Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.401.2023.2.ASK

Dotyczy możliwości zaliczenia przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na finansowanie lub współfinansowanie form podnoszenia kwalifikacji przez Współpracowników.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w zakresie:

  •  możliwości zaliczenia przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na finansowanie lub współfinansowanie szkoleń i kursów dla Współpracowników – jest prawidłowe;
  • możliwości zaliczenia przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na finansowanie lub współfinansowanie studiów dla Współpracowników – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 lipca 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy możliwości zaliczenia przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na finansowanie lub współfinansowanie form podnoszenia kwalifikacji przez Współpracowników.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 września 2023 r. (data wpływu 2 października 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. Sp. z o.o. (dalej jako „Wnioskodawca” lub „Spółka”) prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług (...), a także świadczy usługi technologiczne, developerskie i analityczne. Spółka zatrudnia pracowników na umowę o pracę, umowę zlecenia oraz współpracuje z innymi przedsiębiorcami działającymi na zasadzie tzw. samozatrudnienia, czyli współpracuje z innymi przedsiębiorcami w modelu B2B (skrót z j. ang. business-to-business). W umowie B2B jedna strona (dalej jako „Współpracownik”) zobowiązuje się świadczyć określone usługi na rzecz drugiej (Spółki), a druga wypłacić pierwszej stosowne wynagrodzenie.

Z uwagi na potrzeby Spółki związane z koniecznością podnoszenia kwalifikacji przez osoby zatrudnione i współpracujące ze Spółką, wynikające z zakresu prowadzonej przez Spółkę działalności, Spółka oprócz finansowania kursów/studiów osób zatrudnionych na umowę o pracę zamierza finansować lub współfinansować kursy, szkolenia, studia, w tym studia podyplomowe dla osób współpracujących ze Spółką na opisanych wyżej zasadach B2B. Kursy, szkolenia czy studia, które będzie finansowała Spółka Współpracownikom będą dotyczyły tematyki ściśle związanej z działalnością prowadzoną przez Spółkę oraz będą kluczowe lub niezbędne dla potrzeb świadczonych przez współpracownika usług dla Spółki. Celem ponoszenia wskazanych wydatków będzie ponadto podnoszenie kwalifikacji Współpracowników w obszarach działalności prowadzonej przez Spółkę, w tym zdobycia nowej wiedzy w tych obszarach i nawiązywania nowych kontaktów, które bezpośrednio wpłyną na potencjał Wnioskodawcy oraz jego konkurencyjność. W efekcie, Wnioskodawca oczekuje, że dojdzie do zwiększenia jego przychodów i zysków. Uzyskane przez Współpracownika kwalifikacje będą ściśle powiązane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, przełożą się na świadczenie usług na najwyższym poziomie a tym samym dojdzie do zwiększenia przychodów firmy.

Osoby działające w ramach B2B (Współpracownicy), są w sposób stały związane ze Spółką. Kursy, szkolenia czy studia, które będzie finansowała Spółka będą dotyczyć bezpośrednio czynności wykonywanych przez Współpracowników na rzecz Spółki i mogą się przyczyniać się do wzrostu przychodów, bądź zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Spółka oczekuje również, że możliwość zastosowania nabytej podczas studiów, szkoleń czy kursów wiedzy przyczyni się także do podniesienia jakości świadczonych przez Spółkę usług poprzez oferowanie nowych rozwiązań biznesowych, co z kolei przełoży się na osiągane przez Spółkę przychody ze sprzedaży.

Przed poniesieniem opisanych wydatków Spółka planuje zawierać ze Współpracownikami porozumienia, w których zobowiąże się do finansowania/wspófinansowania określonej formy podnoszenia kwalifikacji przez Współpracownika, a Współpracownik zobowiąże się do świadczenia usług na rzecz Spółki przez określony w porozumieniu okres po zakończeniu studiów (zdaniu egzaminu dyplomowego), kursu czy szkolenia (nie więcej niż 3 lata) pod rygorem zwrotu kosztów poniesionych przez Spółkę z tego tytułu. W przypadku studiów okres ten będzie odpowiadał długości ich trwania lub okresu od 1 roku do 3 lat po zakończeniu studiów, w zależności od wysokości finansowanej przez Spółkę kwoty, w przypadku kursów i szkoleń będzie on ustalany każdorazowo w zależności od wysokości poniesionych przez Spółkę wydatków. Spółce będzie przysługiwało roszczenie o zwrot poniesionych kosztów wynikających z porozumienia, pomniejszonych proporcjonalnie do okresu świadczenia usług przez Współpracownika po ukończeniu nauki. Ponadto Spółka będzie miała prawo żądać zwrotu poniesionych kosztów w razie niepodjęcia nauki, jej przerwania przez Współpracownika z nieuzasadnionych przyczyn lub nieukończenia nauki w wyznaczonym terminie z wynikiem pozytywnym.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Współpracownicy nie są Udziałowcami Spółki.

