Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.300.2023.2.AWY

Brak wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT czynności zbycia składników przedsiębiorstwa w upadłości.

Interpretacja indywidualna

 stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT czynności zbycia składników przedsiębiorstwa w upadłości.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 lipca 2023 r. (wpływ 4 sierpnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Postanowieniem z dnia 1 sierpnia 2018 r. Sąd Rejonowy dla (…) X Wydział Gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych ogłosił upadłość A. Sp. z o.o. prowadzącej przedsięwzięcie deweloperskie, polegające na budowie zespołu budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwu lokalowych w zabudowie szeregowej położonych przy ul. (…) w dzielnicy (…) w (…).

Postanowieniem z dnia 2 września 2020 r. na podstawie art. 425h PU Sędzia Komisarz Sądu Rejonowego dla (…) XIX Wydział Gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych wyraził zgodę na zaprzestanie dalszego prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego pod nazwą (…) Etap 1A (12 budynków), 1B (14 budynków), Etap II (24 budynków) i Etap III (48 budynków) polegającego na budowie zespołu budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwu lokalowych w zabudowie szeregowej położonych przy ul. (…) w dzielnicy (…) w (…).

Przed ogłoszeniem upadłości A. Sp. z o.o. była stroną łącznie 34 umów deweloperskich i umów rezerwacyjnych wchodzących w skład etapu 1A i 1B. Upadły wydał 18 nabywcom klucze do lokali w celu adaptacji. Przedmiotowe lokale w myśl przepisów prawa upadłościowego wchodzą w skład masy upadłości. Po otwarciu postępowania upadłościowego wobec Spółki A. Sp. z o.o. syndyk dokonał analizy formalno-prawnej i oceny technicznej stanu istniejącego przedsięwzięcia deweloperskiego - budowy zespołu budynków, wraz z oszacowaniem kosztów niezbędnych do zakończenia budowy i przekazaniem inwestycji do użytkowania.

Syndyk masy upadłości A. Sp. z o.o. dokonał wyceny przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 kodeksu cywilnego. Opis obejmuje również elementy budynków wykonanych bez pozwolenia na budowę, wykonanych do stanu zerowego z wylanym podłożem betonowym w poziomie parteru i kanałami instalacyjnymi. Ogólna ocena techniczna istniejącego stanu budowy wraz z oszacowaniem kosztów niezbędnych do zakończenia inwestycji została sporządzona w maju 2020 r.

Wycena przedsiębiorstwa oprócz określenia wartości rynkowej po zakończeniu inwestycji obejmuje również koszty zakończenia budowy. Wycena przedsiębiorstwa stanowiła integralną część warunków przetargowych.

Syndyk masy upadłości A. Sp. z o.o. zamierza dokonać sprzedaży przedsiębiorstwa w trybie przetargowym.

Przedmiotem przetargu, jaki odbył się w dniu 13 kwietnia 2023 roku była sprzedaż przedsiębiorstwa A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości z siedzibą w Warszawie w rozumieniu art. 55(1) kodeksu cywilnego, w skład którego wchodzą:

1.1.wartości niematerialne i prawne:

a)wartość firmy i goodwill;

b)umowy cywilnoprawne w tym umowa z kierownikiem budowy;

c)umowy z dostawcami mediów do osiedla;

d)należności;

e)projekty, dokumentacja architektoniczna i wykonawcza.

1.2.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…), położone w (…) w okolicach ul. (…) oraz ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…), o łącznej powierzchni 1453 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o. na podstawie Decyzji szczegółowo określonych w Tabeli nr 1, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…) IX Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

1.3.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…) oraz ul. (…), dzielnicy (…) obręb (…), o łącznej powierzchni 8418 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o. na podstawie Decyzji szczegółowo określonych w Tabeli nr 1, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…) IX Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

1.4.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…) oraz ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…) oraz (…), o łącznej powierzchni 5491 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o. na podstawie Decyzji szczegółowo określonych w Tabeli nr 1, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…) IX Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

1.5.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…) oraz ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…) oraz (…), o łącznej powierzchni 15553 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o. na podstawie Decyzji szczegółowo określonych w Tabeli nr 1, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…) IX Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

1.6.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…) oraz ul. (…), dzielnicy (…) obręb (…) oraz (…), o łącznej powierzchni 5122 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które byty realizowane przez A. sp. z o.o. na podstawie Decyzji szczegółowo określonych w Tabeli nr 1, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…) IX Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

