Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.15.2023.7.BB

Rzeczywisty ośrodek zarządzania polskiej spółki z o.o. będzie znajdował się na Cyprze. W takiej sytuacji planowane zawarcie umowy Spółki nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 4 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zawarcia umowy spółki i zmian tej umowy podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Uzupełnił go Pan 19 stycznia 2023 r. (samoistnie) oraz – w odpowiedzi na wezwania – w pismach z 23 marca 2023 r. (data wpływu 23 marca 2023 r.) i z 6 kwietnia 2023 r. (data wpływu 6 kwietnia 2023 r.) Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca ma miejsce zamieszkania na terytorium Cypru, jest cypryjskim rezydentem podatkowym i posiada obywatelstwo cypryjskie. Wnioskodawca zamierza rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Cypru poprzez spółkę osobową prawa cypryjskiego utworzoną w formie limited partnership (dalej jako: „spółka cypryjska”). Przedmiotem działalności spółki cypryjskiej będzie świadczenie usług pomocy prawnej przebywającym na Cyprze turystom z Polski.

Spółka cypryjska stanowi odpowiednik polskiej spółki komandytowej. Wymieniona powyżej forma prawna (limited partnership) została uregulowana w cypryjskiej ustawie o spółkach (The Cyprus Law on Partnerships and Business Names (Cap. 116 of the Laws of Cyprus)). Wnioskodawca przystąpi do ww. spółki jako wspólnik, którego odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona do wysokości wniesionego wkładu lub sumy określonej w umowie spółki. Wspólnikiem o nieograniczonej odpowiedzialności w spółce cypryjskiej będzie polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której utworzenie Wnioskodawca planuje.

Przystąpienie polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki cypryjskiej w charakterze wspólnika o nieograniczonej odpowiedzialności jest dla Wnioskodawcy korzystne ekonomicznie w szczególności z powodu niskich kosztów funkcjonowania polskiej spółki. Utworzenie polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma także istotne znaczenie biznesowe z uwagi na polsko-cypryjski charakter planowanej działalności gospodarczej.

Przedmiotem działalności polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie prowadzenie spraw spółki cypryjskiej. Na terytorium Polski spółka będzie dysponować wynajętą powierzchnią biurową (jeden pokój), będzie to jednocześnie adres rejestrowy spółki. Pod tym samym adresem mogą być zarejestrowane inne podmioty. Spółka będzie posiadać rachunek bankowy w banku mającym siedzibę na Cyprze. Spółka nie będzie zatrudniać pracowników i nie będzie osiągać przychodów ze źródeł przychodów na terytorium Polski. Jedynym źródłem przychodów spółki będzie udział w zysku spółki cypryjskiej lub/i wynagrodzenie za zarządzanie spółką cypryjską. Spółce będzie przysługiwać większościowy udział w zysku (99%).

Wnioskodawca nie może osobiście uczestniczyć w spółce mającej siedzibę na terytorium Polski, dlatego w ramach odpłatnej umowy powierzy zarządzanie spółką osobie fizycznej (zleceniobiorcy). Zarząd będzie wykonywał obowiązki wynikające z Kodeksu spółek handlowych, ustawy o rachunkowości i innych ustaw na terytorium Polski. Wszelkie czynności związane z zarządem będą wykonywane na instrukcje Wnioskodawcy. W szczególności zarząd będzie składał oświadczenia w imieniu spółki, podejmował uchwały, sporządzał i składał roczne sprawozdania finansowe, prowadził księgę udziałów, zapewniał aktualność danych spółki w rejestrach. Wymienione obowiązki będą wykonywane przez zleceniobiorcę odpłatnie.

Wnioskodawcy jako udziałowcowi zostanie udzielone pełnomocnictwo do wykonywania czynności związanych z decyzjami biznesowymi spółki w odniesieniu do zarządzanej spółki cypryjskiej, a także pełnomocnictwo do rachunku bankowego. Zakresy pełnomocnictw będą sformułowane w ten sposób, aby Wnioskodawca mógł w imieniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzić działalność operacyjną spółki cypryjskiej, tj. współpracować z Klientami i partnerami biznesowymi, pozyskiwać nowych kontrahentów, kontrolować zasoby spółki cypryjskiej, podejmować działania zapewniające maksymalizację zysku. Od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w związku z wykonywaniem wskazanych czynności będzie przysługiwać Wnioskodawcy wynagrodzenie.

