Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 7 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.450.2023.3.KD

Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 16 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan pismem z 16 sierpnia 2023 r. (wpływ 16 sierpnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, w której przeważająca działalność obejmuje PKD 70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. W pozostałym zakresie przedmiot działalności obejmuje PKD: 45.31.Z, 47.41.Z, 47.91.Z, 49.39.Z, 49.41.Z, 58.29.Z, 59.12.Z, 62.01.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.Z, 63.11.Z, 63.12.Z, 63.91.Z, 63.99.Z, 69.10.Z, 70.21.Z, 73.11.Z, 73.12.A, 73.12.B, 73.12.C, 73.12.D, 73.20.Z, 74.20.Z, 77.11.Z, 82.11.Z, 82.19.Z, 82.30.Z, 82.99.Z, 85.52.Z, 85.59.B, 95.11.Z, 96.09.Z.

Prowadzenie działalności gospodarczej rozpoczęto 17 kwietnia 2001 r. Wskazuje Pan, że czynności, które Pan zamierza wykonywać, objęte wnioskiem nie będą wykonywane w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. Niemniej jednak, z uwagi na obowiązek przedstawienia wyczerpującego stanu faktycznego, okoliczność prowadzenia działalności gospodarczej została ujawniona.

Przysługują Panu prawa do domen internetowych. Domeny były w przeszłości wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Domeny internetowe znajdowały się w majątku związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednakże, w związku ze zmianą zakresu prowadzonej działalności zaprzestano ich wykorzystywania w związku z tą działalnością oraz przekazano do Pana majątku prywatnego.

W 2021 r. zawarł Pan umowę dzierżawy tych domen internetowych z podmiotem, który wykorzystuje je w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Umowa została zawarta z osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą.

Nie wykorzystuje Pan domen internetowych w prowadzonej działalności gospodarczej. Obecnie nie posiada Pan innych domen internetowych w majątku związanym z działalnością gospodarczą.

Będzie wykorzystywał Pan domeny internetowe dla celów oddania do używania na podstawie umowy dzierżawy. Umowa w swej treści będzie zawierać wszystkie niezbędne postanowienia dotyczące jej przedmiotu, w tym okresu obowiązywania, wysokości należnego wynagrodzenia oraz pól eksploatacji i sposobu korzystania z domen internetowych. Nie osiągnął Pan w poprzednim, ani w bieżącym roku podatkowym przychodów z działalności gospodarczej, których kwota przekraczałaby 2 000 000 euro.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan na modyfikację opisu okoliczności zdarzenia przyszłego oraz przedłożył dodatkowe wyjaśnienia w żądanym zakresie.

W pierwszej kolejności wskazuje Pan, że modyfikacja opisu zdarzenia przyszłego pozostaje bez wpływu na treść zadanego pytania obejmującego swym zakresem właśnie zdarzenie przyszłe oraz związane z nim skutki podatkowe, odnośnie do którego wnosi o udzielenie interpretacji indywidualnej. Przedmiotowa modyfikacja nie zmienia okoliczności w sposób, który miałby materialny wpływ na treść zagadnienia przedstawionego w treści wniosku.

Modyfikacja okoliczności opisu zdarzenia przyszłego:

Opis pierwotny (modyfikowany fragment)

„Przysługują Panu prawa do domen internetowych. Domeny były w przeszłości wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Domeny internetowe znajdowały się w majątku związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednakże, w związku ze zmianą zakresu prowadzonej działalności zaprzestano ich wykorzystywania w związku z tą działalnością oraz przekazano do Pana majątku prywatnego. W 2021 r. zawarł Pan umowę dzierżawy tych domen internetowych z podmiotem, który wykorzystuje je w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Umowa została zawarta z osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Jak wskazano wyżej, nie wykorzystuje Pan domen internetowych w prowadzonej działalności gospodarczej. Obecnie nie posiada innych domen internetowych w majątku związanym z działalnością gospodarczą. Będzie Pan wykorzystywał domeny internetowe dla celów oddania do używania na podstawie umowy dzierżawy. Umowa w swej treści będzie zawierać wszystkie niezbędne postanowienia dotyczące jej przedmiotu, w tym okresu obowiązywania, wysokości należnego wynagrodzenia oraz pól eksploatacji i sposobu korzystania z domen internetowych.”

