Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.144.2023.2.AWO

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismami z: 17 kwietnia 2023 r. (wpływ 17 kwietnia 2023 r.) oraz 18 kwietnia 2023 r. (wpływ 18 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Od 22 listopada 2017 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej jako: „CEIDG”), pod firmą X, w ramach której świadczy Pan usługi pod kodami:

62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem,

32.40.Z - Produkcja gier i zabawek,

58.21.Z - Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych, oraz

59.11.Z - Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych.

Przedmiotowa działalność dotyczy tworzenia, ulepszania i modyfikacji programów komputerowych lub ich części, które według ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.), dalej jako: „Ustawa o PAIPP”, są utworami.

Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej jako: „Ustawa o PIT”. Rozlicza się Pan na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej jako: „PKPiR”), a wybrana przez Pana forma opodatkowania to zasady ogólne.

Działalność prowadzona przez Pana jest realizowana z terytorium Polski. Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w art. 17 ustawy z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 706 ze zm.) oraz nie prowadzi Pan działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia. Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Nie korzystał Pan do tej pory z ulg przysługujących z tytułu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

W okresie, za który chciałby Pan skorzystać z podatkowej ulgi IP Box, miał Pan zawarte następujące umowy z Pana Kontrahentami:

1)umowa z 30 listopada 2018 r. pomiędzy Panem a A,

2)umowa z 1 grudnia 2018 r. pomiędzy Panem a A,

3)umowa z 6 października 2020 r. pomiędzy Panem a B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa,

4)umowa z 4 stycznia 2021 r. pomiędzy Panem a B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa,

5)umowa z 22 grudnia 2021 r. pomiędzy Panem a B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa,

6)umowa z 1 września 2022 r. pomiędzy Panem a C spółka akcyjna

dalej łącznie jako: „Kontrahenci”.

Na podstawie powyżej zawartych umów z Kontrahentami, jako usługodawca, wykonywał i wykonuje Pan usługi programistyczne, polegające w szczególności na:

a)tworzeniu programów komputerowych lub fragmentów programów m.in. o charakterze edukacyjnym,

b)dokonywaniu czynności programistycznych, w tym wprowadzaniu aktualizacji i rozbudowie oprogramowania, oraz

c)opracowywaniu projektów informatycznych stanowiących przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

Z tytułu wykonywania wyżej określonych prac otrzymywał i otrzymuje Pan ustalone wynagrodzenie miesięczne z tytułu przenoszenia własności wytworzonych praw własności intelektualnych (tu: „oprogramowania lub jego części”). Na podstawie zawartych umów, prawa autorskie do wytworzonego przez Pana oprogramowania lub jego części, przechodzą więc w ramach otrzymywanego wynagrodzenia na rzecz Kontrahentów.

Na podstawie zawartych umów, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczy Pan na rzecz Kontrahentów usługi programistyczne. Otrzymuje Pan zlecenia projektowe z obszaru programowania - jest Pan inżynierem oprogramowania. Zgodnie z [zawartymi - przypis organu] umowami z Kontrahentami zapewnia Pan m.in., że produkty prac są i będą oryginalnymi dziełami (programami komputerowymi) i wobec nich posiada Pan pełną zdolność do przeniesienia/udzielenia licencji na rzecz Kontrahenta.

Sprawuje Pan wyłączną kontrolę nad sposobem i środkami wykonywania usług, w tym wyboru miejsca i czasu świadczenia usług. Na własny koszt organizuje Pan Pana miejsce pracy, ponosi Pan wydatki na urządzenia, narzędzia i inne materiały niezbędne do wykonania usług w ramach zawartej umowy. Na podstawie zawartej umowy, przenosi Pan prawa autorskie do produktów opracowanych prac programistycznych (tu: „autorskie prawo do programów komputerowych”) na wszelkich polach eksploatacji. Realizuje Pan określony pomysł samodzielnie i bada Pan jego funkcjonalność oraz przydatność analityczną. To Pan - jako wykonawca - ponosi pełne ryzyko związane z wykonywanym przez Pana - wskutek prowadzonych prac - wytworzeniem programu komputerowego.

Relacja Pana z Kontrahentami jest i będzie relacją niezależnego wykonawcy. Oznacza to, że nie tworzy Pan: partnerstwa, agencji, joint venture, czy stosunku pracy pomiędzy stronami umowy. Z uwagi na to, że zawarte przez Pana umowy stanowią zobowiązanie o charakterze ciągłym i regulują kwestie stałej współpracy stron, pracuje Pan nad różnymi programami komputerowymi - nie jest to umowa o wykonanie jednego programu komputerowego, ale umowa, w ramach której tworzy Pan nowe programy komputerowe, bądź rozwija już istniejące dodając nowe funkcjonalności, bądź ulepszając ich działanie.

Szczegółowy opis Pana działalności został opisany w dalszej części wniosku.

Faktury wystawiane przez Pana na rzecz Kontrahentów obejmują i będą obejmować wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do określonych programów komputerowych. Samodzielnie dzieli Pan należne Panu wynagrodzenie na część przypadającą z tytułu przeniesienia całości majątkowych praw autorskich do określonych programów komputerowych. Podział wynagrodzenia jest i będzie ustalany proporcjonalnie do czasu pracy przeznaczonego przez Pana na wykonywanie czynności związanych z tworzeniem i rozwijaniem/ulepszaniem oprogramowania. Wskazanie w treści wniosku, że jest oraz może być Pan również członkiem zespołu programistów ma służyć jak najpełniejszemu odzwierciedleniu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, jednakże fakt bycia członkiem zespołu programistów w żaden sposób nie wpływa na charakter działalności prowadzonej przez Pana. Oznacza to, że nawet wówczas, w ramach prowadzonej działalności, tworzy i będzie Pan tworzył - niezależnie od innych inżynierów oprogramowania - autorskie prawo do programu komputerowego stanowiące osobny przedmiot obrotu, który podlega ochronie na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Działanie w zespołach inżynierów w celu opracowania finalnego rozwiązania jest codziennością i realiami funkcjonowania branży IT.

Ponosi Pan odpowiedzialność za rezultat prac oraz wykonywane czynności w ramach zawieranych umów. Ponadto, Kontrahent/Kontrahenci mają prawo wystąpić do Pana z roszczeniem regresowym, w związku z nienależytym wykonaniem umowy. Zatem, ponosi Pan ryzyko gospodarcze zarówno w kontekście odpowiedzialności za jakość i ewentualne wady świadczonych usług, jak i zmian kontrahentów, niepewności efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu. W ekonomii definiuje się ryzyko jako możliwość wystąpienia wyników odmiennych od założonych celów. Zgodnie z tą definicją, Pana działalność jest obarczona ryzykiem gospodarczym.

W chwili sporządzania treści niniejszego wniosku negocjuje Pan warunki w zakresie świadczenia usług dla kolejnego Kontrahenta, które będą polegały na tworzeniu oprogramowania front-endowego do .... W ramach tej umowy, będzie Pan tworzył nowe oprogramowanie lub udoskonalał istniejący kod źródłowy. Zasady świadczenia usług w ramach negocjowanej umowy wpisują się w opis dokonany powyżej.

W ramach prowadzonej działalności realizuje i będzie Pan realizować szereg różnych prac programistycznych, w tym, w szczególności prac związanych z tworzeniem i projektowaniem nowych, zmienionych lub ulepszonych gier komputerowych.

Gry komputerowe to interaktywne oprogramowanie przeznaczone do celów rozrywkowych lub edukacyjnych. W toku produkcji gier powstają m.in. algorytmy matematyczne, skrypty sztucznej inteligencji, kody informatyczne, rysunki koncepcyjne, plany, harmonogramy, itp.

Prace związane z produkcją gier rozpoczynają się od stworzenia koncepcji danej gry komputerowej, a trwają, aż do momentu sprawdzenia gry komputerowej w warunkach rzeczywistych lub pozytywnego ukończenia etapu testów wewnętrznych i potwierdzenia uzyskania zamierzonego efektu końcowego zakończoną premierą gry komputerowej.

W tym czasie potwierdzana jest słuszność koncepcji, opracowywane są prototypy gry komputerowej, które są testowane i modyfikowane, np. pod kątem sprawności, kompatybilności, użyteczności oraz grywalności, aż do osiągnięcia pożądanego efektu końcowego.

Każdy projekt związany z produkcją gier realizowany jest w oparciu o zwinne metodyki rozwoju oprogramowania (tzw. metodyka Agile). Model ten oparty jest na cyklicznych pracach, gdzie w ramach kolejnych cykli modelu systematycznie wykonywane są operacje, których efektem są nowe funkcjonalności, tj. projekt jest podzielony na większą liczbę iteracji. Iteracja stanowi zamknięty cykl wytwórczy skutkujący powstaniem zdatnej do użycia wersji produktu (wewnętrznej lub zewnętrznej), będącej podzbiorem finalnego produktu, który rozrasta się z iteracji na iterację, aż do produktu końcowego.

Gry komputerowe, w tym także Gry tworzone przez Pana, składają się z następujących elementów:

Elementów silnika gry.

(...)

Logika gry.

(...)

Infrastruktura serwerowa.

(...)

Interfejs gry.

(...)

Scenopis.

(...)

Obiekty graficzne.

(...)

Obiekty dźwiękowe.

(...)

Pomimo że proces tworzenia gry komputerowej może trwać kilka lat i powyższe elementy mogą powstawać w różnym czasie, natężeniu, zakresie, podlegać modyfikacjom i zmianom, to należy uznać, że stanowią one jedną, komplementarną całość, która wyraża się w finalnym produkcie dostarczanym użytkownikom końcowym (graczom), i który w obrocie gospodarczym funkcjonuje jako integralna całość.

Opracowywane przez Pana oprogramowanie lub jego części skutkujące finalnie powstawaniem gier na urządzenia mobilne, konsole, czy też komputery (dalej jako: „Gry”) powstają w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. W tym zakresie, Pana działalność polega na pracach związanych z rozwojem produktu, procesów oraz technologii wykorzystywanych w procesie produkcji gier na urządzenia mobilne, konsole, czy też komputery, a także zdobywaniem niezbędnej wiedzy i umiejętności, które prowadzić mogą do stworzenia rozwiązań niewystępujących w praktyce branżowej lub w znacznym stopniu odróżniających się od tych dotychczas wykorzystywanych przez Pana.

Proces powstawania gier, które są tworzone przez Pana, opiera się na ustalonym harmonogramie. Proces tworzenia gier komputerowych jest procesem wieloetapowym i wymaga określenia celu i metodyki prowadzenia poszczególnych prac. Rezultatem tej działalności są tworzone Gry (rozumiane jako gry, dodatki, rozszerzenia do gier - na komputery stacjonarne i przenośne, urządzenia mobilne, konsole i inne urządzenia do grania, które stanowią przejaw twórczej działalności o indywidualnym charakterze).

Mimo że Gry stanowią złożony produkt, na który składa się wiele elementów składowych, w obrocie gospodarczym, funkcjonują one jako jedna, integralna całość, której celem jest wejście w interakcje z użytkownikiem za pośrednictwem sprzętu komputerowego (lub innego sprzętu do grania w gry komputerowe) i dostarczenie przeżyć różnej natury.

