Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.680.2023.2.EW

Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 stycznia 2024 r. (wpływ 5 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Sp. z o.o., która jest płatnikiem podatku od towarów usług VAT, nabyła od różnych osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nieruchomości gruntowe składające się z działek ewidencyjnych numer:

• A obr. (…) oraz B obr. (…) umową sprzedaży z dnia 13 grudnia 2022 roku,

• C obr. (…) umową sprzedaży z dnia 29 marca 2023 roku,

• D obr. (…) umową sprzedaży z dnia 21 czerwca 2023 roku (działka zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym zasiedlonym po raz pierwszy ponad 10 lat temu oraz budynkiem niemieszkalnym symbol klasyfikacji środków trwałych 109 jest to szopa na narzędzia), zwane dalej zbiorczo Nieruchomością. Od wszystkich powyższych sprzedaży zapłacono podatek PCC. Wszystkie opisane wyżej działki objęte są w tym momencie jedną księgą wieczystą nr (…). Leżą w terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i nie została dla nich wydana decyzja o warunkach zabudowy. Od momentu zakupu działki nie zostały uzbrojone w media, nie były scalane ani dzielone, nie wykonywano na nich żadnych prac. Wnioskodawca planuje zdarzenie przyszłe, polegające na sprzedaży opisanych wyżej gruntów.

W uzupełnieniu doprecyzowali Państwo opis zdarzenia przyszłego odpowiadając na poniższe pytania:

1)Czy są Państwo zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT?

Odpowiedź: Tak, są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

2)Czy nabycie przez Państwa działek nr A, B, C oraz D zostało wykonane w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (należy jednoznacznie określić, czy była to czynność opodatkowana, tj. czy został naliczony podatek VAT, czy zwolniona)?

Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki.

Odpowiedź: Nabycie działki nr A było czynnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Nabycie działki nr B było czynnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Nabycie działki nr C było czynnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Nabycie działki nr D było czynnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

3)Czy z tytułu nabycia działek przysługiwało Państwu, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki.

Odpowiedź: Nie przysługiwało, ponieważ nie było w tym przypadku podatku naliczonego.

4)Do jakich czynności są/będą wykorzystywane do momentu sprzedaży przedmiotowe działki, tj. do czynności wyłącznie zwolnionych, opodatkowanych, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?

Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej działki.

Odpowiedź: Będą wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych z podatku VAT.

5)Czy przedmiotowe działki zostały wprowadzone do Państwa działalności jako środek trwały, czy stanowią towar handlowy?

Odpowiedź: Wszystkie działki stanowią towar handlowy.

6)Czy na moment sprzedaży przedmiotowe działki zostaną scalone?

Odpowiedź: Nie, nie zostaną scalone.

7)Czy naniesienia budowlane (budynek mieszkalny jednorodzinny oraz budynek niemieszkalny – szopa na narzędzia) znajdujące się na działce nr D obr. (…) na moment sprzedaży będą stanowiły budynki w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ww. ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.)?

Jak stanowi art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:

Przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Odpowiedź: Tak.

8)Czy poszczególne budynki są trwale związane z gruntem?

Odpowiedź: Tak, wszystkie budynki są trwale związane z gruntem.

9)Czy budynek – szopy na narzędzia został nabyty, czy wybudowany przez Państwa?

Odpowiedź: Został przez nas nabyty wraz z nabyciem działki.

10)Należy wskazać datę nabycia lub wybudowania budynku – szopy na narzędzia.

Odpowiedź: Wybudowano go ok. 1990 roku.

11)Czy z tytułu ewentualnego wytworzenia/wybudowania szopy na narzędzia przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny.

Odpowiedź: Nie, ponieważ go nie wytworzyliśmy. Był częścią składową nieruchomości gdy ją zakupiliśmy.

12)Czy dla budynku niemieszkalnego – szopy na narzędzia, nastąpiło pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.)? Czy od pierwszego zasiedlenia do dnia sprzedaży miną co najmniej 2 lata?

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu − rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Odpowiedź: Tak, miną co najmniej dwa lata. Pierwsze zasiedlenie dla tego budynku nastąpiło ok. 1990 roku.

