Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.333.2023.1.ŁS

Odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego odziedziczonego nie stanowi źródła przychodu z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 5 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego. Treść wniosku jest następująca:

Opis stan faktycznego

W marcu 2022 r. zmarł A. (tata i mąż), po którym Pani, Pani siostry (B., C.) i żona taty (D.) otrzymały w spadku udziały w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym położonym w V., przy ul. V. 12, co potwierdza akt poświadczenia dziedziczenia z czerwca 2022 r. nr (...).

A. owe udziały w mieszkaniu otrzymał również w spadku, po zmarłej w październiku 2017 r. siostrze E., co potwierdza postanowienie sądowe o nabyciu spadku z października 2020 r. nr akt sprawy (...).

E. była właścicielką 3/4 mieszkania. A. otrzymał udział w wielkości 1/2 spadku po zmarłej, co daje 3/8 udziału w całym mieszkaniu.

Mieszkanie to, wraz z pozostałymi współwłaścicielami, sprzedała Pani w marcu 2023 r. za kwotę 340 000 zł (akt notarialny z marca 2023 r. nr (...)). Dochód z mieszkania został pomniejszony o zaległości z tytułu nieopłaconego czynszu wraz z odsetkami (35 183,10 zł), a następnie podzielony zgodnie z posiadanymi udziałami, czyli po 3/32 każda z Pań (Pani, Pani siostry i mama).

Kwota sprzedaży uwzględniała bardzo zły stan techniczny mieszkania oraz nieuregulowany stan prawny gruntów pod budynkiem (co uniemożliwiało potencjalnym klientom finansowanie zakupu nieruchomości kredytem hipotecznym, co w konsekwencji powodowało konieczność znalezienia klienta, który byłby w stanie zapłacić za mieszkanie gotówką). Dodatkowo informuje Pani, że sprzedaży nie dokonała Pani w ramach działalności gospodarczej (podobnie żona taty i Pani siostry).

Pytanie

Czy sprzedaż w 2023 r. udziałów w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym położonym w V. otrzymanym w spadku po A. zmarłym w 2022 r. stanowi dla Pani przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez co będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości, na podstawie art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze sprzedaży zostanie wydatkowany na własne cele mieszkaniowe)?

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie skutków podatkowych powstałych dla Pani z tytułu odpłatnego zbycia udziału w lokalu mieszkalnym. Natomiast w części dotyczącej skutków podatkowych powstałych dla Pani sióstr i mamy – zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pani stanowisko w sprawie

Uważa Pani, że sprzedaż z marca 2023 r. otrzymanych w spadku udziałów w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym położonym w V. nie stanowi dla Pani jako spadkobiercy po A. źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ jego sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę, tj. Pani ojca (art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Pięcioletni okres, liczony od końca 2017 r. upłynął z końcem 2022 r. Pani tata bowiem nabył udziały do przedmiotowego lokalu mieszkalnego w chwili śmierci swojej siostry E., tj. październiku 2017 r.

Zgodnie bowiem z art. 925 Kodeksu cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, co oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Tym samym osiągnięty przychód ze sprzedaży udziałów w mieszkaniu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Nie jest więc Pani zobowiązana do wypełnienia zeznania PIT-39 za 2023 r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym miejscu należy wskazać, że ustawą z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 10 ust. 5, który stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

Na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Tym samym od 1 stycznia 2019 r. pięcioletni okres, po upływie którego nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku liczony jest od końca roku, w którym spadkodawca ją nabył lub wybudował, a nie tak jak w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. – od końca roku, w którym został otwarty spadek (w którym zmarł spadkodawca). Zmiana obejmuje zatem wszystkich, którzy dokonają zbycia nieruchomości po 31 grudnia 2018 r., bez względu na datę odziedziczenia nieruchomości.

Zatem ustalenie daty nabycia nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości i ww. praw majątkowych przez spadkodawcę ma istotne znaczenie dla określenia skutków podatkowych ich odpłatnego zbycia.

Z analizy Pani wniosku wynika, że w marcu 2022 r. zmarł A. (tata i mąż), po którym Pani, Pani siostry i żona taty otrzymały w spadku udziały w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym położonym w V., przy ul. V. 12, co potwierdza akt poświadczenia dziedziczenia z czerwca 2022 r. nr (...). A. owe udziały w mieszkaniu otrzymał również w spadku, po zmarłej w październiku 2017 r. siostrze E., co potwierdza postanowienie sądowe o nabyciu spadku z października 2020 r. nr akt sprawy (...). E. była właścicielką 3/4 mieszkania. A. otrzymał udział w wielkości 1/2 spadku po zmarłej, co daje 3/8 udziału w całym mieszkaniu. Mieszkanie to, wraz z pozostałymi współwłaścicielami, sprzedała Pani w marcu 2023 r. Sprzedaży nie dokonała Pani w ramach działalności gospodarczej.

Dla celów stosowania art. 10 ust. 5 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przyjmuje się, że momentem nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, który tę nieruchomość nabył również w drodze spadku, jest moment nabycia tej nieruchomości zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.), tj. w chwili śmierci jego spadkodawcy/spadkodawców.

Jak wynika z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Stosownie do art. 924 ww. Kodeksu:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Z kolei art. 925 ustawy Kodeks cywilny stanowi, że:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 ww. Kodeksu).

Istotny zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

W przedmiotowej sprawie do nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego przez spadkodawcę (A.) – doszło w październiku 2017 r., tj. w dniu śmierci E..

Uwzględniając zatem powyższe – w szczególności treść art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, dla udziałów nabytych przez A. po zmarłej E. należy liczyć od końca 2017 r.

W konsekwencji dokonane przez Panią odpłatne zbycie z marca 2023 r. udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego – nabytego w drodze spadku po A., który udziały w ww. lokalu mieszkalnym nabył w spadku po E. – nie stanowi dla Pani źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w tym przepisie, ustalonego stosownie do dyspozycji art. 10 ust. 5 ww. ustawy. Nie jest Pani zatem zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu ani złożenia zeznania podatkowego PIT-39.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Panią stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo wskazać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – niniejsza interpretacja dotyczy tylko Pani. Nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych spadkobierców, którzy w celu otrzymania interpretacji powinni złożyć odrębne wnioski o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00