilitacja wg słownika PWN to "przystosowanie do normalnego życia w społeczeństwie osób, które utraciły sprawność fizyczną lub psychiczną bądź mają wady wrodzone". Terapia wg słownika PWN to "określony sposób leczenia za pomocą leków lub zabiegów". Mając na uwadze powyższe należy uznać, że terapie realizowane przez podmiot specjalizujący się w terapii autyzmu, w oparciu o Indywidualny Program Edukacyjno - Terapeutyczny (…), który został opracowany w celu realizacji dostosowanych do aktualnych potrzeb i możliwości dziecka zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, stanowią zabiegi rehabilitacyjne, o których mowa w przytoczonym przepisie.

Pytanie

Czy począwszy od rozliczenia za rok 2022 w swoim rozliczeniu ma Pan prawo odliczyć od dochodu poniesione wydatki na zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjno-edukacyjne oraz inne wyszczególnione terapie (np. dogoterapia) realizowane w punkcie przedszkolnym prowadzonym przez podmiot specjalizujący się w terapii autyzmu udokumentowane wystawionymi przez ten podmiot imiennymi rachunkami?

Pana stanowisko w sprawie

Ma Pan prawo do odliczenia poniesionych wydatków na zajęcia terapeutyczno- rehabilitacyjno-edukacyjne oraz inne realizowane terapie (np. dogoterapia) w punkcie przedszkolnym prowadzonym przez podmiot specjalizujący się w terapii autyzmu. Z uwagi na fakt, iż orzeczenie o niepełnosprawności potwierdza, iż niepełnosprawność datuje się od wczesnego dzieciństwa, tj. występowała przed wydaniem orzeczenia, prawo do odliczenia obejmie całość poniesionych wydatków na wymienione powyżej cele po 1 stycznia 2022 r. do dnia wygaśnięcia jego obowiązywania.

Jednocześnie nie ma Pan takiego prawa w odniesieniu do poniesionych wydatków na zajęcia świetlicowe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Z kolei zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 6b za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne. Zgodnie z art. 26 ust 7b wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Z kolei zgodnie z art 26 ust. 7d warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1.orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2.decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3.orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Natomiast art. 26 ust. 7e stwierdza, że przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej, w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego.

Mając na uwadze przytoczone powyżej przepisy należy stwierdzić, że wszystkie wymienione warunki zostały w przedstawionym stanie faktycznym spełnione.

Zgodnie z art. 26 ust. 7e przytoczone przepisy ust 7a-7d stosuje się odpowiednio do rodziców dziecka niepełnosprawnego, którzy z uwagi na brak osiąganych przez to dziecko dochodów mają prawo do odliczenia wydatków poniesionych na terapię.

Zgodnie z art. 26 ust 7d pkt 3 Pana syn posiada orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia. Poniesione przez Pana wydatki na terapię syna zgodnie z art. 26 ust 7b nie zostały również sfinansowane, dofinansowane lub zwrócone wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie.

Z kolei zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 6b za podlegające odliczeniu od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia "zabieg", "rehabilitacja", „terapia”.

Zgodnie z definicją zawartą w "Słowniku wyrazów obcych" (PWN, Warszawa 1991) oraz w Encyklopedii PWN, zabieg stanowi "interwencję mającą na celu wywołanie określonego skutku, zwykle będącą środkiem zaradczym przeciwdziałającym czemuś (np. skutkom choroby)"; rehabilitacja wg słownika PWN to "przystosowanie do normalnego życia w społeczeństwie osób, które utraciły sprawność fizyczną lub psychiczną bądź mają wady wrodzone". Terapia wg słownika PWN to "określony sposób leczenia za pomocą leków lub zabiegów".

Mając na uwadze powyższe należy uznać, że terapie realizowane przez podmiot specjalizujący się w terapii autyzmu, w oparciu o Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny (…), który został opracowany w celu realizacji dostosowanych do aktualnych potrzeb i możliwości dziecka zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, stanowią zabiegi rehabilitacyjne, o których mowa w przytoczonym przepisie. W tym miejscu podkreślił Pan, że nieuprawniona jest interpretacja zawężająca możliwość odliczenia wydatków do sytuacji, gdy omawiane zabiegi rehabilitacyjne są realizowane w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładzie rehabilitacji leczniczej. W związku z faktem, iż takie interpretacje się zdarzały w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2022 r., ustawodawca znowelizował omawiane przepisy poprzez wydzielenie z pkt 6 terapii w wymienionych powyżej zakładach oraz zabiegów rehabilitacyjnych do oddzielnych podpunktów (6a i 6b).