Typowy proces powstawania Gry wymaga podjęcia następujących prac:

1)tworzenia koncepcji rozgrywki, prototypowanie oraz ewaluacja osiągniętych rezultatów,

2)tworzenia elementów programistycznych takich jak:

system zarządzania rozgrywką,

system zarządzania obiektami gry,

wizualizacja gry,

obsługa stanu gry na serwerach zewnętrznych,

wdrażanie gry na konkretne platformy sprzętowe,

opracowanie i wdrożenie systemu monetyzacji,

optymalizacja wydajnościowa,

3)tworzenia elementów graficznych, tj. ekranów, tekstur, modeli trójwymiarowych, programów cieniujących, elementów graficznych interfejsu użytkownika,

4)obsługi interakcji w relacji gracz - środowisko gry, interfejsu użytkownika, jak i podstawowych elementów obsługi technicznej projektu, specyficznych dla wybranych platform, jak i silnika użytego do kreacji gry,

5)obsługi systemu kontroli jakości produktu, testowania, raportowania błędów oraz przekazywania ich do naprawy,

6)projektowania oraz tworzenia poziomów gry i przebiegu rozgrywki,

7)tworzenia animacji, filmów, muzyki oraz efektów dźwiękowych.

Na moment składania niniejszego wniosku prowadził lub prowadzi Pan następujące projekty skutkujące wytwarzaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego/autorskich praw do programów komputerowych:

Projekt 1: (...).

Projekt 2: (...)

Projekt 3: (...)

Projekt 4: (...)

Project 5: (...)

Tworzone przez Pana oprogramowanie jest cały czas, z wielu względów, przez Pana rozwijane oraz udoskonalane, m.in. ze względu na kolejne pomysły, jakie pojawiają się podczas prac nad jego rozwojem, z związku z dynamicznym rozwojem techniki programistycznej oraz ze względu na zmieniające się tzw. dobre praktyki w obszarze programowania. Efekty Pana działalności w zakresie tworzenia programów komputerowych, bądź ich części stanowiących odrębny program komputerowy, są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas powszechnie w Pana praktyce gospodarczej. Efektem Pana działalności jest unikalny kod źródłowy niedostępny na rynku. Opracowywane rozwiązania nie były także realizowane dotychczas w Pana praktyce gospodarczej.

Tworzy Pan oprogramowanie oraz części oprogramowania w ramach większych projektów, przy czym stworzona przez Pana część oprogramowania stanowi samodzielny program komputerowy, który podlega ochronie z art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelka dokumentacja przechowywana jest w odpowiednim systemie przeznaczonym do prowadzenia projektu. Tym samym archiwizuje Pan efekty Pana pracy.

Podkreśla Pan, że nie świadczy Pan usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego programu komputerowego. Zatem, działalność na rzecz danego Kontrahenta polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej w ramach działalności prowadzonej przez Pana nie miały miejsca.

Przy Pana działalności wykorzystuje Pan znajomość zagadnień IT (technicznych), umiejętności ich zastosowania w praktyce pod konkretny przypadek oraz podejścia do wytwarzania oprogramowania i znajomości języków programowania oraz dobrych praktyk.

Prace wykonane w ramach realizowanych projektów wymagają i będą wymagać dedykowanego oraz innowacyjnego podejścia, które przejawia się głównie poszukiwaniem i pracą nad opracowaniem rozwiązań technologicznych, które będą odpowiednie dla danego projektu przy jednoczesnym spełnianiu wymogów biznesowych i funkcjonalności danego rozwiązania. O ile wiedza o rozwiązaniach technologicznych jest powszechna, tak wiedza, w jaki sposób użyć danych rozwiązań technologicznych dla dedykowanego projektu stanowi własny autorski Pana projekt, który przede wszystkim przejawia się w:

stworzeniu rozwiązań zapewniających jak najlepszy odbiór dla użytkownika(...),

zaprojektowanie i zaimplementowanie współzależności między poszczególnymi systemami w grze. (...),

wiedza o potencjalnych problemach i sposoby na ich rozwiązywanie również nie jest łatwo, a czasami w ogóle nie jest dostępna,

również specjalistyczna wiedza nie jest powszechna. Wyzwaniem jest nadążyć za rozwiązaniami i wymaganiami jakie stawiają na przykład właściciele sklepów/producenci konsol (...). Aby dostosować grę do wypuszczenia na ich sklepach potrzeba czasami sporo pracy i czasu.

Powyższe elementy nie są dostępne w publicznych źródłach oraz repozytoriach, ponieważ są to dedykowane, stworzone zgodnie z indywidualnymi potrzebami Kontrahentów rozwiązania stworzone i tworzone ciągle przez Pana.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, ponosi i będzie Pan ponosił wydatki m.in. na:

a)zakup sprzętu komputerowego wraz z urządzeniami peryferyjnymi (laptop, urządzenia mobilne, monitory, karty graficzne, pamięć RAM, myszki, klawiatury, słuchawki) - programy komputerowe wytwarzane są za pomocą laptopa, zapisywane są w jego pamięci i bez wykorzystania tego sprzętu niemożliwe byłoby w ogóle jego zapisanie czy odtworzenie. Tym samym, Pana zdaniem koszt związany z zakupem sprzętu IT jest niezbędny i bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością programistyczną,

b)usługi księgowe i doradcze - koszty ponoszone przez Pana na księgowość pozwalają na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej w ramach ulgi IP Box. Koszt ten jest nieodzowny, jeśli wytwarzane oprogramowanie ma być wykonywane zgodnie z zasadami lege artis. Traktuje i będzie Pan traktował ten koszt jako stały element prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej,

c)usługi doradztwa w zakresie podatkowej ulgi IP Box - koszty poniesione na usługi doradcze dotyczące możliwości skorzystania z ulgi IP Box, jak i samego złożenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji. W tym kontekście będzie Pan miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy Pana działalność gospodarcza stanowi przedmiot działalność badawczo-rozwojową. Traktuje Pan ten koszt jako stały element prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej,

d)składki na ubezpieczenie społeczne - pod pojęciem tych kosztów rozumie Pan takie wydatki, jak składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), wpłaty na Fundusz Pracy. Niniejsze obciążenia są obowiązkowe, aby prowadzić legalną działalność w Polsce, co przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych;

e)koszty zakupu urządzeń mobilnych (telefonów, tabletów, powerbanków),

f)opłaty za dostęp do internetu,

g)koszt zakupu i użytkowania samochodu - koszt związany z zakupem (leasingiem) oraz użytkowaniem samochodu (paliwo, ubezpieczenie, serwis, wydatki eksploatacyjne: naprawy, wymiana płynów do spryskiwaczy i oleju, myjnia, przeglądy, koszty zakupu części samochodowych), będzie umożliwiał Panu sprawny transport, np. do specjalistycznych sklepów w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych. Zakup i użytkowanie samochodu w Pana ocenie będzie bezpośrednio związane z wytworzeniem oprogramowania.

Wszystkie powyżej wymienione koszty traktuje i traktować będzie Pan za koszty uzyskania przychodów faktycznie poniesione i funkcjonalnie związane z przychodami osiągniętymi z poszczególnego oprogramowania.

Konsekwentnie usprawnia i będzie usprawniać Pan posiadane urządzenia poprzez zakup stosownego sprzętu komputerowego oraz akcesoriów komputerowych oraz biurowych. W szybko zmieniającym się świecie technologii, niekorzystanie przez Pana z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności Jego pracy.

Oświadcza Pan, że wydatki na usługi doradcze nie obejmują opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Wskazuje Pan, że sprzęt komputerowy i elektroniczny nie stanowi środków trwałych w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie Pana wiedzy i doświadczenia. Dla jego finalnego kształtu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane przez Pana informacje specjalne i wiedza specjalistyczna.

Wskazane powyżej koszty są bezpośrednio związane z prowadzonymi projektami w zakresie tworzenia dedykowanego oprogramowania. W przypadku nieponoszenia wskazanych powyżej wydatków oraz nieponoszenia kolejnych wydatków o tym charakterze obecnie, jak i w przyszłości, nie mógłby Pan prowadzić prac programistycznych opisywanych w niniejszym wniosku. W tym zakresie m.in. stały upgrade sprzętu oraz oprogramowania jest podyktowane koniecznością pozostawania na bieżąco z branżą oraz rozwiązaniami technologicznymi.

Środek transportu wspomaga wykonywaną pracę oraz uwydatnia jej efekty. Z całą pewnością należy stwierdzić, że przedmioty te są ściśle związane z zawodem wykonywanym przez Pana i są niezbędne do prowadzenia działalności związanej z tworzeniem oprogramowania.

Od początku działalności prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję (dalej jako: „Ewidencja IP”), o której mowa w art. 30cb Ustawy o PIT. W związku z tym, że przepisy nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box, sporządzana ona jest techniką komputerową w postaci arkusza kalkulacyjnego, obejmującego comiesięczne zestawienie dokumentów. Na koniec każdego okresu rozliczeniowego (tu: „miesiąc”) ustala Pan dochód z każdego programu komputerowego. Równolegle w tejże Ewidencji IP wyodrębnia Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 5 Ustawy o PIT i uwzględnia je Pan we wzorze w celu ustalenia wysokości wskaźnika nexus, a następnie oblicza podstawę opodatkowania preferencyjną stawką.

Przepis art. 30ca ust. 1 Ustawy o PIT stanowi, że podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Prowadzona Ewidencja IP zapewnia ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego), oraz wyodrębnia koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego), w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

W prowadzonej Ewidencji IP uwzględnia Pan informację o:

1)przenoszonych na Kontrahenta/Kontrahentów w danym okresie prawie/prawach własności intelektualnej, tj. określonym oprogramowaniu/części oprogramowania,

2)przychodach uzyskiwanych z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych na Kontrahenta/Kontrahentów do oprogramowania/części oprogramowania oraz kosztach faktycznie poniesionych w danym okresie, tj.:

3)wynagrodzeniu za przeniesienie autorskich praw majątkowych do oprogramowania/części oprogramowania,

4)kosztach faktycznie poniesionych w danym okresie przez Pana na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność związaną z wytworzeniem oprogramowania/części oprogramowania,

5)dochodzie z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do wytworzonego przez Pana oprogramowania/części oprogramowania, obliczonym jako różnica pomiędzy przychodami i kosztami.

W przypadku braku możliwości pełnego alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Pana w ramach działalności gospodarczej do przychodów z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do oprogramowania/części oprogramowania, ustala i będzie Pan ustalać faktyczny koszt poniesiony w danym okresie na prowadzoną przez Pana działalność związaną z wytwarzaniem oprogramowania/części oprogramowania według odpowiedniej proporcji, która będzie odpowiadać przyczynieniu się danego kosztu do osiągnięcia konkretnego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie.

W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. regulacjami dotyczącymi podatkowej ulgi IP Box, chciałby Pan skorzystać w zakresie rozliczenia za rok 2019 r. oraz za lata kolejne (oczekuje Pan wydania interpretacji w zakresie stanu faktycznego, który dotyczy lat 2019‑2022 oraz zdarzenia przyszłego rozumianego jako kolejne lata podatkowe) z przepisów art. 30ca i art. 30cb Ustawy o PIT, które umożliwiają zastosowanie preferencyjnej 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. w przypadku Pana do autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT).

Pana zdaniem, dochodem z wytworzonego i ulepszonego (modyfikowanego) autorskiego prawa do programu komputerowego powinny być dochody osiągnięte przez Pana z tytułu sprzedaży/licencji praw do wytworzonego, rozwiniętego lub ulepszonego przez Pana autorskiego prawa do programu komputerowego. W tym kontekście, w celu potwierdzenia możliwości skorzystania przez Pana z ulgi IP Box, występuje Pan z niniejszym wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji.

