Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 września 2022 r., sygn. I SA/Bd 429/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Szulc Sędziowie: Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Sędzia WSA Agnieszka Olesińska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 września 2022 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia 30 czerwca 2022 r., nr SKO-4231/155/2022 w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2022 rok oddala skargę

Uzasadnienie

Wójt Gminy D. C. decyzją z dnia [...] maja 2022 r. w ustalił wymiar łącznego zobowiązania pieniężnego za 2022 r. dla M. B. (skarżący) w kwocie [...]przyjmując do opodatkowania budynek mieszkalny o powierzchni [...] m2, stawka [...] zł/m2, podatek - [...] zł, grunty pozostałe o powierzchni [...] m2, stawka [...] zł/m2, podatek - [...] zł oraz podatek rolny - powierzchnia fiz.(ha) - [...] ha, podstawa opodatkowania - 0,00, stawka podatkowa -[...], podatek - "0".

Rozpoznając złożone odwołanie Inne decyzją z dnia [...] czerwca 2022 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Organ odwoławczy podał, że przy wymiarze podatków od nieruchomości oraz rolnego organ podatkowy związany jest zawartymi w ewidencji gruntów i budynków informacjami o położeniu, granicach i powierzchni gruntów oraz rodzaju użytków gruntowych i klasach gleboznawczych gruntów i danych tych nie może samodzielnie korygować w toku prowadzonego postępowania podatkowego, bez stosownej zmiany zapisów ewidencyjnych w odrębnym trybie. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2017 r., poz. 2101 ze zm., dalej: p.g.k.) podstawą wymiaru podatków nie jest stan faktyczny, lecz stan ujawniony (zapisany) w ewidencji gruntów i budynków. Dopóki dane te nie zostaną zmienione, organy podatkowe mają obowiązek wyliczania podatku, jak i przyjmowania właściciela gruntu na ich podstawie i nie są władne do kwestionowania, czy korygowania zapisów ewidencji gruntów i budynków. Dane zawarte w ewidencji mają walor dokumentu urzędowego, zaś podważenie tych zapisów bądź też ich zmiana może nastąpić w postępowaniu prowadzonym przed właściwymi w tej sprawie organami administracji. Organy podatkowe, ustalając wysokość zobowiązania podatkowego, nie mogą przyjąć innej postawy opodatkowania niż ta, wynikająca z ewidencji gruntów i budynków. Wiążący charakter danych zawartych w tej ewidencji wynika z faktu, iż posiada ona walor dokumentu urzędowego w rozumieniu art. 194 § 1 O.p. a tym samym, stanowi dowód tego, co zostało w niej urzędowo stwierdzone. Kolegium podziela ugruntowane w orzecznictwie sądów administracyjnych stanowisko, iż oznaczenie ewidencyjne gruntu jest bezwzględnie wiążące dla organów podatkowych które nie mogą wbrew temu oznaczeniu opodatkowywać gruntów w odmienny sposób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00