Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.818.2023.1.ID

Określenie stawki ryczałtu z tytułu świadczonych usług sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolami 46.51.10.0, 46.52.12.2, 47.00.31.0, 47.00.54.0.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu z tytułu świadczonych usług sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolami 46.51.10.0, 46.52.12.2, 47.00.31.0, 47.00.54.0.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Podlega Pan na terytorium Polski opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dalej: „PIT) od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, tj. posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 dalej: „ustawa o PIT”). Jest Pan również zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”). Aktualnie Pana dochody opodatkowane są na podstawie art. 30c ustawy o PIT, tj. w oparciu o liniową stawkę 19% (tzw. podatek liniowy).

Prowadzi Pan działalność gospodarczą od 10 grudnia 2018 r. Zasadnicza działalność, która jest prowadzona przez Pana polega na sprzedaży hurtowej i detalicznej komputerów, urządzeń peryferyjnych oraz oprogramowania (przykładowo: komputery - w tym laptopy, myszki, klawiatury, dyski twarde, zasilacze, stacje dokujące, monitory, oprogramowanie).

Kody PKD, które dotyczą prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, to przede wszystkim:

·46.51 .Z - sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania,

·47.41.Z - sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

·46.52.Z - sprzedaż hurtowa sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego oraz części do niego,

·47.54.Z - sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Pana zdaniem, zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej: „PKWiU”) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), opisane usługi należy kwalifikować jako PKWiU pod symbolami:

·46.51.10.0 - sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania,

·47.00.31.0 - sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania,

·46.52.12.0 - sprzedaż hurtowa sprzętu elektronicznego oraz części do niego,

·47.00.54.0 - sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego.

Kupuje Pan ww. towary od dostawców z (…) i z zagranicy oraz sprzedaje je klientom głównie z (…) i z (…). Liczba sprzedawanego towaru w ramach jednej transakcji jest różnorodna - w zależności od klienta i jego zapotrzebowania - może to być jedna, kilka sztuk, ale również kilkadziesiąt, czy kilkaset sztuk danego towaru (niewykluczone, że w przyszłości może być więcej).

Sam nie produkuje Pan, ani nie tworzy sprzętu, czy oprogramowania - jest jedynie dostawcą towaru. Kupuje towary od dostawców i sprzedaje je z zyskiem klientom. Nie dokonuje Pan żadnych zmian, ani w sprzęcie, ani w oprogramowaniu (sprzedaje Pan nabyte produkty w stanie nieprzetworzonym).

W związku z prowadzoną działalnością, rozważa Pan w 2024 r. zmianę formy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zatem, wniosek dotyczy przychodów, które będą uzyskiwane począwszy od 2024 r. Tym samym, wskazuje Pan, że w przypadku podjęcia decyzji o zmianie formy opodatkowania na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych:

1)do prowadzonej działalności nie znajdą zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: „ustawa o ZPD”),

2)zachowane zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o ZPD,

3)oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu zostanie złożone w ustawowym terminie,

4)będzie Pan prowadził ewidencję przychodów, w której będzie możliwe określenie przychodu z każdego rodzaju działalności opodatkowanego różnymi stawkami (jeżeli zaistnieje taka sytuacja).

Pytanie

Czy będzie Pan uprawniony do rozliczania się z uzyskiwanych przychodów z opisanej działalności polegającej na sprzedaży hurtowej i detalicznej komputerów, urządzeń peryferyjnych oraz oprogramowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3% przypisanej do przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o ZPD?

Pana stanowisko w sprawie

Będzie Pan uprawniony do rozliczania się z uzyskiwanych przychodów z opisanej działalności polegającej na sprzedaży hurtowej i detalicznej komputerów, urządzeń peryferyjnych oraz oprogramowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3% przypisanej do przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o ZPD.

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy o ZPD, ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosowanie do art. 6 ust. 1 tej ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o PIT, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o ZPD, użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o PIT.

Ponadto, zgodnie z art. 6 ust 4 ustawy o ZPD, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w art. 6 ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o ZPD.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o ZCP, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3,

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

·prowadzenia aptek,

·działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

·działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Według art. 8 ust. 2 ustawy o ZPD, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o ZPD, sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o ZPD.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o ZPD, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ZPD, użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

·wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji,

·wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.

