Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.599.2023.2.AR

- Czy Linia składająca się z elementów opisanych w stanie faktycznym, spełnia definicję robota przemysłowego, w rozumieniu art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT, - Czy wartość odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego będącego Linią stanowi dla Spółki koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT, a w konsekwencji - czy na podstawie art. 38eb ust. 1 Ustawy CIT Spółka może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% tego kosztu poniesionego w roku podatkowym, - Czy stanowiąca wartość początkową środka trwałego i wartości niematerialnej cena nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 Ustawy CIT obejmuje odsetki od pożyczki leasingowej zaciągnięte na sfinansowanie Linii, naliczone wyłącznie do momentu przekazania Linii do używania.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe  

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy Linia składająca się z elementów opisanych w stanie faktycznym, spełnia definicję robota przemysłowego, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 grudnia 2023 r. za pośrednictwem e-puap wpłynął Państwa wniosek z 19 grudnia 2023r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

- Czy Linia składająca się z elementów opisanych w stanie faktycznym, spełnia definicję robota przemysłowego, w rozumieniu art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT,

- Czy wartość odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego będącego Linią stanowi dla Spółki koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT, a w konsekwencji - czy na podstawie art. 38eb ust. 1 Ustawy CIT Spółka może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% tego kosztu poniesionego w roku podatkowym,

- Czy stanowiąca wartość początkową środka trwałego i wartości niematerialnej cena nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 Ustawy CIT obejmuje odsetki od pożyczki leasingowej zaciągnięte na sfinansowanie Linii, naliczone wyłącznie do momentu przekazania Linii do używania.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka jest osobą prawną utworzoną na mocy prawa polskiego 28 grudnia 2001 r. Spółka ma siedzibę na terytorium Polski i jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 Ustawy CIT, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Rok podatkowy Spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Spółka uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.

Spółka jest członkiem grupy kapitałowej X (dalej: „Grupa”), będącej (...) specjalizującym się w produkcji (…). Zasadniczo, wizja Grupy skupia się na zwiększaniu bezpieczeństwa, wydajności i ekologiczności pojazdów, sprzętu, urządzeń, technologii medycznych i produkcji żywności oraz na inteligentnym przetwarzaniu danych.

Głównym przedmiotem działalności Spółki, wpisanym w KRS według Polskiej Klasyfikacji Działalności jest kod 26.11.Z - Produkcja elementów elektronicznych. W tym obszarze Spółka zajmuje się przede wszystkim produkcją (…). Tym samym, Spółka oferuje swoim klientom m.in. wysoce dynamiczne i niezawodne produkty (…). Spółka jest drugim co do wielkości zakładem Grupy.

W procesie wytwarzania produktów (…) Spółka wykorzystuje nabytą w pełni zautomatyzowaną, fabrycznie nową, linię produkcyjną (dalej: „Linia”), która składa się z następujących elementów:

- nawijarki cewek + robota,

- urządzenia do oklejania izolacji + robota,

- zgrzewarki,

- stanowiska montażu cewek,

- stanowiska do wciskania tulejek,

- stanowiska kontroli końcowej.

Ponadto, z Linią funkcjonalnie związane są w szczególności automatyczne podajniki komponentów m.in. wibracyjny podajnik i taśmowy podajnik.

Zasadniczo, Linia pozwala nie tylko na przyspieszenie całego procesu produkcyjnego, ale również podniesienie jakości produkcji poprzez precyzję i powtarzalność ruchów, która jest nieosiągalna dla człowieka.