1.7.Prawo własności gruntu stanowiącego działkę ewidencyjną nr (…), położonej w (…) w okolicach ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…), o powierzchni 7604 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o. na podstawie Decyzji szczegółowo określonych w Tabeli nr 1, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…) IX Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

1.8.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…) oraz ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…) oraz (…) o łącznej powierzchni 28788 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o. na podstawie Decyzji szczegółowo określonych w Tabeli nr 1, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…) IX Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

1.9.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…), o łącznej powierzchni 1995 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o. na podstawie Decyzji szczegółowo określonych w Tabeli nr 1, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…) IX Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

1.10.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…) oraz ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…) oraz (…), o łącznej powierzchni 2383 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o. na podstawie Decyzji szczegółowo określonych w Tabeli nr 1, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…) IX Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

1.11.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…), o powierzchni 6232 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o. na podstawie Decyzji szczegółowo określonych w Tabeli nr 1, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…) IX Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

1.12.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…), o powierzchni 11298 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o. na podstawie Decyzji szczegółowo określonych w Tabeli nr 1, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…) IX Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).

1.13.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) i (…), położone w (…) przy ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…), o łącznej powierzchni 13595 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o. na podstawie Decyzji szczegółowo określonych w Tabeli nr 1, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…) IX Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…),

łącznie dalej zwanymi „Przedmiotem przetargu”, dla których wydano decyzje lub postanowienia zgodnie z Tabelą nr 1 (Załącznik nr 1 do wniosku).

Z przedsiębiorstwa wyłączone zostały:

a)środki pieniężne na rachunku bankowym jak i w kasie zarówno znajdujące się w niej jak i te które wpłyną na rachunek i do kasy po zawarciu umowy sprzedaży przedsiębiorstwa;

b)umowy zlecenia zawarte na obsługę księgową, administracyjną i obsługę prawną masy upadłości;

c)dokumentacja podlegająca archiwizacji.

Sprzedaż Przedsiębiorstwa Upadłego stanowiących przedmiot przetargu ma skutki sprzedaży egzekucyjnej.

W warunkach przetargu zostały zabezpieczone interesy 29 nabywców lokali, z którymi upadła spółka zawarła umowy deweloperskie, których przedmiotem było wydzielenie i sprzedaż lokali opisanych w treści każdej z umów wraz z odpowiednim udziałem w prawie własności nieruchomości, na której usytuowany jest budynek oraz takim samym udziałem we współwłasności części wspólnych budynku, które to udziały miały zostać wyliczone na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Numery umów zostały wskazane w kolumnie „Nazwa umowy, numer aktu notarialnego lub umowy” w tabeli nr 2 (Załącznik nr 2 do wniosku).

Oferent/nabywca przedsiębiorstwa zobowiązał się do zaspokojenia roszczeń Nabywców lokali wynikających z Umów w sposób przewidziany w Warunkach Przetargu:

1.1.W terminie 14 dni od Daty Prawomocności Postanowienia, Oferent wezwie każdego z Nabywców do złożenia oświadczenia woli dotyczącego sposobu, w jaki Nabywca chce uzyskać zaspokojenie swoich roszczeń przysługujących mu wobec Upadłego z tytułu zawarcia Umowy Przedwstępnej (dalej jako „Wezwanie”). Zaspokojenie roszczeń może nastąpić w jeden z dwóch wskazanych poniżej sposobów, a więc poprzez:

1.1.1. Wykonanie przez Oferenta zobowiązania do przeniesienia na Nabywcę prawa do Lokalu wskazanego w Umowie Przedwstępnej jako „Zaspokojenie Rzeczowe”, albo poprzez

1.1.2. Zapłatę na rzecz Nabywcy kwoty określonej w porozumieniu, jakie zostanie zawarte przez Oferenta z Nabywcą jako „Zaspokojenie Finansowe” z następującymi włączeniami:

1.1.Nabywcom wskazanym w Tabeli nr 2 pod pozycją 26 przysługuje wyłącznie prawo do uzyskania zaspokojenia określonego szczegółowo w punkcie 1.1.2 tj. Zaspokojenie Finansowe;