Czynności związane z zarządzaniem spółką z ograniczoną odpowiedzialnością będą wykonywane na terytorium Polski (zleceniobiorca), a czynności związane z prowadzeniem spraw spółki cypryjskiej w imieniu polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będą wykonywane na terytorium Cypru (Wnioskodawca). Dokumentacja księgowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie przechowywana na Cyprze. Natomiast dokumenty korporacyjne spółki będą przechowywane w Polsce.

W uzupełnieniach wniosku wskazał Pan, że:

Istotne czynności korporacyjne i obowiązki wynikające z Kodeksu spółek handlowych, ustawy o rachunkowości i innych ustaw będą wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku powierzenia zarządu osobie fizycznej. Jednakże ww. czynności będą wykonywane na instrukcję Wnioskodawcy. Na terytorium Cypru będzie sprawowana zatem faktyczna kontrola nad spółką, a tym samym według Wnioskodawcy rzeczywisty ośrodek zarządzania tej spółki będzie znajdował się na Cyprze.

Według Wnioskodawcy pojęcia „rzeczywisty ośrodek zarządzania” i „siedziba spółki” nie są tożsame. W treści art. 1 ust. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dokonano wyraźnego rozróżnienia rzeczywistego ośrodka zarządzania (spółki kapitałowej) – art. 1 ust. 5 lit. a) od siedziby tej spółki – art. 1 ust. 5 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Pojęcia „rzeczywisty ośrodek zarządzania” nie należy utożsamiać także ze zwrotem „miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający” (art. 41 Kodeksu cywilnego), przy czym dyspozytywny charakter tego ostatniego przepisu umożliwia odpowiednie dostosowania w tym zakresie.

Organ zarządzający spółką (zarząd) będzie jednoosobowy.

Powołany do zarządu na moment utworzenia spółki zostanie Wnioskodawca.

Zarówno siedziba spółki (…) jak i siedziba organu zarządzającego, tj. miejsce zamieszkania Wnioskodawcy (…) zostanie określona w umowie Spółki.

Wnioskodawca będzie wykonywał zarząd zdalnie i obecnie nie planuje zmiany siedziby organu zarządzającego.

Osoba, której zostanie powierzone wykonywanie czynności zarządu na terytorium RP, będzie działać na podstawie odrębnej umowy, zgodnie z poleceniami Wnioskodawcy udzielanymi zdalnie, a miejscem zamieszkania tej osoby jest i będzie (…).

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy umowa polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz zmiany tej umowy będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5).

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie stosownie do treści art. 1 ust. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się: w przypadku spółki kapitałowej:

a)rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b)siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Przyjmując, iż w okolicznościach przedstawionego zdarzenia przyszłego rzeczywisty ośrodek zarządzania spółką z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie znajdować się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, należy uznać, że umowa spółki oraz jej zmiany nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Nie znajdzie, Pana zdaniem, zastosowania art. 1 ust. 5 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ nie uwzględnia się kryterium siedziby spółki, jeśli rzeczywisty ośrodek zarządzania spółki znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, powyżej przywołaliśmy tylko tę część Pana stanowiska, która dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

Podatkowi podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3

pkt 4.

Zgodnie z art. 1a pkt 2 cyt. ustawy:

Użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza – spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Zgodnie z art. 1 ust. 4 cyt. ustawy :

Podatkowi podlegają czynności cywilnoprawne, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:

1)rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2)rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 1 ust. 5 ww. ustawy:

Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

1) w przypadku spółki osobowej – siedziba tej spółki;

2) w przypadku spółki kapitałowej:

a) rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b) siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Zgodnie z ww. przepisem, umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili dokonania czynności cywilnoprawnej rzeczywisty ośrodek zarządzania tej spółki albo jej siedziba – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego – znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie do art. 151 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.) :

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Art 157 § 1 i § 2 tego Kodeksu stanowi, że:

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna określać:

1)firmę i siedzibę spółki;

2)przedmiot działalności spółki;

3)wysokość kapitału zakładowego;

4)czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział;

5)liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników;

6)czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Jak wynika z art. 201 § 1-3 cyt. Kodeksu:

Zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.

Zarząd składa się z jednego albo większej liczby członków.

Do zarządu mogą być powołane osoby spośród wspólników lub spoza ich grona.

Art. 38 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.) stanowi natomiast, że:

Osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej statucie.

Z art. art. 41 wynika, że:

Jeżeli ustawa lub oparty na niej statut nie stanowi inaczej, siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający.