13)Czy ponosili Państwo wydatki na ulepszenie budynków lub ich części? Jeśli tak, czy wydatki na poszczególne budynki lub ich części stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej każdego z budynków lub ich części odrębnie? Jeśli tak, proszę wskazać:

a)Kiedy Państwo ponosili te nakłady (proszę podać datę)?

b)Czy w związku z wydatkami na ulepszenie danego budynku lub ich części mieli Państwo prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

c)Czy w okresie od zakończenia ulepszeń do planowanej sprzedaży działek nastąpiło albo nastąpi pierwsze zasiedlenie budynku lub ich części w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy od podatku od towarów i usług? Jeśli tak, proszę wskazać datę pierwszego zasiedlenia budynków lub ich części po ulepszeniu.

d)Do jakich czynności wykorzystywali Państwo ulepszone budynki lub ich części, tj. do czynności: opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku od towarów i usług, czy do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Informacji należy udzielić odrębnie do każdego budynku lub ich części, który na moment sprzedaży będzie znajdował się na działce.

Odpowiedź: Nie.

14)Natomiast, jeśli ktoś inny (np. poprzedni właściciele) ponosił wydatki na ulepszenie lub przebudowę danego budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej ww. obiektów, tj. dokonał istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany ich wykorzystania lub w celu znaczącej zmiany warunków ich zasiedlenia? Jeżeli wydatki były ponoszone to:

a)kto je ponosił?

b)kiedy były one ponoszone?

c)czy po dokonaniu tych ulepszeń były one oddane do użytkowania oraz czy w momencie ich sprzedaży minie okres dłuższy niż dwa lata licząc od momentu oddania tych obiektów do użytkowania po dokonaniu ulepszeń?

d)czy przysługiwało ponoszącemu wydatki prawo do odliczenia podatku naliczonego od ww. wydatków?

e)jeśli inny podmiot niż Państwo (np. poprzedni właściciele) poniósł nakłady na ulepszenie budynków, to należy wskazać, czy przed dokonaniem dostawy działka z położonymi na niej budynkami dojdzie do rozliczenia nakładów między Państwem, a podmiotem ponoszącym nakłady na ulepszenie ww. obiektów i czy to Państwo będą dysponować budynkami, jak właściciel?

Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku znajdującego się na działce.

Odpowiedź: Zarówno w przypadku budynku mieszkalnego, jak i szopy na narzędzia, nikt inny nie dokonywał wydatków na przebudowę o wartości co najmniej 30% wartości początkowej tych obiektów.

Pytanie

Czy w sytuacji sprzedaży wszystkich opisanych wyżej działek o numerach A, B, C, D jako jednej całości przez Sp. z o.o. sprzedaż ta będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przy założeniu, że grunty te nie zostaną objęte do momentu sprzedaży miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o ustaleniu warunków zabudowy? (pytanie oznaczone we wniosku numer 1)

Państwa stanowisko w sprawie

Nieruchomość nie stanowi terenów budowlanych w rozumieniu art. 2 ust. 33 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a zatem podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług i mimo, że Wnioskodawca jest płatnikiem podatku od towarów i usług, sprzedaż Nieruchomości w ramach opisanej Transakcji będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i w konsekwencji będzie opodatkowana 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Działka nr D:

Sprzedaż gruntu będzie opodatkowana taką samą stawką jak budynek trwale związany z tym gruntem. Sprzedaż działki nr D obr. (…) zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym zasiedlonym po raz pierwszy ponad 10 lat temu oraz budynkiem niemieszkalnym symbol klasyfikacji środków trwałych 109 zasiedlonym po raz pierwszy ponad 10 lat temu zwolniona jest z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i w konsekwencji będzie opodatkowana 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Działka nr C:

Działka nr C, zgodnie z art. 2 ust. 33 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie stanowi terenu budowlanego, a zatem jej sprzedaż podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Działka nr B:

Działka nr B zgodnie z art. 2 ust. 33 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie stanowi terenu budowlanego, a zatem jej sprzedaż podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Działka nr A:

Działka nr A zgodnie z art. 2 ust. 33 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie stanowi terenu budowlanego, a zatem jej sprzedaż podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępnie należy wyjaśnić, że z opisu sprawy wynika, iż przedmiotem sprzedaży będą działki nr A, B, C oraz D. Działki nr A, B, C są niezabudowane, natomiast działka nr D jest zabudowana. Jak wskazali Państwo w uzupełnieniu, powyższe działki na moment sprzedaży nie zostaną scalone. Tym samym, nie można uznać przedmiotowej sprzedaży działek jako jednej całości, a odnieść się należy do każdej działki odrębnie.