1.2.Nabywcy wskazanemu w Tabeli nr 2 pod pozycją 27 przysługuje prawo do uzyskania zaspokojenia określonego szczegółowo w punkcie 1.1.1 tj. Zaspokojenie Rzeczowe wyłącznie po uzyskaniu zgody nabywcy wskazanego w Tabeli nr 2 pod pozycją 28 i odwrotnie Nabywcy wskazanemu w Tabeli nr 2 pod pozycją 28 przysługuje prawo do uzyskania zaspokojenia określonego szczegółowo w punkcie 1.1.1 tj. Zaspokojenie Rzeczowe po uzyskaniu zgody nabywcy wskazanego w Tabeli nr 2 pod pozycją 27. W przypadku braku uzyskania zgody obu nabywców, każdemu z nich przysługiwać będzie wyłącznie Zaspokojenie Finansowe, z tym zastrzeżeniem, że kwota wskazana w Tabeli nr 2 pod pozycją 28 winna zostać złożona przez Oferenta do depozytu notarialnego w terminie 7 dni od dnia wydania postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia wyboru przez Syndyka oferty Oferenta.

1.3.Nabywcy wskazanemu w Tabeli nr 2 pod pozycją 29 przysługuje prawo do uzyskania zaspokojenia określonego szczegółowo w punkcie 1.1.1 tj. Zaspokojenie Rzeczowe lub Zaspokojenie Finansowe określone szczegółowo w punkcie 1.1.2, z tym zastrzeżeniem, że kwota wskazana w Tabeli nr 2 pod pozycją 29 winna zostać złożona przez Oferenta do depozytu notarialnego w terminie 7 dni od dnia wydania postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia wyboru przez Syndyka oferty Oferenta.

Wypłata należności podmiotowi wskazanemu pod pozycją nr 28 i 29 przysługiwać będzie tylko i wyłącznie w przypadku złożenia przez każdego z nich indywidualnych zgłoszeń wierzytelności, po uznaniu przez Syndyka zgłoszonych wierzytelności na uzupełniającej liście wierzytelności oraz jej prawomocnym zatwierdzeniu.

Należność podlega wypłacie z depozytu notarialnego na rzecz Nabywcy do kwoty określonej w punkcie 1.16.2 oraz 1.16.3. po przedstawieniu przez podmioty wskazane w Tabeli nr 2 pod pozycją 28 i 29 lub Oferenta prawomocnego postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia uzupełniającej listy wierzytelności obejmującej wierzytelności podmiotów wskazanych w Tabeli nr 2 pod pozycją 28 i 29 w terminie 3 dni od daty okazania Notariuszowi ww. postanowienia wraz ze wzmianką o prawomocności.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W nadesłanym do wniosku uzupełnieniu w odpowiedzi na pytania Organu wskazali Państwo:

1.Czy do dnia ogłoszenia upadłości spółka A. Sp. z o.o. prowadziła działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie realizacji opisanego we wniosku przedsięwzięcia deweloperskiego, czy też w jakimś innym zakresie (jakim)?

Odp.: Według najlepszej wiedzy syndyka, do dnia ogłoszenia upadłości spółka A. Sp. z o.o. prowadziła działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie realizacji opisanego we wniosku przedsięwzięcia deweloperskiego.

2.Czy z dniem wydania przez Sąd Rejonowy (02.09.2020 r.) postanowienia o wyrażeniu zgody na zaprzestanie dalszego prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego, przedsiębiorstwo Spółki upadłej zakończyło swoją działalność w tym obszarze, czy też kontynuuje je nadal, w tym do dnia sprzedaży na rzecz nowego Nabywcy?

Odp.: Z dniem wydania przez Sąd Rejonowy dla (…) postanowienia z dnia 2 września 2020 roku o wyrażeniu zgody na zaprzestanie dalszego prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego, przedsiębiorstwo upadłej Spółki zakończyło swoją działalność w tym obszarze i nie kontynuuje dalej przedsięwzięcia deweloperskiego.

3.Czy w ramach umowy sprzedaży zostaną przeniesione zobowiązania związane z majątkiem zbywanego przedsiębiorstwa?

Odp.: W ramach umowy sprzedaży nabywca przedsiębiorstwa zobowiązuje się do zaspokojenia roszczeń nabywców lokali wynikających z umów deweloperskich. Są to zobowiązania związane ze sprzedażą majątku zbywanego przedsiębiorstwa. Pozostałe zobowiązania wynikające z listy wierzytelności będą podlegać zaspokojeniu ze środków masy upadłości, w trybie postępowania upadłościowego.

4.Czy w ramach umowy sprzedaży przejdą pracownicy przypisani do przedsięwzięcia deweloperskiego?

Odp.: Upadła Spółka nie zatrudnia pracowników na podstawie stosunku pracy przypisanych do przedsięwzięcia deweloperskiego. W spółce zatrudniony jest kierownik budowy na podstawie umowy cywilnoprawnej.