W uzupełnieniu wniosku - w odpowiedzi na następujące pytania - wyjaśnił Pan, że:

(…) czy zakres pierwszego pytania obejmuje:

a)efekty Pana działalności dotyczące (świadczonych przez Pana) usług tworzenia programów komputerowych?

b)efekty Pana działalności dotyczące (świadczonych przez Pana) usług tworzenia programów komputerowych oraz modyfikowania, rozwijania, ulepszania, udoskonalania programów komputerowych? (…)

Pana odpowiedź:

Tak, pierwsze pytanie obejmuje tworzone przez Pana efekty Pana działalności w postaci tworzonych przez Pana programów komputerowych (lub ich części). W ramach świadczonych przez Pana usług tworzenia programów komputerowych dochodzi zarówno do: tworzenia nowych programów, rozwijania istniejących programów (o nowe funkcjonalności), ulepszania i udoskonalania programów komputerowych lub ich części. Przy czym proces tworzenia i rozwijania programów komputerowych lub ich części nie ma charakteru prac rutynowych.

Wskazał Pan w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego że:

„działalność Wnioskodawcy dotyczy tworzenia, ulepszania i modyfikacji programów komputerowych lub ich części, które według ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. 2021 r. poz. 1062 ze zm., dalej jako: „Ustawa o PAIPP”) są utworami”.

(…) co należy rozumieć pod pojęciem „działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych lub ich części”. W szczególności prosimy o wyjaśnienie, czy chodzi o:

a)całość prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej

b)wyodrębnione zadania realizowane w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej (jeśli tak, prosimy aby Pan wskazał jakie to konkretnie zadania),

c)całość działań realizowanych przez Pana w ramach poszczególnych umów z Kontrahentami (jeśli tak, prosimy aby Pan wskazał, o jakich konkretnych umowach mowa),

d)wyodrębnione zadania realizowane przez Pana w ramach poszczególnych umów z Kontrahentem (jeśli tak, jakie to konkretnie zadania, w ramach jakich konkretnych umów). (…)

Pana odpowiedź:

Doprecyzowuje Pan, że pod pojęciem: działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych lub ich części znajduje się podejmowana bezpośrednio przez Pana działalność polegająca na tworzeniu oraz rozwijaniu programów komputerowych lub ich części, chodzi o całość prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Jak zostało wskazane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest tworzenie, modyfikacja programów komputerowych lub ich części, które według ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych są utworami. Posługując się pojęciami takimi jak m.in.: „prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej”, „tworzenie programów komputerowych lub ich części” - służyło pełnemu oddaniu opisu przedmiotu Pana działalności. Niemniej jednak, całość wyżej wskazanych działań dotyczy prac rozwojowych polegających na tworzeniu, rozwoju lub ulepszeniu oprogramowania.

Doprecyzował pierwsze pytanie, tzn. wskazał:

a)co - w kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej - należy rozumieć pod pojęciem „program komputerowy”?

b)co - w kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej - należy rozumieć pod pojęciem część programu komputerowego?

c)jakie konkretne „programy komputerowe” Pan wytworzył/wytwarza, rozwijał/rozwija, ulepszył/ulepsza, udoskonala/udoskonalał, modyfikował/modyfikuje?

d)jakie konkretne części programu komputerowego Pan wytworzył/wytwarza, rozwijał/rozwija, ulepszył/ulepsza, udoskonalił/udoskonalał, modyfikował/modyfikuje?

Pana odpowiedź:

Przez pojęcie program komputerowy rozumie Pan tworzone przez Pana oprogramowania lub ich części. Program komputerowy jest pojęciem szerokim zawierającym w sobie całość tworzonych i opisanych przez Pana rozwiązań wskazanych w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym. Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi z 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej jako: „Objaśnienia”) autorskie prawo do programu komputerowego przyznawane jest na mocy art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (model ochrony prawnej sui generis). Zarówno ustawy podatkowe, jak i ustawy pozapodatkowe, w szczególności ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, nie definiują pojęcia „autorskie prawo do programu komputerowego”. Praktyka stosowania tego pojęcia na świecie potwierdza, że ze względu na dynamiczny rozwój nowych technologii, w których programy komputerowe zajmują kluczową pozycję, nie da się ustalić wyczerpującej i niezmiennej definicji tego pojęcia oraz uniknąć rozbieżności interpretacyjnych. Fundamentem informatycznego rozumienia programu komputerowego jest samo pojęcie „programu”, czyli zapisanego przy pomocy wybranego języka programowania algorytmu rozwiązania określonego zadania. Zatem, program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. A contrario, żaden wytwór nie jest programem komputerowym, jeżeli nie służy do wyrażania w sposób pośredni lub bezpośredni algorytmów lub logicznych relacji pomiędzy funkcjami, które mają zostać wykonane, i fizycznymi możliwościami urządzeń używanych do digitalizacji. Przy czym pojęcie „komputer” nie powinno ograniczać się do PC, lecz powinno odnosić do wszystkich urządzeń, w których program komputerowy może być wykorzystywany w celu realizacji funkcji, do których został stworzony, a zatem i telefonów komórkowych, czy też tabletów lub innych właściwych urządzeń. Nie jest bowiem istotny nośnik programu komputerowego, lecz jego źródła (kod źródłowy i kod wynikowy) oraz funkcjonalność. Podkreślić należy również synonimiczność (niemalże tożsamość) pojęć „program komputerowy” i „oprogramowanie”, co wynika między innymi z orzecznictwa Europejskiego Urzędu Patentowego (EUP). Pojęcie „program komputerowy” nie powinno być rozumiane wąsko, lecz szeroko, w szczególności obejmując interfejs, gdy ten spełnia warunek interoperacyjności programu komputerowego z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, co musi być ustalone w każdym przypadku oddzielnie na podstawie rzeczywistych ustaleń, a nie tylko formalnych postanowień, na przykład umownych. Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs. Poprzez część programu komputerowego, należy rozumieć natomiast daną funkcjonalność, algorytm będącą częścią oprogramowania, która stanowi odrębny przedmiot ochrony prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Istotą tworzenia programów komputerowych i oprogramowania, jest podejmowanie prac samodzielnie, jak również w zespołach programistycznych, gdzie powstaje oprogramowanie lub jego części. Natomiast podkreślić należy, że każdy z elementów tworzonych przez Pana stanowi przejaw twórczości i stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wobec czego stanowi tzw. kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego lub jego części. Prace rozwojowe prowadzi Pan od chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zaś prace rozwojowe dotyczyły projektów skutkujących wytworzeniem, ulepszeniem, modyfikacją kwalifikowanych praw własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa/autorskich praw do programów komputerowych, tj.:

Projekt 1: (...) - szczegółowo opisany we wniosku,

Projekt 2: (...) - szczegółowo opisany we wniosku,

Projekt 3: (...) - szczegółowo opisany we wniosku,

Projekt 4: (...) - szczegółowo opisany we wniosku,

Projekt 5: (...) - szczegółowo opisany we wniosku.

Co zostało także szczegółowo opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Czy w ramach „podejmowanej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności polegającej na tworzeniu programów komputerowych lub ich części” samodzielnie prowadził Pan albo prowadzi Pan badania naukowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Jeśli tak, prosimy by Pan wskazał (odpowiedział na każde z poniższych pytań):

a)Jakie to badania?

b)Co było/jest ich przedmiotem i celem?

c)W jakich okresach je Pan prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi?

d)Jakie metody badawcze Pan stosował/stosuje?

e)Czy badania przyniosły określone efekty (jakie)?

Pana odpowiedź:

Jak wynika bezpośrednio z opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego oraz uzasadnienia stanowiska własnego działalność prowadzona przez Pana dotyczy prac rozwojowych. Wskazał Pan bezpośrednio że: [stanowisko zostało przeformułowane w uzupełnieniu wniosku - przypis organu]: Działalność podejmowana przez Pana polega na tworzeniu i rozwoju nowego oprogramowania komputerowego (tu: „gier komputerowych”), przy tym, tworzenie opisanego oprogramowania stanowi zdaniem Wnioskodawcy prace rozwojowe - polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy do projektowania nowych i ulepszonych rozwiązań, nieistniejących dotychczas w praktyce Wnioskodawcy. Ponadto działania Wnioskodawcy każdorazowo zmierzają do poprawy użyteczności oraz funkcjonalności oprogramowania. Uwzględniając powyższe, w Pana ocenie, podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu i ulepszaniu oprogramowania komputerowego stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w związku z art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT i skutkuje i będzie skutkować wytwarzaniem autorskich praw do programów komputerowych. Ponadto, Pana działalność charakteryzuje nowatorskość i twórczość, nieprzewidywalność, metodyczność oraz możliwość przeniesienia lub odtworzenia efektów prac. W konsekwencji, nie prowadzi Pan badań naukowych, a prace rozwojowe.

Czy w ramach „podejmowanej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności polegającej na tworzeniu programów komputerowych lub ich części” samodzielnie prowadził Pan albo prowadzi Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ww. ustawy? Innymi słowy, czy prowadził albo prowadzi Pan - przy zachowaniu standardów, które wynikają z Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz z danej dziedziny wiedzy i umiejętności - prace, które są wyodrębnione z uwagi na cel ich prowadzenia i obejmują łącznie:

a)nabywanie przez Pana wiedzy i umiejętności,

b)łączenie przez Pana wiedzy i umiejętności (tj. znajdowanie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającą z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów prac);

c)kształtowanie Pana wiedzy i umiejętności (tj. takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac); oraz

d)wykorzystywanie Pana wiedzy i umiejętności?

Jeśli tak, czy całość tych czynności odpowiednio służyła albo służy planowaniu produkcji bądź projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług?

Pana odpowiedź:

Prowadzi Pan zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z Zespołem, prace rozwojowe polegające na tworzeniu i rozwoju nowego oprogramowania komputerowego. Sprawuje Pan wyłączną kontrolę nad sposobem i środkami wykonywania usług, w tym wybór miejsca i czasu świadczenia usług. Na własny koszt organizuje Pan swoje miejsce pracy, ponosi Pan wydatki na urządzenia, narzędzia i inne materiały niezbędne do wykonania usług w ramach zawartej umowy. Na podstawie zawartej umowy, przenosi Pan prawa autorskie do produktów opracowanych prac programistycznych (tu: „autorskie prawo do programów komputerowych”) na wszelkich polach eksploatacji. Realizuje Pan określony pomysł samodzielnie i bada Pan jego funkcjonalność oraz przydatność analityczną. To Pan - jako wykonawca - ponosi pełne ryzyko związane z wykonywanym, przez Pana wskutek prowadzonych prac nad wytworzeniem programu komputerowego.

Wskazanie w treści wniosku, że jest oraz może być Pan również członkiem zespołu programistów ma służyć jak najpełniejszemu odzwierciedleniu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, jednakże fakt bycia członkiem zespołu programistów w żaden sposób nie wpływa na charakter działalności prowadzonej przez Pana. Oznacza to, że nawet wówczas w ramach prowadzonej działalności, tworzy i będzie Pan tworzył niezależnie od innych inżynierów oprogramowania - autorskie prawo do programu komputerowego stanowiące osobny przedmiot obrotu, który podlega ochronie na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Działanie w zespołach inżynierów w celu opracowania finalnego rozwiązania jest codziennością i realiami funkcjonowania branży IT.