Opis zmodyfikowany (zmodyfikowany fragment):

Przysługują Panu prawa do domen internetowych. Domeny są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Domeny internetowe znajdują się w majątku związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednakże, w związku ze zmianą zakresu wykonywanej działalności, nie były już wykorzystywane tak jak pierwotnie (tj. na potrzeby ówcześnie prowadzonej działalności obejmującej – ogólnie mówiąc – autokosmetykę), w związku z czym zamierza Pan przekazać je do swojego majątku prywatnego. W 2021 r. zawarł umowę dzierżawy tych domen internetowych z podmiotem, który wykorzystuje je w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Umowa została zawarta z osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Nie posiada Pan innych domen internetowych w majątku związanym z działalnością gospodarczą. Po wspomnianym wyżej przekazaniu domen internetowych do majątku prywatnego zamierza Pan oddać je do używania na podstawie umowy dzierżawy. Umowa w swej treści będzie zawierać wszystkie niezbędne postanowienia dotyczące jej przedmiotu, w tym okresu obowiązywania, wysokości należnego wynagrodzenia oraz pól eksploatacji i sposobu korzystania z domen internetowych.

Dodatkowe wyjaśnienia w żądanym zakresie:

Obecnie zalicza Pan wszystkie przychody osiągane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w tym z tytułu umowy dzierżawy domen internetowych, do źródła jakim jest działalność gospodarcza.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą, w której przeważająca działalność obejmuje PKD 70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. W pozostałym zakresie przedmiot działalności obejmuje PKD: 45.31.Z -  Sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, 47.41.Z - Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, 47.91.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet, 49.39.Z - Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany, 49.41.Z - Transport drogowy towarów, 58.29.Z - Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania, 59.12.Z - Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi, 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem, 62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki, 62.03.Z - Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi, 62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, 63.11.Z - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność, 63.12.Z - Działalność portali internetowych, 63.91.Z - Działalność agencji informacyjnych, 63.99.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana, 69.10.Z - Działalność prawnicza, 70.21.Z – Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja, 73.11.Z - Działalność agencji reklamowych, 73.12.A - Pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca na cele reklamowe w radio i telewizji, 73.12.B - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach drukowanych, 73.12.C - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet), 73.12.D - Pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach, 73.20.Z - Badanie rynku i opinii publicznej, 74.20.Z - Działalność fotograficzna, 77.11.Z - Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek, 82.11.Z - Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura, 82.19.Z - Wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura, 82.30.Z - Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów, 82.99.Z - Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana, 85.52.Z - Pozaszkolne formy edukacji artystycznej, 85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, 95.11.Z - Naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych, 96.09.Z - Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana.

W przeszłości prowadził Pan działalność związaną z pielęgnacją samochodów i sprzedażą kosmetyków (ogólnie ujmując w zakresie autokosmetyki), której już nie wykonuje, a z którą związane były przedmiotowe domeny internetowe. Obecnie wykonywana działalność obejmuje dzierżawę domen internetowych, a przychody osiągane z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej obejmują wyłącznie wynagrodzenie z tytułu tej umowy dzierżawy oraz wynikające z zawartej umowy o zakazie konkurencji. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie osiąga Pan przychodów z innych tytułów. Przychody z tej działalności opodatkowane są w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak wskazano w zmodyfikowanym opisie okoliczności zdarzenia przyszłego, zamierza Pan przekazać domeny internetowe do majątku prywatnego – obecnie pozostają jeszcze w majątku związanym z działalnością gospodarczą. Umowa dzierżawy została zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast, zgodnie ze zmodyfikowanym opisem zdarzenia przyszłego zamierza Pan dokonać wycofania domen do majątku prywatnego i wówczas zamierza zawrzeć umowę dzierżawy w ramach zarządu majątkiem prywatnym, poza działalnością gospodarczą.

Korzysta Pan z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od stycznia 2023 r.  Złożył Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w przewidzianym terminie.

Podmiotem wynajmującym domeny internetowe jest Pan, który jest osobą fizyczną. Natomiast, odnośnie osoby najemcy, we wniosku wprost wskazano, że jest to osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.

Według szczegółowych informacji ujawnionych w Krajowym Rejestrze Domen, wszedł Pan w posiadanie domen internetowych, które zostały utworzone na Pana potrzeby, 10 października 2020 r. Jest Pan jedynym właścicielem przedmiotowych praw do domen internetowych.

Jak wskazano w treści wniosku zawarta umowa jest umową nazwaną – umową dzierżawy, nie jest umową licencji.

