Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.52.2024.1.NC

Możliwość zastosowania 3% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla działalności sklasyfikowanych wg PKD 46.22.Z

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3%.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani polskim rezydentem podatkowym podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą (numer NIP: (...)), której przeważającym rodzajem działalności, zgodnie z CEIDG, jest obecnie sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (kod PKD 47.76.Z). Jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT.

Do tej pory prowadziła Pani kwiaciarnię, w ramach której realizowała zarówno sprzedaż detaliczną kwiatów pojedynczych (z przybraniem bądź bez), jak i sprzedaż okolicznościowych kompozycji kwiatowych, bukietów, a także wieńców kwiatowych na różne okazje.

Obecnie rozważa Pani zmianę modelu prowadzonej działalności gospodarczej poprzez ograniczenie jej do sprzedaży samych wieńców kwiatowych, a także przejście ze sprzedaży detalicznej na sprzedaż hurtową (co skutkowałoby zmianą kodu PKD prawdopodobnie na 46.22.Z – „Sprzedaż hurtowa kwiatów i roślin”).

W ramach tworzenia wieńców kupuje Pani kwiaty, po czym układa z nich gotowe wieńce i sprzedaje w takiej formie. Nie przetwarza Pani samych kwiatów – w szczególności nie zmienia ich właściwości, koloru czy wyglądu; tworzenie wieńców polega jedynie na doborze pasujących kwiatów oraz ich łączeniu w odpowiedni sposób, z ewentualnymi dodatkami (np. stelażem, szarfą bądź też podkładem iglastym, naturalnym lub sztucznym).

Nie produkuje Pani żadnych nowych towarów, a jedynie poprzez sposób powiązania i skomponowania sprawia, że pojedyncze elementy zaczynają tworzyć cały wieniec.

W 2023 r. wybrała Pani dla przychodów z opisanej wyżej pozarolniczej działalności gospodarczej formę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oprócz wskazanej działalności gospodarczej nie uzyskuje Pani dochodów podlegających opodatkowaniu.

Przychody z prowadzonej przez Panią działalności nie przekraczały dotychczas 2 000 000 euro rocznie, nie przewiduje Pani przekroczenia tego limitu w najbliższej przyszłości. Do Pani działalności nie mają zastosowania wyłączenia określone w art. 8 uzpd.

Pytanie

Czy jest Pani uprawniona do zastosowania 3% stawki ryczałtu do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży wieńców kwiatowych?

Pani stanowisko w sprawie

Pani działalność wskazana w opisie stanu faktycznego wypełnia definicję działalności usługowej w zakresie handlu i do opodatkowania przychodów z niej uzyskiwanych właściwe jest zastosowanie stawki ryczałtu 3%.

Przepisy uzpd umożliwiają osobom fizycznym osiągającym niektóre rodzaje przychodów (dochodów) przyjęcie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeżeli spełniają oni określone warunki.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, określenie „pozarolnicza działalność gospodarcza” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym (dalej: updof).

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 updof, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9 updof.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 updof, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Wracając na grunt uzpd, zgodnie z jej art. 4 ust. 1 pkt 1, użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Z kolei na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 uzpd, pod pojęciem „działalności usługowej w zakresie handlu” rozumie się „sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników”.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych „podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej (...)”.

Idąc dalej, w myśl kluczowego art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust.1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Warto również wskazać, iż art. 8 ust. 1 uzpd przewiduje szereg wyłączeń uniemożliwiających opodatkowanie na zasadach ryczałtu – zgodnie z tym przepisem, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1 b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Działalność wskazana w opisie stanu faktycznego stanowi pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu updof. Przychody z tej działalności nie przekraczały dotychczas 2 000 000 euro rocznie. Nie mają również do niego zastosowania wyłączenia wynikające z art. 8 ust. 1 uzpd.

Dopełniła Pani również formalności wynikających z art. 9 uzpd poprzez złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W konsekwencji uznać należy, że spełniła Pani warunki pozwalające na opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej podatkiem zryczałtowanym.

Pani wątpliwości sprowadzają się do ustalenia, czy dla prowadzonej działalności właściwa jest stawka 3%.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b uzpd, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu z zastrzeżeniem pkt 2 i 3. Ustawodawca w tym przypadku nie odwołuje się do klasyfikacji statystycznej (PKWiU), a jedynym kryterium możliwości zastosowania tej stawki jest fakt, że działalność podatnika wypełnia definicję „działalności usługowej w zakresie handlu”. Należy zatem poddać analizie działalność Wnioskodawcy w kontekście definicji z art. 4 ust. 1 pkt 3 uzpd.