Jednocześnie prace rozwojowe prowadzi Pan od chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zaś prace rozwojowe dotyczyły projektów skutkujących wytworzeniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa/autorskich praw do programów komputerowych, tj.:

a)Projekt 1: (...) - szczegółowo opisany we wniosku,

b)Projekt 2: (...) - szczegółowo opisany we wniosku,

c)Projekt 3: (...) - szczegółowo opisany we wniosku,

d)Projekt 4: (...) - szczegółowo opisany we wniosku,

e)Projekt 5: (...) - szczegółowo opisany we wniosku,

Ponadto, wskazał Pan we wniosku że: Efekty działalności Wnioskodawcy w zakresie tworzenia programów komputerowych bądź ich części stanowiących odrębny program komputerowy są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas powszechnie w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy. Efektem działalności Wnioskodawcy jest unikalny kod źródłowy niedostępny na rynku. Opracowywane rozwiązania nie były także realizowane dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy. Wnioskodawca tworzy oprogramowanie oraz części oprogramowania w ramach większych projektów, przy czym stworzona przez Pana część oprogramowania stanowi samodzielny program komputerowy, który podlega ochronie z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelka dokumentacja przechowywana jest w odpowiednim systemie przeznaczonym do prowadzenia projektu. Tym samym Wnioskodawca archiwizuje efekty swojej pracy. Wnioskodawca podkreśla, że nie świadczy usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego programu komputerowego. Zatem działalność na rzecz danego Kontrahenta polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej w ramach działalności prowadzonej przez niego nie miały miejsca. Wnioskodawca przy swojej działalności wykorzystuje znajomość zagadnień IT (technicznych), umiejętności ich zastosowania w praktyce pod konkretny przypadek oraz podejścia do wytwarzania oprogramowania i znajomości języków programowania oraz dobrych praktyk. Prace wykonane w ramach realizowanych projektów wymagają i będą wymagać dedykowanego oraz innowacyjnego podejścia, które przejawia się głównie poszukiwaniem i pracą nad opracowaniem rozwiązań technologicznych, które będą odpowiednie dla danego projektu przy jednoczesnym spełnianiu wymogów biznesowych i funkcjonalności danego rozwiązania. O ile wiedza o rozwiązaniach technologicznych jest powszechna, tak wiedza w jaki sposób użyć danych rozwiązań technologicznych dla dedykowanego projektu stanowi własny autorski projekt Wnioskodawcy (...)

Reasumując prace rozwojowe prowadzone przez Pana są efektem:

a)nabywanej przez Pana wiedzy i umiejętności,

b)łączenia przez Pana wiedzy i umiejętności

c)kształtowania Pana wiedzy w sposób umożliwiający wykorzystać ją na cele realizacji postawionych celów

d)wykorzystywania wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych zastosowań i funkcjonalności.

Całość czynności podejmowanych w ramach prac rozwojowych przez Pana służy, służyła i będzie służyć do planowania, projektowania oraz tworzenia nowych, zmienionych lub ulepszonych programów komputerowych lub ich części.

Jeśli w ramach „podejmowanej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności polegającej na tworzeniu programów komputerowych lub ich części” samodzielnie prowadził Pan albo prowadzi Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce - prosimy by Pan wskazał:

a)Czy prowadził lub prowadzi Pan jedne prace rozwojowe (kiedy?) Czy prowadził Pan lub prowadzi wiele prac rozwojowych (jeśli tak, proszę wskazać ile to było prac, w jakich okresach je Pan prowadził lub od kiedy je prowadzi)?

b)Czego dotyczyły/dotyczą poszczególne prace rozwojowe? Co było/jest celem lub celami poszczególnych prac?

c)Czy Pana prace rozwojowe zostały/zostaną zakończone pozytywnym wynikiem? Jeśli tak, co jest/będzie tym wynikiem lub wynikami? Czy wynik/wyniki prac rozwojowych mają jakąś ustaloną formę (jaką)? W jaki sposób ten wynik/te wyniki będą lub są wykorzystywane na potrzeby Pana działalności?

d)Czy w wyniku prac rozwojowych zaprojektował Pan i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę (jeśli tak, proszę wskazać jaki konkretny produkt, proces bądź jaką usługę)? Czy oferuje Pan lub będzie Pan oferował produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej? Czy produktami tymi były wymienione we wniosku efekty Pana prac? Jeśli tak, proszę wskazać, wynikiem których prac rozwojowych były te efekty Pana prac?

e)Czy w stosunku do Pana dotychczasowej działalności każdy z tych produktów, procesów lub usług ma albo będzie miał nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter? Jeśli tak, czy nowy, ulepszony charakter produktów, procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług?

Pana odpowiedź:

Tak, jak wskazał Pan w pytaniu numer 2 (powyżej), prowadzi Pan prace rozwoje polegające na tworzeniu nowych, ulepszonych programów komputerowych lub ich części. Prowadzi Pan te prace zarówno samodzielnie, jak i w zespole programistycznym - w zależności od specyfiki projektu. Wskazanie w treści wniosku, że jest oraz może być Pan również członkiem zespołu programistów ma służyć jak najpełniejszemu odzwierciedleniu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, jednakże fakt bycia członkiem zespołu programistów w żaden sposób nie wpływa na charakter działalności prowadzonej przez Pana. Oznacza to, że nawet wówczas w ramach prowadzonej działalności tworzy i będzie Pan tworzył niezależnie od innych inżynierów oprogramowania - autorskie prawo do programu komputerowego stanowiące osobny przedmiot obrotu, który podlega ochronie na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Działanie w zespołach inżynierów w celu opracowania finalnego rozwiązania jest codziennością i realiami funkcjonowania branży IT. Opis prowadzonych prac rozwojowych (ich celi, rezultatów) został szczegółowo przedstawiony w opisie zdarzenia faktycznego/zdarzenia przyszłego i dotyczył:

a)Projekt 1: (...) - szczegółowo opisany we wniosku,

b)Projekt 2: (...) - szczegółowo opisany we wniosku,

c)Projekt 3: (...) - szczegółowo opisany we wniosku,

d)Projekt 4: (...) - szczegółowo opisany we wniosku,

e)Projekt 5: (...) - szczegółowo opisany we wniosku,

Każdy z powyższych projektów stanowił przejaw prowadzonych przez Pana prac rozwojowych w ramach których powstała nowy, ulepszony program komputerowy (w tym przypadku w postaci gier lub ich części). Gra komputerowa stanowi oprogramowanie, tj. program komputerowy. Charakter innowacyjności rozwiązań został szczegółowo opisany w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przy poszczególnych projektach. Tworzenie oprogramowania lub jego części stanowi przedmiot Pana działalności, zatem tworzone przez Pana oprogramowanie lub jego część jest wykorzystywana w jego działalności gospodarczej, gdyż sprzedaż praw do tworzonych przez Pana programów komputerowych, stanowi przedmiot Pana działalności gospodarczej. Wytwory prowadzonych przez Pana prac rozwojowych zostają sprzedawane/będą w przyszłości także licencjonowane na rzecz Pana Kontrahentów.

Czy w ramach „podejmowanej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności polegającej na tworzeniu programów komputerowych lub ich części” samodzielnie prowadził Pan albo prowadzi Pan prace o innym charakterze niż badania naukowe lub prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? W szczególności, czy działalność ta obejmuje również takie czynności, jak: zwykłe wykorzystywanie wiedzy, standardowe, powtarzalne działania programistyczne, korzystanie z ustalonych schematów programistycznych, rutynowe aktualizacje oprogramowań itp.?

Pana odpowiedź:

Nie, w ramach działalności gospodarczej nie prowadzi Pan prac rutynowych.

Czy efekty Pana pracy, które nazywa Pana „programem komputerowym” i częścią programu komputerowego, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

a)zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

b)nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

c)nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów?

Pana odpowiedź:

Tak, programy komputerowe lub ich części tworzone przez Pana zawsze stanowią utwór/utwory w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych i charakteryzują się cechami wymienionymi w lit. a-c.

Czy efekty Pana pracy, które nazywa Pan „programem komputerowym” i częścią programu komputerowego, zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych „programów komputerowych”?

Pana odpowiedź:

Tak, efekty Pana pracy stanowią odrębne programy komputerowe, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Do momentu przeniesienia praw do wytwarzanych przez Pana programów komputerowych lub ich części przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie. Powyższe było zaznaczone we wniosku poprzez stwierdzenie że: Wnioskodawca wytwarza w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej wyłącznie kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci oprogramowania komputerowego (autorskiego prawa do programu komputerowego) opisanego szczegółowo we wniosku o wydanie interpretacji i do tego oprogramowania przenosi i będzie przenosić w przyszłości autorskie prawa majątkowe do ww. prawa i otrzymuje za to wynagrodzenie, które chce opodatkować 5% stawką podatku [przypis organu - informacja ta zawarta była wyłącznie w treści Pana stanowiska w sprawie - brzmienie pierwotne].

Czy w każdym przypadku tworzenie, ulepszanie, udoskonalenie, modyfikacja, rozwijanie przez Pana „programu komputerowego” i części programu komputerowego wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Pana badań naukowych lub prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Czy prowadził Pan albo prowadzi Pan odrębne badania naukowe lub prace rozwojowe dla celów wytworzenia każdego poszczególnego „programu komputerowego” lub części programu komputerowego, który jest efektem Pana pracy?

Pana odpowiedź:

Tak, jak wskazywał Pan w odpowiedzi na pytania powyżej, prowadzi Pan prace rozwojowe w zakresie tworzenia, rozwijania programów komputerowych lub ich części. Nie prowadzi Pan badań naukowych. Prowadzi Pan prace rozwojowe samodzielnie oraz w ramach zespołu programistycznego - w zależności od zapotrzebowania i potrzeb danego projektu - co wynika z praktyki rynkowej rynku IT. Niemniej jednak, mimo uczestniczenia w zespole programistycznym, każde wytworzone przez Pana autorskie prawo do programu komputerowego stanowi odrębny utwór, który podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dla każdego projektu prowadzone są prace rozwojowe przez Pana.

Czy „programy komputerowe” i części programu komputerowego, zawsze są efektem Pana prac rozwojowych lub Pana badań naukowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce?

Pana odpowiedź:

Tak, tworzone, rozwijane programy komputerowe lub ich części zawsze są efektem prowadzonych przez Pana prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Czy użyte przez Pana terminy: „ulepszanie”, „udoskonalanie”, „modyfikowanie”, „rozwijanie” są tożsame (wyrażają to samo)? Jeśli nie, prosimy o ich scharakteryzowanie - podanie na czym polega każda z czynności - w taki sposób, aby możliwe było ich odróżnienie.

Pana odpowiedź:

Tak, pojęcia te są tożsame.

W jaki sposób umowy z Kontrahentami regulują kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

wyłącznie z tytułu przenoszenia na Kontrahenta praw do „programu komputerowego” (jeśli tak, prosimy wskazać, jakie to prawa);

z tytułu innych czynności (jeśli tak, prosimy wskazać jakich).

Pana odpowiedź:

Pana wynagrodzenie określone w umowach z Kontrahentami dotyczy wyłącznie wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw do programu komputerowego. Wynika to z zapisów umownych, dzięki czemu wynagrodzenie uzyskiwane przez Pana każdorazowo dotyczy wynagrodzenia za przeniesienie praw do autorskiego programu komputerowego lub jego części na rzecz Kontrahenta.

Jakie „okresy rozliczeniowe” przewidują poszczególne umowy z Kontrahentami?

Czy: 

są to stałe okresy czasowe (np. okresy miesięczne), czy

zakończenie okresu rozliczeniowego ma miejsce po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie (np. po zakończeniu przez Pana określonych prac albo etapu prac) - jeśli tak, prosimy żeby Pan wskazał spełnienie jakich warunków lub zaistnienie jakich okoliczności wyznacza koniec okresu rozliczeniowego.