Standardowy przebieg czynności wykonywanych przez Linię wygląda następująco:

1)podajnik automatyczny dostarcza korpus cewki do nawijarki drutu nawojowego,

2)nawijarka nawija drut nawojowy na cewki,

3)automatyczny podajnik dostarcza cewki nawinięte do stanowiska oklejania,

4)stanowisko oklejania owija cewkę nawiniętą taśmą izolacyjną,

5)automatyczny podajnik dostarcza cewkę oklejoną do stanowiska zgrzewania kontaktów,

6)na stanowisku zgrzewania następuje proces elektrycznego połączenia kontaktów z drutem nawojowym,

7)automatyczny podajnik dostarcza cewkę zgrzaną do stanowiska obcinania kontaktów,

8)na stanowisku obcinania kontaktów usuwa się nadmiarowy obszar kontaktowania,

9)automatyczny podajnik dostarcza pół komponent na magnetyczny podajnik,

10)automatyczny podajnik przenosi blachy jarzmowe na stanowisko cechowania laserowego,

11)automatyczne stanowisko montażu wciska cewki nawinięte do jarzma,

12)podajnik magnetyczny dostarcza półprodukt do stanowiska wciskania tulejek,

13)stanowisko wciskania tulejek montuje za pomocą prasy tulejki w blasze jarzmowej,

14)podajnik magnetyczny przenosi wyrób końcowy na stanowisko kontroli końcowej,

15)na stanowisku kontroli końcowej sprawdzane są podstawowe parametry wyrobu końcowego,

16)podajnik magnetyczny przenosi wyrób końcowy na stanowisko pakowania,

17)robot przenosi wyrób końcowy z podajnika magnetycznego do wytłoczek opakowania,

18)wytłoczką wraz z wyrobami gotowymi automatycznie wydawana jest do operatora.

Powyższe wskazuje, że Linia jest wyposażona w pełni zautomatyzowany/zrobotyzowany system wielofunkcyjny, który wykonuje stacjonarnie wiele skomplikowanych zadań. Dzięki szerokiemu zakresowi ruchów, Linia wykonuje wiele czynności jedna po drugiej oraz porusza się w trzech niezależnych płaszczyznach, w toku czynności są wykorzystane 3 stopnie swobody. Wieloosiowe manipulatory pobierają komponenty lub wyroby gotowe z podajnika magnetycznego do stanowiska procesu, jak również działają w odwrotną stronę.

Jednocześnie, właściwości systemów informatycznych Linii pozwalają na możliwość obsługi m.in.: w zakresie nawijania, nadawania kształtu, przenoszenia na poszczególne stanowiska produktu i komunikacji z systemem do zarządzania pracą.

Ponadto, Linia wysyła cyklicznie dane dotyczące procesu oraz wyniki pomiarów do sterowników PLC, które kontrolują i weryfikują poprawności procesu produkcji. Sterowniki PLC przesyłają dane do komputera centralnego.

Komputer centralny (sterujący) współpracuje z systemem informatycznym zarządzającym bazą danych i siecią Linii, jak również monitoruje proces i rozstrzyga o poprawności montażu, tj. czy wyprodukowane wyroby mogą być wysłane do stanowiska pakowania. Dodatkowo, przekazuje on dane do serwera centralnego (do którego dostęp uzyskają wybrani pracownicy z Grupy), w związku z czym Linia jest pośrednio zintegrowana z komputerem centralnym.

Co więcej, przy Linii znajdują się czujniki i pozycjonery kontrolujące obecności części, poprawność ich położenia oraz poprawność procesu (np. czujnik siły lub miernik średnicy nawinięcia). Linia jest wyposażona również w kamery do rozpoznawania, czy komponent odpowiada produkowanemu wariantowi.

Spółka przed zakupem Linii poprzedziła jej weryfikację poprzez wielokrotne testowanie w miejscu produkcji (centrala w Niemczech). W ramach testowania, Linia wyprodukowała około 5 000 sztuk wyrobu gotowego oraz została poddana wstępnej kwalifikacji.

Należy podkreślić, iż Linia:

- została nabyta przez Spółkę (faktura zakupu wystawiona w dniu 27 czerwca 2023 r.),

- została aktywowana u Spółki 3 listopada 2023 r.,

- jest dedykowana pod konkretne programy produkcyjne Spółki,

- nie jest powszechnie dostępna na rynku, została wyprodukowana na potrzeby Spółki z powszechnie dostępnych na rynku komponentów,

- jest przedmiotem umowy pożyczki leasingowej .