5.Czy przedmiotem zbycia będą wszystkie aktywa posiadane przez Spółkę w upadłości?

Odp.: Przedmiotem zbycia będą wszystkie aktywa posiadane przez Spółkę w upadłości, za wyjątkiem środków pieniężnych masy upadłości.

6.Czy po wyłączeniu z przedsiębiorstwa środków pieniężnych, umów zlecenia oraz dokumentacji podlegającej archiwizacji, zostaną zachowane w zbywanym przedsiębiorstwie funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający Nabywcy kontynuowanie dotychczasowej działalności gospodarczej spółki upadłej w oparciu o przekazane składniki? Czy powyższe wyłączenie nie wpłynie na zdolność funkcjonowania zbywanego zespołu składników jako przedsiębiorstwa?

Odp.: Po wyłączeniu środków pieniężnych, umów zlecenia obsługi masy upadłości, zostaną zachowane funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami umożliwiające Nabywcy kontynuowanie działalności, mające na celu sprzedaż lokali w inwestycji. Powyższe wyłączenie (środków pieniężnych) stanowiących masę upadłości oraz umów związanych z obsługą masy upadłości ma na celu zaspokojenie wierzycieli w ramach postępowania upadłościowego i nie wpływa na zdolność funkcjonowania zbywanego zespołu składników jako przedsiębiorstwa. Co istotne w ramach umowy sprzedaży przedsiębiorstwa, na nabywcę przejdą wszelkie zgody i pozwolenia w tym pozwolenia na budowę umożliwiające kontynuację przedsięwzięcia deweloperskiego.

7.Czy w dniu transakcji Nabywca będzie miał faktyczną możliwość nieprzerwanego kontynuowania działalności prowadzonej przez Spółkę w upadłości w zakresie realizacji opisanego we wniosku przedsięwzięcia deweloperskiego w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem transakcji?

Odp.: Według najlepszej wiedzy syndyka, Nabywca ma zamiar niezwłocznego podjęcia i nieprzerwanego kontynuowania opisanego we wniosku przedsięwzięcia deweloperskiego w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem transakcji. Zgodnie z warunkami przetargu, Nabywca zobowiązany będzie do wykonania szeregu czynności dotyczących przedsięwzięcia deweloperskiego. W pozostałym zakresie, dla ukończenia przedsięwzięcia deweloperskiego, koniecznym będzie podjęcie przez Nabywcę szeregu innych czynności prawnych i faktycznych, opisanych w odpowiedzi na pytanie nr 9.

8.Czy Nabywca przedsiębiorstwa ma zamiar kontynuowania działalności prowadzonej dotychczas przez Spółkę w upadłości?

Odp.: W pierwszej kolejności syndyk wskazuje, że Spółka od dnia wydania postanowienia o którym mowa w ad. 2 nie kontynuuje działalności gospodarczej. Według wiedzy Syndyka, nabywca przedsiębiorstwa ma zamiar - po nabyciu przedsiębiorstwa - niezwłocznie przystąpić do działalności prowadzonej przez upadłą Spółkę przed dniem ogłoszenia upadłości.

9.Czy Nabywca będzie musiał podjąć/wykonać jakieś działania faktyczne lub prawne (np. zawarcia umów, zapewnienia innych składników majątku poza nabytymi, zapewnienie pozwoleń itp.) w celu prowadzenia/kontynuowania działalności gospodarczej w oparciu o nabyte od Spółki składniki majątkowe?

jeśli Nabywca będzie musiał takie działania podjąć, to należy je wskazać i opisać.

Odp.: W oparciu o nabyte od Spółki składniki majątkowe, Nabywca będzie zobowiązany do zaspokojenia roszczeń Nabywców lokali wynikających z umów - zgodnie z warunkami przetargu opisanymi w treści wniosku tj.:

a.W terminie 14 dni od Daty Prawomocności Postanowienia, Oferent wezwie każdego z Nabywców do złożenia oświadczenia woli dotyczącego sposobu, w jaki Nabywca chce uzyskać zaspokojenie swoich roszczeń przysługujących mu wobec Upadłego z tytułu zawarcia Umowy Przedwstępnej (dalej jako „Wezwanie"). Zaspokojenie roszczeń może nastąpić w jeden z dwóch wskazanych poniżej sposobów, a więc poprzez:

i.Wykonanie przez Oferenta zobowiązania do przeniesienia na Nabywcę prawa do Lokalu wskazanego w Umowie Przedwstępnej jako „Zaspokojenie Rzeczowe, albo poprzez

ii.Zapłatę na rzecz Nabywcy kwoty określonej w porozumieniu, jakie zostanie zawarte przez Oferenta z Nabywcą jako „Zaspokojenie Finansowe” z następującymi włączeniami:

