Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.108.2023.1.ANK

Czy Wnioskodawca zobowiązany był oraz zobowiązany będzie rozpoznać dochód z tytułu ukrytego zysku w związku z poniesieniem w roku podatkowym poprzedzającym rok opodatkowanie Spółki ryczałtem od spółek (CIT estońskim) wydatku na pakiet konferencyjny Prezesa zarządu Spółki, będącego udziałowcem Spółki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, która dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca zobowiązany był oraz zobowiązany będzie rozpoznać dochód z tytułu ukrytego zysku w związku z poniesieniem w roku podatkowym poprzedzającym rok opodatkowanie Spółki ryczałtem od spółek (CIT estońskim) wydatku na pakiet konferencyjny Prezesa zarządu Spółki, będącego udziałowcem Spółki. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Sp. z o.o. (dalej również: „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowanym od całości swoich dochodów w Polsce, tym samym posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym.

Od 1 stycznia 2023 r. Spółka wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (tzw. CIT estoński).

Spółka spełniała wszystkie przesłanki określone art. 28j ustawy o CIT. Wobec Wnioskodawcy nie znajdują zastosowania jakiekolwiek wyłączenia określone art. 28k ustawy o CIT. Rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja oraz sprzedaż (…).

Zgodnie z KRS do przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej Spółki należy produkcja pozostałych wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowana, natomiast do pozostałej działalności gospodarczej należą: (…)

Wobec faktu intensywnego rozwoju działalności gospodarczej prowadzonej jednoosobowo przez udziałowca Wnioskodawcy oraz osobistego ryzyka ekonomicznego, związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, a także oczekiwaniami partnerów biznesowych oraz oczekiwań sektora bankowego, udziałowiec zdecydował o przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w 1 grudnia 2020 r.

W spółce udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne, przy czym 99% udziałów należy do przedsiębiorcy z którego została przekształcona jednoosobowa działalność gospodarcza. 1% udziałów posiada małżonka większościowego udziałowca.

Wnioskodawca wskazuje, że udziałowiec pełni w Spółce funkcję Prezesa Zarządu na podstawie powołania bez wynagrodzenia. Z racji pełnionej funkcji podnosi swoje kompetencje zarządcze uczestnicząc w warsztatach biznesowych, dedykowanych dla przedsiębiorców, w szczególności osób zarządzających przedsiębiorstwami lub będących właścicielami spółek.

W grudniu 2022 r. Spółka zakupiła od niezależnego podmiotu w pakiet konferencyjny ramach, z którego przez okres 12 miesięcy korzystać będzie członek zarządu pełniący funkcję Prezesa Zarządu z powołania, bez wynagrodzenia, będący udziałowcem, uczestniczy w warsztatach o tematyce zarządczo-marketingowej, pozyskiwania klientów, podejmowania działań sprzedażowych mających na celu rozszerzenie kręgu klientów i pozyskiwania nowych kontaktów zmierzających do pozyskania nowych zleceń. W szczególności w ramach nabywanego pakietu nazwanego przez sprzedawcę „Concierge workshops (CW)” odbywają się zaawansowane warsztaty, mające na celu ułatwienie i przyspieszenie wykorzystania działania w organizacji do realizacji celów biznesowych oraz przekazanie uniwersalnej wiedzy - głównie z obszarów związanych z networkingiem i rekomendacjami - którą można wykorzystać w firmie. Sprzedawca pakietu wskazuje, co jest przedmiotem danego obszaru warsztatowego. W ofercie sprzedawcy pakietu czytamy:

W ramach działania z opiekunem Concierge, członkowie mogą odbywać dedykowane warsztaty. Poniżej przykładowe opisy warsztatów:

Wystąpienia publiczne, autoprezentacja (…)

Porusza zagadnienia pozwalające (…)

Rekomendacje w biznesie

Porusza zagadnienia pozwalające opracować (…)

Sieć kontaktów

Warsztat porusza zagadnienia związane ze świadomą rozbudowa sieci kontaktów. (…)

Spotkania 1na1

Podczas warsztatu członek grupy biznesowej przygotowywany jest do prowadzenia skutecznych spotkań biznesowych (…)

Wydatek ten, w okresie w którym Spółka była opodatkowana na zasadach ogólnych, stanowił koszt pośredni, który Spółka w grudniu 2022 r. ujęła jako koszt bilansowy oraz podatkowy w wysokości 1/12 wydatku odpowiadającego 1/12 wartości netto, wynikającego z faktury dokumentującej przedmiotowy wydatek. Pozostałe 11/12 wydatku spółka rozliczyłaby w kosztach po 1/12 w okresie od stycznia do listopada zarówno bilansowo jak i podatkowo. Ww. wydatek zaliczany jest z pkt widzenia bilansowego jako rozliczenia międzyokresowe czynne kosztów.