Jak wskazano powyżej, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 uzpd, działalność usługowa w zakresie handlu to sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a uzpd precyzuje, że towarem są m.in. towary handlowe, czyli towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Ustawa nie definiuje pojęcia przetwarzania. W tym zakresie odwołać się można np. do wskazań Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z interpretacji indywidualnej z dnia 8 czerwca 2018 r. o sygn. 0112-KDIL3-1.4011.226.2018.1.AA:

„Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie precyzuje znaczenia słowa „przetworzone”, zatem, aby je zdefiniować należy ustalić jaki zakres znaczeniowy ma ten zwrot w języku potocznym (zgodnie z regułami wykładni językowej). Według Słownika języka polskiego przetwarzać, to: zmienić coś, nadając inny kształt, wygląd.”

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, nabywa Pani towary (kwiaty) po czym wykorzystuje je do przygotowania wieńców kwiatowych. Towary (kwiaty) nie są przez Panią zmieniane w żaden sposób – podlegają odsprzedaży w pierwotnej formie (jedynie złożone w wieniec). Jak zatem wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, nie będzie Pani dokonywać tak rozumianego przetworzenia towarów (kwiatów).

W Pani ocenie, prowadzona przez Panią jednoosobowa pozarolnicza działalność gospodarcza wypełnia definicję działalności usługowej w zakresie handlu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 3 uzpd. Do opodatkowania przychodów z tej działalności może więc Pani zastosować stawkę 3%.

Wskazała Pani, że analogiczne stanowisko organy prezentowały w wydawanych dotychczas interpretacjach indywidualnych odnoszących się do sprzedaży wieńców kwiatowych, w szczególności:

w interpretacji z 18 października 2023 r. o sygn. 0115-KDST2-1.4011.353.2023.2.MDO,

w interpretacji z 2 czerwca 2022 r. o sygn. 0114-KDIP2-2.4011.190.2022.2.AS,

w interpretacji z 6 czerwca 2012 r. o sygn. ILPB1/415-261/12-2/AMN.

Na powyższe konkluzje nie wpływa fakt, iż w miejsce dotychczasowej sprzedaży detalicznej będzie Pani prowadziła sprzedaż hurtową. Przytoczone powyżej przepisy nie są bowiem ograniczone wyłącznie do sprzedaży detalicznej, w związku z czym uznać należy, iż są one stosowane również do działalności usługowej w zakresie handlu obejmującej hurtową sprzedaż wieńców kwiatowych.

W przypadkach, gdy stawka zryczałtowanego podatku jest uzależniona od tego, czy sprzedaż ma charakter detaliczny czy hurtowy, ustawodawca wprost umieścił w ustawie odpowiednie postanowienia, np. w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c uzpd (regulującym stawkę dla „pośrednictwa w sprzedaży hurtowej”), czy też w załączniku 3 do uzpd – gdzie znaleźć można postanowienia odnoszące się do zarówno do „sprzedaży hurtowej i detalicznej”, jak i do samej sprzedaży detalicznej (np. w zakresie paliw do pojazdów samochodowych).

W szczególności warto podkreślić, że przytoczony art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c uzpd, Pani zdaniem, nie będzie miał zastosowania w opisanej w ramach niniejszego wniosku sytuacji, bowiem czynności realizowane przez Panią nie będą miały charakteru „pośrednictwa”. Nie można ich bowiem uznać za „pośrednictwo” wyłącznie z tego tytułu, że będzie Pani prowadziła sprzedaż hurtową – analogiczne stanowisko Dyrektor KIS potwierdził np. w interpretacji z dnia 21 czerwca 2021 r. o sygn. 0115- KDIT.1.4011.279.2021.1.MT:

