Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.701.2023.3.MR

Skutki podatkowe przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 17 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dywidendy. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 grudnia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. A prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą X („Wnioskodawca”) i jest polskim rezydentem podatkowym. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest (...). Wnioskodawca zajmuje się także (...).

Wnioskodawca planuje dokonać przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka Przekształcona”), której będzie jedynym udziałowcem. Przekształcenie to odbędzie się na podstawie art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm., dalej „k.s.h.”). Będzie to przekształcenie wraz z sukcesją wszelkich praw i obowiązków (sukcesja uniwersalna). W pierwszym roku podatkowym po przekształceniu Spółka Przekształcona będzie opodatkowana w sposób standardowy (19% stawką podatku dochodowego od osób prawnych). Następnie Spółka Przekształcona planuje wybór opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (dalej „Ryczałt”).

Planowane jest pozostawienie w Spółce Przekształconej zysku osiągniętego przez Wnioskodawcę w trakcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, który został już u Wnioskodawcy opodatkowany, ale nie wypłacony. W zakresie, w jakim zysk ten nie zostanie wykorzystany do sfinansowania kapitału zakładowego Spółki Przekształconej na dzień przekształcenia (nie zostanie wykorzystany do pokrycia kapitału zakładowego tej spółki), będzie znajdował się na kapitale zapasowym Spółki Przekształcanej.

Wnioskodawca w przyszłości zamierza dokonywać wypłat zysków wypracowanych w okresie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, zgromadzonych na kapitale zapasowym (dalej: „Zyski Zatrzymane”) Spółki Przekształconej - tj. planuje podejmować uchwały na zgromadzeniu wspólników Spółki w kwestii podziału zysku i wypłaty dywidendy. Treść podejmowanych przez Spółkę Przekształconą uchwał będzie każdorazowo zawierała wskazanie, z zysków dotyczących których lat wypłacana jest dywidenda oraz będzie wskazywać, czy i w jakiej części dywidenda jest finansowana ze środków pochodzących z Zysków Zatrzymanych sprzed przekształcenia.

Wnioskodawca wypracował Zyski Zatrzymane nie w czasie pełnienia funkcji udziałowca w Spółce Przekształconej, tylko podczas prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. W konsekwencji wypłacane zyski zatrzymane były już opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych w roku podatkowym, w którym zostały wypracowane, jako dochody osiągnięte z prowadzonej przez Wnioskodawcę prowadzonej działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy w przyszłości wypłata przez Spółkę Przekształconą udziałowcowi dywidendy, w części w jakiej dywidenda ta stanowi wypłatę Zysków Zatrzymanych, tj. pochodzi z zysku wypracowanego i opodatkowanego przez Wnioskodawcę podczas prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, spowoduje:

(a) powstanie po stronie Spółki obowiązku poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego, a

(b) po stronie udziałowca powstanie dochodu do opodatkowania z tytułu otrzymanych dywidend.

Uchwały Spółki Przekształconej o podziale i wypłacie zysku w formie dywidendy będą podejmowane po zarejestrowaniu planowanego przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Planowana wypłata zysku przez Spółkę Przekształconą będzie dotyczyła środków zgromadzonych na kapitale zapasowym Spółki Przekształconej, które zostaną utworzone z Zysków Zatrzymanych (co z zgodnie z przyjętymi powyżej definicjami oznacza zysk osiągnięty przez Wnioskodawcę podczas prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej). Sposób zapisu księgowego w Spółce zapewniać będzie wyodrębnienie zysku wypracowanego przed przekształceniem i w okresie po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy w Spółkę Przekształconą.

Uzupełnienie wniosku

W chwili obecnej nie jest jeszcze ostatecznie ustalone, jaka część zysków jednoosobowej działalności gospodarczej zostanie uwzględniona w wartości przedsiębiorstwa osoby fizycznej dla potrzeb przekształcenia. Wnioskodawca planuje, aby około 90% tych zysków było w tej wartości uwzględnione. Ostateczna decyzja w tym zakresie zostanie podjęta na etapie sporządzania planu przekształcenia, niemniej jednak wartość ta będzie zbliżona do tej podanej wyżej.

Na moment przekształcenia nie będzie istniało zobowiązanie do wypłaty osobie fizycznej (Wnioskodawcy) zysków, które wypracowała w ramach swojej działalności gospodarczej i których nie przeniosła do swojego majątku niezwiązanego z prowadzona działalnością gospodarczą. Zobowiązanie takie nie mogłoby powstać, gdyż jego wierzycielem i dłużnikiem musiałaby być ta osoba fizyczna (Wnioskodawca).