  • Nabywcom wskazanym w Tabeli nr 2 warunków przetargu pod pozycją 26 przysługuje wyłącznie prawo do uzyskania zaspokojenia określonego szczegółowo w punkcie 1.1.2 tj. Zaspokojenie Finansowe;
  • Nabywcy wskazanemu w Tabeli nr 2 warunków przetargu pod pozycją 27 przysługuje prawo do uzyskania zaspokojenia określonego szczegółowo w punkcie 1.1.1 tj. Zaspokojenie Rzeczowe wyłącznie po uzyskaniu zgody nabywcy wskazanego w Tabeli nr 2 pod pozycją 28 i odwrotnie Nabywcy wskazanemu w Tabeli nr 2 pod pozycją 28 przysługuje prawo do uzyskania zaspokojenia określonego szczegółowo w punkcie 1.1.1 tj. Zaspokojenie Rzeczowe po uzyskaniu zgody nabywcy wskazanego w Tabeli nr 2 pod pozycją 27. W przypadku braku uzyskania zgody obu nabywców, każdemu z nich przysługiwać będzie wyłącznie Zaspokojenie Finansowe, z tym zastrzeżeniem, że kwota wskazana w Tabeli nr 2 pod pozycją 28 winna zostać złożona przez Oferenta do depozytu notarialnego w terminie 7 dni od dnia wydania postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia wyboru przez Syndyka oferty Oferenta.
  • Nabywcy wskazanemu w Tabeli nr 2 warunków przetargu pod pozycją 29 przysługuje prawo do uzyskania zaspokojenia określonego szczegółowo w punkcie 1.1.1 tj. Zaspokojenie Rzeczowe lub Zaspokojenie Finansowe określone szczegółowo w punkcie 1.1.2, z tym zastrzeżeniem, że kwota wskazana w Tabeli nr 2 pod pozycją 29 winna zostać złożona przez Oferenta do depozytu notarialnego w terminie 7 dni od dnia wydania postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia wyboru przez Syndyka oferty Oferenta, Wypłata należności podmiotowi wskazanemu pod pozycją nr 28 i 29 przysługiwać będzie tylko i wyłącznie w przypadku złożenia przez każdego z nich indywidualnych zgłoszeń wierzytelności, po uznaniu przez Syndyka zgłoszonych wierzytelności na uzupełniającej liście wierzytelności oraz jej prawomocnym zatwierdzeniu;

b.Inne czynności będą realizowane przez Nabywcę i syndyk nie posiada wiedzy w tym zakresie.

10.Jeżeli zbywany zespół składników nie będzie stanowił przedsiębiorstwa Spółki w upadłości, to czy będzie na dzień transakcji wyodrębniony w przedsiębiorstwie Spółki na płaszczyźnie:

a)organizacyjnej jako dział, oddział, wydział na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu wewnętrznego,

b)finansowej, tj. czy na podstawie prowadzonej przez Spółkę ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności (w czym to wyodrębnienie będzie się przejawiać),

c)funkcjonalnej, tj. czy będzie miał potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy realizujący zadania gospodarcze (w czym to wyodrębnienie będzie się przejawiać)?

Odp.: Mając na uwadze fakt, że do dnia ogłoszenia upadłości Spółka A. Sp. z o.o. prowadziła działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie realizacji opisanego we wniosku przedsięwzięcia deweloperskiego, w ocenie Wnioskodawcy, zbywany zespół składników stanowi całokształt przedsiębiorstwa Spółki w upadłości, a nie jedynie jego zorganizowaną część. W strukturze przedsiębiorstwa Spółki, zbywany zespół składników nie posiada wyodrębnienia na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej ani funkcjonalnej.

Pytanie

Czy odpłatne zbycie przedsiębiorstwa opisane na warunkach powyższych spełnia przesłanki art. 6 pkt 1 ustawy VAT, i transakcja ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, tym samym sprzedawca nie będzie miał obowiązku odprowadzania z tego tytułu podatku VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Mimo iż ustawa o VAT nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwa, to dla oceny przedmiotu dostawy pomocne pozostaje wyjaśnienie terminu „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”, o którym mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Zgodnie z powołanym unormowaniem, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.