Pana odpowiedź:

Obecnie okresy rozliczeniowe przewidziane w umowach między Kontrahentami a Panem zakładają rozliczenia w okresach miesięcznych. Jednocześnie nie wyklucza Pan, że w przyszłości rozliczenie może dotyczyć zakończenia okresu rozliczeniowego, które będzie miał miejsce po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie.

Jak na gruncie poszczególnych umów z Kontrahentami wygląda relacja pomiędzy przeniesieniem przez Pana na Kontrahenta praw do konkretnego efektu Pana pracy a: upływem okresu rozliczeniowego, momentem wypłaty wynagrodzenia oraz wartością tego wynagrodzenia?

Pana odpowiedź:

Obecnie przenoszenie przez Pana na Kontrahenta praw do konkretnych efektów prac dotyczy części oprogramowania wytworzonego w danym okresie rozliczeniowym (obecnie w ujęciu miesięcznym). Z uwagi na to, że prace nad tworzeniem, rozwijaniem oprogramowania lub jego części jest procesem ciągłym - określenie daty końcowej pozbawione byłoby podstaw i nie znajdowałoby zastosowania w praktyce gospodarczej rynku IT. Na koniec miesiąca następuje przeniesienie praw autorskich do programów komputerowych lub ich części wytworzonych przez Pana. Wynika to z zapisów umownych, dzięki czemu wynagrodzenie uzyskiwane przez Pana każdorazowo dotyczy wynagrodzenia za przeniesienie praw do autorskiego programu komputerowego lub jego części na rzecz Kontrahenta.

W jaki sposób poszczególne umowy z Kontrahentami regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Kontrahenta praw do konkretnych stworzonych przez Pana „programów komputerowych” i części programów komputerowych?

B. W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „programu komputerowego” i części programu komputerowego i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na Kontrahenta (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Kontrahent)?

C. Co potwierdza przeniesienie tych praw?

D. Czy faktury, które wystawia Pan na rzecz Kontrahentów wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Kontrahenta? Jeśli nie, prosimy by Pan wskazał dlaczego.

Pana odpowiedź:

W umowie z Kontrahentem widnieje zapis o przenoszeniu praw do tworzonych w ramach otrzymywanych zleceń programów komputerowych lub ich części. Wyodrębnia Pan konkretny program komputerowy i przeniesienie do niego praw następuje na podstawie prowadzonej na bieżąco od początku rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej Ewidencji IP, w której wyodrębnia Pan koszty oraz przychody związane z tworzeniem konkretnego rozwiązania a także oblicza w tej ewidencji, tzw. wskaźnik nexus. Przeniesienie tych praw potwierdza zatwierdzenie prac oraz faktura na mocy, których Kontrahent wchodzi w prawa związane z przenoszonym oprogramowaniem.

Czy sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?

Pana odpowiedź:

Tak.

Czy przedstawione we wniosku okoliczności/informacje są tożsame dla każdej ze współprac/współpracy z każdym Kontrahentem? Jeśli nie, prosimy żeby Pan przedstawił informacje składające się na przedstawione we wniosku okoliczności w taki sposób, aby możliwe było ich odróżnienie i poprawne zidentyfikowanie.

Pana odpowiedź:

Tak, przedstawione we wniosku okoliczności/informacja są tożsame dla każdej z dotychczasowych współpracy z Kontrahentami.

Komu i na jakich zasadach przysługiwały/przysługują prawa autorskie do efektów działań zespołu w sytuacji, gdy współpracował Pan z zespołem/zespołami danego Kontrahenta?

Pana odpowiedź:

Autorskie prawo do programu komputerowego w sytuacji współpracy w ramach Zespołu, jak było wskazane we wniosku: Wskazanie w treści wniosku, że Wnioskodawca jest oraz może być również członkiem zespołu programistów ma służyć jak najpełniejszemu odzwierciedleniu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, jednakże fakt bycia członkiem zespołu programistów w żaden sposób nie wpływa na charakter działalności prowadzonej przez Pana. Oznacza to że nawet wówczas w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca tworzy i będzie tworzył niezależnie od innych inżynierów oprogramowania - autorskie prawo do programu komputerowego stanowiące osobny przedmiot obrotu, który podlega ochronie na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Działanie w zespołach inżynierów w celu opracowania finalnego rozwiązania jest codziennością i realiami funkcjonowania branży IT”.

Czy wszystkie efekty podjętych i podejmowanych przez Pana działań - w okresie którego dotyczy wniosek ˗ stanowią odrębne programy komputerowe podlegające po Pana stronie ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Pana odpowiedź:

Tak.

Czy wszystkie efekty podjętych i podejmowanych przez Pana działań - w okresie którego dotyczy wniosek ˗ stanowią autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej?

Pana odpowiedź:

Tak.

Czy w relacjach z Kontrahentem następuje indywidualizacja i konkretyzacja tych praw, tj. Kontrahent wie, jakie konkretnie majątkowe prawa autorskie nabywa, w którym momencie, do jakich utworów, za jaką cenę i na jakich polach eksploatacji?

Pana odpowiedź:

Tak.

Czy, w przypadku wykonywania prac polegających na rozwijaniu, modyfikowaniu, udoskonalaniu, ulepszaniu oprogramowania, działania te ˗ w okresie którego dotyczy wniosek ˗ były lub są przez Pana prowadzone na podstawie licencji wyłącznej udzielonej przez Pana Kontrahenta, jako twórcy oprogramowania? Prosimy, aby wskazał Pan, które to działania i czy z takiego tytułu uzyskuje Pan również przychody?

Pana odpowiedź:

Rozwój, czy ulepszenie może dotyczyć nie tylko samego produktu (np. rozbudowania, czy dodania nowej funkcjonalności), ale także sposobu wdrożenia, czy nowego zastosowania w praktyce danego przedmiotu. Powyższe oznacza, że jako ulepszenie (rozwój) można rozumieć takie prace badawczo-rozwojowe, które doprowadziły do, np. poszerzenia zakresu funkcjonalnego, czy użyteczności kwalifikowanego IP, dzięki którym można, np. wdrożyć lub znaleźć nowe zastosowanie dla istniejącego już kwalifikowanego IP. Rozwinięcie lub ulepszenie (...) oznacza w szczególności rozbudowanie, poszerzenie zakresu funkcjonalnego albo użyteczności już istniejącego kwalifikowanego IP, niezależnie od tego, czy podatnik uzyskał dodatkową ochronę na to rozwinięcie lub ulepszenie. Decydującym determinantem jest tutaj aspekt faktyczny rozumiany jako rozwinięcie lub ulepszenie istniejącego kwalifikowanego IP w dowolnej postaci, o ile działania te prowadzą do poprawy użyteczności albo funkcjonalności już istniejącego kwalifikowanego IP. Takie rozumienie wynika wprost z użycia słowa „ulepszonego”: ulepszać zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN oznacza „zmienić coś tak, żeby stało się bardziej użyteczne lub funkcjonalne”. Na podstawie umów zawartych z Kontrahentami w celu ulepszenia, rozwinięcia, modyfikacji, udoskonalenia oprogramowania - otrzymuje Pan dostęp do kodu źródłowego, w oparciu o który tworzy Pan nowe funkcjonalności, części oprogramowania skutkujące ulepszeniem, rozwojem wyżej wskazanego oprogramowania. Przedmiotem sprzedaży (przeniesienia autorskich praw) jest autorskie prawo do programu komputerowego będące efektem tego rozwoju, rozwinięcia, ulepszenia. Z tytułu prac nad rozwojem oprogramowania uzyskuje Pan przychody, co było szczegółowo opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Czy - w przypadku gdy Pan rozwija, udoskonala, ulepsza lub modyfikuje program komputerowy/cześć programu komputerowego - jest/był Pan właścicielem tego programu komputerowego, współwłaścicielem, czy użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej? Jeśli Pan jest/był użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej to czy z umowy wynika, że zastrzeżono wyłączność korzystania przez Pana z tej licencji? Jeśli nie nabył Pan na własność kwalifikowanego IP, ani licencji wyłącznej do tego IP od właściciela zlecającego jego modyfikację/rozwinięcie/ulepszenie/udoskonalenie, wniosek należy uzupełnić poprzez wskazanie:

a)na jakiej podstawie następuje rozwijanie, modyfikowanie, ulepszanie, udoskonalanie tego programu?

b)czy w wyniku tworzenia/modyfikacji/udoskonalania/ulepszania/rozwijania oprogramowania, tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej?

c)czy przysługują/przysługiwały Panu prawa autorskie do rozwinięcia/modyfikacji/udoskonalenia/ulepszenia oprogramowania, które podlegają ochronie prawnej zgodnie z art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Pana odpowiedź:

W zależności od projektu rozwija i ulepsza Pan albo autorskie prawo do programu komputerowego, które Pan sam uprzednio wytworzył, albo pracuje Pan nad rozwojem oprogramowania, którego właścicielem jest Kontrahent. Jednocześnie przy drugim przypadku, rozwój oprogramowania stanowi przejaw Pana działalności badawczo‑rozwojowej w postaci prac rozwojowych skutkujących wytworzeniem nowego autorskiego prawa do programu komputerowego. W świetle przepisów podatkowych nie możliwe jest bowiem „ulepszenie” wartości niematerialnej i prawnej. Zatem, każdy przejaw rozwoju oprogramowania własnej, czy też powierzonego - stanowi odrębny utwór i wartość niematerialną i prawną w świetle przepisów podatkowych. W przypadku rozwijania, modyfikowania, ulepszania, udoskonalenia autorskiego programu komputerowego lub jego części należącego do innego podmiotu (tu: „Kontrahenta”) na podstawie zawartych umów następuje udostępnienie kodu źródłowego, nad którym następnie Pan pracuje - praca ta polega na prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej - prac rozwojowych - nad ulepszeniem, modyfikacją, udoskonaleniem prawa, co sprawia, że w ramach prowadzonych prac przez Pana powstaje nowe autorskie prawo do programu komputerowego, którego wyłącznym właścicielem (aż do momentu przeniesienia tego prawa na podstawie umowy) jest Pan. Jak Pan nadmieniał poprzednio, nie jest bowiem możliwe podatkowe „ulepszenie” wartości niematerialnej i prawnej. Zatem, każda praca nad opracowaniem nowej funkcjonalności oprogramowania skutkuje de facto tworzeniem nowego autorskiego prawa do programu komputerowego, które następnie na podstawie zawartych Umów z Kontrahentami przenoszone jest na nich przez Pana za wynagrodzeniem.

Z jakiego tytułu - określonego w art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - uzyskuje Pan dochody? (…) Dodatkowo, w przypadku udzielania licencji, prosimy także o wskazanie:

a)Co - konkretnie - zostało objęte licencją?

b)Kiedy została ona udzielona?

c)Na jaki okres została ona udzielona?

d)Na rzecz jakiego podmiotu została ona udzielona?

Pana odpowiedź:

Na moment udzielenia niniejszej odpowiedzi uzyskuje Pan dochody z art. 30ca ust. 7 pkt 2. Niemniej jednak w przyszłości nie wyklucza także osiągania dochodów z pozostałych punktów art. 30ca ust. 7 Ustawy o PIT. Na ten moment nie uzyskuje Pan dochodów z tytułu udzielania licencji.