W pierwszej kolejności wskazuje Pan, że z istoty umowy dzierżawy wynika dla dzierżawcy możliwość pobierania pożytków, natomiast w przypadku licencji nie jest to element przedmiotowo istotny, tj. nie jest to obligatoryjna treść stosunku prawnego i w przypadku licencji pozostaje bez znaczenia, mając jednak fundamentalne znaczenie dla umowy dzierżawy. W umowie dzierżawy zawarto postanowienie, zgodnie z którym domeny internetowe zostały oddane do używania i pobierania pożytków w celu prowadzenia za ich pośrednictwem serwisów/stron landingpage’y internetowych o profilu działalności związanym z branżą detailingu, a zmiana przeznaczenia bezwzględnie wymaga uzyskania zgody wydzierżawiającego (w tym przypadku Pana).

Ponadto, należy zwrócić uwagę na odmienność sankcji stosowanych w przypadku braku zgody wydzierżawiającego albo licencjodawcy na oddanie przedmiotu umowy do korzystania przez osobę trzecią, albowiem przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie przewidują sankcji za takie działanie licencjobiorcy, a w przypadku umowy dzierżawy wydzierżawiający ma wówczas prawo do wypowiedzenia umowy bez zachowania terminu wypowiedzenia, co wynika wprost z treści art. 698 § 2 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Umowa dzierżawy zawiera także klauzulę waloryzacyjną czynszu dzierżawnego w oparciu o wskaźnik inflacji (miesięczny albo roczny – w zależności od dostępności) +2%, podczas gdy w przypadku licencji takie postanowienia są niespotykane w praktyce, a kwota opłaty licencyjnej jest zwykle ustalona i niezmienna.

Podkreślić także należy, że umowa przewiduje, że wydzierżawiający może dokonać cesji praw wynikających z umowy bez zgody dzierżawcy, a dzierżawca może dokonać cesji swoich praw wyłącznie z uprzednią pisemną zgodą wydzierżawiającego. Wskazuje się także, że w przypadku umowy dzierżawy wydzierżawiający ponosi odpowiedzialność w zakresie rękojmi za wady przedmiotu umowy, co nie wystąpiłoby w przypadku udzielenia licencji.

Zauważyć ponadto należy, że domena internetowa ma być wykorzystywana na określone potrzeby (w tym przypadku na potrzeby działalności dzierżawcy), wówczas w istocie nie jest możliwe korzystanie z tej samej domeny internetowej przez więcej niż jeden podmiot.

Domena internetowa, w przeciwieństwie np. do programu komputerowego, nie posiada egzemplarzy, które w wielu kopiach mogą być wykorzystywane niezależnie przez, w zasadzie, nieograniczoną liczbę użytkowników bez ingerencji w możliwości korzystania przez pozostałych użytkowników. W przeciwieństwie bowiem do domen internetowych, programy komputerowe, które w praktyce najczęściej stanowią przedmiot licencji, są dostarczane użytkownikom w danym egzemplarzu, który funkcjonuje autonomicznie wobec innych egzemplarzy tego samego oprogramowania. Natomiast, domena internetowa występuje wyłącznie w jednym „egzemplarzu”, nie mogąc być wykorzystywaną równolegle przez więcej niż jeden podmiot, albowiem w przeciwnym wypadku dochodziłoby do wzajemnej nieograniczonej ingerencji w treści zamieszczane na takiej domenie co czyniłoby ją w zasadzie bezużyteczną dla jej użytkowników.

Dzierżawca jest jedynym podmiotem uprawionym do korzystania z domen internetowych na podstawie zawartej umowy.

Pytanie

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, przychody z tytułu dzierżawy praw do domen internetowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z tytułu dzierżawy w wysokości 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł, jako dzierżawa składnika majątku prywatnego, o której mowa w art. 6 ust. 1a ustawy o ryczałcie w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, przychód osiągany z tytułu dzierżawy praw do domen internetowych podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z tytułu dzierżawy w wysokości 8,5% przychodu, jako dzierżawa składnika majątku prywatnego, o której mowa w art. 6 ust. 1a ustawy o ryczałcie w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, a więc według stawki 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT stanowi, że źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Jak natomiast wynika z art. 9a ust. 6 ustawy o PIT, dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 1 pkt 2 ustawy o ryczałcie, ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Przepis art. 2 ust. 1a ustawy o ryczałcie wskazuje, że osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Z art. 6 ust. 1a zd. 1 ustawy o ryczałcie wynika, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym.