Linia została przyjęta do ewidencji środków trwałych i od grudniu 2023 r. Spółka dokonuje od niej odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z art. 16a do 16m Ustawy CIT.

Pytania

1)Czy Linia składająca się z powyższych elementów opisanych w stanie faktycznym, spełnia definicję robota przemysłowego, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT?

2)Czy wartość odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego będącego Linią stanowi dla Spółki koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT, a w konsekwencji - czy na podstawie art. 38eb ust. 1 Ustawy CIT Spółka może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% tego kosztu poniesionego w roku podatkowym?

3)Czy stanowiąca wartość początkową środka trwałego i wartości niematerialnej cena nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 Ustawy CIT obejmuje odsetki od pożyczki leasingowej zaciągnięte na sfinansowanie Linii, naliczone wyłącznie do momentu przekazania Linii do używania.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, linia składająca się z elementów opisanych w stanie faktycznym spełnia definicję robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego będącego Linią stanowi dla Spółki koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT, a w konsekwencji - na podstawie art. 38eb ust. 1 Ustawy CIT Spółka może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% tego kosztu poniesionego w roku podatkowym.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy, stanowiąca wartość początkową środka trwałego i wartości niematerialnej cena nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 Ustawy CIT obejmuje odsetki od pożyczki leasingowej zaciągnięte na sfinansowanie Linii, naliczone wyłącznie do momentu przekazania Linii do używania.

Uzasadnienie do pytania nr 1

Zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT, przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Stosownie do art. 38eb ust. 4 Ustawy CIT, przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych rozumie się w szczególności:

1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;

2)pozycjonery jedno- i wieloosiowe;

3)tory jezdne;

4)słupowysięgniki;

5)obrotniki;

6)nastawniki;

7)stacje czyszczące;

8)stacje automatycznego ładowania;

9)stacje załadowcze lub odbiorcze;

10)złącza kolizyjne;

11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:

a)nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,

b)obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.

Linia stanowi kompletną i zdatną do użytku maszynę. Zdaniem Wnioskodawcy, zakupiona Linia spełnia wszystkie wyżej wymienione przesłanki, tj. w szczególności stanowi maszynę:

-fabrycznie nową - Linia została zakupiona w takim stanie, w jakim opuściła fabrykę. Spółka zakup Linii poprzedziła weryfikacją poprzez wielokrotne testowanie w miejscu produkcji (centrala w Niemczech);

-automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną - jak opisano w stanie faktycznym, Linia sterowana jest poprzez sterowniki PLC oraz komputer centralny. Dane z Linii są wysyłane automatycznie do komputera centralnego, który decyduje o poprawności montażu, ponadto, Linia wykonuje stacjonarnie szereg czynności;

-o co najmniej 3 stopniach swobody - dzięki szerokiemu zakresowi ruchów, Linia może wykonywać wiele czynności jedna po drugiej oraz poruszać się w trzech niezależnych płaszczyznach;

-posiadającą właściwości manipulacyjne dla zastosowań przemysłowych - jak opisano w stanie faktycznym, Linia nawija drut nawojowy na cewki, owija cewkę nawiniętą taśmą izolacyjną, usuwa nadmiarowy obszar kontaktowania, wciska cewki nawinięte do jarzma oraz montuje za pomocą prasy tulejki w blasze jarzmowej;

-wymieniającą dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania - jak opisano w stanie faktycznym, Linia jest podłączona poprzez sterowniki PLC do komputera centralnego. Komputer centralny odpowiedzialny jest za monitorowanie procesu i decyzję czy wyprodukowane wyroby można wysłać do stanowiska pakowania;