Zgodnie z art. 4 pkt 3 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 344 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działce gruntu – należy przez to rozumieć niepodzieloną, ciągłą część powierzchni ziemskiej stanowiącą część lub całość nieruchomości gruntowej.

W związku z powyższym, towarem jest geodezyjnie wyodrębniona działka gruntu. Wynika to z ekonomicznego aspektu transakcji i z oceny pojęcia „gruntu”. Gdy dokonujemy oceny skutków podatkowych dostawy nieruchomości, musimy odnieść się do sytuacji każdej działki ewidencyjnej, która jest przedmiotem dostawy.

Zatem, z uwagi na fakt, że pytanie nr 1 we wniosku częściowo pokrywa się z pytaniem nr 2 (zwolnienie od podatku VAT działek niezabudowanych) to poniżej rozpatrzono kwestię sprzedaży zabudowanej działki nr D. Natomiast do sprzedaży działek niezabudowanych nr A, B i C wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.) – zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalejpodatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, zarówno grunty, jak i budynki i budowle spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Należy jednak wskazać, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku albo może być opodatkowana tym podatkiem.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki okres upłynął od tego momentu.

Według art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku lub jego części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku.

Stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki/budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla sprzedaży opisanej nieruchomości – działki nr D obr. (…) zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy i kiedy w odniesieniu do budynków znajdujących się na przedmiotowej działce miało miejsce pierwsze zasiedlenie.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i planują Państwo sprzedać nieruchomość zabudowaną nr D obr. (…). Działka zabudowana jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, zasiedlonym po raz pierwszy ponad 10 lat temu oraz budynkiem niemieszkalnym jest to szopa na narzędzia. Budynek – szopy na narzędzia został przez Państwa nabyty wraz z nabyciem działki. Wybudowano go w ok. 1990 roku. Zatem dla szopy na narzędzia, nastąpiło pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów. Pierwsze zasiedlenie dla tego budynku nastąpiło ok. 1990 roku. Tym samym dla obu budynków, od pierwszego zasiedlenia do dnia sprzedaży miną co najmniej 2 lata. Na budynki nie ponoszono wydatków na ich ulepszenie. Wszystkie budynki są trwale związane z gruntem. Działka stanowi towar handlowy.

Tak więc, w odniesieniu do przedmiotowej zabudowanej działki nr D, zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Jak wskazano wyżej, grunt, na którym są położone budynki, będzie podlegał opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynek. Tym samym, dostawa działki ewidencyjnej, na której posadowione są budynki, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku.

Wobec powyższego, sprzedaż przedmiotowej działki zabudowanej nr D, będzie zwolniona od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Jak już wcześniej wskazano, przy sprzedaży nieruchomości niezabudowanych nr A, B i nr C obr. (…) ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 14 czerwca 2013 r. znak PT10/033/12/207/WLI/13/RD58639, w której stwierdzono że dostawa terenów niezabudowanych, nieobjętych planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Zatem, z uwagi na fakt, że Państwa pytanie i stanowisko dotyczyło zwolnienia od podatku VAT działek o numerach A, B, C, D, jako jednej całości, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to należało uznać Państwa stanowisko za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Tut. Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem – dotyczy w szczególności opodatkowania podatkiem VAT od czynności cywilnoprawnych – nie mogą być, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska w zakresie pytania dotyczącego zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej nr D obr. (…). Natomiast, w zakresie pytania dotyczącego zastosowania zwolnienia od podatku VAT, przy sprzedaży nieruchomości niezabudowanych A, B i nr C obr. (…) przy założeniu, że grunty te nie zostaną objęte do momentu sprzedaży miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o ustaleniu warunków zabudowy, wniosek został rozpatrzony odrębnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00