Jak natomiast wynika z przepisu art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o ryczałcie, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Zgodnie z treścią art. 693 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 z późn. zm.; dalej: „K.c.”), przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Istotą umowy dzierżawy jest więc oddanie przez wydzierżawiającego rzeczy do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony w zamian za czynsz płatny przez dzierżawcę.

Jak zaś wynika z art. 709 K.c., przepisy o dzierżawie rzeczy stosuje się odpowiednio do dzierżawy praw.

Umowa, którą Pan zawarł z kontrahentem zawiera określenie wysokości wynagrodzenia w zamian za możliwość pobierania przez dzierżawcę pożytków, które będą wynikały z określonych w treści umowy pól eksploatacji domen internetowych. Tym samym stwierdzić należy, że prawo do domeny internetowej także może stanowić przedmiot umowy dzierżawy.

Zdaniem Sądu Najwyższego: „Mówiąc najogólniej, domena internetowa stanowi odpowiedni adres identyfikujący komputer podłączony do sieci (tzw. adres domenowy) o określonej strukturze. W istocie pełny adres internetowy oznacza ciąg domen w odpowiedniej sekwencji i porządku kompozycyjno-graficznym.” (wyrok SN z 22 listopada 2007 r., sygn. akt III CZP 109/07).

W Pana ocenie, jeżeli prawo majątkowe (w tym przypadku prawo do domeny internetowej) jest przedmiotem dzierżawy, wówczas przychód jest uzyskiwany bezpośrednio na podstawie umowy dzierżawy i nie ma bezpośredniego znaczenia co jest przedmiotem dzierżawy. Prawo majątkowe tylko pośrednio generuje przychód wyłącznie jako przedmiot tej dzierżawy. Albowiem w przypadku dzierżawy prawa majątkowego przychód, jego warunki, określa treść umowy dzierżawy, nie zaś treść tego prawa majątkowego. Jest to istotna różnica, która decyduje o tym, że źródła przychodu w przypadku dzierżawy prawa majątkowego należy upatrywać bezpośrednio w tej dzierżawie, nie zaś w prawie majątkowym.

W doktrynie wskazuje się, że: „Dopuszczalność zaciągania zobowiązań do świadczenia polegającego na oddaniu prawa do używania i pobierania pożytków wynika ze swobody umów wyrażonej w art. 3531 KC. Z kolei art. 709 KC każe kwalifikować je jako umowy dzierżawy (tzn. umowy, do których przepisy o dzierżawie stosuje się odpowiednio).” (Stec M. (red.), Prawo umów handlowych. System Prawa Prywatnego. Tom 5a, Warszawa 2020), a ponadto: „Należy stwierdzić, obowiązująca regulacja wyrażona w art. 709 k.c. obejmuje swoim zakresem zarówno prawa majątkowe, jak i niemajątkowe. Wniosek taki uzasadniony jest tym, że przepis art. 402 § 1 k.z. wyraźnie wskazywał, iż przedmiotem dzierżawy mogą być prawa majątkowe. Wobec braku takiego zastrzeżenia w treści art. 709 k.c. intencją ustawodawcy było rozszerzenie dzierżawy również na prawa niemajątkowe.” (Fras M. (red.), Habdas M. (red.), Kodeks cywilny. Komentarz. Tom IV. Zobowiązania. Część szczególna (art. 535-764(9), WKP 2018).

Zgodnie z powyższym, w Pana ocenie, przychód osiągany z tytułu dzierżawy domen internetowych będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) w zw. z art. 6 ust. 1a ustawy o ryczałcie, a więc według stawki 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł, jako przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, tj. z tytułu dzierżawy.

