Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.42.2023.2.PB

W zakresie opodatkowania darowizny środków pieniężnych od matki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 28 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny środków pieniężnych od matki. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 kwietnia 2023 r. (wpływ 25 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu wniosku)

Jako mieszkaniec Polski posiadający zezwolenie na pobyt czasowy ma Pan pytania dotyczące opodatkowania darowizny, którą spodziewa się Pan otrzymać w formie środków pieniężnych na konto bankowe otwarte w Polsce.

Jest Pan tymczasowym rezydentem Polski, prowadzącym działalność gospodarczą, posiada Pan obywatelstwo ukraińskie.

Ma Pan stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tej chwili czeka Pan na kartę pobytu czasowego, ma Pan decyzję wydaną przez (…) o udzieleniu karty pobytu czasowego do 16 lutego 2025 r. (nr decyzji: (…)).

Oczekuje Pan darowizny od swojej matki w formie przelewu bankowego w walucie krajowej Polski na rachunek bankowy osoby fizycznej otwarty na terytorium RP. Środki, które planuje Pan otrzymać w formie darowizny, nie będą przez Pana wykorzystywane do prowadzenia lub rozwijania działalności przedsiębiorczej na terenie Polski. Podkreśla Pan, że oczekuje otrzymania darowizny jako osoba fizyczna.

Pana matka posiada obywatelstwo ukraińskie, mieszka w Ukrainie i nie jest rezydentem Polski. Nie ma miejsca zamieszkania ani nie posiada zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium Polski.

W związku z niestabilną sytuacją w Ukrainie Pana matka otworzyła rachunek bankowy na terenie Polski i wpłacała na to konto oszczędności, które zostały zarobione i opodatkowane w Ukrainie. Środki te planuje przekazać Panu w formie darowizny.

Biorąc pod uwagę powyższe, darowizna zostanie przekazana w formie przelewu bankowego w kwocie 100 000 (sto tysięcy) zł z konta Pana matki otwartego w Polsce na konto Pana otwarte w Polsce.

Ponieważ darczyńcą jest Pana matka, chciałby Pan skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn od darowizny od osób bliskich.

Pytania

1)Czy istnieje możliwość ulgi i zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w przypadku otrzymania darowizny od osoby niebędącej rezydentem Polski?

2)Czy wystarczy złożyć w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2, wyciąg bankowy potwierdzający otrzymanie darowizny oraz kwotę otrzymanych środków, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn od najbliższych?

3)Czy musi Pan przedstawić dowód pokrewieństwa i że dawcą jest Pana matka?

4)Czy konieczne jest dodatkowo sporządzenie notarialnej umowy darowizny?

Pana stanowisko w sprawie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Pana zdaniem, przepisy ustawy (ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn) przewidują możliwość pełnego zwolnienia z opodatkowania spadków i darowizn dokonanych przez osoby bliskie, niezależnie od wysokości darowizny.

Pana zdaniem, według informacji z artykułów „Ulgi i zwolnienia w podatku od spadków  i darowizn” umieszczonych na stronie https://www.podatki.gov.pl/ może Pan skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn dla bliskich, ponieważ planuje Pan otrzymać darowiznę od Pana matki. Fakt, że nie jest Pan obywatelem Polski, a Pana matka nie ma związków z Polską, nie stanowi przeszkody w skorzystaniu ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn od najbliższych.

Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn dla najbliższych, musi Pan  w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny zawiadomić urząd skarbowy ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce o otrzymaniu darowizny za pomocą formularza SD-Z2  i dołączyć wyciąg bankowy potwierdzający otrzymanie darowizny. Poda Pan również poświadczone notarialnie tłumaczenie aktu urodzenia wydanego przez państwo ukraińskie, które potwierdza Pana związek z matką. Po wykonaniu tych czynności nie musi Pan płacić podatku od spadków i darowizn.

Pana zdaniem notarialna umowa darowizny nie jest obowiązkowa, ponieważ darowizna zostanie wydana w formie przelewu bankowego.