W uzasadnieniu do ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 2105; Druk 1532) wprost wskazano, iż cyt.: „zmiany polegające na nadaniu nowego brzmienia pkt 6 w ust. 7a art. 26 ustawy PIT oraz dodaniu dwóch punktów 6a i 6b mają przede wszystkim charakter porządkujący. Polegają one na wyodrębnieniu z dotychczasowego brzmienia pkt 6 odpłatności za zabiegi rehabilitacyjne i wprowadzeniu tego wydatku do odrębnego przepisu, tj. do dodanego pkt 6b w ust. 7a art. 26 ustawy PIT. W praktycznym stosowaniu obecnego brzmienia pkt 6 w ust. 7a art. 26 spotykano nieuzasadnione przypadki ograniczania prawa do odliczenia wydatków na zabiegi rehabilitacyjne jedynie w sytuacji, gdy zabiegi te były realizowane w zakładach wymienionych w pkt 6. Umieszczenie tego odliczenia w odrębnej jednostce redakcyjnej (w pkt 6b w art. 26 ust. 7a ustawy PIT) wykluczy takie wątpliwości.”

Z powyższego jasno wynika, iż intencją ustawodawcy jest umożliwienie podatnikom odliczenia od dochodów wydatków na zabiegi rehabilitacyjne zrealizowane również przez podmioty, które nie są zakładami lecznictwa uzdrowiskowego lub rehabilitacji leczniczej. Ponadto ustawodawca stwierdza, że takie prawo powinno istnieć również w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2022 r.

Mając na uwadze powyższe, wniósł Pan o potwierdzenie zaprezentowanego stanowiska.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g tego artykułu.

Jak stanowi art. 26 ust. 7a pkt 6b cytowanej ustawy:

Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne.

Katalog ulg wymienionych w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym. Odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione. Rozszerzająca interpretacja przepisu art. 26 ust. 7a ww. ustawy jest niedozwolona. Zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania. Przepisy regulujące prawo do ulgi powinny być interpretowane ściśle, niedopuszczalna jest ich interpretacja rozszerzająca.

Na podstawie art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Stosownie do treści art. 26 ust. 7 pkt 4 ww. ustawy:

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty – w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

Art. 26 ust. 7c ww. ustawy wskazuje, że:

W przypadku wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14, nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. Jednakże na żądanie organów podatkowych podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:

1)wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika;

2)okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego.

W myśl art. 26 ust. 7d ww. ustawy:

Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1.orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2.decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3.orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

W świetle art. 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 240), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego. Do dochodów, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4c, z uwzględnieniem art. 6 ust. 4e, świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 100a, dodatku energetycznego, o którym mowa w art. 5c ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, dodatku osłonowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1, 202, 1692 i 2687), dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. poz. 1692, 1967, 2236 i 2687), dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła i dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła, o których mowa w art. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. poz. 1967, 2127, 2185, 2236, 2243 i 2687), dodatku elektrycznego, o którym mowa w art. 27 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. poz. 2127, 2243 i 2687), refundacji kwoty odpowiadającej podatkowi VAT, o której mowa w art. 18 ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na runku gazu (Dz.U. poz. 2687), oraz przyznanych na podstawie odrębnych przepisów zasiłku pielęgnacyjnego oraz dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów.

Zgodnie z art. 26 ust. 7f ww. ustawy:

Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:

1.I grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a)całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo

aa) niezdolność do samodzielnej egzystencji, albo

b)znaczny stopień niepełnosprawności;

2.II grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a)całkowitą niezdolność do pracy albo

b)umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Ponadto, zgodnie z art. 26 ust. 7g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 6, może być dokonane również w przypadku, gdy osoba, której dotyczy wydatek, posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.

Odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. W takiej sytuacji podatnik może odliczyć wydatki poniesione po dniu wskazanym w orzeczeniu jako data ustalenia niepełnosprawności.