Co oznacza stwierdzenie „udzielenia licencji na rzecz Kontrahenta” w następującym fragmencie:

Zgodnie z umowami z Kontrahentami Wnioskodawca zapewnia m.in., że produkty prac są i będą oryginalnymi dziełami (programami komputerowymi) i wobec nich Wnioskodawca posiada pełną zdolność do przeniesienia / udzielenia licencji na rzecz Kontrahenta

Pana odpowiedź:

Zgodnie z fragmentem: Zgodnie z umowami z Kontrahentami Wnioskodawca zapewnia m.in., że produkty prac są i będą oryginalnymi dziełami (programami komputerowymi) i wobec nich Wnioskodawca posiada pełną zdolność do przeniesienia/udzielenia licencji na rzecz Kontrahenta” miał Pan na myśli, że zgodnie z umowami tworzone przez Pana programy komputerowe lub ich części są i będą oryginalnymi dziełami (programami komputerowymi) i wobec nich posiada Pan pełną zdolność do przeniesienia (w ramach sprzedaży) lub udzielenia licencji (czego obecnie Pan nie czyni, ale nie wyklucza w przyszłości) na rzecz Kontrahenta/Kontrahentów.

Czy ewentualne dochody niezwiązane wprost z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej zamierza Pan również uwzględnić jako składnik dochodu, który chce Pan objąć pięcioprocentową stawką podatku?

Pana odpowiedź:

Nie, zamierza Pan objąć preferencyjną stawką pięcioprocentową dochody osiągnięte z tytułów określonych w art. 30ca ust. 7 dotyczące autorskiego/autorskich prawa/praw do programów komputerowych. Kwalifikowany Dochód ten będzie obliczony z uwzględnieniem wskaźnika nexus określonego w art. 30ca ust. 4.

Jaki jest funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z Pana drugiego pytania z poszczególnymi działaniami, które traktuje Pan jako konkretne prace rozwojowe albo badania naukowe (We wniosku wskazał Pan ogólnie, że ponoszenie tych wydatków dotyczy Pana działalności, ale nie wyjaśnił Pan kwestii powiązań poszczególnych kosztów z konkretnymi działaniami, które Pan prowadził albo prowadzi jako konkretne prace rozwojowe albo badania naukowe)?

Pana odpowiedź:

Funkcjonalny związek wydatków został bezpośrednio wskazany w treści wniosku, tj.:

a)„zakup sprzętu komputerowego wraz z urządzeniami peryferyjnymi (laptop, urządzenia mobilne, monitory, karty graficzne, pamięć RAM, myszki, klawiatury, słuchawki) - programy komputerowe wytwarzane są za pomocą laptopa, zapisywane są w jego pamięci i bez wykorzystania tego sprzętu niemożliwe byłoby w ogóle jego zapisanie czy odtworzenie. Tym samym, Pana zdaniem koszt związany z zakupem sprzętu IT jest niezbędny i bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością programistyczną,

b)usługi księgowe i doradcze - koszty ponoszone przez Pana na księgowość pozwalają na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej w ramach ulgi IP Box. Koszt ten jest nieodzowny, jeśli wytwarzane oprogramowanie ma być wykonywane zgodnie z zasadami lege artis. Traktuje i będzie Pan traktował ten koszt jako stały element prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej,

c)usługi doradztwa w zakresie podatkowej ulgi IP Box - koszty poniesione na usługi doradcze dotyczące możliwości skorzystania z ulgi IP Box, jak i samego złożenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji. W tym kontekście będzie Pan miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy Pana działalność gospodarcza stanowi przedmiot działalność badawczo-rozwojową. Traktuje Pan ten koszt jako stały element prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej,

d)składki na ubezpieczenie społeczne - pod pojęciem tych kosztów rozumie Pan takie wydatki, jak składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), wpłaty na Fundusz Pracy. Niniejsze obciążenia są obowiązkowe, aby prowadzić legalną działalność w Polsce, co przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych,

e)koszty zakupu urządzeń mobilnych (telefonów, tabletów, powerbanków),

f)opłaty za dostęp do internetu,

g)koszt zakupu i użytkowania samochodu - koszt związany z zakupem (leasingiem) oraz użytkowaniem samochodu (paliwo, ubezpieczenie, serwis, wydatki eksploatacyjne: naprawy, wymiana płynów do spryskiwaczy i oleju, myjnia, przeglądy, koszty zakupu części samochodowych) będzie umożliwiał Panu sprawny transport, np. do specjalistycznych sklepów w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych.

Zakup i użytkowanie samochodu w Pana ocenie będzie bezpośrednio związane z wytworzeniem oprogramowania.

Wszystkie powyżej wymienione koszty traktuje i traktować będzie Pan za koszty uzyskania przychodów faktycznie poniesionymi i funkcjonalnie związanymi z przychodami osiągniętymi z poszczególnego oprogramowania. Konsekwentnie usprawnia i będzie usprawniać Pan posiadane urządzenia poprzez zakup stosownego sprzętu komputerowego oraz akcesoriów komputerowych oraz biurowych. W szybko zmieniającym się świecie technologii, niekorzystanie przez Pana z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności Pana pracy. Oświadcza Pan, że wydatki na usługi doradcze nie obejmują opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Wskazuje Pan, że sprzęt komputerowy i elektroniczny nie stanowi środków trwałych w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej”. Powyższe scharakteryzowanie wydatków na poszczególne podgrupy i opisanie związku powyższych wydatków z procesem tworzenia, rozwijania, ulepszania, modyfikowania - tworzonych w ramach prac rozwojowych przez Pana autorskich praw do programów komputerowych lub ich części, wynika ze specyfiki Pana działalności gospodarczej. Wszystkie te wydatki są nierozerwalnie związane z działalnością badawczo‑rozwojową prowadzoną przez Pana, a ich ponoszenie przyczynia się bezpośrednio do możliwości tworzenia.

Czy którekolwiek z opisanych wydatków, których dotyczy Pana drugie pytanie były lub są ponoszone wyłącznie w celu prowadzenia przez Pana konkretnych prac rozwojowych albo badań naukowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym?

Pana odpowiedź:

Tak, wszystkie wydatki wskazane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej ponoszone są lub będą wyłącznie w celu prowadzenia działalności polegającej na prowadzeniu prac rozwojowych w dziedzinie tworzenia, modyfikacji, ulepszania oprogramowania tworzonego przez Pana - które to następnie oprogramowanie lub jego część jest sprzedawana na podstawie umów z Kontrahentami, bądź w przyszłości może również podlegać licencjonowaniu na podstawie odrębnych umów.

A. W jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki z Pana drugiego pytania do działań, które traktuje Pan jako konkretne prace rozwojowe albo badania naukowe?

B. Czy zawsze zalicza Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „programu komputerowego”? Czy stosuje Pan inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus (jeśli tak, prosimy wyjaśnić te zasady).

Pana odpowiedź:

Wydatki przyporządkowywane są na podstawie prowadzonej na bieżąco od 2019 r. ewidencji dla celów IP Box. Biorąc pod uwagę prowadzenie projektów w poszczególnych miesiącach danego roku podatkowego, przyporządkowuje Pan określoną część danego wydatku do wytworzonego, opracowanego, rozwiniętego lub ulepszonego programu komputerowego - w oparciu o wskaźnik zaangażowania czasowego na danym projekcie w danym miesiącu. Następnie ta porcja wydatków, która dotyczy danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jest wykorzystywana do wyliczenia wskaźnika nexus zgodnie z ustawą o PIT. Wydatki te są przyporządkowywane wyłącznie do konkretnych prac rozwojowych prowadzonych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy opisane przez Pana wydatki - należące do grupy kosztu ponoszonego na „zakup sprzętu komputerowego wraz z urządzeniami peryferyjnymi (laptop, urządzenia mobilne, monitory, karty graficzne, pamięć RAM, myszki, klawiatury, słuchawki” - stanowią katalog wyczerpujący dla tej kategorii kosztu, czy też do grupy tej zalicza Pan również inne wydatki - jakie? Prosimy o wyliczenie wszystkich wydatków, które zamierza Pan uwzględnić w tej grupie.

Pana odpowiedź:

Na chwilę opracowywania wniosku oraz udzielania odpowiedzi na wezwanie, wydatki wskazane w treści wniosku dotyczące zakupu sprzętu komputerowego wraz z urządzeniami peryferyjnymistanowiły pełny katalog kosztów, które Pan ponosi w tej kategorii wydatków. W przyszłości nie wyklucza Pan rozszerzenie powyższego katalogu - w ramach postępu technologicznego w branży IT, niemożliwe jest określenie wszystkich rodzajów wydatków, które może Pan ponosić w tej kategorii w przyszłości.

A. Co należy rozumieć pod pojęciem: „usługi księgowe i doradcze”?

B. Czy wydatki składające się na koszt usługi księgowej są związane wyłącznie z działalnością noszącą znamiona działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Pana?

C. Jakie wydatki składają się na Pana wydatek opisany jako: „koszt usługi księgowej”?

D. Co należy rozumieć pod pojęciem wydatku opisanego jako: „koszt usługi doradczej?

E. Jakie wydatki składają się na Pana wydatek opisany jako: „koszt usługi doradczej”?

F. Czy wydatki składające się na „koszt usługi doradczej” są związane wyłącznie z działalnością noszącą znamiona działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Pana?

G. Co odróżnia usługi doradcze od „usług doradztwa w zakresie podatkowej ulgi IP Box”?

Pana odpowiedź:

Przez usługi księgowe i doradcze miał Pan na myśli - koszty ponoszone przez Pana na księgowość pozwalająca na wyszczególnienie (opracowanie) koniecznej ewidencji niezbędnej na potrzeby skorzystania z ulgi IP Box. Koszt ten, jak Pan wyjaśnił, w treści wniosku jest nieodzowny ponieważ prowadzenie stosownej ewidencji pozwalającej na określenie, tzw. kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej jest warunkiem koniecznym celem skorzystania z preferencyjnego opodatkowania według stawki pięcioprocentowej. Usługi doradztwa i usługi księgowe w tej kategorii mają znaczenie tożsame. Pana księgowi doradzali i doradzają w zakresie sposobu prowadzenia ewidencji na cele ulgi IP Box, jak i jako element usług księgowych, prowadzą tą ewidencję w sposób odpowiadający wymaganiom ustawowym odnośnie do możliwości skorzystania z podatkowej ulgi IP Box.

A. Co należy rozumieć pod pojęciem: „usług doradztwa w zakresie podatkowej ulgi IP Box”?

B. Jakie wydatki składają się na wydatek: „usług doradztwa w zakresie podatkowej ulgi IP Box”?

Pana odpowiedź:

Jeśli chodzi natomiast o usługi doradztwa w zakresie ulgi IP Box – rozumie Pan przez to koszty poniesione na usługi doradcze w zakresie określenie możliwości (spełnienia warunków formalnych) skorzystania z ulgi IP Box, jak i samego opracowania oraz złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie możliwości stosowania przez Pana ulgi IP Box.

Czy koszt zdefiniowany jako: „składki na ubezpieczenia społeczne” w okresie którego dotyczy wniosek dotyczy wyłącznie Pana „ubezpieczenia społecznego”?

Pana odpowiedź:

Tak, koszt zdefiniowany jako składki na ubezpieczenie społeczne w okresie którego dotyczy wniosek dotyczy wyłącznie „ubezpieczenia społecznego” - innymi słowy Pana składek ZUS. Nie zatrudnia i nie zatrudniał Pan bowiem pracowników.

Czy opisane przez Pana wydatki - należące do grupy kosztu ponoszonego na zakup „urządzeń mobilnych (telefonów, tabletów, powerbanków) - stanowią katalog wyczerpujący dla tej kategorii kosztu, czy też do grupy tej zalicza Pan również inne wydatki - jakie? Prosimy o wyliczenie wszystkich wydatków, które zamierza Pan uwzględnić w tej grupie.