Wskazanie (rozróżnienie) wartości tworzących kapitał zapasowy Spółki Przekształconej zostanie dokonane poprzez wskazanie w uchwale Spółki Przekształconej o podziale i wypłacie zysku w formie dywidendy, z jakiego okresu pochodzą wypłacane kwoty. Dodatkowo w księgach rachunkowych Spółki Przekształconej w ramach pozycji „kapitał zapasowy” będzie wyodrębnione konto, na którym zostaną zaksięgowane Zyski Zatrzymane osiągnięte przez Wnioskodawcę z okresu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, a na odrębnym koncie będą księgowane ewentualne zyski zatrzymane z okresu funkcjonowania Spółki Przekształconej.

„Kapitał zapasowy” w księgach rachunkowych Spółki Przekształconej, w ramach którego zostaną uwzględnione Zyski Zatrzymane, jest pozycją księgową, która stanowi element kapitałów spółki. W toku prowadzenia działalności gospodarczej Spółki Przekształconej zgodnie z przepisami może być ona wykorzystywana na pokrycie strat (jeśli takie się w Spółce Przekształconej pojawią), podwyższenie kapitału zakładowego lub wypłatę dywidendy. Wysokość tej pozycji księgowej może maleć lub wzrastać, w zależności od aktualnych potrzeb Spółki Przekształconej. Pozycja Zysków Zatrzymanych, czy też zysku zarówno w spółce, jak i u osoby fizycznej jest podsumowaniem różnicy pomiędzy przychodami i kosztami spółki na koniec danego roku i wskazuje, czy na przestrzeni całego roku działalność ta była rentowna lub nie. Nie ma ona jednak księgowo związku z ilością środków pieniężnych znajdujących się na koncie osoby fizycznej lub spółki na koniec roku. Środki te są bowiem używane na bieżąco do działalności gospodarczej. Tym samym środki pieniężne reprezentujące między innymi Zyski Zatrzymane w Spółce Przekształconej będą służyły prowadzeniu działalności gospodarczej i będą wykorzystywane zgodnie z jej potrzebami.

Spółka Przekształcona w toku działalności może generować własne zyski, które mogą być wpłacane na kapitał zapasowy, na którym znajdują się także Zyski Zatrzymane. Będą istniały odrębne konta księgowe dla zysków wygenerowanych przez Spółkę Przekształconą w trakcie jej istnienia i Zysków Zatrzymanych. Możliwe jest też podwyższanie kapitału zapasowego poprzez przelanie nadwyżki powstałej wskutek objęcia w przyszłości udziałów w Spółce Przekształconej po cenie wyższej od wartości nominalnej. Rzeczona nadwyżka również będzie uwzględniona na osobnym koncie księgowym. System księgowy Spółki Przekształconej będzie zatem wyodrębniał poszczególne pozycje kapitałów zapasowych.

Podstawą do wypłaty Zysków Zatrzymanych będzie uchwała Spółki Przekształconej o podziale i wypłacie zysku w formie dywidendy. Zyski Zatrzymane będą wypłacane Wnioskodawcy tytułem dywidendy. Jednostronne zobowiązanie Spółki Przekształconej do wypłaty dywidendy powstanie w okresie funkcjonowania tej Spółki – wtedy, gdy zostanie podjęta uchwała o podziale i wypłacie zysku w formie dywidendy. Spółka Przekształcona nie przejmie takowego zobowiązania lub jakiegokolwiek innego zobowiązania cywilnoprawnego do wypłaty tej kwoty w ramach przekształcenia.

Uprawnienie do uzyskania opisanych wypłat będzie wynikało z faktu bycia wspólnikiem Spółki Przekształconej i podjęcia uchwały o podziale i wypłacie zysku w formie dywidendy. Wnioskodawca (wspólnik) będzie uprawiony do uzyskania ww. wypłat dywidendy wskutek istnienia obowiązku wypłaty dywidendy przez Spółkę Przekształconą, a ten powstanie, jeżeli wspólnicy Spółki Przekształconej podejmą taką uchwałę. Obowiązek wypłaty dywidendy jest zobowiązaniem jednostronnym, wynikającym z przepisów ustawowych, umowy lub statutu Spółki Przekształconej oraz uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia.

Wypłata nie będzie świadczeniem w ramach umowy darowizny.