Natomiast w myśl art. 26 ust. 13a ww. ustawy:

Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Należy zaznaczyć, że wszelkiego rodzaju ulgi i zwolnienia są wyjątkiem od konstytucyjnej zasady równości i powszechności opodatkowania, dlatego winny być interpretowane ściśle z literą prawa. Niedopuszczalna jest zatem ich interpretacja rozszerzająca. Zatem wydatki poniesione na inne cele - nawet wówczas gdy zostały poniesione w związku z niepełnosprawnością - nie korzystają z odliczeń w ramach omawianej ulgi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pana syn posiada orzeczenie o niepełnosprawności z dnia (…) 2022 r. Zgodnie z wydanym orzeczeniem niepełnosprawność syna datuje się od wczesnego dzieciństwa. W orzeczeniu m.in. wskazano, że Pana syn wymaga korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki. Dziecko posiada również opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego na okres edukacji przedszkolnej wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Zalecona terapia jest realizowana przez prywatny punkt przedszkolny specjalizujący się w prowadzeniu terapii dla dzieci z autyzmem w oparciu o własny program terapeutyczno – przedszkolny. Rachunki wystawiane przez punkt przedszkolny na terapie i zabiegi zawierają kwotę zapłaty, rodzaj usługi, imię i nazwisko Pana syna, dane sprzedającego usługę. Jest Pan wskazany wspólnie z żoną jako nabywca usługi.

Odnosząc się do możliwości odliczenia przez Pana w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na terapie syna prowadzone przez specjalistyczny punkt przedszkolny, wskazać należy, że przepis art. 26 ust. 7a pkt 6b ww. ustawy stanowi, że wydatkami, które uprawniają do skorzystania z przedmiotowej ulgi, są wydatki poniesione na odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „zabieg” i „rehabilitacja”. Zgodnie z definicją tych pojęć zawartą w „Słowniku wyrazów obcych” (PWN, Warszawa 1991 r.) oraz „Encyklopedii” PWN, zabieg stanowi interwencję mającą na celu wywołanie określonego skutku, zwykle będącą środkiem zaradczym przeciwdziałającym czemuś (np. skutkom choroby); rehabilitacja jest to przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych.

W ramach zajęć w punkcie przedszkolnym są realizowane cztery godziny dziennie terapii), które są wykazywane na rachunkach w odrębnych pozycjach. W niektórych miesiącach na rachunkach mogą wystąpić również inne terapie, jak np. dogoterapia, również dokumentowane na rachunkach w odrębnych pozycjach. Pozostały czas spędzony w placówce punkt przedszkolny dokumentuje rachunkami z nazwą usługi: zajęcia świetlicowe. Wymienione przez Pana terapie mieszczą się w definicji zabiegów rehabilitacyjnych.

Zabiegi rehabilitacyjne Pana syna prowadzone są przez prywatny podmiot specjalizujący się w prowadzeniu terapii dla dzieci z autyzmem przez wykwalifikowanych specjalistów (logopeda, psycholog, pedagog specjalny, dogoterapeuta).

Ma Pan prawo do odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej poniesionych wydatków na zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjno-edukacyjne oraz inne realizowane terapie (np. dogoterapia) w punkcie przedszkolnym prowadzonym przez podmiot specjalizujący się w terapii autyzmu. W zeznaniu za 2022 r. oraz w latach następnych do dnia obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności Pana syna, tj. do (…) 2024 r. Z uwagi na fakt, że orzeczenie o niepełnosprawności potwierdza, że niepełnosprawność datuje się od wczesnego dzieciństwa, tj. występowała przed wydaniem orzeczenia, prawo do odliczenia obejmie całość poniesionych wydatków na ww. cele od 1 stycznia 2022 r. do dnia wygaśnięcia jego obowiązywania, tj. 1 marca 2024 r. Podstawę odliczenia stanowić będą dokumenty stwierdzające ich poniesienie, a w szczególności potwierdzające zlecenie i odbycie niezbędnych terapii.

Natomiast wydatki poniesione przez Pana na zajęcia świetlicowe nie podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Zatem Pana stanowisko jestprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna odnosi się wyłącznie do Pana obowiązków podatkowych, nie obejmuje ewentualnych obowiązków podatkowych Pana żony.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00