Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 9 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.82.2023.1.PB

W zakresie skutków podatkowych otrzymywania od Pana ówczesnej partnerki – obecnie Pana żony, przelewów środków pieniężnych na Pana konto rozliczeniowe celem wspólnego oszczędzania przed zawarciem związku małżeńskiego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył podatku od czynności cywilnoprawnych. W wyniku wezwania z 31 maja 2023 r. Znak: 0111-KDIB2-2.4014.75.2023.1.PB o uzupełnienie braków formalnych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, ww. wniosek został rozszerzony pismem 5 czerwca 2023 r. (data wpływu 7 czerwca 2023 r.) o zagadnienie dotyczące podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymywania od Pana ówczesnej partnerki – obecnie Pana żony, przelewów środków pieniężnych na Pana konto rozliczeniowe celem wspólnego oszczędzania przed zawarciem związku małżeńskiego. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W związku z nabraniem wątpliwości co do dokonywanych między Panem i Pana żoną przelewów bankowych, prosi Pan o wyjaśnienie wspólnego oszczędzania w niżej opisanym przypadku.

Od 2014 r. stworzył Pan nieformalny związek z M. P. (B.), który został sformalizowany w połowie 2019 r. Mając na uwadze wspólną przyszłość oraz założenie rodziny i zakup wspólnego mieszkania od 2015 r. podjęli Państwo ustnie wspólną decyzję o odkładaniu pieniędzy na jednym koncie oszczędnościowym. W następstwie tej decyzji Pana ówczesna partnerka – obecnie Pana żona robiła przelewy ze swojego konta rozliczeniowego, na Pana konto rozliczeniowe. Po dołączeniu swojej części oszczędności przelewał Pan pieniądze na konto oszczędnościowe. W wyniku tej sytuacji przed zawarciem związku małżeńskiego wspólnie odłożyli Państwo około 47 000 zł. Pana ówczesna partnerka – obecnie Pana żona pomimo fizycznego braku dostępu do konta, była informowana słownie i naocznie o każdym wpływie oraz wydatku z tego konta. Przed zawarciem związku małżeńskiego, Państwa gospodarstwo domowe powiększyło się o córkę urodzoną z końcem 2018 r. Fakt ten spowodował przyspieszenie formalności finansowo-cywilnych, a co za tym idzie w marcu 2019 r. upoważnili się Państwo do kont bankowych, a w czerwcu 2019 r. zawarliście Państwo związek małżeński. W 2021 r. zostało z tych środków oraz ze wspólnego kredytu zakupione mieszkanie, które jest w trakcie budowy. Po zawarciu małżeństwa mają Państwo wspólność majątkową. Nadal tworzą Państwo gospodarstwo domowe oraz kontynuują wspólne oszczędzanie. Przelewy nie przybrały formy darowizny według art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Pytanie

Czy w związku z otrzymywaniem przelewów od Pana żony przed zawarciem związku małżeńskiego wywiera to u Pana skutki podatkowe według ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, otrzymane przelewy nie przybrały formy darowizny według ustawy o podatku od spadków i darowizn i nie trzeba z tego zdarzenia płacić podatku od spadków i darowizn.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków  i darowizn (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1043 ze zm.):

Podatkowi od spadków idarowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1) dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2) darowizny, polecenia darczyńcy;

3) zasiedzenia;

4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6) nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Na podstawie art. 1 ust. 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa granice przedmiotu opodatkowania, tj. nabycie według określonych tytułów, wyczerpująco wymieniając tytuły, na podstawie których nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powyższy katalog czynności ujęty w art. 1 ustawy  o podatku od spadków i darowizn ma charakter zamknięty. Zatem, opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega tylko nabycie i to takie, które zostało w nim wymienione w sposób wyraźny.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że od 2014 r. stworzył Pan nieformalny związek z M. P. (B.), który został sformalizowany w połowie 2019 r. Mając na uwadze wspólną przyszłość oraz założenie rodziny i zakup wspólnego mieszkania od 2015 r. podjęli Państwo ustnie wspólną decyzję o odkładaniu pieniędzy na jednym koncie oszczędnościowym. W następstwie tej decyzji Pana ówczesna partnerka – obecnie Pana żona robiła przelewy ze swojego konta rozliczeniowego, na Pana konto rozliczeniowe. Po dołączeniu swojej części oszczędności przelewał Pan pieniądze na konto oszczędnościowe. W wyniku tej sytuacji przed zawarciem związku małżeńskiego wspólnie odłożyli Państwo około 47 000 zł. Pana ówczesna partnerka – obecnie Pana żona pomimo fizycznego braku dostępu do konta, była informowana słownie i naocznie o każdym wpływie oraz wydatku z tego konta. Przelewy nie przybrały formy darowizny według art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

A zatem, przyjmując za Panem, że otrzymywanie od Pana ówczesnej partnerki – obecnie Pana żony, przelewów środków pieniężnych na Pana konto rozliczeniowe celem wspólnego oszczędzania przed zawarciem związku małżeńskiego nie przybrało postaci darowizny, powyższe czynności nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia. 

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2561 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ..... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00