Pana odpowiedź:

Podobnie jak w przypadkuzakupu sprzętu komputerowego wraz z urządzeniami peryferyjnymi” na moment sporządzania wniosku oraz udzielenia niniejszej odpowiedzi na wezwanie wymienił Pan wydatki, które Pan ponosi lub zamierza ponosić. Jednocześnie nie może Pan wykluczyć, że w przyszłości - w efekcie postępu technologicznego – nie pojawią się inne podobne rodzaje wydatków, które Pan również będzie chciał zaliczyć do tego katalogu. Jednocześnie, każdorazowo będzie Pan zaliczał jedynie te wydatki które są nierozerwalnie związane z prowadzonymi przez Pana praca rozwojowymi skutkującymi wytworzeniem nowych lub ulepszonych programów komputerowych.

Czy koszt zdefiniowany jako: „opłaty za dostęp do internetu” dotyczy wyłącznie wydatku ponoszonego przez Pana na/za abonament internetowy? Prosimy, żeby doprecyzował Pan tę kategorię wydatków, aby w sposób niebudzący wątpliwości wynikało z niej jakiego/jakich wydatków dotyczy.

Pana odpowiedź:

Tak, koszt zdefiniowany jako „opłaty za dostęp do Internetu” dotyczy wyłącznie wydatku ponoszonego przez Pana na opłaty za dostęp do Internetu.

Jakiego samochodu (osobowego, innego - jakiego?) dotyczą następujące wydatki: „koszt zakupu i użytkowania samochodu - koszt związany z zakupem (leasingiem) oraz użytkowaniem samochodu (paliwo, ubezpieczenie, serwis, wydatki eksploatacyjne: naprawy, wymiana płynów do spryskiwaczy i oleju, myjnia, przeglądy, koszty zakupu części samochodowych)”?

B. Czy wskazany samochód jest wykorzystywany wyłącznie dla celów Pana działalności gospodarczej?

C. Kiedy zawarto umowę leasingu?

D. O jakim leasingu jest mowa?

Pana odpowiedź:

Na moment sporządzania niniejszego wniosku nie posiada Pan takiego wydatku. W przeszłości wykorzystywał Pan do prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, który nie był przedmiotem leasingu. W przyszłości nie wyklucza Pan konieczności leasingowania samochodu celem prowadzenia przez Pana prac rozwojowych związanych z tworzeniem lub rozwijaniem oprogramowania - co stanowi wyłączny przedmiot Pana działalności.

Czy opisane przez Pana wydatki - należące do grupy kosztu dotyczącego „zakupu i użytkowania samochodu - koszt związany z zakupem (leasingiem) oraz użytkowaniem samochodu (paliwo, ubezpieczenie, serwis, wydatki eksploatacyjne: naprawy, wymiana płynów do spryskiwaczy i oleju, myjnia, przeglądy, koszty zakupu części samochodowych)”- stanowią katalog wyczerpujący dla tej kategorii kosztu, czy też do grupy tej zalicza Pan również inne wydatki - jakie? Prosimy o wyliczenie wszystkich wydatków, które zamierza Pan uwzględnić w tej grupie.

Pana odpowiedź:

Na moment udzielania niniejszej odpowiedzi na wezwanie, lista wydatków związanych z przyszłym potencjalnym wydatkiem związanym z zakupem i użytkowaniem samochodu jest wyczerpująca. Do tej grupy wydatków na moment udzielania odpowiedzi nie zamierza Pan zaliczać innego rodzaju wydatków.

Czy wymienione we wniosku wydatki zostały już poniesione (prosimy Pana o wskazanie, które to wydatki), czy też zostaną poniesione dopiero w latach następnych/będą ponoszone również w kolejnych latach?

Pana odpowiedź:

Wydatki z lit. a)-h) zostały już poniesione tj.:

a)„zakup sprzętu komputerowego wraz z urządzeniami peryferyjnymi (laptop, urządzenia mobilne, monitory, karty graficzne, pamięć RAM, myszki, klawiatury, słuchawki) - programy komputerowe wytwarzane są za pomocą laptopa, zapisywane są w jego pamięci i bez wykorzystania tego sprzętu niemożliwe byłoby w ogóle jego zapisanie czy odtworzenie. Tym samym, Pana zdaniem koszt związany z zakupem sprzętu IT jest niezbędny i bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością programistyczną,

b)usługi księgowe i doradcze - koszty ponoszone przez Pana na księgowość pozwalają na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej w ramach ulgi IP Box. Koszt ten jest nieodzowny, jeśli wytwarzane oprogramowanie ma być wykonywane zgodnie z zasadami lege artis. Traktuje i będzie Pan traktował ten koszt jako stały element prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej,

c)usługi doradztwa w zakresie podatkowej ulgi IP Box - koszty poniesione na usługi doradcze dotyczące możliwości skorzystania z ulgi IP Box, jak i samego złożenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji. W tym kontekście będzie Pan miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy Pana działalność gospodarcza stanowi przedmiot działalność badawczo-rozwojową. Traktuje Pan ten koszt jako stały element prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej,

d)składki na ubezpieczenie społeczne - pod pojęciem tych kosztów rozumie Pan takie wydatki, jak składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), wpłaty na Fundusz Pracy. Niniejsze obciążenia są obowiązkowe, aby prowadzić legalną działalność w Polsce, co przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych,

e)koszty zakupu urządzeń mobilnych (telefonów, tabletów, powerbanków),

f)opłaty za dostęp do internetu,

g)koszt zakupu i użytkowania samochodu - koszt związany z zakupem (leasingiem) oraz użytkowaniem samochodu (paliwo, ubezpieczenie, serwis, wydatki eksploatacyjne: naprawy, wymiana płynów do spryskiwaczy i oleju, myjnia, przeglądy, koszty zakupu części samochodowych) będzie umożliwiał Panu sprawny transport, np. do specjalistycznych sklepów w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych.

Nie wyklucza Pan poniesienia powyższych wydatków również w przyszłości.

Czy opisane i wyeksponowane we wniosku oraz uzupełnieniu (na skutek wezwania) informacje/dane/warunki - miały miejsce/dojdzie do ich spełnienia w całym okresie, którego dotyczy wniosek.

Pana odpowiedź:

Tak, warunki/dane/informacje opisane we wniosku oraz uzupełnieniu (na skutek wezwania) miały miejsce i dochodzi i dojdzie do ich spełnienia w cały okresie którego dotyczy wniosek, tj. w stanie faktycznym oraz w zdarzeniu przyszłym.

Pytania

1)Czy w zaistniałym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym podejmowana bezpośrednio przez Pana działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych lub ich części stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2)Czy wydatki poniesione i wydatki które będą ponoszone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowiące koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w związku z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać za koszty lit. a wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

3)Czy w zaistniałym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym dochód uzyskiwany przez Pana (począwszy od dnia 1 stycznia 2019 r.) ze sprzedaży na rzecz Kontrahenta/Kontrahentów autorskich praw majątkowych do programów komputerowych, może podlegać opodatkowaniu z zastosowaniem preferencyjnej pięcioprocentowej stawki podatkowej zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie w zakresie pytania numer 1 (przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Pana zdaniem, opisana przez Pana działalność w zakresie tworzenia oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i skutkuje i będzie skutkować wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego.

Wskazał Pan, że działalność podejmowana przez Pana polega na tworzeniu i rozwoju nowego oprogramowania komputerowego (tu: „gier komputerowych”), przy tym tworzenie opisanego oprogramowania stanowi prace rozwojowe - polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy do projektowania nowych i ulepszonych rozwiązań, nieistniejących dotychczas w Pana praktyce.

Ponadto podał Pan, że Pana działania każdorazowo zmierzają do poprawy użyteczności oraz funkcjonalności oprogramowania. Uwzględniając powyższe, w Pana ocenie, podejmowana przez Panadziałalność polegająca na tworzeniu i ulepszaniu oprogramowania komputerowego stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT i skutkuje i będzie skutkować wytwarzaniem autorskich praw do programów komputerowych. Zaznaczył Pan, że Pana działalność charakteryzuje nowatorskość i twórczość, nieprzewidywalność, metodyczność oraz możliwość przeniesienia lub odtworzenia efektów prac.

Pana stanowisko w sprawie w zakresie pytania numer 2 (przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Pana zdaniem, ponoszone wydatki w zakresie, w jakim przeznaczone są na wytworzenie danego oprogramowania, należy uznać za koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność, stanowiącą działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (autorskim prawem do programu komputerowego).

Prawidłowe jest podejście, zgodnie z którym ponoszone koszty wymienione w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym bezpośrednio związane z wytworzeniem danego autorskiego prawa do programu komputerowego należy zakwalifikować do lit. a wskaźnika nexus o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 Ustawy o PIT.

Pana stanowisko w sprawie w zakresie pytania numer 3 (przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Pana zdaniem, ma Pan prawo zastosować preferencyjną pięcioprocentową stawkę opodatkowania wobec dochodów uzyskiwanych, począwszy od 1 stycznia 2019 r., z tytułu sprzedaży praw do kwalifikowanych praw własności intelektualnych (tu: „autorskich praw do programów komputerowych odnośnie do tworzonych gier lub ich części (oprogramowania)”), gdy prawo/prawa te zostały wytworzone, ulepszone bądź rozwinięte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Pana zgodnie z art. 30ca Ustawy o PIT.

Spełnienie powyższych przesłanek w Pana opinii powoduje, że po zakończeniu danego roku podatkowego posiada Pan prawo do skorzystania z pięcioprocentowej stawki podatku dochodowego w stosunku do dochodów związanych ze praw do autorskiego prawa do programu komputerowego będącego tzw. kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Uważa Pan, że spełnia Pan wszelkie przesłanki do zastosowania pięcioprocentowej stawki podatku dochodowego. W Pana ocenie, spełnia Pan wszelkie przesłanki do zastosowania pięcioprocentowej stawki podatku dochodowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 cytowanej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei, w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 3 wskazanej wyżej ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 przywołanej ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W Polsce oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 cytowanej ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Podkreślam, że w powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2) oraz uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (pkt 3).

W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących mu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.

