Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.219.2023.3.ENB

Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z otrzymywanym stypendium.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

8 czerwca 2022 r. otrzymała Pani jednorazowe stypendium w kwocie 7000 euro od firmy (...) mieszczącej się w (...). Pełna nazwa stypendium w języku angielskim to (...). Stypendium zostało przyznane studentkom kierunków z dziedziny informatyki w celu udzielenia pomocy w finansowaniu wydatków związanych ze studiami w roku akademickim 2022/2023. 19 września 2022 r. rozpoczęła Pani studia magisterskie na Politechnice (...) w Szwajcarii. Stypendium „(...) było ważnym źródłem dochodu, umożliwiającym Pani podjęcie studiów zagranicznych. W semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023 spędziła Pani w Szwajcarii pełne 89 dni (licząc od dnia rozpoczęcia semestru – od 19 września 2022 r. do 16 grudnia 2022 r. włącznie). Uzupełniając wniosek wyjaśniła Pani, że w 2022 r. miała miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, i podlegała w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy. Stypendium zostało przyznane jako pomoc na odbycie studiów w roku akademickim 2022/2023. Okres od 19 września 2022 r. do 16 grudnia 2022 r. był częścią roku akademickiego 2022/2023, więc w szczególności stypendium zostało przyznane na okres od 19 września 2022 r. do 16 grudnia 2022 r. Zasady przyznania stypendium nie wskazują jednoznacznie miejsca, gdzie powinno być wykorzystane, jednak we wniosku o otrzymanie stypendium, wskazała Pani, że pomogłoby ono sfinansować studia poza granicami Polski. W tym samym wniosku, jako możliwy kraj podjęcia studiów, wymieniła Pani Szwajcarię. W momencie składania wniosku o stypendium, czekała Pani na decyzję o przyjęciu na studia w Szwajcarii i planowała aplikować na inne zagraniczne uczelnie. Stypendium zostało ostatecznie przyznane po tym, jak przesłała Pani organizatorowi potwierdzenie, że rozpocznie studia w (...) w Szwajcarii. Dlatego stypendium zostało przyznane jako pomoc na odbycie studiów w Szwajcarii.

Pytanie

Czy stypendium (...) jest w opisanej sytuacji zwolnione z podatku?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 23a lit. a ustawy zwolniona od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody z tytułu stypendiów – w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium. W myśl rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 października 2022 r.

zmieniającego rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, przez cały czas Pani studiowania i pobytu w Szwajcarii w 2022 r. wspomniana dieta wynosiła 88 CHF na dzień. Łączna dieta za semestr zimowy wyniosła więc 7832 CHF, czyli więcej niż 7000 EURO. Dlatego uważa Pani, że pełna kwota stypendium (...), które Pani otrzymała powinna zostać zwolniona z podatku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 4a ww. ustawy:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniemart. 14-15,art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b,art. 30ca,art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Na podstawie art. 11a ust. 1 ustawy:

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Z wniosku wynika, że 8 czerwca 2022 r. otrzymała Pani jednorazowe stypendium w kwocie 7000 euro od firmy (...) mieszczącej się w (...). Pełna nazwa stypendium w języku angielskim to (...). Stypendium zostało przyznane studentkom kierunków z dziedziny informatyki w celu udzielenia pomocy w finansowaniu wydatków związanych ze studiami w roku akademickim 2022/2023. 19 września 2022 r. rozpoczęła Pani studia magisterskie na Politechnice (...) w Szwajcarii. Stypendium (...) było ważnym źródłem dochodu, umożliwiającym Pani podjęcie studiów zagranicznych. W semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023 spędziła Pani w Szwajcarii pełne 89 dni (licząc od dnia rozpoczęcia semestru – od 19 września 2022 r. do 16 grudnia 2022 r. włącznie). W 2022 r. miała miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, i podlegała w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy. Stypendium zostało przyznane jako pomoc na odbycie studiów w roku akademickim 2022/2023. Okres od 19 września 2022 r. do 16 grudnia 2022 r. był częścią roku akademickiego 2022/2023, więc w szczególności stypendium zostało przyznane na okres od 19 września 2022 r. do 16 grudnia 2022 r. Zasady przyznania stypendium nie wskazują jednoznacznie miejsca, gdzie powinno być wykorzystane, jednak we wniosku o otrzymanie stypendium, wskazała Pani, że pomogłoby ono sfinansować studia poza granicami Polski. W tym samym wniosku, jako możliwy kraj podjęcia studiów, wymieniła Pani Szwajcarię. W momencie składania wniosku o stypendium, czekała Pani na decyzję o przyjęciu na studia w Szwajcarii i planowała aplikować na inne zagraniczne uczelnie. Stypendium zostało ostatecznie przyznane po tym, jak przesłała Pani organizatorowi potwierdzenie, że rozpocznie studia w (...) Szwajcarii. Dlatego stypendium zostało przyznane jako pomoc na odbycie studiów w Szwajcarii.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 23a lit. a ww. ustawy:

Wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody z tytułu stypendiów – w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium.

Mając na uwadze, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia „stypendium”, to w takiej sytuacji należy posiłkować się językowym znaczeniem tego pojęcia. Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN, określa stypendium jako „pieniądze wypłacane okresowo uczniom, studentom, pracownikom nauki itp. na pokrycie kosztów nauki lub badań naukowych; też: nauka, studia lub badania naukowe poza miejscem zamieszkania finansowane z tych pieniędzy”.

Z przywołanej powyżej definicji słownikowej jednoznacznie wynika, że stypendium powinno być rozumiane w znaczeniu szerokim.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, uznać należy, że stypendium przyznane Pani jako pomoc na odbycie studiów w Szwajcarii podlegało zwolnieniu z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167 ze zm.), za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium.

Dzienny limit zwolnienia, wyznaczany przez wysokość diety, uzależniony jest od kraju, w jakim stypendysta przebywał. Ustalając wysokość zwolnienia powinna Pani odwołać się do wysokości diety obowiązującej dla Szwajcarii. Jeśli zatem otrzymana kwota stypendium nie przekroczyła wysokości diet z tytułu zagranicznej podróży, wynikających z tabeli stanowiącej załącznik do ww. rozporządzenia, za każdy dzień pobytu, w którym było otrzymywane stypendium to stypendium w całości korzystało ze zwolnienia przedmiotowego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Tutejszy organ podatkowy wydając interpretację oparł się na opisie stanu faktycznego przedstawionym przez Panią. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00