Współpracownicy nie finansują kosztów kursów/szkoleń/studiów we własnym zakresie ponieważ to przede wszystkim Spółka odniesie korzyść z wyszkolenia danego Współpracownika w zakresie opisanym w stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) wniosku. Ze Współpracownikiem któremu Spółka finansuje kursy/szkolenia/studia podpisywana będzie tzw. umowa lojalnościowa, zgodnie z którą Współpracownik zobowiąże się przez określony w tej umowie okres od zakończenia kursu/szkolenia/studiów świadczyć usługi na rzecz Spółki i jej Klientów, podczas którego będzie wykorzystywał wiedzę i umiejętności zdobyte na kursie/szkoleniu/studiach. Nie bez znaczenia jest także to, że często koszt takiego kursu/szkolenia/studiów jest znacznej wysokości i Współpracownik nie jest w stanie takich kosztów ponieść samodzielnie. Często też propozycja ukończenia takich kursów/szkoleń/studiów wychodzi ze strony Spółki jako bezpośrednio zainteresowanej podniesieniem poziomu świadczonych przez Współpracownika usług na rzecz Spółki i jej Klientów bądź rozszerzeniem zakresu świadczonych usług.

Fakt ponoszenia przez Spółkę wydatków z tytułu finansowania kursów/szkoleń/studiów nie będzie miał wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego w formie pieniężnej Współpracownikowi na podstawie umowy o świadczenie usług.

Udział w kursach/szkoleniach/studiach będzie stanowił dla osób świadczących usługi na podstawie umowy o współpracy (b2b) dodatkowy niepieniężny element wynagrodzenia tych osób.

Koszy kursów/szkoleń/studiów nie będą obejmowały wydatków związanych np. z rozrywką, innymi atrakcjami itp.

Szkolenia/kursy/studia będą dotyczyły tematyki związanej wyłącznie z przedmiotem działalności Spółki opisanym w stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Spółka nie jest w stanie opisać wszystkich projektów z którymi będą miały związek kursy/studia/szkolenia, jednak wszystkie te projekty będą mieściły się w zakresie działalności Spółki. Przykładowo mogą to być:

a)szkolenia/studia/kursy związane z zarządzaniem projektami oraz zarządzaniem innowacją w zespole.

Projekty skupiają się wokół rozwoju zespołu specjalistycznego – budowania kultury innowacji, wdrażania innowacyjnych rozwiązań w ramach prac projektowych. Praca projektowana pojawia się nie tylko w obszarze technologii ale również w obszarze rozwoju Klientów. Wspólnie z pozostałymi komórkami specjalistycznymi tworzone są projekty takie jak (…), które wymagają z racji swojego skomplikowania, trybu pracy charakterystycznego dla metodyk zarządzania projektem. Współpracownik w ramach tego projektu będzie analizował dane i możliwości np. narzędzia, tworząc hipotezy, które weryfikują za pomocą testów A/B. Większość zadań realizowanych jest dla Klientów Spółki w trybie projektowym. Dlatego Spółka zdecydowała się na inwestycję w rozwój kompetencji z zakresu zarządzania projektami. Większa liczba osób, zwłaszcza na stanowiskach managerskich posiadająca kwalifikacje kierownika projektu pozwala myśleć strategicznie o rozwoju i innowacji w organizacji i pomaga wspierać Klientów Spółki.

b)szkolenia/studia/kursy z zakresu (…). Studia z tego zakresu są niezbędne do rozwoju oferty analitycznej dla Klientów Spółki. Zakres studiów jest również ściśle związany z codzienną pracą nad modelami i analizami z zakresu (…). Obszar (...) stale się rozwija i jest coraz więcej zapytań od Klientów Spółki o takie usługi. Osoba, której studia zostaną sfinansowane pracuje w dziale (…), w zespole badań. Studia te dostarczą Współpracownikowi wiedzy praktycznej na dodatkowe analizy, które można będzie wdrożyć w Spółce, np. analiza sentymentów, reguły asocjacyjne, nowe modele etc. Dodatkowo materiały zdobyte na studiach przez Współpracownika przekazywane są dalej w zespole, by wewnętrznie pozostali Współpracownicy mogli się doszkolić i usystematyzować wiedzę.

