Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.412.2023.6.JKU

Zwolnienie z opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości jako dokonanej w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty i jej późniejszy wynajem.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w pismach z 21 grudnia 2023 r. oraz 16 stycznia 2024 r. (wpływ odpowiednio 21 grudnia 2023 r. oraz 17 stycznia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca.

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Spółka Akcyjna (dalej: „Spółka”) należy do grupy (…). (…) to największa i najszybciej rozwijająca się prywatna sieć (…) na świecie, która działa obecnie w (…) krajach. Od (…) r. (…) działa również w Polsce. (…), w związku z tym, że oferowany przez nią (…) program (…) spotkał się z dużym zainteresowaniem w Polsce, postanowiła rozszerzyć swoją działalność w kraju.

Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z). Przedmiotem pozostałej działalności Spółki jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD 68.10.Z) oraz zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie (PKD 68.32.Z).

Spółka, (…) r., zawarła w formie aktu notarialnego repertorium A nr (…) (dalej: „Akt”) przedwstępną umowę sprzedaży z osobą fizyczną (dalej: „Sprzedająca”).

Spółka oraz Sprzedająca w Akcie zobowiązali się do (…) r. zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Sprzedająca sprzeda Spółce następujące nieruchomości:

 1) nieruchomość składającą się z działki gruntu położonej w (…) (dalej: „Nieruchomość 1”). Nieruchomość 1 zabudowana jest jedynym budynkiem wybudowanym na początku XX wieku, który należy zgodnie z kartoteką budynków stanowiącą element Ewidencji Gruntów i Budynków prowadzonej przez Prezydenta Miasta (…) do budynków oświaty, nauki i kultury oraz budynków sportowych. Sprzedający w okresie 2 lat poprzedzających datę Aktu notarialnego nie ponosił wydatków na budynek znajdujący się na Nieruchomości 1, które przekroczyłyby 30% wartości początkowej tego budynku;

 2) nieruchomość składającą się z działki gruntu położonej w (…) (dalej: „Nieruchomość 2”). Nieruchomość 2 jest nieruchomością niezabudowaną. Nieruchomość 2 znajduje się na obszarze, dla którego nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ani nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;

 3) prawo użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego działkę gruntu położoną w (…) (dalej: „Nieruchomość 3”) wraz z prawem własności znajdujących się na niej od wielu lat budowli i urządzeń. Mianowicie Nieruchomość nr 3 jest w całości zabudowana betonowym parkingiem i infrastrukturą mu towarzyszącą. Sprzedający w okresie 2 lat poprzedzających datę Aktu notarialnego nie ponosił wydatków na budowle i urządzenia znajdujące się na Nieruchomości 3, które przekroczyłyby 30% wartości początkowej tych budowli i urządzeń.

Nieruchomość 1, Nieruchomość 2 i Nieruchomość 3 będą dalej określane łącznie jako „Nieruchomości”. Nieruchomości graniczą ze sobą i stanowią razem funkcjonalną całość gospodarczą.

Sprzedająca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą związaną z tłumaczeniami (PKD 74.30.Z). Według danych z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) Sprzedająca rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej (…) r. i została ona zawieszona już (…) r. Obecnie działalność gospodarcza Sprzedającej pozostaje zawieszona nieprzerwanie od (…) r.

Jednocześnie, Sprzedająca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT od (…) r., w związku z prowadzeniem wynajmu nieruchomości innych niż Nieruchomości będące przedmiotem planowanej transakcji. Prowadzenie przez Sprzedającą wynajmu nieruchomości nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców i tym samym nie wymaga uzyskania przez Sprzedającą wpisu do CEIDG.

Sprzedająca nabyła Nieruchomości do swojego majątku prywatnego w drodze umowy sprzedaży w (…) r. jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej w zakresie tłumaczeń. Sprzedająca nie wprowadziła Nieruchomości do majątku prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej oraz nie prowadziła swojej działalności gospodarczej przy wykorzystywaniu Nieruchomości. Nieruchomości stanowią majątek prywatny Sprzedającej. Sprzedająca nie wykorzystywała Nieruchomości również w innych celach zarobkowych,  tj. nie wynajmowała ani nie wydzierżawiała Nieruchomości. Sprzedająca nie dokonywała żadnych czynności nakierowanych na sprzedaż Nieruchomości, w szczególności Sprzedająca nie promowała Nieruchomości na sprzedaż, nie dokonywała czynności podnoszących atrakcyjność Nieruchomości z perspektywy nabywcy (uzyskanie pozwoleń na budowę/przebudowę, uzbrojenie terenu/budynku etc.).

Spółka planuje nabyć Nieruchomości, by następnie wynajmować je (…) Spółka Akcyjna (dalej: „(…) S.”). Spółka i (…) S. dalej określane łącznie będą jako „Spółki”. Przedmiotem przeważającej działalności (…) S. jest prowadzenie placówek wychowania przedszkolnego (PKD 85.10.Z). Przedmiotem pozostałej działalności (…) S. jest m.in. prowadzenie szkół podstawowych (PKD 85.20.Z), oraz liceów ogólnokształcących (PKD 85.31.B).