Koszty zakwalifikowane do czynnych rozliczeń międzyokresowych Spółka ujmuje na podstawie dowodów źródłowych na koncie „640- Rozliczenie międzyokresowe kosztów”, a następnie zarachowuje w ciężar konta „404-21- Usługi obce- Usługi szkoleniowe”, zgodnie z okresem którego one dotyczą.

Spółka nie ujęła ww. wydatku w korekcie wstępnej, bowiem w ocenie Spółki w kosztach podatkowych nie została uwzględniona ta część wydatku, a tym samym nie jest to przychód określony art. 7aa ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy o CIT, a także nie jest to koszt uwzględniony w wyniku finansowym netto Spółki za lata poprzedzające roku podatkowy opodatkowania ryczałtem od spółek, a tym samym nie jest to koszt wskazany w art. 7aa ust. 2 pkt 2 lit. b) ustawy o CIT.

Wątpliwości Spółki dotyczą ustalenia czy winna ona rozpoznać dochody z ukrytych zysków w wartościach odpowiadających wartości wydatku na pakiet konferencyjny poniesionego przed wyborem opodatkowania w formie ryczałtu od spółek.

Pytania

 1. Czy Wnioskodawca zobowiązany był oraz zobowiązany będzie rozpoznać dochód z tytułu ukrytego zysku w związku z poniesieniem w roku podatkowym poprzedzającym rok opodatkowanie Spółki ryczałtem od spółek (CIT estońskim) wydatku na pakiet konferencyjny Prezesa zarządu Spółki, będącego udziałowcem Spółki?

W przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy udzielonego do pyt 1) za nieprawidłowe:

 2. Czy podstawową opodatkowania CIT estońskim jest suma wartości dochodu z ukrytego zysku obejmująca wartości 1/12 kosztu bilansowego wyliczonego od wartości pakietu konferencyjnego, ujmowanego w każdym miesiącu począwszy od stycznia do listopada 2023 r.?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, sfinansowanie pakietu konferencyjnego Prezesa zarządu, będącego udziałowcem spółki, opłaconego i poniesionego w roku podatkowym poprzedzającym wybór opodatkowania w formie ryczałtu od spółek, nie stanowił i nie stanowi ukrytego zysku, a tym samym Wnioskodawca nie był i nie będzie zobowiązany rozpoznawać dochód z tytułu ukrytego zysku.

W pierwszej kolejności zwrócić uwagę należy, że opodatkowaniu ryczałtem od dochodu spółek podlegają zdarzenia gospodarcze kwalifikowane na podstawie art. 28m ustawy o CIT jako dochód, mające miejsce od momentu, w którym podatnik rozpoczął opodatkowanie ww. formie.

Nie ulega wątpliwości, iż świadczenie niepieniężne jakim jest wydatek na pakiet konferencyjny został wykupiony przez Spółkę w roku poprzedzającym opodatkowanie w formie ryczałtu od spółek.

Zgodnie zaś z art. 28m ustawy o CIT:

 1. Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

 1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub,

b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

 2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

 3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

 4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

 5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

 6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

 2. Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).

 3. Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

 1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

 2) świadczenia wykonane na rzecz:

 a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

 b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

 3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

 4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

 5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

 6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

 7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

 8) wydatki na reprezentację;

 9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

W art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, definiującym ukryte zyski ustawodawca posłużył się sformułowaniem wykonanych świadczeń których beneficjentem jest udziałowiec/wspólnik/akcjonariusz lub podmiot powiązany, niezależnie od tego czy są one wykonane bezpośrednio czy pośrednio.