Spółka w zakresie realizacji przedmiotu działalności Spółki opisanego w stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej realizuje wiele projektów, w które są bezpośrednio zaangażowani Współpracownicy, którzy będą korzystać z kursów/szkoleń/studiów finansowanych przez Spółkę. Nie jest możliwe wymienienie wszystkich tych projektów oraz zakresu czynności lub sposobu zaangażowania Współpracowników. Przykładowe projekty i związane z nimi czynności Współpracowników opisane zostały powyżej.

Szkolenia/kursy/studia będą prowadzone przez firmy zewnętrzne lub uczelnie. Okres trwania jest różny i może wynosić od kilku miesięcy do 2 lat. Szkolenia/kursy/studia będą odbywać się w miejscowości w której prowadzona jest działalność Spółki w miejscach wyznaczonych przez organizatora szkolenia/kursu lub przez uczelnię; mogą też być prowadzone on-line. Szkolenia/kursy/studia nie będą połączone z wypoczynkiem ani z żadnymi atrakcjami np. turystycznymi.

W szkoleniach/kursach/studiach nie będą brali udziału wszyscy Współpracownicy zaangażowani w dany projekt. Jeżeli Współpracownik widzi zasadność uczestniczenia w danym szkoleniu/kursie/studiach składa pisemny wniosek o udzielnie zgody przez Spółkę na sfinansowanie. Wniosek jest następnie weryfikowany przez Spółkę. Weryfikacja jest pozytywna, jeśli zostały udzielone odpowiedzi twierdzące na co najmniej następujące pytania:

  • czy tematyka szkolenia/kursu/studiów odpowiada potrzebom Spółki w zakresie usług świadczonych przez Spółkę zarówno na rzecz aktualnych jak i potencjalnych Klientów?
  • czy Współpracownik który zwraca się z wnioskiem będzie w dużym stopniu zaangażowany w projekt lub przyszłe projekty w których wiedza ze szkolenia/kursu/studiów będzie mogła być wykorzystywana?
  • czy dotychczasowa współpraca z danym Współpracownikiem jest oceniana pozytywnie oraz czy Spółka planuje nadal korzystać z usług Współpracownika?
  • czy Spółka dysponuje odpowiednim budżetem na sfinansowanie takiego szkolenia/kursu/studiów?

Przeprowadzone szkolenia/kursy/studia umożliwią Spółce świadczenie usług na wyższym poziomie, co wzmocni jej pozycję na rynku w stosunku do podmiotów konkurencyjnych. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas szkoleń/kursów/studiów będą wykorzystywane przez Współpracowników bezpośrednio przy realizacji usług dla Klientów Spółki w zakresie już prowadzonych projektów (co wpłynie na zachowanie, zabezpieczenie źródła przychodów) jak i w zakresie planowanych nowych projektów (co wpłynie na uzyskanie przychodów przez Spółkę). Kursy, szkolenia czy studia, które będzie finansowała Spółka będą dotyczyć bezpośrednio czynności wykonywanych przez Współpracowników na rzecz Spółki i będą się przyczyniać się do wzrostu przychodów, bądź zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Spółka oczekuje również, że możliwość zastosowania nabytej podczas studiów, szkoleń czy kursów wiedzy przyczyni się także do podniesienia jakości świadczonych przez Spółkę usług poprzez oferowanie nowych rozwiązań biznesowych, co z kolei przełoży się na osiągane przez Spółkę przychody ze sprzedaży.

Ponadto po zakończeniu szkolenia/kursu/studiów Współpracownik będzie dzielił się wiedzą z pozostałymi Współpracownikami Spółki, między innymi poprzez prowadzenie wewnętrznych szkoleń/seminariów.