„Przy kwalifikacji działalności do działalności usługowej w zakresie handlu, bądź do usług pośrednictwa w sprzedaży hurtowej, koniecznym jest zdefiniowanie zakresu pojęcia usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej. Ponieważ ww. ustawa odwołuje się w tym zakresie do PKWiU zasadnym będzie odwołanie się uwag dodatkowych zamieszczonych w sekcji G rozporządzenia Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207. poz. 1293 ze zm.). Zgodnie ze wskazanymi zapisami rozporządzenia usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej obejmują usługi maklerów, sprzedawców komisowych, agentów, akwizytorów i innych sprzedawców hurtowych. Chodzi wszakże o usługi, a nie samą sprzedaż hurtową, ta bowiem jest sklasyfikowana w kolejnych grupowaniach, w szczególności 46.7 (sprzedaż hurtowa wyspecjalizowana) i 46.9 (sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana). W Pani ocenie, gdyby ustawodawcy chodziło o objęcie stawką 15% także sprzedaży hurtowej, użyłby wyrażenia „świadczenie usług w zakresie handlu hurtowego (PKWiU dział 46)”, a nie ograniczył się do usług pośrednictwa.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, przychody ze sprzedaży hurtowej tarników (a niewątpliwie z tym mamy do czynienia w przypadku sprzedaży takich ilości) są przychodami z działalności usługowej w zakresie handlu, natomiast nie są przychodami ze świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży hurtowej. W konsekwencji możliwe jest stosowanie ryczałtu 3,0%”.

Podobne stanowisko Dyrektor KIS zajął również w interpretacjach: z dnia 24 listopada 2022 r. o sygn. 0114-KDIP3-1.4011.801.2022.2.PZ oraz z dnia 17 marca 2023 r. o sygn. 0114-KDIP3- 2.4011.1107.2022.3.MT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t .j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 i 2 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

d)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

e)(uchylona)

f)(uchylona)

g)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c oraz pkt 7 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

15% przychodów ze świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1),

3,0% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

działalność usługowa w zakresie handlu – sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych – usługi na rzecz produkcji;

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Wyroby – w myśl PKWiU – to: surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów – o ile występują w obrocie.

Jeżeli chodzi o działalność usługową w zakresie handlu (art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy), opodatkowaną według stawki 3% od przychodu, ustawodawca nie odwołuje się do żadnej klasyfikacji statystycznej, celem precyzyjnego określenia zakresu przedmiotowego tej działalności. Oznacza to, że każda działalność, która nie spełnia przesłanek zawartych w definicji działalności usługowej w zakresie handlu, niezależnie czy do takiej działalności została zakwalifikowana w PKWiU, dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego nie może być uznana za działalność handlową podlegającą opodatkowaniu według stawki 3%.

Użyte w art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy sformułowanie „sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym” oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji, czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową – „przetwarzać” to „przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

Stosownie natomiast do art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Towary handlowe to towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że jeżeli w wyniku podjętych czynności nie dochodzi do przetworzenia nabytych uprzednio rzeczy (towarów), to rzeczy te (towary) przeznaczone do dalszej odsprzedaży traktowane będą jako towary – odpowiadające definicji zawartej w art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Działalność polegającą na sprzedaży ww. towarów należy w tym przypadku zaliczyć do działalności usługowej w zakresie handlu, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że rozważa Pani zmianę modelu prowadzonej działalności gospodarczej poprzez ograniczenie jej do sprzedaży samych wieńców kwiatowych, a także przejście ze sprzedaży detalicznej na sprzedaż hurtową (co skutkowałoby zmianą kodu PKD prawdopodobnie na 46.22.Z – Sprzedaż hurtowa kwiatów i roślin). W ramach tworzenia wieńców kupuje Pani kwiaty, po czym układa z nich gotowe wieńce i sprzedaje w takiej formie. Nie przetwarza Pani samych kwiatów – w szczególności nie zmienia ich właściwości, koloru czy wyglądu. Tworzenie wieńców polega jedynie na doborze pasujących kwiatów oraz ich łączeniu w odpowiedni sposób, z ewentualnymi dodatkami (np. stelażem, szarfą bądź też podkładem iglastym, naturalnym lub sztucznym). Nie produkuje Pani żadnych nowych towarów, a jedynie poprzez sposób powiązania i skomponowania sprawia, że pojedyncze elementy zaczynają tworzyć cały wieniec.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że planowaną przez Panią działalność w zakresie hurtowej sprzedaży wieńców kwiatowych, w ramach której dokonuje Pani zakupu kwiatów, po czym – nie przetwarzając ich – układa z nich gotowe wieńce i sprzedaje w takiej formie, należy potraktować jako działalność usługową w zakresie handlu, zdefiniowaną w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie są to natomiast przychody ze świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży hurtowej.

W konsekwencji, dla przychodów z tytułu działalności usługowej w zakresie handlu uzyskiwanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, stawka ryczałtu wynosi 3%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną, Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00