Wskazuje Pan, że powyższe stanowisko znajduje oparcie także w orzecznictwie sądów administracyjnych obu instancji, np.:

1)wyrok WSA w Lublinie z 4 grudnia 2013 r., sygn. akt I SA/Lu 710/13:

„Otóż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f. źródłem przychodu jest m.in. umowa dzierżawy oraz inne umowy o podobnym charakterze. W tym unormowaniu ustawodawca nie wspomina czy ma na uwadze dzierżawę (umowę o podobnym charakterze) mającą za przedmiot tylko rzeczy, czy też również prawa. Nie pozostawia jednak tego zagadnienia bez odpowiedzi, bowiem w art. 16a u.p.d.o.f. mówi wyraźnie, że przy określaniu przychodów z tytułu umowy najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych oraz umów o podobnym charakterze, których przedmiotem nie są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, przepis art. 14 ust. 2b stosuje się odpowiednio, z tym że opłaty ponoszone przez najemcę lub dzierżawcę na rzecz osoby trzeciej stanowią przychód wynajmującego lub wydzierżawiającego w dniu zapłaty. (...) W konsekwencji, kiedy prawo majątkowe jest przedmiotem dzierżawy, jak to opisuje podatnik, to przychód jest uzyskiwany bezpośrednio na podstawie umowy dzierżawy i nie ma bezpośredniego znaczenia co jest przedmiotem dzierżawy, rzecz czy prawo. Wówczas prawo majątkowe tylko pośrednio generuje przychód, bowiem wyłącznie jako przedmiot tej dzierżawy. W przypadku dzierżawy prawa majątkowego przychód, jego warunki, określa treść umowy dzierżawy, nie zaś treść prawa majątkowego. Jest to istotna różnica, która decyduje o tym, że źródła przychodu w przypadku dzierżawy prawa majątkowego należy upatrywać bezpośrednio w tej dzierżawie, nie zaś w prawie majątkowym.”;

2)wyrok NSA z 8 listopada 2019 r., sygn. akt II FSK 3715/17:

„(…) należy pogląd, że wykładnia językowa i systemowa art. 10 ust. 1 pkt 6 i pkt 7 PDoFizU wskazuje, że w przypadku gdy przedmiotem umowy dzierżawy (art. 693 KC) są prawa majątkowe (art. 709 KC), to pożytki z tego prawa (art. 54 KC) będą przychodem ze źródła przychodów oznaczonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 PDoFizU, a nie art. 10 ust. 1 pkt 7 PDoFizU. Wówczas bowiem pożytki prawa są bezpośrednio uzyskiwane ze źródła jakim jest umowa dzierżawy, a prawo majątkowe tylko pośrednio wskazuje na to źródło.

W przypadku zaś źródła jakim są prawa majątkowe (art. 10 ust. 1 pkt 7 PDoFizU) bezpośrednio uzyskiwanymi przychodami, które należy zaliczyć do tego źródła będą stanowiły inne umowy, przedmiotem których jest prawo majątkowe np. umowa licencyjna, która jest mimo pewnego podobieństwa (korzystanie z prawa) umową, której nie można zaliczyć do umów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 6 PDoFizU.

Przychodami z praw własności przemysłowej określonych w art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 PDoFizU będą tylko te przychody, które bezpośrednio z tych praw są uzyskiwane a nie pośrednio, a więc takie, które są przedmiotem umów wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 6 PDoFizU, o ile prawo majątkowe może być przedmiotem umowy tam określonej.

Przedstawiony wyżej pogląd nie jest odosobnionym stanowiskiem w orzecznictwie sądów administracyjnych. Podobne stanowisko zajęły bowiem w prawomocnych wyrokach także wojewódzkie sądy administracyjne (zob. wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 września 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 657/15; wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 lipca 2013 r., III SA/Wa 587/14, wyrok WSA w Lublinie z dnia 4 grudnia 2013 r., I SA/Lu 711/13 - wszystkie dostępne w CBOSA). Podnoszona w wyroku NSA z dnia 22 marca 2019 r., II FSK 955/17, CBOSA, okoliczność niepoddania poglądów w nich zawartych kontroli instancyjnej nie ma znaczenia skoro weszły one do obiegu prawnego i tym samym zawierają obowiązujące w tym obrocie poglądy, które strony zaakceptowały.”.

Podobnie także w wyroku WSA w Białymstoku z 5 maja 2021 r., sygn. akt I SA/Bk 154/21.

Ponadto, wskazuje Pan, że powyższe stanowisko znajduje oparcie w dorobku interpretacyjnym Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, np. w:

1.interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 czerwca 2016 r., Nr ITPB1/4511-347/16/HD,

2.interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 września 2019 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.372.2019.1.ISL,

3.interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 listopada 2019 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.483.2019.1.RK,

4.interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 sierpnia 2020 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.530.2020.1.MD.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Według przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są, określone w art. 10 ust. 1:

- pozarolnicza działalność gospodarcza (wskazana w pkt 3),

-najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (wskazane w pkt 6).