Czynność prawna, tj. podjęcie uchwały o podziale i wypłacie zysku w formie dywidendy, na podstawie której dokonana zostanie wypłata Zysków Zatrzymanych na rzecz Wnioskodawcy (wspólnika), nie wpłynie w żaden sposób na zakres uprawnień Wnioskodawcy jako wspólnika spółki z o.o. (Spółki Przekształconej). To znaczy, że uprawnienia te będą takie same zarówno przed, jak i po podjęciu tej uchwały.

Źródłem uprawnienia do uzyskania wypłaty Zysków Zatrzymanych będzie posiadanie przez Wnioskodawcę statusu udziałowca spółki z o.o. (Spółki Przekształconej) oraz podjęcie uchwały o podziale zysku i wypłacie dywidendy. Wypłata będzie rodzajem świadczenia przewidzianym w Kodeksie spółek handlowych jako wypłata dywidendy. Obowiązek wypłaty dywidendy jest zobowiązaniem jednostronnym, a świadczeniu Spółki Przekształconej jako dłużnika nie towarzyszy żadne świadczenie wzajemne wierzyciela, którym jest Wnioskodawca (udziałowiec).

Wypłata nastąpi w ramach relacji prawnej między spółką z o.o. (Spółką Przekształconą) a Wnioskodawcą jako jej udziałowcem (będzie wynikała z posiadania przez Wnioskodawcę udziałów w spółce z o.o.), tj. podstawą dla takiej wypłaty będzie uchwała o podziale zysku i wypłacie dywidendy Spółki Przekształconej. Wypłata ta nie będzie świadczeniem wzajemnym. W zamian za wypłatę na rzecz Wnioskodawcy środków z lat ubiegłych (Zysków Zatrzymanych) spółka z o.o. (Spółka Przekształcona) nie uzyska od Wnioskodawcy żadnego świadczenia.

Pytania

1.Czy Spółka Przekształcona, jako płatnik, będzie zobowiązana do obliczenia, poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy na rzecz udziałowca (Wnioskodawcy) od wypłaconej mu dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy w części, w której stanowi ona wypłatę Zysków Zatrzymanych?

2.Czy cała kwota otrzymanej przez Wnioskodawcę dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy Spółki Przekształconej stanowić będzie dla niego przychód podatkowy niezależnie od tego, czy dywidenda ta lub zaliczka na poczet dywidendy stanowi w jakiejkolwiek części wypłatę Zysku Zatrzymanego?

3.Czy dokonanie w formie dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy wypłaty na rzecz Wnioskodawcy Zysków Zatrzymanych (wypracowanych przez Wnioskodawcę podczas prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, które pierwotnie zostały opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych w jego działalności gospodarczej), nie będzie opodatkowane Ryczałtem?

Pana stanowisko w sprawie pytania 1

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Przekształcona nie będzie zobowiązana do obliczenia, poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy na rzecz udziałowca (Wnioskodawcy) od wypłaconej mu dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy w części, w której stanowi ona wypłatę Zysków Zatrzymanych. W pozostałej części, to jest w zakresie zysku Spółki Przekształconej po przekształceniu, Spółka będzie zobowiązana jako płatnik do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od tej części dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy wypłaconej udziałowcowi.

Pana stanowisko w sprawie pytania 2

Zdaniem Wnioskodawcy, przychodem do opodatkowania podatkiem dochodowym dla Wnioskodawcy będzie wyłącznie ta część otrzymanej dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy, której kwota nie stanowi wypłaty Zysku Zatrzymanego. W części w jakiej wypłata dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy stanowić będzie wypłatę Zysku Zatrzymanego nie będzie ona stanowić przychodu dla Wnioskodawcy.

Uzasadnienie Pana stanowiska w zakresie pytania 1 i 2

Opisane w zdarzeniu przyszłym dokonanie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (powstałą z przekształcenia Wnioskodawcy - przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą) wypłaty dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy na rzecz Wnioskodawcy – jedynego udziałowca tej spółki – po przekształceniu, środków stanowiących zysk netto Wnioskodawcy powstały przed dniem przekształcenia i opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych, będzie dla tegoż Wnioskodawcy czynnością prawną neutralną podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Spółka przekształcona dokonując wypłaty na rzecz byłego właściciela przedsiębiorstwa przekształcanego środków uzyskanych przed przekształceniem nie będzie płatnikiem z tytułu ich wypłaty na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm., dalej: „ustawa o PIT”).

