Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.873.2023.2.WS

Stawka ryczałtu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 7 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 5 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 lutego 2024 r. (wpływ 2 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Działalność prowadzi Pan od 01.02.2023 r. i zapytanie dotyczy 2023 r.

Przyjął Pan, że świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane są według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie PKWiU (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 z późn. zm.) pod kodami:

· 74.90.20.0 – Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane,

· 85.59.19.0 – Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Na zasadach określonych w umowie z dnia 1 lutego 2023 r. przyjął Pan do realizacji świadczenie usług poprzez wykonywanie następujących czynności:

- szkolenie w zakresie stosowania (…) w wytwarzaniu i rozwoju produktów oraz usług,

- (...)

- szkolenie zespołów produktowych w zakresie oprogramowania m.in. (…)

Czynności powyższe realizuje Pan w ramach prowadzonej przez Pana działalności szkoleniowej i wykonuje je jako tzw. Master. Pana podstawowym zadaniem jest szkolenie pracowników Pana zleceniodawców, przybliżając im metodykę.

Wykonując zadania wynikające z niniejszej umowy prowadzi Pan je w formie indywidualnych i grupowych sesji szkoleniowych przed przystąpieniem do wdrażania procesów produktów. Pana zadania nie kończą się tylko na etapie wyżej wymienionym, ale jest ono kontynuowane w formie coachingu z zespołami i interesariuszami. Pana działalność polega więc na funkcjonalnym (zewnętrznym w stosunku do formalnego zespołu pracowniczego) omawianiu i korygowaniu ewentualnych odstępstw od przyjętych i wypracowanych w trakcie uprzednich procedur.

Z umowy, którą zawarł Pan ze Zleceniodawcą, wynika też to, że wszystkie czynności mają być ukierunkowane na produkty – ich rozwój i metodykę w sposób zwinny. Zgodnie z (...) pojęcie to obejmuje: Zwinne zarządzanie (ang. agile management) – iteracyjne, przyrostowe podejście do organizacji pracy zespołów przy wytwarzaniu wartości rynkowej w celu zapewnienia rozwoju nowych produktów i usług w sposób elastyczny i w interaktywnej formie.

Jednocześnie z pracą szkoleniową związaną z przygotowaniem zespołów do wdrażania produktów prowadzi Pan szkolenia w zakresie opanowania zasad pracy i współpracy zgodnie z zasadami (…). Aby przybliżyć pojęcie i znaczenie tego pojęcia przytoczył Pan jego tłumaczenie zgodnie z oficjalnym polskim tłumaczeniem przewodnika po metodyce (…).

Otóż (…) Master wspiera Team na kilka sposobów, m.in.: Pana podstawowym zadaniem jest szkolenie pracowników Pana zleceniodawców, przybliżając im metodykę (…). Master wspiera procesy poprzez praktyki opisane w metodyce (…). Według oficjalnego polskiego tłumaczenia przewodnika po metodyce (…) podstawowym elementem (…) jest niewielki zespół, czyli Team. W skład Teamu wchodzi jeden Master, jeden Product Owner oraz Developerzy. Team nie dzieli się na podzespoły, nie obowiązuje w nim hierarchia. To spójna grupa profesjonalistów skupionych na pojedynczym celu określanym jako Cel Produktu.

Do obowiązków Mastera należy wspieranie zespołu w procesach wytwarzania i rozwoju produktów oraz usług zgodnie z wykładnią (…). Z zawartej umowy wynika, że zadania, które przyjął Pan do realizacji, należy podzielić na dwie grupy, które są odrębnie kwalifikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług .

I tak pierwsza grupa znajduje się w grupie Edukacyjnej, a druga w grupie Wspomagającej Zespoły .

I. szkolenie i instruktaż:

- szkolenie organizacji i jej wspieranie w procesie wdrażania (…);

- prowadzenie szkoleń w formie indywidualnych i grupowych sesji przed przystąpieniem do wdrażania procesów produktów;

- udzielanie szkoleń i instrukcji członkom zespołu, na czym polega samozarządzanie i interdyscyplinarność;

- podpowiedzi w formie prowadzenia warsztatów Teamowi w skupieniu się na wytwarzaniu wartościowych (…)zgodnych z Definicją Ukończenia;

- pomaganie pracownikom i interesariuszom w zrozumieniu oraz stosowaniu empirycznego podejścia do złożonych problemów;

II. wspieranie zespołów:

- w usuwaniu przyczyn ograniczających postępy Teamu;

- dbanie o to, aby wszystkie wydarzenia się odbywały, były konstruktywne i produktywne oraz by mieściły się w wyznaczonych ramach czasowych.