(…) S. prowadzi obecnie dwie placówki edukacyjne: Niepubliczną Szkołę Podstawową (…) (numer w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych: (…)) oraz Niepubliczne Przedszkole (…) (RSPO: (…)).

Planowany zakup Nieruchomości przez (…) (Spółkę) a następnie ich wynajęcie (…) S. wynika z przyjętego przez grupę (…) modelu działania. Zgodnie z tym modelem do działalności (…) (Spółki) należy wynajem i zarządzanie nieruchomościami, a do działalności (…) S. prowadzenie działalności edukacyjnej.

Spółka zaznacza przy tym, że Nieruchomości zostaną nabyte wyłącznie w celu prowadzenia w nich działalności edukacyjnej przez (…) S.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że Nieruchomość 3 jest w całości zabudowana betonowym parkingiem i infrastrukturą mu towarzyszącą. Naniesienia te stanowią budowle w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane.

Wszystkie naniesienia będą przedmiotem umowy sprzedaży, ponieważ stanowią one własność zbywcy w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Pierwotnie (jak wskazano we wniosku) do zawarcia umowy przyrzeczonej miało dojść  w (…) r., ale z przyczyn organizacyjnych do zawarcia tej umowy dojdzie dopiero  w (…) r.

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnień, a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku

Czy sprzedaż Nieruchomości będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, sprzedaż Nieruchomości będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Natomiast, stosownie do art. 2 pkt. 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia.

Pojęcie „sprawa” ma charakter ogólny. Jego interpretacja jest kluczowa przy rozstrzyganiu, czy możliwe jest zastosowanie wyłączenia z art. 2 pkt. 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stoją Państwo na stanowisku, że biorąc pod uwagę przytoczone rozstrzygnięcia (zmiany interpretacji indywidualnych oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego), należy uznać, iż planowany przez Państwa zakup Nieruchomości będzie stanowił „czynność w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej” w rozumieniu art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym planowany zakup Nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Państwa zdaniem, zakup Nieruchomości dotyczy realizacji obowiązków związanych z nauką i szkolnictwem, w szczególności z potrzebą zapewnienia odpowiedniego zaplecza lokalowego do kształcenia uczniów. Nie ulega wątpliwości, że nie można kształcić uczniów, nie mając przeznaczonych do tego odpowiednich budynków.

Jak wskazywali Państwo w opisie zdarzenia przyszłego Nieruchomość 1 należy do budynków oświaty, nauki i kultury oraz budynków sportowych. Nieruchomość 1 jest przystosowana do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz opieki nad nimi. Z kolei wszystkie Nieruchomości będące przedmiotem planowanej transakcji ze sobą graniczą i razem tworzą jedną funkcjonalną całość gospodarczą. (…) S. będzie wykorzystywała Nieruchomości do prowadzenia szkoły podstawowej i przedszkola. Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego obecnie (…) S. prowadzi już dwie placówki edukacyjne: Niepubliczną Szkołę Podstawową (…) (numer w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych: (…)) oraz Niepubliczne Przedszkole (…) (RSPO: (…)). (…) S. planuje rozszerzenie swojej działalności edukacyjnej i założenie kolejnych placówek edukacyjnych w (…). Nieruchomości zostaną zakupione właśnie w celu prowadzenia w nich działalność edukacyjnej.

Państwa zdaniem, skoro w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi nabycie nieruchomości w celu zapewnienia dodatkowej drogi dojazdowej, auli/sali widowiskowej i pomieszczeń dydaktycznych zostało uznane za „sprawę z zakresu nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej”, to tym bardziej zakup Nieruchomości w celu prowadzenia w niej szkoły i przedszkola mieści się w tym pojęciu i w konsekwencji korzysta z przewidzianego w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zaznaczają Państwo, że wyłączenie z art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma charakter przedmiotowy. Oznacza to, że każda czynność cywilnoprawna w sprawie nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, bez względu na to kto jest stroną czynności cywilnoprawnej.

Natomiast zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych o charakterze podmiotowym, tj. zwolnienia przysługujące określonym stronom czynności cywilnoprawnych, zostały uregulowane w art. 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podsumowując, uważają Państwo, że sprzedaż Nieruchomości będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska powołali się Państwo na interpretacje indywidualne, wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Wojewódzkich Sądów Administracyjnych.

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170, ze zm.):

podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2  ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

 a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

 b) innych praw majątkowych – 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Takim przepisem jest m.in. wskazany przez Państwa art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia.

Ponieważ użyte w powołanym powyżej przepisie pojęcie „w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej” ma charakter ogólny można – ale tylko pomocniczo – posiłkować się uregulowaniami zawartymi w przepisach, które regulują te kwestie.

Przepisy dotyczące spraw podlegających wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zakresie dotyczącym nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej znajdują się w następujących aktach prawnych:

1) ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t. j. Dz. U z 2023 r. poz. 900 ze zm.),

2) ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 ze zm.),

3) ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.),

4) ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1796 ze zm.).