Podobnie były właściciel przedsiębiorstwa przekształcanego (Wnioskodawca) i jednocześnie przyszły wspólnik przekształconej Spółki z o.o. nie będzie zaliczał otrzymanych od spółki środków z tego tytułu do przychodów podlegających opodatkowaniu.

Koncepcja przychodu podatkowego na gruncie podatków dochodowych a uznanie wypłaty zysku jednoosobowej działalności gospodarczej za przysporzenie majątkowe Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu tym podatkiem podlegają u osób fizycznych wszelkie osiągnięte przez nich dochody. Przy czym dochodem jest co do zasady nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania.

W określonych w przepisach sytuacjach przepisy nie przewidują możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodów uznając, że z danym przychodem podatnika nie jest związany żaden koszt uzyskania przychodów. W takim przypadku przedmiotem opodatkowania jest przychód, a nie dochód. Tym samym punktem wyjścia dla stwierdzenia opodatkowania po stronie podatnika danej czynności lub transakcji jest wystąpienie po stronie podatnika przychodu podatkowego.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodem są co do zasady wypłacone podatnikowi lub postawione do jego dyspozycji środki pieniężne. W określonych jednak przepisami przypadkach przychodem podatnika są także przychody należne, tj. takie, które jeszcze nie zostały faktycznie wypłacone na rzecz podatnika (nie otrzymał on środków pieniężnych lub innego aktywa), ale na mocy szczególnych przepisów podatkowych przychód ten należy już dla celów podatku dochodowego temu podatnikowi przypisać i w jego rękach pomimo braku faktycznego otrzymania opodatkować. Przy czym, zgodnie z podejściem wypracowanym w doktrynie prawa podatkowego, orzecznictwie sądów administracyjnych oraz praktyce organów podatkowych, pod pojęciem przychodu podatkowego nie należy rozumieć każdej kwoty otrzymanych środków finansowych, ale tylko takie, które stanowi dla niego (i) faktyczne przysporzenie majątkowe, tj. z perspektywy podatkowej prowadzi do zwiększenia aktywów danego podatnika lub zmniejszenia jego pasywów, (ii) o charakterze trwałym, (iii) definitywnym, (iv) o ustalonej wartości (kwocie).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 powyższej ustawy za przychód z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Co do zasady do przychodów z działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 powyższej ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 1aa, 7 i 8. Treść powołanych przepisów potwierdza fakt, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności przez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, a następnie dokonują rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym. Dochód po jego opodatkowaniu pozostaje w gestii osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Konsekwentnie, w związku z faktem, że zysk wypracowany przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą podlega opodatkowaniu na bieżąco w momencie jego osiągnięcia, wypłata tego zysku na rzecz osoby prowadzącej działalność gospodarczą nie generuje opodatkowania.

Powyższe wynika właśnie z tego, że zysk ten stanowi przysporzenie majątkowe dla przedsiębiorcy w momencie osiągnięcia tego zysku, a nie w momencie wypłaty. Na dzień wypłaty dochodzi jedynie do przesunięcia na rachunek bankowy przedsiębiorcy środków, które już były dla celów podatkowych wcześniej mu przypisane i opodatkowane. W rezultacie, skoro dochód osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą stanowił dla niej przysporzenie majątkowe dla potrzeb podatku dochodowego w momencie jego faktycznego osiągnięcia, to ten sam dochód nie może stanowić przysporzenia majątkowego na moment jego wypłaty, niezależnie od tego, czy ta wypłata nastąpi w czasie, kiedy przedsiębiorca dokonał przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, czy też nie. Tym samym w przypadku takowego przekształcenia wypłata niewypłaconego wcześniej zysku w części, w której dotyczy on zysku osiągniętego przed przekształceniem, nie stanowi dla przedsiębiorcy przysporzenia majątkowego na gruncie podatku dochodowego, a tym samym nie stanowi dla niego przychodu do opodatkowania. Z perspektywy podatkowej takowa wypłata nie stanowi przesunięcia zysku z jednego podmiotu do drugiego, a jest jedynie przesunięciem środków w ramach jednego podmiotu.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy w zakresie, w jakim w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wypłata przez Spółkę Przekształconą dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy na rzecz Wnioskodawcy stanowi wypłatę Zysków Zatrzymanych, wypłata nie spełnia powyższego warunku uznania jej za przychód podatkowy. Wypłata ta w ujęciu podatku dochodowego od osób fizycznych nie skutkuje bowiem powstaniem przysporzenia majątkowego, bowiem w świetle przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych środki te już stanowiły przychód podatkowy Wnioskodawcy w przeszłości, a zatem wtedy, w przeszłości, stanowiły dla niego przysporzenie majątkowe. Tym samym wypłata na rzecz udziałowca (Wnioskodawcy) dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy w tej części nie wiąże się po jego stronie z faktycznym przysporzeniem majątkowym na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Kwestia przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową oraz związanej z nim sukcesji podatkowej.