Master wspiera Product Ownera na kilka sposobów, m.in.:

- pomaga znajdować techniki pozwalające na skuteczne określenie Celu Produktu oraz dbanie o Product;

- pomaga Teamowi zrozumieć potrzebę jasnego i zwięzłego formułowania elementów Product;

- pomaga wprowadzać empiryczne podejście do planowania pracy nad produktem w złożonym środowisku.

Przy założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej wybrał Pan formę opodatkowania –ryczałt ewidencjonowany. Wybierając powyższą formę opodatkowania, brał Pan pod uwagę fakt, że brak było przesłanek negatywnych, które wykluczałyby Pana z tej formy opodatkowania, a w szczególności wynikających z art. 8 ust. 1 i ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

c)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Przesłanki powyższe nie dotyczyły Pana, gdyż dotychczas nie prowadził Pan działalności gospodarczej i nie uzyskiwał Pan z tego źródła przychodów.

Rozpoczynając od 1 lutego 2023 r. działalność gospodarczą, wybrał Pan opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Prowadzi Pan rejestr przychodów zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz wykaz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania złożył Pan w terminie, poprzez CEiDG .

Pana wątpliwości, które pojawiły się, nie wiążą się z tym, czy wybrał Pan prawidłową formę opodatkowania, a z tym, czy stosuje Pan dla niej właściwą stawkę.

Pytanie

Według jakiej stawki należy opodatkować usługi, które wykonuje Pan w ramach zryczałtowanego podatku dochodowego?

Pana stanowisko w sprawie

Podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, mają do wyboru kilka form jej prowadzenia. Spośród nich wybrał Pan najodpowiedniejszą, gdyż wymaga ona ewidencjonowania tylko jednej strony działalności, a więc przychodów. Wybierając tę formę opodatkowania, jednocześnie uznał Pan, że przychody winny być opodatkowane stawką 8,5%. Kierował się Pan tym, że zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 z późn. zm.) oraz pozostałymi zapisami tej ustawy, która reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, w pełni odpowiada ona potrzebom, gdyż w sposób prosty i najmniej skomplikowany zobowiązuje Pana do poprawnego rozliczenia się z obowiązków podatkowych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy: opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

c)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy: jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ww. ustawy: sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Jak oświadczył Pan w opisie stanu faktycznego, żadna z powyższych przesłanek negatywnych nie dotyczyła Pana i bez przeszkód mógł Pan zastosować te formę opodatkowania.

Natomiast stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

1. Przychody objęte stawką 17%.

Od 1.01.2021 r. najwyższą stawką podatkową w ryczałcie jest stawka 17% (dotychczas 20%). Jest ona przewidziana dla przychodów z wykonywania wolnych zawodów.

2. Przychody objęte stawką 15%.

Kolejna stawka podatkowa występująca w ryczałcie ewidencjonowanym od 1.01.2021 r. wynosi 15% (wcześniej była to stawka 17%). Zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 2 u.z.p.d. ma ona zastosowanie do przychodów z wykonywania niektórych rodzajów usług wyczerpująco wymienionych w tym przepisie.

Można zauważyć, że są to zasadniczo usługi o stosunkowo wysokiej wartości dodanej, które raczej nie są istotnie kosztochłonne. Często głównym kosztem jest praca własna podatnika. Powoduje to, że dla niektórych podatników opodatkowanie w tej formie może być podobnie atrakcyjne jak opodatkowanie liniową 19% stawką (z tą dodatkową przewagą, że w przypadku ryczałtu znacznie niższe są koszty uzyskania przychodu).

Można także wskazać, że w tej formie opodatkowane są przychody pochodzące z wykonywania „jakby wolnego zawodu”, ale w okolicznościach przekreślających uznanie tej aktywności za wolny zawód (tzn. przy wykorzystaniu pracowników lub zleceniobiorców merytorycznych).

