Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.169.2023.2.ŁS

Darowiznę pieniężną na rzecz stowarzyszenia, które nie jest podmiotem realizującym działania odnoszące się do praktyk, obrzędów lub uroczystości religijnych, dotyczących obiektów sakralnych lub związanej z nimi infrastruktury nie można uznać za darowiznę na cele kultu religijnego podlegającą odliczeniu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia od dochodu przekazanej darowizny na cele kultu religijnego. Uzupełnił go Pan – na wezwanie organu – pismem z 21 i 22 maja 2023 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Dokonał Pan przelewem darowizny na rzecz Stowarzyszenia X. tytułem: „darowizna na (...)”

Stowarzyszenie to posiada oddzielne konto w banku z przeznaczeniem wyłącznie na ten cel wyszczególnione na ich stronie internetowej z opisem: „(...)”

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stan faktycznego

Darowizny na rzecz ww. Stowarzyszenia dokonał Pan w 2022 r.

W roku podatkowym, w którym dokonano darowizny, osiągnął Pan dochód opodatkowany według skali podatkowej. W ww. okresie podlegał Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Łączna kwota odliczeń na cele określone w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przekroczyła w roku podatkowym, w którym dokonał Pan darowizny, kwoty stanowiącą 6% Pana dochodu.

Wartość przekazanej darowizny nie została/nie zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, nie została/nie zostanie odliczona od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie została/nie zostanie odliczona od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, nie została/nie zostanie zwrócona Panu w jakiejkolwiek formie.

Na pytanie – czy dokonał Pan wpłaty darowizny na rachunek płatniczy obdarowanego (Stowarzyszenia) lub na jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy ze swojego konta bankowego – odpowiedział Pan – tak.

Przekazanie świadczenia pieniężnego na rzecz Stowarzyszenia nie wiązało się z uzyskaniem jakiegokolwiek dobra albo innego świadczenia po Pana stronie.

Na pytanie – czy ze statutu Stowarzyszenia X. wynika, że jest ono podmiotem realizującym działania odnoszące się do praktyk, obrzędów lub uroczystości religijnych, dotyczących obiektów sakralnych lub związanej z nimi infrastruktury – odpowiedział Pan – nie.

Stowarzyszenie X. spełnia wymogi określone w art. 3 ust. 2 i 3 oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ale nie jest zarejestrowane jako Organizacja Pożytku Publicznego w KRS.

Celem przekazanej darowizny jest (...) zatem wpisuje się ona w art. 4 ust. 1 pkt 16 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – działania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Pytanie

Czy taką darowiznę może Pan uznać za darowiznę na cele kultu religijnego, skoro dotyczy remontu (...) i dokonać jej odliczenia w rozliczeniu podatkowym?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, może Pan dokonać odliczenia tej darowizny jako darowizny na cele kultu religijnego w rozliczeniu podatkowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z tym przepisem:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie zaś do art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Przy czym art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot z tytułu wydatków wymienionych w tym przepisie.

W pkt 9 lit. a) i b) przepisu art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca zawarł możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwoty:

darowizn przekazanych na cele:

a)określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e,

b)kultu religijnego,

w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Stosownie do art. 26 ust. 5 ww. ustawy:

Łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w ust. 1 pkt 9 nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu, z tym że odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz:

1)osób fizycznych;

2)osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Zgodnie z art. 26 ust. 6b cytowanej ustawy:

Podatnicy korzystający z odliczenia darowizn, o którym mowa w ust. 1 pkt 9 oraz wynikającego z odrębnych ustaw, są obowiązani wykazać w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1, kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego.

Na mocy art. 26 ust. 6c ww. ustawy:

W przypadku zwrotu dokonanej darowizny, obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.

W myśl art. 26 ust. 6f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odliczenia darowizn, o którym mowa w ust. 1 pkt 9, nie stosuje się w przypadku, gdy podatnik zaliczył wartość przekazanej darowizny do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 11.

Jak natomiast stanowi art. 26 ust. 7 pkt 1 komentowanej ustawy:

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej.

Przy czym, zgodnie z art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Wobec powyższego odliczeniu od dochodu podlegają m.in. darowizny na cele kultu religijnego. Dla skorzystania z prawa do takiego odliczenia konieczne jest w szczególności:

przekazanie darowizny na cele będące celami kultu religijnego;

posiadanie stosownego udokumentowania wysokości wydatków poniesionych na te cele.