Z treści wniosku wynika, że Spółka, zawarła w przedwstępną umowę sprzedaży z osobą fizyczną. Spółka oraz Sprzedająca zobowiązali się do (…) r. zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Sprzedająca sprzeda Spółce prawo własności nieruchomości zabudowanej jednym budynkiem oraz prawo własności nieruchomości składającej się z niezabudowanej działki gruntu a także prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności znajdujących się na nim budowli i urządzeń. Spółka planuje nabyć Nieruchomości, by następnie wynajmować je (…) S.

Jak już wskazano, zgodnie z cyt. przepisem art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia. Ustawodawca normując w tym przepisie wyłączenie nie określił szczegółowo jego zakresu. Dlatego też, ustawodawca dopuścił możliwość skorzystania z wyłączenia od podatku w sprawach, które są związane z nauką, szkolnictwem i oświatą zarówno bezpośrednio jak i pośrednio.

Mając jednak na względzie, że wszelkie wyłączenia i zwolnienia stanowią odstępstwo od konstytucyjnej zasady powszechności opodatkowania, przepisy je określające powinny być interpretowane ściśle i zgodnie z ich literalnym brzmieniem.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 ww. ustawy Prawo oświatowe:

Szkoły i placówki podejmują niezbędne działania w celu tworzenia optymalnych warunków realizacji działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej, zapewnienia każdemu uczniowi warunków niezbędnych do jego rozwoju, podnoszenia jakości pracy szkoły lub placówki i jej rozwoju organizacyjnego.

Analiza przytoczonych wyżej przepisów prowadzi do wniosku, że brak jest związku – zarówno bezpośredniego jak i pośredniego – między opisaną przez Państwa czynnością sprzedaży, którą Państwo zamierzają dokonać, tzn. zakupem nieruchomości a czynnościami w sprawie nauki, szkolnictwa i oświaty. To, że zakupione nieruchomości (w tym grunt, do którego przysługuje prawo wieczystego użytkowania) przeznaczone zostaną na wynajem a realizacją celów określonych w ustawie Prawo oświatowe czy w ustawie o systemie oświaty, nie oznacza, że sama umowa sprzedaży, o której skutki podatkowe Państwo pytają, może korzystać z wyłączenia od podatku jako dokonana w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej.

W świetle przepisów ww. ustaw, do zadań należących do działalności naukowej, szkolnej i oświatowej nie można zaliczyć umowy sprzedaży nieruchomości, które mają zostać przeznaczone na wynajem podmiotowi realizującemu zadania szkolnictwa i oświaty. Jak wynika z wniosku, zakup nieruchomości i prawa wieczystego użytkowania ma służyć kolejnej czynności – przedmiot zakupu zostanie przeznaczony na wynajem innemu podmiotowi, który jak Państwo twierdzą – realizuje zadania z zakresu szkolnictwa (edukacji). Zatem jeśli istotnie ten drugi podmiot takie zadania realizuje, to wynajem będzie czynnością z zakresu nauki. Nie będzie natomiast taką czynnością sama umowa sprzedaży. Ta czynność nie jest bowiem w zakresie spraw wskazanych w lit. f) pkt 1 art. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem, w takim przypadku, zastosowanie wyłączenia od podatku od czynności cywilnoprawnych prowadziłoby do nieuzasadnionej, rozszerzającej wykładni przepisu art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wskazana przez Państwa czynność nie jest zatem czynnością z zakresu nauki, szkolnictwa, czy oświaty pozaszkolnej. Zatem uznać należy, że planowana umowa sprzedaży, w Państwa przypadku, jako strony kupującej – która, jak wynika z wniosku, zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami – nie ma wystarczającego związku z czynnościami w sprawach nauki czy szkolnictwa, by zaistniała przesłanka warunkująca zastosowanie wyłączenia z opodatkowania określonego w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tego faktu nie zmienia to, że zawrą Państwo kolejną umowę – przekażą przedmiot umowy sprzedaży – w drodze wynajmu – innemu podmiotowi realizującemu działalność edukacyjną.

Reasumując, umowa sprzedaży nieruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania, dokonana w celu wynajmu tych nieruchomości nie może zostać zakwalifikowana jako czynność cywilnoprawna wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie jest to czynność cywilnoprawna w sprawach nauki czy szkolnictwa. To nie Państwo będą bowiem wykorzystywać zakupioną nieruchomość na cele nauki czy szkolnictwa, Państwo jedynie będą te nieruchomości wynajmować kolejnemu podmiotowi, który świadczy usługi w zakresie nauki i szkolnictwa.

Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-1.4012.770.2023.5.MSO, w zakresie podatku od towarów i usług, wynika, że: zbycie Nieruchomości nie będzie skutkowało uznaniem Sprzedającej za podatnika podatku od towarów i usług zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, a zatem sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W analizowanej sprawie nie można zatem zastosować również wyłączenia, o którym mowa w art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W myśl tego przepisu:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

 a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

 b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zatem opisana we wniosku umowa sprzedaży będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację znak: 0111-KDIB3-1.4012.770.2023.5.MSO.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634, ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00