Z kolei, wyroby - w myśl PKWiU - to: surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie.

Natomiast, stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o ZPD, użyte w ustawie określenie działalność usługowa w zakresie handlu oznacza sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Jeżeli chodzi o działalność usługową w zakresie handlu (art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o ZPD), opodatkowaną według stawki 3% od przychodu, ustawodawca nie odwołuje się do żadnej klasyfikacji statystycznej, celem precyzyjnego określenia zakresu przedmiotowego tej działalności. Oznacza to, że każda działalność, która nie spełnia przesłanek zawartych w definicji działalności usługowej w zakresie handlu, niezależnie czy do takiej działalności została zakwalifikowana w PKWiU, dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego nie może być uznana za działalność handlową podlegającą opodatkowaniu według stawki 3%.

Ustawa o ZPD nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to „produkować coś; tworząc wydzielać coś; powodować powstanie czegoś” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

Ponadto, użyte w treści art. 4 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy sformułowanie „sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym” oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji, czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową „przetwarzać” to „przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

Stosownie natomiast do art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ZPD, towary handlowe to towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Mając na względzie powyższe, Pana zdaniem, jeżeli w wyniku podjętych czynności nie dochodzi do przetworzenia nabytych uprzednio rzeczy (towarów), to rzeczy te (towary) przeznaczone do dalszej odsprzedaży traktowane będą jako towary - odpowiadające definicji zawartej w art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ZPD. Działalność polegającą na sprzedaży ww. towarów należy w tym przypadku zaliczyć do działalności usługowej w zakresie handlu.

Tym samym, Pana zdaniem, będzie Pan uprawniony do rozliczania uzyskiwanych przychodów z opisanej działalności polegającej na sprzedaży hurtowej i detalicznej komputerów, urządzeń peryferyjnych oraz oprogramowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3% przypisanej do przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu w myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o ZPD.

Zgodnie bowiem z tym co zostało przedstawione, zasadnicza działalność, która jest prowadzona przez Pana, polega na sprzedaży hurtowej i detalicznej komputerów, urządzeń peryferyjnych oraz oprogramowania (przykładowo: komputery - w tym laptopy, myszki, klawiatury, dyski twarde, zasilacze, stacje dokujące, monitory, oprogramowanie).

Kody PKD, które dotyczą prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, to przede wszystkim:

·46.51.Z - sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania,

·47.41.Z - sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

·46.52.Z - sprzedaż hurtowa sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego oraz części do niego,

·47.54.Z - sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Pana zdaniem, zgodnie z zasadami metodycznymi PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556) opisane usługi należy kwalifikować jako PKWiU:

·46.51.10.0 - sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania,

·47.00.31.0 - sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania,

·46.52.12.0 - sprzedaż hurtowa sprzętu elektronicznego od części do niego,

·47.00.54.0 - sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego.

Kupuje Pan ww. towary od dostawców z (…) i z zagranicy oraz sprzedaje je klientom głównie z (…) i z (…). Liczba sprzedawanego towaru w ramach jednej transakcji jest różnorodna - w zależności od klienta i jego zapotrzebowania - może to być jedna, kilka sztuk, ale również kilkadziesiąt, czy kilkaset sztuk danego towaru (niewykluczone, że w przyszłości może być jeszcze więcej). Sam nie produkuje Pan ani nie tworzy sprzętu, czy oprogramowania - jest jedynie dostawcą towaru. Kupuje towary od dostawców i sprzedaje je z zyskiem klientom. Nie dokonuje żadnych Pan zmian, ani w sprzęcie, ani w oprogramowaniu (sprzedaje nabyte produkty w stanie nieprzetworzonym).