Celem ponoszenia wskazanych wydatków będzie podnoszenie kwalifikacji Współpracowników w obszarach działalności prowadzonej przez Spółkę, w tym zdobycia nowej wiedzy w tych obszarach i nawiązywania nowych kontaktów, które bezpośrednio wpłyną na potencjał Wnioskodawcy oraz jego konkurencyjność. W efekcie Wnioskodawca oczekuje, że dojdzie do zwiększenia jego przychodów i zysków. Uzyskane przez Współpracownika kwalifikacje będą ściśle powiązane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, przełożą się na świadczenie usług na najwyższym poziomie a tym samym dojdzie do zwiększenia przychodów Spółki. Bez szkolenia/kursu/studiów realizacja projektów przez Spółkę (świadczenie usług na rzecz jej Klientów) byłaby znacznie utrudniona, a czasami nawet niemożliwa.

Pytanie

Czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na finansowanie lub współfinansowanie opisanych form podnoszenia kwalifikacji przez Współpracowników?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na finansowanie lub współfinansowanie opisanych form podnoszenia kwalifikacji przez Współpracowników.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej jako „ustawa o CIT”) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Powyższe oznacza, że podatnik ma prawo do pomniejszenia przychodów podatkowych o wszelkie wydatki, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania lub zabezpieczenia przychodów). Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy. Katalog wydatków wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych mocą art. 16 ust. 1 ww. ustawy, o którym mowa powyżej, ma charakter zamknięty.

Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością, podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Zauważyć należy, że przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”.

Zatem, możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, że wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia przychodu.

W tym miejscu należy zauważyć, że ustawodawca nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciami: „w celu” osiągnięcia przychodu, jak i „zachowanie” lub „zabezpieczenie” źródła przychodów. Zgodnie z definicjami zawartymi w Słowniku języka polskiego PWN, pojęcie:

a) „celowość” oznacza: „przydatność do jakichś potrzeb”, „świadome zmierzanie do celu”, „taki przebieg zjawisk, zdarzeń, działań ludzkich, jakby w swym rozwoju zmierzały one do określonego celu”,

b) „zabezpieczyć” oznacza: „zapewnienie ochrony przed czymś niebezpiecznym lub szkodliwym”, „uczynienie bezpiecznym”, „zapewnienie utrzymania czegoś w dotychczasowym stanie”, „zapewnienie komuś środków do życia”, „zapewnienie zaspokojenia roszczenia lub wykonanie kary”, natomiast

c) „zachować” oznacza: „pozostać w posiadaniu czegoś”, „dochować coś w niezmienionym stanie mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności”, „uchronić przed zapomnieniem”. Można więc przyjąć, że koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów to takie koszty, które są poniesione w trakcie dążenia do uzyskania przychodów. Określony cel musi być widoczny w momencie ponoszenia kosztu. Ponadto, poniesione koszty winny omawiany cel realizować lub co najmniej zakładać jego realność. Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to takie koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nienaruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast jako zabezpieczenie źródła przychodów powinno się przyjmować koszty poniesione na ochronienie istniejącego źródła przychodów, w taki sposób, aby to źródło funkcjonowało w bezpieczny sposób. Podsumowując, wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu zaistnieje związek przyczynowy i koszt nie będzie objęty dyspozycją art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że z uwagi na potrzeby Spółki związane z koniecznością podnoszenia kwalifikacji przez osoby zatrudnione oraz współpracujące ze Spółką, wynikające z zakresu prowadzonej przez Spółkę działalności, Spółka oprócz finansowania kursów/studiów osób zatrudnionych na umowę o pracę zamierza finansować lub współfinansować kursy, szkolenia, studia, w tym studia podyplomowe dla osób współpracujących ze spółką na zasadach B2B. Kursy, szkolenia czy studia, które będzie finansowała Spółka Współpracownikom będą dotyczyły tematyki ściśle związanej z działalnością prowadzoną przez Spółkę. Celem ponoszenia wskazanych wydatków będzie podnoszenie kwalifikacji Współpracowników w obszarach działalności prowadzonej przez Spółkę, w tym zdobycia nowej wiedzy w tych obszarach i nawiązywania nowych kontaktów, które bezpośrednio wpłyną na potencjał Wnioskodawcy oraz jego konkurencyjność. W efekcie, Wnioskodawca oczekuje, że dojdzie do zwiększenia jego przychodów i zysków. Uzyskane przez Współpracownika kwalifikacje będą ściśle powiązane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, przełożą się na świadczenie usług na najwyższym poziomie a tym samym dojdzie do zwiększenia przychodów firmy.

