Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.27.2024.1.AA

Opodatkowanie dochodów małoletniego dziecka.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 10 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 10 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych

Żona Wnioskodawcy była wspólnikiem spółki jawnej (dalej: „Spółka”), posiadała udział w Spółce 48% oraz uczestniczyła w zyskach w 45%. Spółka jawna była zawarta pomiędzy trzema wspólnikami z różnymi udziałami w zyskach i stratach. W dniu xx września 2022 r. zmarła żona Wnioskodawcy. W umowie Spółki jawnej przewidziano, że w razie śmierci któregokolwiek ze Wspólników spadkobiercy zmarłego Wspólnika wchodzą do Spółki na jego miejsce. Z aktu poświadczenia dziedziczenia z 6 października 2022 r. wynika, iż spadek po zmarłym z mocy ustawy nabyli: Wnioskodawca w udziale 1/2 części oraz małoletni syn Wnioskodawcy oraz jego żony w udziale 1/2 części. Jako ojciec ww. dziecka zmarłego wspólnika Spółki i jako jego przedstawiciel ustawowy Wnioskodawca zajmuje się sprawami Spółki do czasu osiągnięcia przez małoletnie dziecko pełnoletności wraz z pozostałymi 2 wspólnikami. Jednocześnie złożono wniosek do sądu opiekuńczego o możliwość wyłączenia małoletniego syna ze spółki. Postępowanie jest w toku i na dzień składania niniejszego wniosku nie zapadł wyrok w tej sprawie. W związku z toczącym się postępowaniem przed sądem opiekuńczym złożony w listopadzie 2022 roku wniosek o wpis zmiany wspólników Spółki do KRS do dnia dzisiejszego nie został uwzględniony. Wnioskodawca dochody osiągane z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki zarówno z udziału jemu przysługującego, jak i przysługującego jego małoletniemu dziecku opodatkowuje łącznie na zasadach art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytania

1.Czy dochody małoletniego dziecka Wnioskodawca powinien dołączać do swoich dochodów i opodatkować łącznie na zasadach określonych art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy podatek powinien być wpłacany na mikrorachunek podatkowy ojca?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie – w odniesieniu do pytania nr 1 – dochody małoletniego dziecka Wnioskodawca powinien dołączać do swoich dochodów i opodatkować łącznie na zasadach określonych art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na koniec roku 2022 ojciec złożył zeznanie PIT-36 wraz załącznikiem PIT-M, w którym wykazał dochody małoletniego syna.

W Pana ocenie – w odniesieniu do pytania nr 2 – podatek powinien być wpłacany na mikrorachunek podatkowy ojca, ponieważ generator mikrorachunku nie pozwala na wygenerowanie mikrorachunku na podstawie numeru PESEL małoletniego, a numer NIP nie został nadany, ponieważ małoletni nie został wpisany do KRS jako wspólnik Spółki.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zatem wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione z podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Natomiast na mocy ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1265 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2023 r., do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. stosuje się art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w następującym brzmieniu:

Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, rent, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Z wykładni gramatycznej art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika zatem, że tylko dochody małoletnich dzieci z ich pracy, rent (od 2023 r.), stypendiów oraz dochody z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku podlegają opodatkowaniu na imię małoletniego dziecka, ponieważ są one wyłączone z zarządu majątkiem dziecka przez rodziców. Natomiast inne dochody podlegają doliczeniu do dochodów rodziców.

Ponieważ omawiana ustawa podatkowa nie definiuje pojęcia „praca”, o którym mowa w powołanym przepisie, należy odwołać się do wykładni językowej wskazanego pojęcia. Według słownika języka polskiego praca to świadoma, celowa działalność człowieka służąca zaspokajaniu potrzeb lub polegająca na wytwarzaniu dóbr, wykonywaniu czynności za wynagrodzenie; to dzieło, wytwór takiej działalności. Pracą, w znaczeniu tej definicji, są zatem wszelkie czynności, których celem jest wytworzenie dobra materialnego lub kulturalnego i to niezależnie od tego, czy są wykonywane w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy, stosunku służbowego, czy też w ramach działalności gospodarczej.

Dlatego też nieuzasadnione jest stawianie znaku równości między pojęciem „dochód z pracy”, o którym mowa w art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a pojęciem „dochód ze stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy” z art. 12 ust. 1 tej ustawy. Pojęcie „pracy” należy więc rozumieć szerzej niż tylko jako pracę wykonywaną na podstawie stosunku pracy i stosunków pokrewnych. Zakresem analizowanego pojęcia objęte są także dochody małoletnich z innej ich pracy (aktywności), tj. np. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że we września 2022 r. zmarła Pana żona, która był wspólnikiem spółki jawnej (dalej: Spółka). W umowie Spółki przewidziano, że w razie śmierci któregokolwiek ze wspólników spadkobiercy zmarłego wspólnika wchodzą do Spółki na jego miejsce. Z aktu poświadczenia dziedziczenia wynika, że spadek po Pana zmarłej żonie nabył Pan w udziale 1/2 części oraz małoletni Państwa syn w udziale 1/2 części. Wskazał Pan również, że dochody osiągane z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki zarówno z udziału przysługującego Panu, jak i z udziałów przysługujących Pan małoletniemu dziecku opodatkowuje Pan łącznie na zasadach art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie powołanych przepisów prawa oraz przedstawionego we wniosku opisu sprawy stwierdzam, że dochody Pana małoletniego dziecka z tytułu prowadzonej za pośrednictwem Spółki działalności gospodarczej mieszczą się w pojęciu „dochodów z pracy małoletnich dzieci”, a w konsekwencji nie powinien Pan doliczać tych dochodów do swoich dochodów z działalności gospodarczej. Jak już wskazałem, dochodów z pracy małoletnich dzieci nie dolicza się do dochodów rodziców, co wynika z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie zart. 61b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.):

Wpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności budżetowych jest dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika (indywidualny rachunek podatkowy).

Zatem, jak wynika z tej regulacji, nie jest Pan zobowiązany do rozliczania zapłaty podatku dochodowego osiąganego przez małoletnie dziecko, podatnikiem tego podatku jest Pana małoletnie dziecko, na którego indywidualny rachunek podatkowy należy ten podatek regulować.

Reasumując – dochodów Pana małoletniego dziecka nie powinien Pan dołączać do swoich dochodów i opodatkowywać łącznie na zasadach określonych w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, podatek od dochodów osiąganych przez Pana małoletnie dziecko powinien być wpłacany na jego mikrorachunek.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanów faktycznych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00