Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 16-05-2024
Porada aktualna na dzień 16-05-2024
Data publikacji: 2023-11-22

Czy zaświadczenie z urzędu gminy o figurowaniu w ewidencji podatkowej gospodarstw rolnych i zaświadczenie z KRUS o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników potwierdzają pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym wliczaną do stażu pracy

PROBLEM

Pracownik dostarczył zaświadczenie z urzędu gminy potwierdzające, że figuruje w ewidencji podatkowej gospodarstw rolnych i zaświadczenie z KRUS o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników. Czy na podstawie dostarczonych dokumentów można udowodnić pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym, która podlega wliczeniu do stażu pracy?

RADA

Przepisy ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy nie zawierają katalogu dokumentów, w tym zaświadczeń niezbędnych na potrzeby wydania zaświadczenia potwierdzającego okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Tym samym powyższa kwestia pozostaje w gestii oceny właściwego urzędu gminy, który w razie wątpliwości ma prawo oczekiwać dodatkowego dowodu w postaci zeznań co najmniej dwóch świadków.

UZASADNIENIE

Wykazanie jak najdłuższego stażu pracy jest w interesie pracownika. Ma to bowiem wpływ nie tylko na tak podstawowe uprawnienie jak prawo do urlopu wypoczynkowego ale również przykładowo może mieć przełożenie na dodatek stażowy, czy nagrodę jubileuszową, jeżeli świadczenia te są względem danego pracownika przewidziane.

Staż pracy to nie tylko co do zasady okres pracy w zakładzie. Należy bowiem pamiętać, że okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy takim gospodarstwie również mogą być wliczane do stażu pracy. Powyższa kwestia regulowana jest ustawą z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Z przywołanej ustawy wynika, że na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy. W sytuacji gdy organ powyższy nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie.

Ponadto okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie
na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

Należy zauważyć, że przepisy przywołanej ustawy nie wskazują w sposób jednoznaczny jakie dokumenty mogą stanowić materiał dowodowy na potrzeby procedury wydawania zaświadczenia. Uwzględniając powyższe należy przyjąć, że uwzględnienie lub brak uwzględnienia danych dokumentów pozostaje w gestii urzędu gminy, który stwierdza okresy pracy indywidualnym gospodarstwie rolnym na potrzeby wydawanego doświadczenia. W sytuacji, gdy urząd nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia, wówczas zainteresowana osoba zawiadamiana jest o tym fakcie. Należy przyjąć, że taka sytuacja nastąpi również wówczas gdy urząd uzna, że przedłożone dokumenty uniemożliwiają wydanie zaświadczenia. W powyższym przypadku istnieje możliwość uzyskania dowodu pomocniczego w postaci zeznań co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone gospodarstwo rolne.

Sebastian Kryczka

specjalista z zakresu prawa pracy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00