Osoby działające w ramach B2B (Współpracownicy), są w sposób stały związane ze Spółką. Kursy, szkolenia czy studia, które będzie finansowała Spółka będą dotyczyć bezpośrednio czynności wykonywanych przez Współpracowników na rzecz Spółki a ponadto są kluczowe lub niezbędne dla potrzeb świadczonych przez współpracownika usług dla Spółki i mogą się przyczyniać się do wzrostu przychodów, bądź zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Spółka oczekuje również, że możliwość zastosowania nabytej podczas studiów, szkoleń czy kursów wiedzy przyczyni się także do podniesienia jakości świadczonych przez Spółkę usług poprzez oferowanie nowych rozwiązań biznesowych, co z kolei przełoży się na osiągane przez Spółkę przychody ze sprzedaży.

Przed poniesieniem opisanych wydatków Spółka planuje zawierać ze Współpracownikami porozumienia, w których zobowiąże się do finansowania/wspófinansowania określonej formy podnoszenia kwalifikacji przez Współpracownika, a Współpracownik zobowiąże się do świadczenia usług na rzecz Spółki przez określony w porozumieniu okres po zakończeniu studiów (zdaniu egzaminu dyplomowego), kursu czy szkolenia (nie więcej niż 3 lata) pod rygorem zwrotu kosztów poniesionych przez Spółkę z tego tytułu. W przypadku studiów okres ten będzie odpowiadał długości ich trwania lub okresu od 1 roku do 3 lat po zakończeniu studiów, w zależności od wysokości finansowanej przez Spółkę kwoty, w przypadku kursów i szkoleń będzie on ustalany każdorazowo w zależności od wysokości poniesionych przez Spółkę wydatków. Spółce będzie przysługiwało roszczenie o zwrot poniesionych kosztów wynikających z porozumienia, pomniejszonych proporcjonalnie do okresu świadczenia usług przez Współpracownika po ukończeniu nauki. Ponadto Spółka będzie miała prawo żądać zwrotu poniesionych kosztów w razie niepodjęcia nauki, jej przerwania przez Współpracownika z nieuzasadnionych przyczyn lub nieukończenia nauki w wyznaczonym terminie z wynikiem pozytywnym.

Odnosząc powyższe rozważania oraz uregulowania prawne do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że wydatki poniesione na finansowanie lub współfinansowanie opisanych form podnoszenia kwalifikacji przez Współpracowników mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy, ponieważ istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ponoszonymi przez Wnioskodawcę wydatkami, a prowadzoną działalnością gospodarczą (powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu i zabezpieczenia źródła przychodów) i koszty te nie są objęte dyspozycją art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Wydatki te będą bowiem:

  • poniesione przez podatnika (Spółkę),
  • definitywne (rzeczywiste),
  • pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika (Spółkę) działalnością gospodarczą (kursy, szkolenia czy studia, które będzie finansowała Spółka Współpracownikom będą dotyczyły tematyki ściśle związanej z działalnością prowadzoną przez Spółkę),
  • poniesione w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub mogą mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • właściwie udokumentowane,
  • nie znajdują się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w zakresie:

  • możliwości zaliczenia przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na finansowanie lub współfinansowanie szkoleń i kursów dla Współpracowników – jest prawidłowe;
  • możliwości zaliczenia przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na finansowanie lub współfinansowanie studiów dla Współpracowników– jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 oraz 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu ze źródła przychodu lub realną szansą powstania przychodu podatkowego, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.

Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w stosownych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, zawiera enumeratywną listę wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów, co oznacza, że każdy koszt dający się zakwalifikować do którejkolwiek z pozycji wymienionej na tej liście nie będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli był poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.

Jednocześnie podkreślić należy, że nieujęcie danego wydatku w katalogu kosztów niepotrącalnych, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, nie oznacza automatycznie, że inne koszty w nim niewymienione, tymi kosztami mogą być. W takim przypadku należy bowiem badać, czy dany koszt poniesiony został w celu uzyskania przychodu (zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu).

Wskazać należy, że uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Zatem to podatnik zobowiązany jest wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność.

Podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, winien więc wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub że wydatek ten jest związany z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym. W tym celu każdorazowo wymagana jest ocena istnienia związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodów lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Państwa wątpliwości dotyczą możliwości zaliczenia przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na finansowanie lub współfinansowanie opisanych we wniosku form podnoszenia kwalifikacji przez Współpracowników.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy i jego uzupełnienia wynika, że zatrudniają Państwo pracowników na umowę o pracę, umowę zlecenia oraz współpracują Państwo z innymi przedsiębiorcami działającymi na zasadzie tzw. samozatrudnienia, czyli z innymi przedsiębiorcami w modelu B2B. Zamierzają Państwo finansować lub współfinansować kursy, szkolenia, studia, w tym studia podyplomowe dla osób współpracujących ze Spółką na zasadach B2B. Kursy, szkolenia czy studia, które będzie finansowała Spółka Współpracownikom będą dotyczyły tematyki ściśle związanej z działalnością prowadzoną przez Spółkę oraz będą kluczowe lub niezbędne dla potrzeb świadczonych przez współpracownika usług dla Spółki. Celem ponoszenia wskazanych wydatków będzie podnoszenie kwalifikacji Współpracowników w obszarach działalności prowadzonej przez Spółkę, w tym zdobycia nowej wiedzy w tych obszarach i nawiązywania nowych kontaktów, które bezpośrednio wpłyną na Państwa potencjał oraz konkurencyjność. W efekcie, oczekują Państwo, że dojdzie do zwiększenia Państwa przychodów i zysków. Uzyskane przez Współpracownika kwalifikacje będą ściśle powiązane z Państwa działalnością gospodarczą, przełożą się na świadczenie usług na najwyższym poziomie a tym samym dojdzie do zwiększenia przychodów firmy. Osoby działające w ramach B2B (Współpracownicy), są w sposób stały związane ze Spółką. Kursy, szkolenia czy studia, które będzie finansowała Spółka będą dotyczyć bezpośrednio czynności wykonywanych przez Współpracowników na rzecz Spółki i mogą się przyczyniać się do wzrostu przychodów, bądź zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Zastosowanie nabytej podczas studiów, szkoleń czy kursów wiedzy przyczyni się także do podniesienia jakości świadczonych przez Spółkę usług poprzez oferowanie nowych rozwiązań biznesowych, co z kolei przełoży się na osiągane przez Spółkę przychody ze sprzedaży. Planują Państwo zawierać ze Współpracownikami porozumienia, w których Spółka zobowiąże się do finansowania/wspófinansowania określonej formy podnoszenia kwalifikacji przez Współpracownika, a Współpracownik zobowiąże się do świadczenia usług na rzecz Spółki przez określony w porozumieniu okres po zakończeniu studiów, kursu czy szkolenia pod rygorem zwrotu kosztów poniesionych przez Spółkę z tego tytułu. Spółce będzie przysługiwało roszczenie o zwrot poniesionych kosztów wynikających z porozumienia, pomniejszonych proporcjonalnie do okresu świadczenia usług przez Współpracownika po ukończeniu nauki. Ponadto Spółka będzie miała prawo żądać zwrotu poniesionych kosztów w razie niepodjęcia nauki, jej przerwania przez Współpracownika z nieuzasadnionych przyczyn lub nieukończenia nauki w wyznaczonym terminie z wynikiem pozytywnym. Współpracownicy nie są Udziałowcami Spółki. Współpracownicy nie finansują kosztów kursów/szkoleń/studiów we własnym zakresie ponieważ to przede wszystkim Spółka odniesie korzyść z wyszkolenia danego Współpracownika. Nie bez znaczenia jest także to, że często koszt takiego kursu/szkolenia/studiów jest znacznej wysokości i Współpracownik nie jest w stanie takich kosztów ponieść samodzielnie. Często też propozycja ukończenia takich kursów/szkoleń/studiów wychodzi ze strony Spółki jako bezpośrednio zainteresowanej podniesieniem poziomu świadczonych przez Współpracownika usług na rzecz Spółki i jej Klientów bądź rozszerzeniem zakresu świadczonych usług. Fakt ponoszenia przez Spółkę wydatków z tytułu finansowania kursów/szkoleń/studiów nie będzie miał wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego w formie pieniężnej Współpracownikowi na podstawie umowy o świadczenie usług. Udział w kursach/szkoleniach/studiach będzie stanowił dla osób świadczących usługi na podstawie umowy o współpracy (b2b) dodatkowy niepieniężny element wynagrodzenia tych osób. Koszty kursów/szkoleń/studiów nie będą obejmowały wydatków związanych np. z rozrywką, innymi atrakcjami itp. Szkolenia/kursy/studia będą dotyczyły tematyki związanej wyłącznie z przedmiotem działalności Spółki. Szkolenia/kursy/studia będą prowadzone przez firmy zewnętrzne lub uczelnie. Szkolenia/kursy/studia będą odbywać się w miejscowości w której prowadzona jest działalność Spółki w miejscach wyznaczonych przez organizatora szkolenia/kursu lub przez uczelnię; mogą też być prowadzone on-line. Szkolenia/kursy/studia nie będą połączone z wypoczynkiem ani z żadnymi atrakcjami np. turystycznymi. W szkoleniach/kursach/studiach nie będą brali udziału wszyscy Współpracownicy zaangażowani w dany projekt. Jeżeli Współpracownik widzi zasadność uczestniczenia w danym szkoleniu/kursie/studiach składa pisemny wniosek o udzielnie zgody przez Spółkę na sfinansowanie. Wniosek jest następnie weryfikowany przez Spółkę. Przeprowadzone szkolenia/kursy/studia umożliwią Spółce świadczenie usług na wyższym poziomie, co wzmocni jej pozycję na rynku w stosunku do podmiotów konkurencyjnych. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas szkoleń/kursów/studiów będą wykorzystywane przez Współpracowników bezpośrednio przy realizacji usług dla Klientów Spółki w zakresie już prowadzonych projektów (co wpłynie na zachowanie, zabezpieczenie źródła przychodów) jak i w zakresie planowanych nowych projektów (co wpłynie na uzyskanie przychodów przez Spółkę). Spółka oczekuje również, że możliwość zastosowania nabytej podczas studiów, szkoleń czy kursów wiedzy przyczyni się także do podniesienia jakości świadczonych przez Spółkę usług poprzez oferowanie nowych rozwiązań biznesowych, co z kolei przełoży się na osiągane przez Spółkę przychody ze sprzedaży. Ponadto po zakończeniu szkolenia/kursu/studiów Współpracownik będzie dzielił się wiedzą z pozostałymi Współpracownikami Spółki, między innymi poprzez prowadzenie wewnętrznych szkoleń/seminariów. Bez szkolenia/kursu/studiów realizacja projektów przez Spółkę (świadczenie usług na rzecz jej Klientów) byłaby znacznie utrudniona, a czasami nawet niemożliwa.