-połączoną z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów - jak opisano w stanie faktycznym, po uruchomieniu Linii, każde ze stanowisk cyklicznie wysyła dane dotyczące procesu oraz wyników pomiarów do sterowników PLC, które decydują o poprawności procesu. Sterowniki PLC przesyłają dane do komputera centralnego, który znajduje się w obszarze maszyny. Komputer centralny przesyła dane na serwer centralny, do którego dostęp uzyskają wybrani pracownicy Grupy;

-monitorowaną za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń - jak opisano w stanie faktycznym, na każdym stanowisku znajduje się czujnik obecności części oraz poprawności jej położenia. Stanowiska wyposażone są także w czujniki lub kamery do rozpoznawania czy komponent odpowiada produkowanemu wariantowi. Czujniki sprawdzają także poprawność procesu (np. czujnik siły lub miernik średnicy nawinięcia);

-zintegrowaną z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika - jak opisano w stanie faktycznym, Linia jest podłączona poprzez sterowniki PLC do komputera centralnego. Dodatkowo, Linia zintegrowana jest ze stanowiskiem pakowania.

Należy również wskazać, że poszczególne elementy wchodzące w skład Linii winno się postrzegać zbiorczo, gdyż dopiero całościowo służą zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania w całym cyklu Linii. Jednocześnie upłynniają i harmonizują jej pracę oraz pozwalają na osiągnięcie optymalnego procesu produkcji.

Prawidłowość powyższego stanowiska dotyczącego traktowania Linii jako kompleksowego zestawu urządzeń potwierdzono pośrednio w:

- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 grudnia 2022 r. Znak: . 0111-KDIB1-1.4010.492.2022.2.AW, gdzie wskazano: „Działanie samej Maszyny oparte jest na głowicach lutujących, które to poruszają się w wymiarze 3D. Głowica lutująca, stanowiąca część Maszyny lutuje wyprowadzenia na podstawie komend wprowadzonych we właściwym programie komputerowym obsługującym Maszynę. Maszyna posiada łącznie sześć takich głowic, które to lutują w zaprogramowany sposób. Odcinek linii produkcyjnej (transport) Maszyny pozwala na obsługę trzech ramek z sześcioma produktami jednocześnie. Maszyna posiada również interface graficzny pozwalający zaprogramować punkty lutowania dla różnych produktów a następnie wybór dowolnego programu przez operatora. Proces programowania umożliwia ustawienie pozycji głowicy lutującej, wysokości fali lutowniczej, temperatury lutowania, funkcji. Program komputerowy obsługujący Maszynę sam określa podział na strefy oraz optymalną ścieżkę lutowania głowic - tak żeby maksymalnie zbalansować, zoptymalizować czas procesu produkcyjnego. Poprzez zainstalowane w Maszynie czujniki i system kamer możliwy jest nadzór procesu lutowania w czasie rzeczywistym, który to można śledzić na monitorach zamontowanych na Maszynie. Dane z Maszyny dotyczące przebiegu procesu produkcji są wymieniane z funkcjonującym u Wnioskodawcy systemem nadzorowania procesów produkcyjnych (...) W przyszłości planowane jest podłączenie Maszyny do systemu (...) pozwalającego na planowanie, nadzorowanie oraz raportowanie wyników pracy maszyn lutujących. Transport produktu wytwarzanego przez Wnioskodawcę w Maszynie odbywa się za pomocą zintegrowanego systemu przenośników rolkowych (odcinka linii produkcyjnej Maszyny), które poprzez protokół komunikacji (...) połączone są z transporterami głównymi linii produkcyjnej. Maszyna pracuje zgodnie z taktem produkcyjnym całej linii produkcyjnej Wnioskodawcy.(…)

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia m.in., czy Maszyna wraz z jej elementami opisanymi w stanie faktycznym, a która to Maszyna została nabyta przez Wnioskodawcę spełnia definicję robota przemysłowego, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 u.p.d.o.p.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości wskazać należy, że skoro jak wynika z wniosku nabyta przez Wnioskodawcę fabrycznie nowa Maszyna wraz z jej elementami:

- jest automatycznie sterowana, programowalna, wielozadaniowa i stacjonarna o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadająca właściwości manipulacyjne lub lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych;

- wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

- jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Wnioskodawcy, w szczególności systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów oraz jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

- jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Wnioskodawcy

to spełnia definicję robota przemysłowego, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 u.p.d.o.p.