W analizowanym zdarzeniu przyszłym, zamierza Pan rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Cypru poprzez spółkę osobową prawa cypryjskiego utworzoną w formie limited partnership. Spółka cypryjska stanowi odpowiednik polskiej spółki komandytowej. Przystąpi Pan do ww. spółki jako wspólnik, którego odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona do wysokości wniesionego wkładu lub sumy określonej w umowie spółki. Wspólnikiem o nieograniczonej odpowiedzialności w spółce cypryjskiej będzie polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której utworzenie Pan planuje. Przedmiotem działalności polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie prowadzenie spraw spółki cypryjskiej. Na terytorium Polski spółka będzie dysponować wynajętą powierzchnią biurową (jeden pokój), będzie to jednocześnie adres rejestrowy spółki. Pod tym samym adresem mogą być zarejestrowane inne podmioty. Spółka będzie posiadać rachunek bankowy w banku mającym siedzibę na Cyprze. Spółka nie będzie zatrudniać pracowników i nie będzie osiągać przychodów ze źródeł przychodów na terytorium Polski. Jedynym źródłem przychodów spółki będzie udział w zysku spółki cypryjskiej lub/i wynagrodzenie za zarządzanie spółką cypryjską. Spółce będzie przysługiwać większościowy udział w zysku (99%). Nie może Pan osobiście uczestniczyć w spółce mającej siedzibę na terytorium Polski, dlatego w ramach odpłatnej umowy powierzy zarządzanie spółką osobie fizycznej (zleceniobiorcy). Zarząd będzie wykonywał obowiązki wynikające z Kodeksu spółek handlowych, ustawy o rachunkowości i innych ustaw na terytorium Polski. Wszelkie czynności związane z zarządem będą wykonywane na Pana instrukcje. Wskazał Pan, że istotne czynności korporacyjne i obowiązki wynikające z Kodeksu spółek handlowych, ustawy o rachunkowości i innych ustaw będą wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku powierzenia zarządu osobie fizycznej. Jednakże ww. czynności będą wykonywane na Pana instrukcję. Na terytorium Cypru będzie sprawowana zatem faktyczna kontrola nad spółką, a tym samym według Pana rzeczywisty ośrodek zarządzania tej spółki będzie znajdował się na Cyprze. Organ zarządzający spółką (zarząd) będzie jednoosobowy. Powołany do zarządu na moment utworzenia spółki zostanie Wnioskodawca. Zarówno siedziba spółki (…) jak i siedziba organu zarządzającego, tj. miejsce zamieszkania Wnioskodawcy (…) zostanie określona w umowie Spółki. Wnioskodawca będzie wykonywał zarząd zdalnie i obecnie nie planuje zmiany siedziby organu zarządzającego. Osoba, której zostanie powierzone wykonywanie czynności zarządu na terytorium RP, będzie działać na podstawie odrębnej umowy, zgodnie z poleceniami Wnioskodawcy udzielanymi zdalnie, a miejscem zamieszkania tej osoby jest i będzie (…).

Zgodnie z art. 1a pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Siedziba spółki to siedziba spółki określona w umowie spółki.

W myśl art. 1a pkt 4 cyt. ustawy:

Rzeczywisty ośrodek zarządzania to miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający spółki kapitałowej.

Stosownie do art. 1a pkt 5 ww. ustawy:

Państwo członkowskie to państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

We wniosku i jego uzupełnieniach wskazał, Pan, że to Pan będzie członkiem zarządu nowo zakładanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z uwagi na to, że jest Pan obywatelem Cypru i zamieszkuje Pan na Cyprze, zamierza Pan powierzyć wykonywanie czynności zarządu na terytorium RP innej osobie, w drodze odrębnej umowy. Jednak to Pan będzie przez cały czas osobą zarządzającą spółką – wszystkie czynności będą podejmowane zgodnie z wytycznymi, jakie Pan sporządzi.

Wobec takiego przedstawienia zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy – w oparciu o art. 1 ust. 5 pkt 2 w zw. z art. 1a pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – że rzeczywisty ośrodek zarządzania polskiej spółki z o.o. będzie znajdował się na Cyprze.

W takiej sytuacji planowane zawarcie umowy Spółki nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Również zmiana tej umowy nie będzie podlegać opodatkowaniu, jeśli istotnie nie zmieni się siedziba organu zarządzającego – miejscowość, gdzie znajdować się będzie rzeczywisty ośrodek zarządzania.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Podkreślamy, że w ramach postępowania interpretacyjnego Organ nie jest upoważniony do przeprowadzania postępowania dowodowego ani wyjaśniającego. Postępowanie interpretacyjne ogranicza się do analizy okoliczności przedstawionych przez wnioskodawcę w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Z tego względu elementy opisu sprawy odnoszące się do określenia rzeczywistego ośrodka zarządzania zostały przyjęte jako niepodlegające ocenie w ramach tej interpretacji.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00