Natomiast uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych -w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto wskazuję, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z wyżej wskazanej preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja - zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcia wyżej wskazanych celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 przywołanej ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności, tj. informacji podanych przez Pana, wynika m.in., że:

świadczy Pan na rzecz Kontrahentów usługi programistyczne,

na podstawie zawartej umowy, przenosi Pan prawa autorskie do produktów opracowanych prac programistycznych,

w ramach prowadzonej działalności realizuje i będzie Pan realizować szereg różnych prac programistycznych, w tym, w szczególności prac związanych z tworzeniem i projektowaniem nowych, zmienionych lub ulepszonych gier komputerowych,

gra komputerowa stanowi oprogramowanie, tj. program komputerowy,

nie świadczy Pan usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego programu komputerowego,

działalność na rzecz danego Kontrahenta polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej w ramach działalności prowadzonej przez Pana nie miały miejsca,

każdy z elementów tworzonych przez Pana stanowi przejaw twórczości i stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wobec czego stanowi tzw. kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego lub jego części,

Pana działalność charakteryzuje nowatorskość i twórczość, nieprzewidywalność, metodyczność oraz możliwość przeniesienia lub odtworzenia efektów prac,

nie prowadzi Pan badań naukowych, a prace rozwojowe,

prace rozwojowe prowadzone przez Pana są efektem:

nabywanej przez Pana wiedzy i umiejętności,

łączenia przez Pana wiedzy i umiejętności,

kształtowania Pana wiedzy w sposób umożliwiający wykorzystać ją na cele realizacji postawionych celów,

wykorzystywania wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych zastosowań i funkcjonalności,

całość czynności podejmowanych w ramach prac rozwojowych przez Pana służy, służyła i będzie służyć do planowania, projektowania oraz tworzenia nowych, zmienionych lub ulepszonych programów komputerowych lub ich części,

prowadzi Pan prace rozwoje polegające na tworzeniu nowych, ulepszonych programów komputerowych lub ich części,

prowadzi Pan te prace zarówno samodzielnie, jak i w zespole programistycznym - w zależności od specyfiki projektu. Wskazanie w treści wniosku, że jest oraz może być Pan również członkiem zespołu programistów ma służyć jak najpełniejszemu odzwierciedleniu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, jednakże fakt bycia członkiem zespołu programistów w żaden sposób nie wpływa na charakter działalności prowadzonej przez Pana. Oznacza to, że nawet wówczas w ramach prowadzonej działalności tworzy i będzie Pan tworzył niezależnie od innych inżynierów oprogramowania - autorskie prawo do programu komputerowego stanowiące osobny przedmiot obrotu, który podlega ochronie na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Działanie w zespołach inżynierów w celu opracowania finalnego rozwiązania jest codziennością i realiami funkcjonowania branży IT,

mimo uczestniczenia w zespole programistycznym, każde wytworzone przez Pana autorskie prawo do programu komputerowego stanowi odrębny utwór, który podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

dla każdego projektu prowadzone są prace rozwojowe przez Pana,

tworzone, rozwijane programy komputerowe lub ich części zawsze są efektem prowadzonych przez Pana prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

tworzy Pan oprogramowanie oraz części oprogramowania w ramach większych projektów, przy czym stworzona przez Pana część oprogramowania stanowi samodzielny program komputerowy, który podlega ochronie z art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zaznaczył Pan również m.in., że:

użyte przez Pana terminy: „ulepszanie”, „udoskonalanie”, „modyfikowanie”, „rozwijanie” są tożsame,

Pana działania każdorazowo zmierzają do poprawy użyteczności oraz funkcjonalności oprogramowania,

w zależności od projektu rozwija i ulepsza Pan albo autorskie prawo do programu komputerowego, które Pan sam uprzednio wytworzył, albo pracuje Pan nad rozwojem oprogramowania, którego właścicielem jest Kontrahent. Jednocześnie przy drugim przypadku, rozwój oprogramowania stanowi przejaw Pana działalności badawczo‑rozwojowej w postaci prac rozwojowych skutkujących wytworzeniem nowego autorskiego prawa do programu komputerowego,

w przypadku rozwijania, modyfikowania, ulepszania, udoskonalenia autorskiego programu komputerowego lub jego części należącego do innego podmiotu (Kontrahenta), na podstawie zawartych umów następuje udostępnienie kodu źródłowego, nad którym następnie Pan pracuje - praca ta polega na prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej - prac rozwojowych - nad ulepszeniem, modyfikacją, udoskonaleniem prawa, co sprawia, że w ramach prowadzonych prac przez Pana powstaje nowe autorskie prawo do programu komputerowego, którego wyłącznym właścicielem (aż do momentu przeniesienia tego prawa na podstawie umowy) jest Pan,

wszystkie efekty podjętych i podejmowanych przez Pana działań - w okresie którego dotyczy wniosek ˗ stanowią odrębne programy komputerowe podlegające po Pana stronie ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

wszystkie efekty podjętych i podejmowanych przez Pana działań - w okresie którego dotyczy wniosek ˗ stanowią autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Wobec tego podejmowane przez Pana działania polegające na tworzeniu, rozwijaniu/modyfikowaniu/ulepszaniu/udoskonalaniu oprogramowania lub jego części - w zakresie w jakim są pracami rozwojowymi w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zauważam jednak, że działalnością badawczo-rozwojową są wyłącznie te działania, które w sposób ścisły dotyczą tworzenia rozwijania, modyfikowania, ulepszania, udoskonalania innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu. Co do zasady, nie jest to więc całość świadczonych przez Podatnika usług, ani też całość prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej.

Autorskie prawo do tworzonego, rozwijanego, modyfikowanego, ulepszanego, udoskonalanego przez Pana oprogramowania lub jego części (w ramach działalności gospodarczej) - w zakresie w jakim stanowi nowe i indywidualne rozwiązania, które są bezpośrednim efektem Pana prac badawczo‑rozwojowych - jest więc kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (kwalifikowanym IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści Pana wniosku wynika również, że od początku działalności prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskazał Pan również, że:

na moment udzielenia odpowiedzi na wezwanie do uzupełniania braków formalnych wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej uzyskuje Pan dochody z art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

na ten moment nie uzyskuje Pan dochodów z tytułu udzielania licencji,

w przyszłości nie wyklucza Pan także osiągania dochodów z pozostałych punktów art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

zamierza Pan objąć preferencyjną stawką pięcioprocentową dochody osiągnięte z tytułów określonych w art. 30ca ust. 7 dotyczące autorskiego/autorskich prawa/praw do programów komputerowych,

oczekuje Pan wydania interpretacji w zakresie stanu faktycznego, który dotyczy lat 2019‑2022 oraz zdarzenia przyszłego rozumianego jako kolejne lata podatkowe.

Co jednak istotne, z Pana wniosku wynika, że na podstawie zawartej umowy, przenosi Pan prawa autorskie do produktów opracowanych prac programistycznych (tu: „autorskie prawo do programów komputerowych”) na wszelkich polach eksploatacji.

Jak również Pan wskazał:

warunki/dane/informacje opisane we wniosku oraz uzupełnieniu (na skutek wezwania) miały miejsce i dochodzi i dojdzie do ich spełnienia w cały okresie którego dotyczy wniosek, tj. w stanie faktycznym oraz w zdarzeniu przyszłym.

Mając na uwadze powyższe informacje oraz zajęte przez Pana stanowisko, zgodnie z którym:

Wnioskodawca ma prawo zastosować preferencyjną pięcioprocentową stawkę opodatkowania wobec dochodów uzyskiwanych, począwszy od 1 stycznia 2019 r., z tytułu sprzedaży praw do kwalifikowanych praw własności intelektualnych (tu: „autorskich praw do programów komputerowych odnośnie do tworzonych gier lub ich części (oprogramowania)”), gdy prawo/prawa te zostały wytworzone, ulepszone bądź rozwinięte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę zgodnie z art. 30ca Ustawy o PIT.

wskazuję, że skoro przenosi Pan prawa autorskie do produktów opracowanych prac programistycznych i na ten moment uzyskuje Pan dochody z art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to Pana dochód z przenoszenia na Kontrahenta opisanych majątkowych praw autorskich do wytwarzanego, rozwijanego, modyfikowanego, ulepszanego, udoskonalanego oprogramowania lub jego części, umożliwia Panu skorzystanie z preferencyjnego (ich) opodatkowania pięcioprocentową stawką podatku stosownie do regulacji wskazanej w art. 30ca ust. 1 omawianej ustawy.

Powyższe uprawnienie (możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej) przysługuje więc Panu w podanym we wniosku okresie (lata: 2019‑2022 oraz zdarzenie przyszłe rozumiane jako kolejne lata podatkowe), o ile zmianie nie ulegnie stan faktyczny i prawny.

Nexus wylicza się w oparciu o koszty prowadzonej bezpośrednio przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Istotnym jest, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus należy pamiętać, aby istniał związek pomiędzy:

wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym Pan również powinien ustalać odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo‑rozwojową związaną z danym kwalifikowanym IP.

Ustosunkowując się zatem do pytania numer 2, należy więc podać, że ponoszone przez Pana wydatki na:

zakup sprzętu komputerowego wraz z urządzeniami peryferyjnymi: laptop, urządzenia mobilne, monitory, karty graficzne, pamięć RAM, myszki, klawiatury, słuchawki:

na chwilę opracowywania wniosku oraz udzielania odpowiedzi na wezwanie, wydatki wskazane w treści wniosku dotyczące zakupu sprzętu komputerowego wraz z urządzeniami peryferyjnymi stanowiły pełny katalog kosztów, które Pan ponosi w tej kategorii wydatków. W przyszłości nie wyklucza Pan rozszerzenie powyższego katalogu - w ramach postępu technologicznego w branży IT, niemożliwe jest określenie wszystkich rodzajów wydatków, które może Pan ponosić w tej kategorii w przyszłości,

usługi księgowe i doradcze:

koszty ponoszone przez Pana na księgowość pozwalająca na wyszczególnienie (opracowanie) koniecznej ewidencji niezbędnej na potrzeby skorzystania z ulgi IP Box,

usług doradztwa w zakresie podatkowej ulgi IP Box:

koszty poniesione na usługi doradcze w zakresie określenie możliwości (spełnienia warunków formalnych) skorzystania z ulgi IP Box, jak i samego opracowania oraz złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie możliwości stosowania przez Pana ulgi IP Box,

składki na ubezpieczenia społeczne:

składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), wpłaty na Fundusz Pracy,

koszt zdefiniowany jako składki na ubezpieczenie społeczne w okresie którego dotyczy wniosek dotyczy wyłącznie „ubezpieczenia społecznego” - innymi słowy Pana składek ZUS,

zakup urządzeń mobilnych: telefonów, tabletów, powerbanków:

na moment sporządzania wniosku oraz udzielenia niniejszej odpowiedzi na wezwanie wymienił Pan wydatki które ponosi lub zamierza ponosić. Jednocześnie nie może Pan wykluczyć, że w przyszłości w efekcie postępu technologicznego nie pojawią się inne podobne rodzaje wydatków, które również będzie Pan chciał zaliczyć do tego katalogu. Jednocześnie każdorazowo będzie Pan zaliczał jedynie te wydatki które są nierozerwalnie związane z prowadzonymi przez Pana praca rozwojowymi skutkującymi wytworzeniem nowych lub ulepszonych programów komputerowych,

opłaty za dostęp do internetu:

wydatek ponoszony przez Pana na opłaty za dostęp do Internetu.

zakup i użytkowanie samochodu: koszt związany z zakupem (leasingiem)

na moment sporządzania niniejszego wniosku nie posiada Pan takiego wydatku,

w przeszłości wykorzystywał Pan do prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, który nie był przedmiotem leasingu,

w przyszłości nie wyklucza Pan konieczności leasingowania samochodu celem prowadzenia przez Pana prac rozwojowych związanych z tworzeniem lub rozwijaniem oprogramowania - co stanowi wyłączny przedmiot Pana działalności.

koszt związany z użytkowaniem samochodu: paliwo, ubezpieczenie, serwis, wydatki eksploatacyjne: naprawy, wymiana płynów do spryskiwaczy i oleju, myjnia, przeglądy, koszty zakupu części samochodowych

na moment udzielania niniejszej odpowiedzi na wezwanie, lista wydatków związanych z przyszłym potencjalnym wydatkiem związanym z zakupem i użytkowaniem samochodu jest wyczerpująca

– jeśli są i będą wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej mogą stanowić koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uwzględnione przy wyliczaniu nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP - w zakresie, w jakim służyły prowadzeniu prac rozwojowych, których efektem było powstanie IP.

Ze wskazanych wyżej względów, Pana stanowisko w zakresie pytań numer 1, 2 i 3 uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pana do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00