Dlatego też, Państwa stanowisko, że Maszyna spełnia definicję robota przemysłowego uregulowaną w przepisie art. 38eb ust. 3 u.p.d.o.p., należało uznać za prawidłowe.”

- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 lipca 2022 r. Znak: 0111-KDIB1-2.4010.9.2022.1.AW, w której podkreślono: „Spółka planuje nabycie fabrycznie nowego robota przemysłowego wraz z maszynami i urządzeniami peryferyjnymi w postaci w pełni zrobotyzowanej linii pakującej (dalej: „Linia pakująca”; „Robot przemysłowy”). Na zautomatyzowaną i zrobotyzowaną Linię pakującą składać się będą następujące maszyny i urządzenia, których charakterystykę Spółka przedstawia poniżej: Paletyzer, Kartoniarka zbiorcza CP28, Kartoniarka Dynamica, Blistrzarka C40R.”

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy Linia spełnia definicję robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Uzasadnienie do pytania nr 2

Zgodnie z art. 38eb ust. 1 Ustawy CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy CIT, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Stosownie do art. 38eb ust. 5 Ustawy CIT, odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Jednocześnie, w myśl art. 38eb ust. 2 Ustawy CIT, za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:

1)koszty nabycia fabrycznie nowych:

a)robotów przemysłowych,

b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,

c)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),

d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,

e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;

2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;

3)koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;

4)opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1 Ustawy CIT, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f Ustawy CIT, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy CIT.

Co więcej, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych są uznawane za koszty uzyskania przychodu (w zakresie składników majątku, które są uznawane za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne), co wynika wprost z art. 15 ust. 6 Ustawy CIT.

Zgodnie natomiast z art. 16a ust. 2 pkt 3 Ustawy CIT, amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art. 16f ust. 1 Ustawy CIT, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b Ustawy CIT.

Z powyższych regulacji wprost wynika, że w przypadku środków trwałych lub wartości niematerialnych prawnych podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio wydatków na nabycie ww. składników majątku lecz odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej.

Spółka dokonuje stosownych odpisów amortyzacyjnych, które powinny być uznawane za koszty uzyskania przychodu poniesione na robotyzację i tym samym powinny podlegać odliczeniu w ramach ulgi na robotyzację. Z uwagi, że Wnioskodawca zalicza wydatki z tytułu nabycia Linii w koszty uzyskania przychodu (poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne) to zasadne jest bowiem uznanie tych odpisów za koszty uzyskania przychodu poniesione na robotyzację właśnie w tych latach podatkowych. Tym samym, Spółka stoi na stanowisku, iż w analizowanym przypadku jest uprawniona do odliczania tych odpisów w ramach ulgi na robotyzację, zgodnie z przepisem art. 38eb ust. 1 Ustawy CIT, niezależnie od momentu nabycia Linii.

Powyższa, ścisła interpretacja przepisu dotyczącego ulgi na robotyzację w omawianym zakresie została potwierdzona m.in. w:

- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 lutego 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.743.2022.2.BS, w której organ stwierdził, że: „(…) Zatem, w przypadku nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Automatu do przycinania w 2020 r., jak i Prasy hydraulicznej do produkcji wiązarów nabytej i wprowadzonej do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w 2022 r., które stanowiły fabrycznie nowe aktywa, spełniające warunki określone w art. 38eb updop, w sytuacji osiągania przez Wnioskodawcę dochodów z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych - odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej tych składników dokonane w latach 2022-2026 będą podlegały rozliczeniu w ramach ulgi na robotyzację ”.

- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 sierpnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.221.2022.2.AW, w której organ stwierdził, że: „Zatem, w przypadku nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2022 r. fabrycznie nowych aktywów spełniających przesłanki określone w art. 38eb u.p.d.o.p. przez Wnioskodawcę osiągającego dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych - odpisy amortyzacyjne dokonane w latach 2022-2026 od tych środków trwałych (robotów) będą podlegały rozliczeniu w ramach ulgi na robotyzację".

Analogiczne stanowisko zaprezentowano również w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: z 16 sierpnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.129.2022.2.AW oraz z 31 sierpnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.212.2022.4.BK.

Mając powyższe na uwadze, wartość odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od nabytej Linii, jest kosztem uzyskania przychodów poniesionym na robotyzację, o którym mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT, a w konsekwencji - na podstawie art. 38eb ust. 1 Ustawy CIT Spółka może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% tego kosztu poniesionego w roku podatkowym, w ramach ulgi na robotyzację.

Uzasadnienie do pytania nr 3

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Natomiast jak stanowi art. 16g ust. 3 i 12 Ustawy CIT, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Z powyższych regulacji wynika, że przy ustalaniu podstawy amortyzacji, uwzględnia się również odsetki od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie zakupu środka trwałego/wartości niematerialnej i prawnej - naliczone do momentu przekazania ww. składników majątku do używania, które to zwiększają ich wartość początkową.

Powyższe stanowisko potwierdza bezpośrednio m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 października 2022 r., Znak: 0111-KDIB2- 1.4010.465.2022.1.AR, gdzie organ podkreślił: „Stanowiąca wartość początkową środka trwałego i wartości niematerialnej cena nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 u.p.d.o.p. obejmuje wprawdzie prowizje oraz odsetki od kredytów/pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie nabycia ww. składników majątku - ale naliczone wyłącznie do momentu przekazania ich do używania. Do kosztów nabycia, o których mowa w art. 38eb ust. 2pkt 1 i 2 u.p.d.o.p. Wnioskodawca będzie mógł zatem zaliczyć naliczone do momentu ujęcia w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowizje oraz odsetki od kredytu zaciągniętego w celu sfinansowania nabycia wskazanych we wniosku składników majątku - wyłącznie poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane w okresie obowiązywania ulgi na robotyzację ”.

W przypadku umowy pożyczki leasingowej Spółka staje się właścicielem przedmiotu pożyczki i tym samym dokonuje amortyzacji. Spółka środkowi trwałemu będącemu przedmiotem umowy pożyczki leasingu - Linii - przypisała wartość początkową i wykazała ją w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzonej dla potrzeb podatku dochodowego. Ustalając wartość początkową środka trwałego Spółka, zastosowała przepisy odnoszące się do nabycia środków trwałych w drodze kupna.

Mając powyższe na uwadze, stanowiąca wartość początkową środka trwałego i wartości niematerialnej cena nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 Ustawy CIT obejmuje odsetki od pożyczki leasingowej zaciągnięte na sfinansowanie Linii, niemniej naliczone wyłącznie do momentu przekazania Linii do używania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytania oznaczonego nr 1 jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 z późn. zm., dalej: Ustawa nowelizująca), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na robotyzację” mająca na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.

Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) art. 38eb, który w ust. 1 stanowi, że:

Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 38eb ust. 2 ww. ustawy:

Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:

1)koszty nabycia fabrycznie nowych:

a)robotów przemysłowych,

b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,

c)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),

d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,

e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;

2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;

3)koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;

4)opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

W świetle art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT:

Przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Jak stanowi art. 38eb ust. 4 ww. ustawy:

Przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:

1) jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;

2) pozycjonery jedno- i wieloosiowe;

3) tory jezdne;

4) słupowysięgniki;

5) obrotniki;

6) nastawniki;

7) stacje czyszczące;

8) stacje automatycznego ładowania;

9) stacje załadowcze lub odbiorcze;

10) złącza kolizyjne;

11) efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:

a) nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,

b) obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.