Ponieważ przelew środków będzie realizowany pomiędzy rachunkami darczyńcy i odbiorcy (obdarowanego) otwartymi na terenie Polski, uważa Pan, że nie ma skutków transgranicznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków  i darowizn (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1043 ze zm.):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: darowizny, polecenia darczyńcy.

Ponieważ ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera pojęcia „darowizna”, wobec tego należy odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

Na podstawie art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn – co do zasady – podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się/wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże w art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn ustawodawca przewidział wyjątek od tej zasady.

Stosownie do art. 3 pkt 1 ww. ustawy:

Podatkowi nie podlega: nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podstawą wyłączenia od obowiązku podatkowego na gruncie powyższego przepisu, jest kumulatywne spełnienie trzech warunków:

1.przedmiotem darowizny są rzeczy ruchome znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz

2.obdarowany nie posiada obywatelstwa polskiego ani miejsca stałego pobytu w Polsce oraz

3.darczyńca nie posiada obywatelstwa polskiego ani miejsca stałego pobytu w Polsce.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że jako mieszkaniec Polski posiadający obywatelstwo ukraińskie i zezwolenie na pobyt czasowy spodziewa się Pan otrzymać darowiznę od Pana matki w formie środków pieniężnych na konto bankowe otwarte w Polsce. Ma Pan stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tej chwili czeka Pan na kartę pobytu czasowego, ma Pan decyzję wydaną przez (…) o udzieleniu karty pobytu czasowego do 16 lutego 2025 r. Pana matka posiada obywatelstwo ukraińskie, mieszka w Ukrainie i nie jest rezydentem Polski. Nie ma miejsca zamieszkania ani nie posiada zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium Polski. W związku z niestabilną sytuacją w Ukrainie Pana matka otworzyła rachunek bankowy na terenie Polski i wpłacała na to konto oszczędności, które zostały zarobione i opodatkowane w Ukrainie. Środki te planuje przekazać Panu w formie darowizny. Biorąc pod uwagę powyższe, darowizna zostanie przekazana w formie przelewu bankowego w kwocie 100 000 (sto tysięcy) zł z konta Pana matki otwartego w Polsce na konto Pana otwarte w Polsce.

Jak wynika z treści wniosku, jest Pan obywatelem Ukrainy, który ma miejsce zamieszkania  w Polsce, posiada Pan zezwolenie na pobyt czasowy – karta pobytu czasowego do 16 lutego 2025 r.

Zatem, nie można zgodzić się z Panem, iż„ fakt, że nie jest Pan obywatelem Polski, a Pana matka nie ma związków z Polską, nie stanowi przeszkody w skorzystaniu ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn od najbliższych.” W tym miejscu wyjaśnić należy, że przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy – nie można utożsamiać z miejscem stałego pobytu. Kwestie stałego pobytu cudzoziemców reguluje ustawa z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2354). Warunki udzielania zezwolenia na pobyt stały zostały wymienione w art. 195 i nast. ustawy o cudzoziemcach.

Podsumowując powyższe rozważania wskazać należy, że nabycie przez Pana środków pieniężnych od matki na podstawie umowy darowizny nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, z uwagi na treść art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn – o ile w chwili zawarcia umowy darowizny nie będzie Pan miał miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nadal będzie Pan posiadał wyłącznie zezwolenie na pobyt czasowy. Tym samym, skoro nabycie środków pieniężnych nie będzie  w ogóle podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, to nie będzie mogło więc korzystać ze zwolnienia.

Pomimo, że nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn, Pana stanowisko należało uznać za nieprawidłowe ze względu na przedstawioną argumentację. Brak opodatkowania otrzymanej darowizny podatkiem od spadków i darowizn nie będzie wynikał z możliwości skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy  o podatku od spadków i darowizn, lecz faktu, iż darowizna środków pieniężnych od Pana matki – obywatelki Ukrainy nie będzie podlegała w ogóle opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w Polsce.

Nie będzie miał Pan zatem obowiązku zgłoszenia nabycia środków pieniężnych tytułem darowizny od Pana matki na formularzu SD-Z2. Tym samym odpowiedź na Pana pytania oznaczone we wniosku nr 3 i 4 uznać należy za bezzasadną.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w .... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo  o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00