We wniosku podaje Pan, że w 2022 r. osiągnął dochód opodatkowany według skali podatkowej. W 2022 r. dokonał Pan przelewem darowizny na rzecz Stowarzyszenia X. z tytułem: „darowizna na (...)” Przekazanie świadczenia pieniężnego na rzecz Stowarzyszenia nie wiązało się z uzyskaniem jakiegokolwiek dobra albo innego świadczenia po Pana stronie. Wskazuje Pan również, że ze statutu Stowarzyszenia nie wynika, że jest ono podmiotem realizującym działania odnoszące się do praktyk, obrzędów lub uroczystości religijnych, dotyczących obiektów sakralnych lub związanej z nimi infrastruktury. Stowarzyszenie spełnia natomiast wymogi określone w art. 3 ust. 2 i 3 oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ale nie jest zarejestrowane jako Organizacja Pożytku Publicznego w KRS. Celem przekazanej darowizny jest (...) zatem wpisuje się ona w art. 4 ust. 1 pkt 16 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – działania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

W pierwszej kolejności – przystępując do oceny możliwości odliczenia od dochodu przekazanej darowizny jako darowizny na cele kultu religijnego – zauważyć należy, że ustawa o podatku dochodowym nie zawiera własnej definicji „kult religijny” ani nie odwołuje się w tym zakresie do odrębnych przepisów. Wobec braku definicji „kultu religijnego” w ustawie podatkowej, w celu ustalenia znaczenia tego pojęcia należy posłużyć się definicją słownikową lub encyklopedyczną.

Według Słownika języka polskiego (PWN Warszawa 1978 r.), kult religijny oznacza – zewnętrzny aspekt religii w odróżnieniu od teoretycznej doktryny; ogół obrzędów religijnych jakiejś religii, całokształt czynności religijnych. Kult w znaczeniu religioznawczym definiuje się jako całokształt praktyk obrzędowych, za których pośrednictwem wyznawcy religii manifestują cześć dla sacrum w aktach uwielbienia, błagania i dziękczynienia (...). W kulcie można wyodrębnić przedmiot kultu, osoby sprawujące kult, obiekty i sprzęty kultowe oraz czynności kultowe (...).

Za darowiznę na cele kultu może zatem zostać uznana taka darowizna, której adresatem są w szczególności: kościoły, związki religijne i kościelne osoby prawne (zakony, parafie, itp.) i która służyć będzie sfinansowaniu działań, odnoszących się do praktyk, obrzędów i uroczystości religijnych, jak też dotyczących obiektów sakralnych i związanej z nimi infrastruktury (zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 30 grudnia 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 1126/13).

Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 kwietnia 2022 r. sygn. akt II FSK 706/20 (…): za wskazane w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b) u.p.d.o.f. darowizny nie mogą być uznane darowizny, które tylko w założeniu darczyńcy miały cel ten realizować a w założeniu osoby działającej w imieniu obdarowanego podmiotu darowane pieniądze miały służyć zupełnie innym celom niezwiązanym z kultem religijnym. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego wykładnia celowościowa tego przepisu wyklucza możliwość odliczenia na jego podstawie od dochodu darowizn pieniędzy, które po ich otrzymaniu przez obdarowanego przeznaczone zostały na inne cele niż cele kultu religijnego. (…)

W świetle powyższych wyjaśnień stwierdzić zatem należy, że dokonaną przez Pana darowiznę pieniężną na rzecz Stowarzyszenia tytułem (...) nie można uznać za darowiznę na cele kultu religijnego, podlegającą odliczeniu w zeznaniu rocznym na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Beneficjentem przekazanych środków pieniężnych jest bowiem Stowarzyszenie, ze statutu którego nie wynika by było podmiotem realizującym działania odnoszące się do praktyk, obrzędów lub uroczystości religijnych, dotyczących obiektów sakralnych lub związanej z nimi infrastruktury. Celem działalności Stowarzyszenia jest natomiast działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, polegająca m.in. na (...).

Niemniej jednak, skoro wskazał Pan, że ww. Stowarzyszenie spełnia wymogi określone w art. 3 ust. 2 i 3 oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz celem przekazanej darowizny jest „(...)” – tj. wpisuje się ona w art. 4 ust. 1 pkt 16 ww. ustawy, tj. działania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – to przedmiotowa darowizna pieniężna dokonana na rzecz Stowarzyszenia ww. tytułem może zostać przez Pana odliczona w zeznaniu podatkowym za 2022 r. od Pana dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. jako darowizna na cele pożytku publicznego.

Wobec powyższego Pana stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie zdarzenia podanego we wniosku nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę spełnienia przez Pana wszystkich przesłanek uprawniających do odliczenia dokonanej przez Pana darowizny. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy – Ordynacja podatkowa jest bowiem sam przepis prawa. W przypadku jednak, gdyby przytoczony we wniosku opis zdarzenia różnił się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, to wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00