Jednocześnie, Pana zdaniem, wykonywane czynności, o których mowa powyżej, nie są usługami wskazanymi w art. 12 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o ZPD, w szczególności nie są usługami:

1)pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1),

2)licencyjnymi związanymi z nabywaniem praw do korzystania z: programów komputerowych (PKWiU 58.29.50.0),

3)związanymi z wydawaniem:

a)pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),

b)pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),

c)oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3) z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,

4)związanymi z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanymi z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętymi grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanymi z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Przede wszystkim, wskazuje Pan, że:

1)grupa 46.1 PKWiU obejmuje:

a)usługi agentów komisowych, maklerów i innych sprzedawców hurtowych, którzy działają na rachunek innych jednostek,

b)usługi polegające na organizowaniu wspólnych spotkań sprzedawców i nabywców lub realizowaniu transakcji handlowych w imieniu innych zleceniodawców, także za pośrednictwem Internetu,

c)usługi w zakresie handlu hurtowego realizowane przez domy aukcyjne oraz Internet oraz nie obejmuje handlu hurtowego na własny rachunek, sklasyfikowanego w odpowiednich grupowaniach grup 46.2-46.9.

Zgodnie ze wskazanymi zapisami rozporządzenia, usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej nie obejmują handlu na własny rachunek. W powołanej grupie chodzi wszakże o usługi, a nie samą sprzedaż hurtową, ta bowiem jest sklasyfikowana w kolejnych grupowaniach: 46.2-46.9.

W konsekwencji, w Pana ocenie, gdyby ustawodawcy chodziło o objęcie stawką 15% także sprzedaży hurtowej, użyłby wyrażenia „świadczenie usług w zakresie handlu hurtowego (PKWiU dział 46)”, a nie ograniczył się do usług pośrednictwa;

2)grupa 58.29. PKWiU obejmuje: tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację standardowego oprogramowania, bez uwzględniania specyficznych wymagań klienta:

a)systemów operacyjnych,

b)programów użytkowych i pozostałych.

Jednocześnie, klasa ta nie obejmuje m.in. sprzedaży detalicznej gotowego oprogramowania, sklasyfikowanej w PKWiU pod symbolem 47.00.31.0.

Tak jak zostało wskazane. Nie tworzy Pan oprogramowania, nie modyfikuje go w żaden sposób i nie ingeruje w jego działanie - zajmuje się jedynie handlem gotowych produktów. Pana zdaniem, wykonywane czynności, nie są usługami licencyjnymi związanymi z nabywaniem praw do korzystania z programów komputerowych (PKWiU 58.29.50.0); czy też z wydawaniem pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1); pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2); czy oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3) - z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line;

3)grupa 62 PKWiU, tj. usługi związane z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki i usługi powiązane, obejmuje:

a)dostarczanie ekspertyz w zakresie technologii informatycznych,

b)pisanie, modyfikowanie, badanie i wspomaganie oprogramowania,

c)planowanie i projektowanie systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i sprzęt komunikacyjny,

d)zarządzanie i obsługa systemów komputerowych i/lub urządzeń przetwarzania danych należących do klienta w miejscu ich zainstalowania,

e)pozostałe profesjonalne i techniczne usługi związane z informatyką.

Podkreśla Pan, że nie świadczy żadnych z ww. usług, w szczególności nie świadczy usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Co więcej, według PKWiU, kategoria PKWiU 62.01.2 nie obejmuje m.in. usług hurtowego i detalicznego handlu oprogramowaniem, sklasyfikowanych w 46.14.11, 46.51.10, 47.00.31 (co, Pana zdaniem, jasno również wskazuje, że handel oprogramowaniem należy rozpatrywać w ww. kategoriach).

Jednocześnie, wskazuje Pan, że w przypadku podjęcia decyzji o zmianie formy opodatkowania na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych:

· do prowadzonej działalności nie znajdą zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

· zachowane zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o ZPD,

· oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu zostanie złożone w ustawowym terminie,

· będzie Pan prowadził ewidencję przychodów, w której będzie możliwe określenie przychodu z każdego rodzaju działalności opodatkowanego różnymi stawkami (jeżeli zaistnieje taka sytuacja).

W związku z powyższym, Pana zdaniem, będzie Pan uprawniony do rozliczania się z uzyskiwanych przychodów z opisanej działalności polegającej na sprzedaży hurtowej i detalicznej komputerów, urządzeń peryferyjnych oraz oprogramowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3% przypisanej do przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o ZPD.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego Pana oceny.

Interpretację indywidualną wydano w oparciu przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym na dzień wydania interpretacji.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego który obowiązuje na dzień wydania interpretacji indywidualnej.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie nie podlegały ocenie.

Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanych przez Pana grupowań PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00