Ważną wskazówkę interpretacyjną w tym względzie stanowi także orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Z wypowiedzi Trybunału jasno wynika, że stwierdzenie, iż nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Z takim ujęciem koresponduje również definicja przedsiębiorstwa zawarta w Kodeksie cywilnym, który wskazując przykładowo określone elementy przedsiębiorstwa, definiuje go jako „zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej” (art. 551 Kodeksu cywilnego). Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta została w art. 2 pkt 27e ustawy VAT, że rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Przedmiotem sprzedaży może być nie tylko całość przedsiębiorstwa, lecz także pewna część mająca charakter zorganizowany.

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Istotne zatem dla oceny czynności zbycia przedsiębiorstwa jest ustalenie, czy przekazane elementy (o charakterze materialnym i niematerialnym) tworzą całość umożliwiającą nabywcy prowadzenie określonej aktywności gospodarczej. Chodzi bowiem przede wszystkim o funkcjonalny i organizacyjny związek między nabytymi składnikami majątkowymi i niemajątkowymi, decydujący o samodzielnej realizacji celów gospodarczych. W konsekwencji przedsiębiorstwo musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Według oceny wnioskodawcy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Mówiąc inaczej, jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania. Podsumowując powyższe, możemy zatem wskazać, że powyższe zdarzenie przyszłe spełnia spełnienie ustawowe kryteria stawianych przez ustawę VAT. Transakcja zbycia nie będzie objęta zakresem regulacji VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) – zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Jednocześnie na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji przedsiębiorstwa. Dlatego też dla potrzeb tych przepisów należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.), zgodnie z którym:

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5. koncesje, licencje i zezwolenia;

6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8. tajemnice przedsiębiorstwa;

9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Sformułowanie zawarte w zacytowanym art. 55¹ Kodeksu cywilnego „obejmuje ono w szczególności”, pozwala uznać, że definicja wymienia tylko przykładowe elementy przedsiębiorstwa. W rezultacie przedsiębiorstwo może obejmować także inne, niewymienione w tym przepisie składniki, jak również może składać się z niektórych tylko elementów wyliczenia zawartego w art. 55¹ Kodeksu cywilnego.

Kluczowym dla uznania, że przedmiot transakcji stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego (a co za tym idzie, ustawy o VAT) jest więc to, że stanowi on „zespół” składników materialnych i niematerialnych o cechach „zorganizowania” oraz „przeznaczenia doprowadzenia działalności gospodarczej”.

Potwierdza to art. 552 Kodeksu cywilnego:

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jest nie tylko sumą składników materialnych i niematerialnych, lecz ich zorganizowanym zespołem, tzn. składniki te powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie tylko o zbiorze pewnych elementów. „Czynnikiem konstytuującym przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym jest występowanie elementu organizacji oraz funkcjonalnego powiązania różnorodnych jego składników, umożliwiających traktowanie przedsiębiorstwa jako pewnej całości” - wyrok NSA z 27 marca 2008 r. (sygn. II FSK 1896/11).

Zatem, przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o: zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Przy ocenie, czy składniki majątku powinny być uznane za (i) przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, czy też (ii) zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:

1)zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji, oraz

2)faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Jak wynika z opisu sprawy, postanowieniem z 1 sierpnia 2018 r. Sąd Rejonowy dla (…) ogłosił upadłość A. Sp. z o.o. prowadzącej przedsięwzięcie deweloperskie, polegające na budowie zespołu budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwu lokalowych w zabudowie szeregowej. Postanowieniem z 2 września 2020 r. Sąd wyraził zgodę na zaprzestanie dalszego prowadzenia ww. przedsięwzięcia. Jak Państwo wskazali, z dniem wydania ww. postanowienia, Państwa przedsiębiorstwo zakończyło swoją działalność w tym obszarze i nie kontynuuje dalej przedsięwzięcia deweloperskiego. Według wiedzy syndyka, do dnia ogłoszenia upadłości, Państwa Spółka prowadziła działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie realizacji opisanego przedsięwzięcia.

Przed ogłoszeniem upadłości, byli Państwo stroną łącznie 34 umów deweloperskich i umów rezerwacyjnych. Wydali Państwo 18 nabywcom klucze do lokali w celu adaptacji. Przedmiotowe lokale wchodzą w skład masy upadłości.

