Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.715.2023.2.SH

Czy Wnioskodawca ma prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych o współczynnik nieprzekraczający 2,0 dla elektrycznych wózków nożycowych wykorzystywanych w ramach jego działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 grudnia 2023 r., za pośrednictwem operatora pocztowego, wpłynął Państwa wniosek z 30 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy wnioskodawca ma prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych o współczynnik nieprzekraczający 2,0 dla elektrycznych wózków nożycowych wykorzystywanych w ramach jego działalności gospodarczej.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 3 stycznia 2024 r. (data wpływu 5 stycznia 2024 r. za pośrednictwem operatora pocztowego)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która zajmuje się sprzedażą hurtową owoców i warzyw. Wnioskodawca jest w posiadaniu środków trwałych - elektrycznych wózków nożycowych (…), wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, od których dokonuje odpisów amortyzacyjnych.

Wnioskodawca klasyfikuje wózki nożycowe do grupy 6 KŚT „urządzenia techniczne” i podgrupy 64 „dźwigi i przenośniki” dla których stawka amortyzacji wynosi 18%.

Zgodnie ze specyfikacją techniczną, elektryczne wózki nożycowe wyposażone są m.in. w platformę z pedałem gazu i dwoma samozamykającym się bramkami, nożyce hydrauliczne zasilane pojedynczym cylindrem hydraulicznym, napędem z bezobsługową przekładnią oraz regulatorem prędkości tempomatu, hydraulicznie podnoszone kola, podwozie wyposażone w dodatkowy panel sterowania i czujnik nachylenia z alarmem dźwiękowym, funkcje automatycznego hamowania na betonowej ścieżce, funkcje pedału gaz/hamulec, ładowarkę wbudowaną 230V i wspornik bezpieczeństwa dla utrzymania urządzenia w pozycji otwartej.

Wózki nożycowe są wykorzystywane w produkcji szklarniowej. Eksploatowane są w specyficznych warunkach klimatycznych, charakteryzujących się dużą amplitudą temperatur od 0 do +40 stopni Celsjusza i często bardzo wysoką wilgotnością dochodzącą do 95%. W technologii upraw szklarniowych - celem zabezpieczenia gospodarstwa przed wprowadzeniem i rozprzestrzenianiem się fitopatogenów chorobotwórczych (wirusy, bakterie, grzyby) powodujących choroby takie jak: wirus mozaiki pepino (PepMV), wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV), rak bakteryjny pomidora (Clavibacter michiganensis) wprowadzony jest bardzo ścisły i rygorystyczny reżim sanitarny i higieniczny.

Na podstawie protokołów higienicznych narzędzia i sprzęt wykorzystywany w produkcji szklarniowej podlega systematycznym, codziennym zabiegom odkażania i dezynfekcji.

Do zabiegów odkażania stosuje się następujące preparaty:

- (…),

- (…),

- (…),

- (…),

- (…),

- (…).

Preparaty te są wysoce skuteczne w higienie sanitarnej i bioasekuracji, jednak substancje czynne wchodzące w ich skład są silnymi utleniaczami i często bywają agresywne w stosunku do materiałów i podzespołów, które wykorzystane są do produkcji narzędzi i sprzętu ogrodniczego w tym intensywnie użytkowanych wózków pielęgnacyjnych. Zabiegi odkażania i dezynfekcji zapobiegają i ograniczają rozprzestrzenianie się patogenów i chorób lecz przez swoje chemiczne działanie mają negatywny wpływ na urządzenia techniczne, powodując zmniejszenie ich trwałości i skrócenie czasu eksploatacji.

W uzupełnieniu wniosku z 3 stycznia 2024 r. doprecyzowując opis zdarzenia przyszłego, wskazali Państwo m.in., że elektryczne wózki nożycowe (…), wykorzystywane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, są urządzeniami poddanymi szybkiemu postępowi technicznemu, w których są zastosowane układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe i które spełniają założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki.

Pytanie

Czy Wnioskodawca ma prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych o współczynnik nieprzekraczający 2,0 dla elektrycznych wózków nożycowych wykorzystywanych w ramach jego działalności gospodarczej?

Państwa stanowisko w sprawie

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych wart. 16 ust. 1.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 6 tej ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, tzw. odpisy amortyzacyjne.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 omawianej ustawy, amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2. maszyny, urządzenia i środki transportu.

3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej wart. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 16h ust. 2 updop, podatnik przed rozpoczęciem amortyzacji ma prawo do wyboru metody amortyzacji dla poszczególnych środków trwałych (metoda liniowa lub metoda degresywna), którą stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych stosownie do art. 16i ust. 1 ww. ustawy dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.

W myśl art. 16i ust. 2 updop, podatnicy mogą podane w wykazie stawek amortyzacyjnych stawki podwyższać:

 1. dla budynków i budowli używanych w warunkach:

a) pogorszonych - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,2,

b) złych - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,4;

 2. dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4;

 3. dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 klasyfikacji, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0.

Zgodnie z objaśnieniami do załącznika nr 1 updop przez maszyny i urządzenia grupy 4-6 i 8 klasyfikacji, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, o których mowa w art. 16i ust. 2 pkt 3, rozumie się maszyny, urządzenia i aparaturę, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także pozostałą aparaturę naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną.

Zatem przyśpieszonej amortyzacji przy współczynniku 2,0 mogą podlegać:

 1. maszyny i urządzenia należące do jednej z następujących grup KŚT: 4-6 lub 8 będące jednocześnie aparaturą naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną, lub

 2. maszyny i urządzenia należące do jednej z następujących grup KŚT: 4-6 lub 8 posiadające układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, wykorzystujące najnowsze zdobycze techniki podczas spełniania założonych dla nich funkcji.

Zdaniem Wnioskodawcy, w stosunku do opisanych urządzeń wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - elektrycznych wózków nożycowych kwalifikowanych do grupy KŚT 6, będzie on uprawniony do stosowania przyśpieszonej amortyzacji przy współczynniku nie wyższym niż 2,0.

Wskazane środki trwałe są urządzeniami poddanymi szybkiemu postępowi technicznemu, a ich działanie oparte jest na zespołach komputerowych. Elektryczne wózki nożycowe posiadają mikroprocesorowe układy sterowania do obsługi układu jezdnego i hydraulicznego wózka oraz realizacji wszystkich pozostałych funkcji wózka, m.in. detekcji operatora na podeście, kontroli wysokości podnoszenia, kontroli szybkości podnoszenia i opuszczania podestu roboczego, kontroli przechyłu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Wydając niniejszą interpretację tutejszy Organ oparł się wyłącznie na wskazanym przez Państwo grupowaniu środków trwałych.

Nadmienia się, że to na podatniku ciąży obowiązek dokonania prawidłowej klasyfikacji środka trwałego (środków trwałych) do odpowiedniej grupy KŚT. Po dokonaniu zaś takiej klasyfikacji to na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia faktu, iż dany środek trwały podlega odpowiedniej klasyfikacji, gdyż to podatnik jest osobą, która z tego faktu wywodzi skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00