Zgodnie z regulacjami art. 551 – 58413 k.s.h. instytucja przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową polega zasadniczo na zmianie formy ustrojowej podmiotu bez zmiany przedmiotu jej działalności, sposobu jej prowadzenia oraz bez zmiany właścicielskiej. Przedsiębiorca przekształcany stanie się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego, w szczególności spółka przekształcona pozostaje podmiotem m.in. zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Wyżej powołane przepisy k.s.h. konstytuują zatem, że w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową nie dochodzi do wykreowania nowego podmiotu (przedsiębiorcy), lecz jedynie do zmiany jego dotychczasowej formy prawnej.

Na podstawie regulacji k.s.h. oraz art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej należy uznać, że wszelkie prawa przynależne Wnioskodawcy prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą będą przysługiwać także Spółce przekształconej.

W myśl art. 5842 § 2 k.s.h., spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Zgodnie z art. 5842 § 3 k.s.h., osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej. Oznacza to, że osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej w zależności od wybranej formy prowadzenia dalszej działalności. Skutkiem przekształcenia jest przejście wszelkich praw oraz obowiązków przedsiębiorcy przekształcanego na spółkę przekształconą.

Stosownie do art. 5844 k.s.h., do przekształcenia przedsiębiorcy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.

W myśl art. 5849 pkt 2 k.s.h., oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy powinno zostać sporządzone w formie aktu notarialnego i określać co najmniej wysokość kapitału zakładowego albo kapitału akcyjnego. Oświadczenie to musi przy tym uwzględniać obowiązujące wymogi w zakresie minimum ustawowego dla wysokości kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. 5 000 zł (art. 5844 w zw. z art. 154 § 1 k.s.h.). Kapitał zakładowy spółki przekształconej pokrywany jest całym przedsiębiorstwem przedsiębiorcy przekształcanego. Stąd przyjmuje się, że wartość (zasadniczo bilansowa) tego przedsiębiorstwa ujawniona w planie przekształcenia musi odpowiadać co najmniej wysokości kapitału zakładowego wskazanego w oświadczeniu o przekształceniu. Należy podkreślić, że nie istnieje przepis prawny, który nakazywałby, aby całą wartość bilansową „majątku przedsiębiorcy przekształcanego” uznać za wysokość kapitału zakładowego wskazywaną w oświadczeniu o przekształceniu (art. 5849 pkt 2 k.s.h.). Oznacza to, że część tego majątku może tworzyć kapitał zakładowy, pozostała zaś część kapitał zapasowy spółki przekształconej.

Orzecznictwo sądów administracyjnych w zakresie sukcesji podatkowej po przekształceniu.

W powyższym zakresie zdaniem Wnioskodawcy należy uwzględnić treść wyroków: NSA z dnia 30 maja 2017 r., sygn. akt II FSK 1224/15 oraz WSA w Poznaniu z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt I SA/Po 270/20 – wypowiadające się w kontekście art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. NSA stwierdził m.in., że w przypadku przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową spółka ta staje się sukcesorem spółki osobowej. Sąd ten podkreślił jednak, że zarówno przy wniesieniu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki niemającej osobowości prawnej, jak i przy przekształceniu spółki osobowej w spółkę kapitałową ulega zmianie status podatnika podatku dochodowego. W przypadku osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i w przypadku wspólników spółki osobowej, podlegają one podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, a w przypadku spółki kapitałowej podatkowi dochodowemu od osób prawnych. Tym samym różny jest reżim ich opodatkowania. W podatkach dochodowych spółka niemająca osobowości prawnej nie ma podmiotowości prawnopodatkowej i podatnikami są jej wspólnicy, natomiast spółka kapitałowa jako osoba prawna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W rezultacie powyżej wskazane przepisy należy traktować jako wprowadzające do prawa podatkowego zasadę sukcesji generalnej, co nie może być utożsamiane z kreowaniem sukcesji prawnej jako takiej. Przepisy te tylko wykorzystują dla celów podatkowych poszczególne przypadki następstwa prawnego, same ich nie kreując. Następstwo prawne pod tytułem ogólnym w prawie podatkowym może więc zaistnieć tylko wtedy, gdy takie następstwo prawne pod tym tytułem dopuszczają przepisy regulujące ustrój danego podmiotu prawnego. Zakres przejmowanych praw i obowiązków w przypadku przekształcenia podmiotu determinowany jest przez rodzaj tego przekształcenia. Odnosząc powyższe rozważania NSA, znajdujące odzwierciedlenie w powołanym wyżej wyroku WSA w Poznaniu oraz wskazane wyżej przepisy k.s.h. do opisanego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że takie przekształcenie nie modyfikuje zasad ustalenia podmiotu, którego dotyczą prawa i obowiązki wynikające z przepisów ustawy o PIT. Ustawa ta bowiem dotyczy dochodów osób fizycznych, a więc za obowiązki z niej wynikające odpowiadają osoby fizyczne. Obowiązki te nie mogą na podstawie regulacji określonej w art. 5841, art. 5842 § 1, 2 i 3 k.s.h. być wypełniane przez spółkę kapitałową powstałą z przekształcenia przedsiębiorcy.