Zauważyć przy tym należy, że od 1.10.2021 r. rozszerzono katalog usług, z których przychody podlegają 17% stawce ryczałtu. Taką właśnie stawką opodatkowano znaczną część usług (czynności), których wykonywanie dotychczas wyłączało z ryczałtu.

3. Przychody objęte stawką 14%.

Stawka 14% jest nową, wprowadzoną z dniem 1 stycznia 2022 r. stawką ryczałtu. Stawką powyższą zostały objęte przychody z wykonywania niektórych czynności, które dotychczas były zaliczane do wolnego zawodu. Oznacza to dla podatników wykonujących te czynności obniżenie stawki podatku o 3% (z 17% do 14%).

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2a u.z.p.d. stawka 14% ma zastosowanie do przychodów ze świadczenia następujących usług:

a)w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86),

b)architektonicznych i inżynierskich; usług badań i analiz technicznych (PKWiU dział 71),

c)w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1).

4. Przychody objęte stawką 12%.

12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) – art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ww. ustawy.

5. Przychody objęte stawką 10%.

10% przychodów ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 68.10.1).

6. Przychody objęte stawką 8,5 % i 12 %.

(dotyczą najmu i dzierżawy oraz niektórych innych usług) – 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł.

7. Przychody objęte stawką 8,5%:

a) przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8,

b) przychodów ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0),

c) przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).

Jak Pan opisał to w opisie stanu faktycznego, większość Pana czasu i wysiłku wkłada Pan w realizację zadań związanych z szeroko pojmowanymi szkoleniami. Należą do nich :

I. szkolenie i instruktaż:

- szkolenie organizacji i jej wspieranie w procesie wdrażania (…);

- (...).

Są one sklasyfikowane i oznaczone symbolem w PKWiU 85.59.19 .0. „jako usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

Dlatego uważa Pan, że należy je opodatkować stawką 8,5%:

d)przychodów ze świadczenia usług związanych z działalnością bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałych usług w zakresie kultury (PKWiU dział 91),

e)przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego,

f)prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu,

g)prowizji uzyskanej przez kolportera prasy na podstawie umowy o kolportaż prasy,

h)przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym.

II. Wspieranie zespołów:

- w usuwaniu przyczyn ograniczających postępy Teamu;

- dbanie o to, aby wszystkie wydarzenia się odbywały, były konstruktywne i produktywne oraz by mieściły się w wyznaczonych ramach czasowych.

Master wspiera Product Ownera na kilka sposobów, m.in.:

- pomaga znajdować techniki pozwalające na skuteczne określenie Celu Produktu oraz dbanie o Product;

- pomaga Teamowi zrozumieć potrzebę jasnego i zwięzłego formułowania elementów Product;

- pomaga wprowadzać empiryczne podejście do planowania pracy nad produktem w złożonym środowisku.

Są one sklasyfikowane i oznaczone symbolem w PKWiU 74.90.20.0 – Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane. Ponieważ usługi o tym symbolu nie są przypisane do innych stawek, należy przyjąć, że mieszczą się one w zakresie dyspozycji art. 12 pkt 1a ustawy o zryczałtowanym podatku od osób fizycznych, który brzmi: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% od przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Przychody objęte stawką 5,5 % oraz 3 % – nie dotyczą usług, więc ich tutaj Pan nie przywołuje i nie analizuje.

W opisie stanu faktycznego opisał Pan, jakie czynności wykonuje, i ich analiza wskazuje, że należy je opodatkować stawką 8,5%, gdyż czynności tych nie można przypisać do czynności objętych innymi stawkami.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Stosownie do art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro;

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – brak było przesłanek negatywnych, które wykluczałyby Pana z tej formy opodatkowania, a w szczególności wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W myśl art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 9 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 1 lutego 2023 r. W ramach działalności gospodarczej świadczy Pan dwa rodzaje usług, sklasyfikowane pod następującymi symbolami:

1)PKWiU 74.90.20.0, tj. Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane,

2)PKWiU 85.59.19.0, tj. usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Na podstawie powołanych przepisów i opisu sprawy stwierdzam, że właściwą stawką do opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez Pana z tytułu usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.90.20.0 – Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane, a także PKWiU 85.59.19.0 – Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, jest stawka 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a i c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując – przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 oraz pod symbolem 85.59.19.0 podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00