Pakiet konferencyjny wykupiony został w roku poprzedzającym opodatkowanie Spółki ryczałtem od spółek, ponadto nie budzi wątpliwości, że z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych, pakiet postawiony został do dyspozycji również w roku poprzedzającym opodatkowanie Wnioskodawcy ryczałtem od spółek. Tym samym w ocenie Wnioskodawcy do zdarzenia zaistniałego przed opodatkowaniem Spółki ryczałtem od spółek niezasadne jest uznanie, że w okresie opodatkowania Spółki ryczałtem od spółek (tj. od 1 stycznia 2023 r.) Spółka wykonała na rzecz beneficjenta - udziałowca świadczenie niepieniężne stanowiące dochód z ukrytego zysku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji. Przede wszystkim przedmiotem interpretacji nie była cena czy spełnione są przesłanki do korzystania z zasad opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, ani też prawidłowość dokonania przez Państwa korekty wstępnej i momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków na pakiet konferencyjny.

Od 2021 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają możliwość wyboru formy opodatkowania jaką jest ryczałt od dochodów spółek. Ten sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym „Ryczałt od dochodów spółek” (dodano artykuły od 28c do 28t), a także w przepisach ogólnych ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.

Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Co należy rozumieć przez ukryte zyski precyzuje art. 28m ust. 3 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowania także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi wspólnikami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

W myśl art. 28n ust. 1 pkt ustawy o CIT:

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.

Z kolei art. 28n ust. 2 ustawy o CIT, stanowi że:

Przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatnik opodatkowany ryczałtem uwzględnia zdarzenia zaistniałe przed pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem, jeżeli rozliczenie tych zdarzeń jest kontynuowane zgodnie z przyjętymi przez tego podatnika zasadami rachunkowości.

Zgodnie z art. 28t ust. 1pkt 4 ustawy o CIT:

Podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.

Literalne brzmienie ww. przepisów wskazuje, że dochód z tytułu ukrytych zysków powstaje, co do zasady, w momencie efektywnej dystrybucji zysku.

Powyższe znajduje również potwierdzenie w treści Objaśnień podatkowych z 23 grudnia 2021 r. – Przewodnik  do Ryczałtu od dochodów spółek. Jak bowiem wskazano na str. 6 w pkt 4:

W stosowaniu właściwej wykładni przepisów o ryczałcie istotne jest, w przypadku wątpliwości natury językowej, że reinwestycje pozostają nieopodatkowane. Natomiast przekazanie do konsumpcji, wypłata, czy inna dystrybucja majątku - niezależnie od tego, w jakiej formie jest dokonana - podlega opodatkowaniu.

Podkreślić należy również, że to indywidualny stan faktyczny i cechy określonego świadczenia i zachowania podatnika przesądzać będą o terminie powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że podstawę opodatkowania w zakresie ukrytych zysków ustala się w miesiącu wykonania danego świadczenia lub dokonania wypłaty lub wydatku.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka w grudniu 2022 r. Spółka zakupiła od niezależnego podmiotu w pakiet konferencyjny ramach, z którego przez okres 12 miesięcy korzystać będzie członek zarządu pełniący funkcję Prezesa Zarządu z powołania, bez wynagrodzenia, będący udziałowcem. Ponadto Spółka wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek od 1 stycznia 2023 r.

Zatem skoro Spółka dokonała zakupu pakietu konferencyjnego w 2022 r. przed wyborem ryczałtu od dochodów spółek jako swojej formy opodatkowania to wydatek taki nie będzie stanowił ukrytego zysku.

W konsekwencji należy się z Państwem zgodzić, że sfinansowanie pakietu konferencyjnego Prezesa zarządu, będącego udziałowcem spółki, opłaconego i poniesionego w roku podatkowym poprzedzającym wybór opodatkowania w formie ryczałtu od spółek, nie stanowił i nie stanowi ukrytego zysku, a tym samym Wnioskodawca nie był i nie będzie zobowiązany rozpoznawać dochód z tytułu ukrytego zysku.

Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Mając jednocześnie na uwadze, że w zakresie pytania nr 2 Wnioskodawca oczekuje oceny jego stanowiska w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, rozpatrywanie wniosku w zakresie pytania nr 2 należy uznać za bezzasadne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00