Nie można bowiem uznać, że obowiązki wynikające z ustawy o PIT w ramach sukcesji określonej w art. 5842 § 2 k.s.h. przeszły na podmiot, który podlega zupełnie innemu reżimowi prawnemu w zakresie opodatkowania dochodów. W wyniku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową następuje kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej pod inną formą prawną, podlegającą jednak innym zasadom opodatkowania.

Oznacza to, że na powstałą osobę prawną nie mogły przejść te prawa i obowiązki, które nie są związane z reżimem prawnym, którym ten podmiot jest objęty. Odwołując się do wcześniejszego orzecznictwa dotyczącego art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej należy wskazać, że NSA w wyroku z dnia 20 grudnia 2012 r., sygn. akt II FSK 958/11 podkreślił, że odmienna sytuacja występuje w przypadku przejścia praw i obowiązków na następcę prawnego w zakresie podatku VAT, ponieważ regulacje dotyczące tego podatku są wspólne dla poprzednika prawnego jak i następcy prawnego, a więc prawa i obowiązki wynikają z jednego reżimu prawnego.

Mając na uwadze powyższe stanowisko należy stwierdzić, że Zyski Zatrzymane Wnioskodawcy dla celów podatkowych nie tracą swojego charakteru i z chwilą przekształcenia nie stają się zyskami osoby prawnej (Spółki przekształconej), mimo wywodzonej z art. 5842 K.s.h. w zw. z art. 93a Ordynacji podatkowej zasady kontynuacji. W oparciu o zapisy na odpowiednich kontach w ramach ksiąg rachunkowych Spółki przekształconej możliwe będzie dokładne ustalenie, jaka część kapitału zapasowego tej spółki stanowi zysk z działalności osoby fizycznej. Zyski Zatrzymane zostały już w latach poprzednich opodatkowane podatkiem dochodowym i uwzględnione w składanych przez Wnioskodawcę zeznaniach podatkowych w latach poprzedzających przekształcenie. Potwierdza to również najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych, przykładowo wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 września 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 675/23: „W ocenie Sądu, nie można uznać za prawidłowe swego rodzaju utożsamienia zysków wypracowanych przez przedsiębiorcę przed przekształceniem, z zyskiem spółki kapitałowej powstałej po przekształceniu i powtórnie opodatkować je jako przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. Wypłacenie tych środków, czy to przed przekształceniem jednoosobowej działalności, czy też już po dokonanym przekształceniu, powinno być neutralne podatkowo”.

W ocenie Wnioskodawcy przyjęcie odmiennego stanowiska doprowadziłoby do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, co jest niedopuszczalne. W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego (wyrok z dnia 22 maja 2002 r. sygn. akt K 6/02, OTKA 2002/3/33) i Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje się, że podwójne opodatkowanie stoi w sprzeczności z zasadami wyrażonymi w art. 84 i art. 217 Konstytucji RP (wyrok NSA z dnia 20 września 2017 r., II FSK 2089/15 i powołane tam orzecznictwo).

Możliwość uznania dywidendy i zaliczki na poczet dywidendy Spółki przekształconej w części stanowiącej wypłatę Zysków Zatrzymanych jako dochody/przychody z tytułu udziału w zysku osób prawnych.