Do grupy przychodów z działalności gospodarczej należą także przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą – zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 11 tej ustawy.

Ustawa p podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera definicję pojęcia działalności gospodarczej, wyrażoną w art. 5a pkt 6. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu,

Za działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że najem, bądź dzierżawa dla celów podatkowych mogą być traktowane jako pozarolnicza działalność gospodarcza, albo jako odrębne źródło przychodów (tzw. najem/dzierżawa prywatna). Jeśli najem/dzierżawa spełnia obiektywne przesłanki uznania ich za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 przywołanej ustawy lub ich przedmiotem są składniki majątku związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, to powinny być rozliczone na zasadach właściwych dla tej działalności, niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.

Umowa najmu oraz umowa dzierżawy są umowami nazwanymi, uregulowanymi w ustawie z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

Zgodnie z art. 659 § 1 ww. ustawy:

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

W myśl natomiast art. 693 § 1 tej ustawy:

Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Zgodnie natomiast z art. 709 ww. ustawy:

Przepisy o dzierżawie rzeczy stosuje się odpowiednio do dzierżawy praw.

W rezultacie, zgodnie z obowiązującymi regułami prawa cywilnego przedmiotem dzierżawy może być jedynie rzecz (przedmiot materialny) i prawo, a przedmiotem najmu tylko rzecz. Domena internetowa nie jest ani rzeczą, ani prawem. W konsekwencji nie może być przedmiotem dzierżawy, czy też najmu w rozumieniu ustawy Kodeks cywilny. Niemniej jednak, umowa ta, traktowana jest jako umowa o charakterze podobnym do umowy najmu, lub dzierżawy. Wprawdzie przedmiotem takiej umowy nie jest ani najem rzeczy, ani dzierżawa rzeczy lub prawa, jednakże następuje oddanie do używania bytu wirtualnego, jakim jest domena internetowa.

Stosownie do art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

1)prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą;

2)osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”;

3)będące osobami duchownymi;

4)osiągające przychody ze sprzedaży, o której mowa w art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym.

Z przepisu art. 6 ust. 1a ww. ustawy wynika, że:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym d osób fizycznych.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, do kwoty 100 000 zł; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12,5% przychodów.

Z przedstawionego we wniosku i jego uzupełnieniu opisu zdarzenia przyszłego wynika, że jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, w której przeważająca działalność obejmuje PKD 70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Przysługują Panu prawa do domen internetowych, które są wykorzystywane obecnie w prowadzonej działalności gospodarczej. Domeny internetowe znajdują się w majątku związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednakże, w związku ze zmianą zakresu wykonywanej działalności, nie były już wykorzystywane tak jak pierwotnie, w związku z czym zamierza Pan przekazać je do swojego majątku prywatnego. Po przekazaniu domen internetowych do majątku prywatnego zamierza Pan oddać je do używania na podstawie umowy dzierżawy w ramach zarządu majątkiem prywatnym, poza działalnością gospodarczą. Umowa w swej treści będzie zawierać wszystkie niezbędne postanowienia dotyczące jej przedmiotu, w tym okresu obowiązywania, wysokości należnego wynagrodzenia oraz pól eksploatacji i sposobu korzystania z domen internetowych.

Jak wynika z opisu sprawy, skoro wycofa Pan wskazane we wniosku domeny internetowe z działalności gospodarczej, to wówczas przedmiotem dzierżawy nie będą już składniki majątku związane z działalnością gospodarczą. Zatem, dzierżawa domen internetowych wskazanych we wniosku, które zostaną wycofane z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej będzie stanowić źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychody osiągnięte z tytułu dzierżawy domen internetowych, na zasadach, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają opodatkowaniu na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do art. 2 ust. 1a w zw. z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uzyskany z tego tytułu przychód będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) w zw. z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a więc według stawki 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł jako przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z tytułu dzierżawy.

Wobec powyższego, Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywoła skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji będzie pokrywał się z opisem sprawy podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania (dzierżawy w ramach zarządu majątkiem prywatnym). Inne kwestie nie podlegały ocenie.

Odnosząc się do powołanych przez Pana orzeczeń sadów administracyjnych oraz interpretacji indywidualnych wskazuję, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw podjętych w określonych stanach faktycznych (zdarzeniach przyszłych) i są wiążące tylko w tych sprawach, w których zostały wydane.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pan sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00