Syndyk masy upadłości A. Sp. z o.o. zamierza dokonać sprzedaży przedsiębiorstwa w trybie przetargowym.

Przedmiotem przetargu będą:

1.1.wartości niematerialne i prawne:

a)wartość firmy i goodwill;

b)umowy cywilnoprawne w tym umowa z kierownikiem budowy;

c)umowy z dostawcami mediów do osiedla;

d)należności;

e)projekty, dokumentacja architektoniczna i wykonawcza.

1.2.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…) oraz ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…), o łącznej powierzchni 1453 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o.

1.3.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…) oraz ul. (…), dzielnicy (…) obręb (…), o łącznej powierzchni 8418 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o.

1.4.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…) oraz ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…) oraz (…), o łącznej powierzchni 5491 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o.

1.5.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…) oraz ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…) oraz (…), o łącznej powierzchni 15553 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o.

1.6.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…) oraz ul. (…), dzielnicy (…) obręb (…) oraz (…), o łącznej powierzchni 5122 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które byty realizowane przez A. sp. z o.o.

1.7.Prawo własności gruntu stanowiącego działkę ewidencyjną nr (…), położonej w (…) w okolicach ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…), o powierzchni 7604 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o.

1.8.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…) oraz ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…) oraz (…) o łącznej powierzchni 28788 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o.

1.9.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…), o łącznej powierzchni 1995 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o.

1.10.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…) oraz ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…) oraz (…), o łącznej powierzchni 2383 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o.

1.11.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) oraz (…), położone w (…) w okolicach ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…), o powierzchni 6232 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o.

1.12.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) położone w (…) w okolicach ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…), o powierzchni 11298 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o.

1.13.Prawo własności gruntu stanowiącego działki ewidencyjne nr (…) i (…), położone w (…) przy ul. (…), dzielnicy (…), obręb (…), o łącznej powierzchni 13595 m2 wraz z prawem własności do naniesień, które były realizowane przez A. sp. z o.o.

Z przedsiębiorstwa wyłączone zostały natomiast:

a)środki pieniężne na rachunku bankowym jak i w kasie zarówno znajdujące się w niej jak i te które wpłyną na rachunek i do kasy po zawarciu umowy sprzedaży przedsiębiorstwa;

b)umowy zlecenia zawarte na obsługę księgową, administracyjną i obsługę prawną masy upadłości;

c)dokumentacja podlegająca archiwizacji.

Nabywca przedsięwzięcia zobowiązał się do zaspokojenia roszczeń nabywców lokali wynikających z umów deweloperskich w sposób przewidywany w Warunkach Przetargu.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy zbycie składników masy upadłościowej spełnia przesłanki art. 6 pkt 1 ustawy i transakcja ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z przedsiębiorstwem będącym w upadłości, zatem zasadnym jest odwołanie się do przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1520 ze zm.).

W myśl art. 306 ustawy Prawo upadłościowe:

Po ogłoszeniu upadłości syndyk niezwłocznie przystępuje do spisu inwentarza i oszacowania masy upadłości oraz sporządzenia planu likwidacyjnego. Syndyk składa sędziemu-komisarzowi spis inwentarza wraz z planem likwidacyjnym w terminie trzydziestu dni od dnia ogłoszenia upadłości. Plan likwidacyjny określa proponowane sposoby sprzedaży składników majątku upadłego, w szczególności sprzedaży przedsiębiorstwa, termin sprzedaży, preliminarz wydatków oraz ekonomiczne uzasadnienie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 307 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe:

Na podstawie spisu inwentarza i innych dokumentów upadłego oraz oszacowania syndyk sporządza sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający ogłoszenie upadłości i niezwłocznie przedkłada je sędziemu-komisarzowi.

Stosownie do art. 308 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe:

Po sporządzeniu spisu inwentarza i sprawozdania finansowego albo po złożeniu pisemnego sprawozdania ogólnego syndyk przeprowadza likwidację masy upadłości.

Na podstawie art. 311 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe:

Likwidacji masy upadłości dokonuje się przez sprzedaż z wolnej ręki lub w drodze przetargu lub aukcji przedsiębiorstwa upadłego w całości lub jego zorganizowanych części, nieruchomości i ruchomości, wierzytelności oraz innych praw majątkowych wchodzących w skład masy upadłości albo przez ściągnięcie wierzytelności od dłużników upadłego i wykonanie innych jego praw majątkowych.

Stosownie do brzmienia art. 313 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe:

Sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzekucyjnej. Nabywca składników masy upadłości nie odpowiada za zobowiązania podatkowe upadłego, także powstałe po ogłoszeniu upadłości.