Stosownie do art. 38eb ust. 5 ustawy o CIT:

Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Z opisu sprawy wynika, że zajmuje się Państwo produkcją komponentów elektromagnetycznych dla trzech dużych obszarów produkcji przemysłowej.

W procesie wytwarzania produktów elektronicznych wykorzystujecie nabytą w pełni zautomatyzowaną, fabrycznie nową, linię produkcyjną, która składa się z następujących elementów:

-nawijarki cewek + robota,

-urządzenia do oklejania izolacji + robota,

-zgrzewarki,

-stanowiska montażu cewek,

-stanowiska do wciskania tulejek,

-stanowiska kontroli końcowej.

Ponadto, z Linią funkcjonalnie związane są w szczególności automatyczne podajniki komponentów m.in. wibracyjny podajnik i taśmowy podajnik.

Zasadniczo, Linia pozwala nie tylko na przyspieszenie całego procesu produkcyjnego, ale również podniesienie jakości produkcji poprzez precyzję i powtarzalność ruchów, która jest nieosiągalna dla człowieka.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest w pierwszej kolejności kwestia ustalenia czy wskazana w opisie sprawy linia produkcyjna, składająca się z wymienionych wyżej elementów, spełnia definicję robota przemysłowego, w rozumieniu art. art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT.

W tym miejscu zauważyć należy, że z zawartej w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT definicji robota przemysłowego wynika, że jest nim automatycznie sterowana, programowalna, wielozadaniowa i stacjonarna lub mobilna maszyna, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie wymienione w dalszej treści przepisu warunki, w tym jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Odnosząc zatem przedstawione we wniosku okoliczności sprawy do powyższej ustawowej definicji robota przemysłowego wskazać należy, że nie można uznać za robota przemysłowego opisanej przez Państwa we wniosku linii produkcyjnej składającej się z 2 robotów, nawijarki cewek, urządzenia do oklejania izolacji, zgrzewarki, stanowiska montażu cewek, stanowiska do wciskania tulejek, stanowiska kontroli końcowej. W definicji zawartej w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT mowa jest bowiem wyraźnie o maszynie zintegrowanej z innymi maszynami/urządzeniami w cyklu produkcyjnym a nie o zespole maszyn i urządzeń, których elementem są roboty.

Wskazana w opisie sprawy linia produkcyjna stanowi zespół maszyn i urządzeń, których elementami są roboty a nie robota (maszynę) wraz z funkcjonalnie z nim związanymi oraz zintegrowanymi w cyklu produkcyjnym maszynami i urządzeniami peryferyjnymi.

Tymczasem zauważyć należy, że to roboty są zintegrowane z linią produkcyjną i są elementem tej linii a nie linia produkcyjna z robotami. Z robotami zintegrowane są natomiast inne maszyny i urządzenia.

Nie można zatem zgodzić się z Państwem, że nabyta przez Państwa linia produkcyjna składająca się z wymienionych w opisie sprawy elementów (w tym 2 robotów) wypełnia definicję robota przemysłowego, w rozumieniu art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT.

Z wniosku nie wynika też aby wymienione urządzenia stanowiły maszyny i urządzenia peryferyjne do wskazanych dwóch robotów.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należało uznać za nieprawidłowe.

Z uwagi na uznanie, że wskazana przez Państwa we wniosku linia produkcyjna nie stanowi robota przemysłowego, w myśl art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, za bezprzedmiotowe należy uznać Państwa pytania oznaczone we wniosku nr 2 i 3 dotyczące możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na robotyzację oraz ustalenia dla potrzeb ww. ulgi ceny nabycia ww. linii produkcyjnej, o której mowa jest w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych wskazać należy, iż rozstrzygnięcie w nich zawarte nie są wiążące dla tutejszego Organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2883 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2883 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00