Wreszcie wskazać należy, że podział zysku spółki kapitałowej w postaci wypłaty dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy w części, w której stanowi ona wypłatę Zysków zatrzymanych wypracowanych w trakcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej i które to zyski w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółce Przekształconej) będą zgromadzone na kapitale zapasowym Spółki Przekształconej nie mieszczą się w ocenie Wnioskodawcy w kategorii dochodów z tytułu udziału w zysku osób prawnych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT za dochody z kapitałów pieniężnych uznaje się dywidendy i inne udziały w zyskach osób prawnych.

Regulacja ta przypisuje tego typu dochody do źródła dochodów kapitałowych i jednocześnie uznaje dywidendy za jeden z rodzajów dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (w przeciwnym razie przepis nie mówiłby o „innych” dochodach z zysku osób prawnych).

Zgodnie natomiast z art. 24 ust. 5 Ustawy o PIT, który wskazuje definicję tych dochodów, za dochód/przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także katalog przychodów wymieniony w tym przepisie.

Kluczowe zatem dla uznania, że po stronie podatnika dochodzi do powstania dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest uznanie, że podatnik uzyskał faktycznie dochód będący podziałem zysku osoby prawnej. Dotyczy to także dywidendy, która jak wskazano powyżej, jest jednym z dochodów w zyskach osób prawnych. Tymczasem powyższy warunek nie jest spełniony w przypadku wypłaty przez Spółkę przekształconą zysków wypracowanych w trakcie prowadzenia przez Wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej.

W takim bowiem przypadku, skoro wypłacane są zyski powstałe przed przekształceniem jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to zyski te stanowią dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tym samym nie mogą podlegać powyższej regulacji i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Z tej perspektywy uznać należy, że określenie „dywidenda” używane w Ustawie o PIT oznacza świadczenie polegające na wypłacie zysku wypracowanego w czasie, gdy podmiot go wypłacający był podatnikiem podatku dochodowego. W pozostałym zakresie, chociaż płatność na rzecz wspólnika stanowi „dywidendę” lub zaliczkę na dywidendę w rozumieniu prawa cywilnego, to na gruncie prawa podatkowego takiego przymiotu nie ma, a tym samym nie stanowi ono przychodu dla otrzymującego je udziałowca.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Wnioskodawcy, wypłata przez Spółkę Przekształconą dywidendy stanowić będzie dochód/przychód podatkowy dla Wnioskodawcy - udziałowca Spółki Przekształconej tylko w takiej części, w jakiej dotyczy ona podziału zysku wypracowanego po przekształceniu. W zakresie, w jakim wypłata na rzecz Wnioskodawcy „dywidendy” stanowić będzie efektywnie wypłatę Zysków zatrzymanych wypracowanych w trakcie prowadzenia przez Wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej Spółka Przekształcona nie będzie zobowiązana do poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dywidendy na rzecz Wnioskodawcy. W rezultacie zarówno Wnioskodawca nie ma obowiązku opodatkowania takiej płatności, jak też Spółka Przekształcona nie ma obowiązku obliczenia, pobrania i zapłaty podatku od tej części wypłaty dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy na rzecz Wnioskodawcy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.) dopuszczają możliwość przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową.

W myśl art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych:

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24 i 974) - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).

Instytucja przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową uregulowana została w art. 5841 – 58413 ustawy Kodeks spółek handlowych.

Stosownie do art. 5842 § 1 tej ustawy:

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 5842 § 2 ww. ustawy:

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Według art. 5842 § 3 omawianej ustawy:

Osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.

Z chwilą przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową, cały majątek osoby fizycznej, wchodzący w skład przedsiębiorstwa, staje się majątkiem spółki – osoby prawnej, która jest odrębnym podmiotem gospodarczym. Po przekształceniu nie można już mówić o zyskach przedsiębiorcy, a jedynie o majątku spółki, i to niezależnie od tego, czy całość majątku zostanie przekazana na kapitał zakładowy, czy też częściowo na kapitał zapasowy w formie tzw. agio. Osoba fizyczna staje się jedynym wspólnikiem spółki, a jej „uprawnienia” do majątku tej osoby prawnej są wyrażone w przyznanych udziałach. Osoba fizyczna z bezpośredniego właściciela majątku swojego przedsiębiorstwa prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej staje się podmiotem uprawnionym do majątku spółki jedynie w zakresie wynikającym z posiadanych udziałów. Co więcej, może realizować te uprawnienia wyłącznie w trybach określonych przepisami Kodeksu spółek handlowych.