Dokonując zatem oceny charakteru wydatków poniesionych przez Państwa w związku z odbywaniem przez Współpracowników szkoleń i kursów, biorąc pod uwagę przytoczone powyżej wyjaśnienia, stwierdzić należy, że w przedstawionych powyżej okolicznościach wydatki poniesione na szkolenia i kursy dla Współpracowników mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Jak wskazano we wniosku, wiedza nabyta podczas szkoleń i kursów jest wykorzystywana przez Współpracowników przy realizacji projektów generujących przychód po Państwa stronie.

Ponadto z informacji zawartych we wniosku i jego uzupełnienia jasno wynika, że istnieje związek przyczynowo–skutkowy pomiędzy wydatkami poniesionymi na szkolenia i kursy dla Współpracowników a osiągnięciem przez Państwa przychodów i zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła. Jak zostało wskazane we wniosku, sfinansowanie szkoleń i kursów jest wydatkiem niezbędnym w aspekcie zwiększenia efektywności wykonania zlecenia dla klienta Spółki, a w efekcie, zwiększenia szans na uzyskania przychodu. Uzyskane przez Współpracowników kwalifikacje na szkoleniach i kursach będą ściśle powiązane z Państwa działalnością gospodarczą oraz przełożą się na świadczenie usług na najwyższym poziomie, a tym samym dojdzie do zwiększenia Państwa przychodu.

Natomiast wydatki ponoszone przez Państwa na finansowanie lub współfinansowanie studiów dla Współpracowników nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te ponoszone są przez Państwa na rzecz podmiotów trzecich. W związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą powinni Państwo zatrudniać wykwalifikowane podmioty, których wiedza i umiejętności przyczynią się do podniesienia jakości świadczonych przez Państwa usług, co z kolei przełoży się na osiągane przez Państwa przychody. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych, związanych z uzyskaniem wykształcenia przez Współpracowników i w konsekwencji nie można ich uznać za związane z Państwa działalnością gospodarczą.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie:

  • możliwości zaliczenia przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na finansowanie lub współfinansowanie szkoleń i kursów dla Współpracowników – jest prawidłowe;
  • możliwości zaliczenia przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na finansowanie lub współfinansowanie studiów dla Współpracowników – jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00