Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 września 2023 r., sygn. II FSK 2494/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA del. Renata Kantecka (sprawozdawca), , Protokolant Natalia Simaszko, po rozpoznaniu w dniu 1 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 lipca 2020 r. sygn. akt I SA/Po 34/20 w sprawie ze skargi J. D. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 24 lipca 2020 r., sygn. akt I SA/Po 34/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu skargi J. D. (dalej: "strona", "skarżąca") uchylił zaskarżoną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "organ", "DKIS") z 25 listopada 2019 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia oraz innych powoływanych orzeczeń dostępna jest w serwisie internetowym CBOSA (orzeczenia.nsa.gov.pl).

Skargę kasacyjną od ww. wyroku wniósł, reprezentowany przez radcę prawnego, organ. Wyrok zaskarżył w całości, zarzucając na podstawie art. 174 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej: "p.p.s.a."):

1) naruszenie prawa materialnego - art. 22 ust. 6c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426 ze zm., dalej: "u.p.d.o.f.") poprzez jego błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że skarżąca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze sądowego działu spadku kwotę zapłaconą jednemu ze spadkobierców pomimo faktu, iż spłata na rzecz tego ze spadkobierców nie została zasądzona od skarżącej postanowieniem sądu przyznającym jej własność przedmiotowej nieruchomości, podczas gdy prawidłowa wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć udokumentowane koszty nabycia, którymi - w przypadku nabycia własności nieruchomości w drodze konstytutywnego postanowienia sądu o dziale spadku i zniesienia współwłasności - mogą być tylko spłaty w wysokości zasądzonej przez sąd;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00