Przechodząc na grunt ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) należy zauważyć, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy:

Źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Stosownie natomiast do art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 omawianej ustawy:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (…).

Regulacje te definiują przychód (dochód) pochodzący z kapitałów pieniężnych stanowiąc, że jest to przychód (dochód) faktycznie uzyskany z udziału, a przysługujący podatnikowi, tj. część zysku przypadająca temu podatnikowi na podstawie tytułu prawnego.

Jednocześnie katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest katalogiem otwartym, co oznacza, że wymienione w przepisach przykłady nie stanowią jedynych kategorii podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przychody otrzymane z tytułu dywidendy stanowią dla udziałowca przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 24 ust. 5 ustawy. Przy czym przez „dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych”, na podstawie tych przepisów, należy rozumieć wszelkie przysporzenia, jakie powstają w następstwie posiadanych przez podatnika praw do udziału w zyskach osoby prawnej i które faktycznie zostały przez niego osiągnięte. Wobec powyższego podstawą prawną uzyskania przychodu z tego źródła jest tytuł prawny do kapitału osoby prawnej. Nie ma tu znaczenia, czy środki te pochodzą z zysków tej osoby prawnej.

Zobowiązanym do pobrania zryczałtowanego podatku z tego tytułu jest spółka przekształcona, która występuje w roli płatnika.

Jak stanowi bowiem art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Z kolei w myśl art. 30a ust. 6 tej ustawy:

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e.

Jak wynika natomiast z art. 30a ust. 7 ww. ustawy:

Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-17 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Ocena skutków podatkowych Pana sytuacji

Jak wynika z przedstawionych okoliczności w sprawie:

na moment przekształcenia nie będzie istniało zobowiązanie do wypłaty Panu zysków, które wypracował w ramach swojej działalności gospodarczej i których nie przeniósł do swojego majątku niezwiązanego z prowadzona działalnością gospodarczą. Zobowiązanie takie nie mogłoby powstać, gdyż jego wierzycielem i dłużnikiem musiałaby być ta osoba fizyczna (Pan);

podstawą do wypłaty Zysków Zatrzymanych będzie uchwała Spółki Przekształconej o podziale i wypłacie zysku w formie dywidendy;

Zyski Zatrzymane będą wypłacane Panu tytułem dywidendy;

uprawnienie do uzyskania opisanych wypłat będzie wynikało z faktu bycia wspólnikiem Spółki Przekształconej i podjęcia uchwały o podziale i wypłacie zysku w formie dywidendy;

Pan jako wspólnik będzie uprawiony do uzyskania ww. wypłat dywidendy wskutek istnienia obowiązku wypłaty dywidendy przez Spółkę Przekształconą, a ten powstanie, jeżeli wspólnicy Spółki Przekształconej podejmą taką uchwałę;

źródłem uprawnienia do uzyskania wypłaty Zysków Zatrzymanych będzie posiadanie przez Pana statusu udziałowca spółki z o.o. (Spółki Przekształconej) oraz podjęcie uchwały o podziale zysku i wypłacie dywidendy;

wypłata będzie rodzajem świadczenia przewidzianym w Kodeksie spółek handlowych jako wypłata dywidendy;

wypłata nastąpi w ramach relacji prawnej między spółką z o.o. (Spółką Przekształconą) a Panem jako jej udziałowcem (będzie wynikała z posiadania przez Pana udziałów w spółce z o.o.), tj. podstawą dla takiej wypłaty będzie uchwała o podziale zysku i wypłacie dywidendy Spółki Przekształconej.

Skoro zatem spółka z o.o. – powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy – wypłaci Panu jako udziałowcowi dywidendę, w tym odpowiadającą zyskom z działalności Pana jednoosobowego przedsiębiorstwa, spowoduje to powstanie po Pana stronie przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji spółka przekształcona (sp. z o.o.) jako płatnik, zgodnie z treścią art. 41 ust. 4 cytowanej ustawy, będzie zobowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od tych przychodów.

Tym samym Pana stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na pytanie w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pytanie nr 1 i 2 wniosku). W zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie nr 3 wniosku) zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Wyroki powołane przez Pana dotyczą indywidualnych spraw odrębnych podmiotów. Niemniej jednak w toku rozważań nad sposobem rozstrzygnięcia wniosku organ miał na względzie także prezentowane w nich stanowiska i argumenty.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00