Jak stanowi art. 316 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe:

Przedsiębiorstwo upadłego powinno być sprzedane jako całość, chyba że nie jest to możliwe.

W myśl art. 316 ust. 2 ustawy Prawo upadłościowe:

Sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego może być, po wyrażeniu zgody przez sędziego-komisarza, poprzedzona umową dzierżawy na czas określony z prawem pierwokupu, jeżeli przemawiają za tym względy ekonomiczne.

Zgodnie z art. 317 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe:

Na nabywcę przedsiębiorstwa upadłego przechodzą wszelkie koncesje, zezwolenia, licencje i ulgi, które zostały udzielone upadłemu, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej.

Według regulacji art. 318 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe:

Jeżeli sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego jako całości nie jest możliwa ze względów ekonomicznych lub innych przyczyn, można sprzedać zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 319 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe:

Jeżeli planowana jest sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego w całości, przy sporządzaniu spisu inwentarza i oszacowania masy upadłości, albo odrębnie, jeżeli możliwość takiej sprzedaży ujawniła się na późniejszym etapie, biegły wybrany przez syndyka sporządza opis i oszacowanie przedsiębiorstwa upadłego.

Jak wskazano powyżej, zbycie przedsiębiorstwa ma miejsce wówczas, gdy majątek przedsiębiorstwa przechodzi na własność jednego nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. O tym, czy doszło do wyodrębnienia przedsiębiorstwa, decyduje pełen zakres przekazanego majątku, praw i zobowiązań, wyodrębnienie to musi dotyczyć przedsiębiorstwa jako całości.

Wskazali Państwo we wniosku, że po wyłączeniu środków pieniężnych i umów zlecenia obsługi masy upadłości, zostaną zachowane funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, umożliwiające Nabywcy kontynuowanie działalności, mające na celu sprzedaż lokali w inwestycji. Nabywca ma zamiar niezwłocznego podjęcia i kontynuowania opisanego we wniosku przedsięwzięcia deweloperskiego w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem sprzedaży w trybie przetargowym. Równocześnie podkreślili Państwo jednak, że Państwa Spółka od wydania postanowienia o wyrażeniu zgody na zaprzestanie dalszego prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego (tj. od 2 września 2020 r.) nie kontynuuje działalności gospodarczej, tj. przedmiotowego przedsięwzięcia deweloperskiego.

Należy więc przede wszystkim zauważyć, że w analizowanym przypadku Nabywca nie ma możliwości kontynuacji działalności prowadzonej dotychczas przez Państwa, gdyż jak wynika z okoliczności sprawy, Państwa Spółka prowadziła przy wykorzystaniu sprzedawanych składników majątkowych działalność gospodarczą do 2 września 2020 r. Zatem skoro obecnie nie jest prowadzona przez Państwa działalność gospodarcza, to niemożliwe jest także jej kontynuowanie przez Nabywcę (nie da się kontynuować nieprowadzonej działalności).

Nie można więc zgodzić się z Państwem, że po nabyciu przedmiotowych składników majątkowych, Nabywca będzie nieprzerwanie kontynuował opisane we wniosku przedsięwzięcie, skoro w momencie sprzedaży nie będą już Państwo wykorzystywać tych składników w prowadzonej działalności gospodarczej.

W rozpatrywanej sprawie mamy więc do czynienia z sytuacją, w której Państwa działalność nie będzie kontynuowana przez Nabywcę, gdyż Państwa Spółka od prawie trzech lat nie prowadzi już działalności gospodarczej przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji sprzedaży.

Tym samym, zgodnie z uwagami poczynionymi powyżej, zbywane przez syndyka na rzecz Nabywcy opisane we wniosku składniki majątku masy upadłości nie stanowią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, a w konsekwencji do tej transakcji nie znajdzie zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy, a więc wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT.

Opisana transakcja sprzedaży dotyczyć będzie w niniejszej sprawie zbycia poszczególnych wyżej opisanych składników majątku masy upadłości, podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w myśl art. 5 ust. 1 ustawy. Dostawę każdego z wymienionych we wniosku składników majątku powinni Państwo opodatkować podatkiem VAT według stawki podatku właściwej dla każdego sprzedawanego składnika.

Państwa stanowisko należało więc uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnośnie dokumentów stanowiących załączniki do wniosku, Organ wyjaśnia, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej:

Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym opisanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm. dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00