Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.99.2024.2.GG

Opodatkowanie kwalifikowanych praw własności intelektualnych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan pismem z 18 marca 2024 r. (data wpływu 18 marca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca.

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju.

Prowadzi On działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od …. 2023 r. Prowadzi On rozliczenia w oparciu o książkę przychodów i rozchodów, a forma opodatkowania to zasady ogólne.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest:

a)wytwarzanie Oprogramowania, przykładowo w postaci tworzenia kodu źródłowego;

b)wytwarzanie części Oprogramowania, w wyniku rozwijania lub ulepszania określonego programu komputerowego;

c)niezwiązane wprost z wytwarzaniem programów komputerowych, np. spotkania z zespołem programistów, spotkania z klientem,

a więc świadczenie usług programistycznych w ramach działalności badawczo-rozwojowej, którą prowadzi od ….. 2023 r., w szczególności: tworzenie i współtworzenie oprogramowania, modyfikowanie i ulepszanie istniejącego oprogramowania, bieżąca obsługa oraz testowanie oprogramowania.

Usługi świadczone są na podstawie umowy o świadczenie usług z podmiotami posiadającymi siedzibę na terytorium kraju lub poza nim (B2B). Wnioskodawca zajmuje się projektami aplikacji webowych. Świadczy usługi ...developera, co przekłada się na kompleksowy rozwój warstwy serwera, warstwy wizualnej, projektowania bazy danej oraz hostowania aplikacji. W swojej karierze pracował dłuższy czas tworząc kod aplikacji służącej do zarządzania średniej wielkości firmami o charakterze software house. Obecnie zajmuje się tworzeniem platformy do handlu energią odnawialną na rynek … . Projekty, którymi się zajmuje odbywają się w zgodzie z klasyczną obecnie sztuką tworzenia kodu, precyzując Wnioskodawca ma na myśli pracę w metodologii ...oraz dobre praktyki zaciągnięte z .... Kluczowym projektem jest platforma służąca na rynek ...(....) do handlu energią odnawialną.

Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, zostało wytworzone i rozwinięte przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej stanowiącej działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca wykonuje prace programistyczne zlecane przez klientów, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to oprogramowanie tworzone pod potrzeby indywidualne klienta (zwane dalej: „Oprogramowaniem”). Podkreślenia wymaga fakt, że utwory tworzone i modyfikowane przez Wnioskodawcę są chronione przez art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.).

Działalność prowadzona jest przez Wnioskodawcę w sposób ciągły i systematyczny, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów. Działania Wnioskodawcy zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wskazane powyżej efekty prowadzonych prac powinny być kwalifikowane jako prace prowadzące do powstania utworów w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.) bądź poprzez stworzenie nowego programu komputerowego, bądź poprzez twórczą zmianę (opracowanie) istniejącego programu komputerowego (systemu wykorzystywanego przez klienta Wnioskodawcy). Wnioskodawca realizuje opisane powyżej prace, polegające na tworzeniu Oprogramowania osobiście przez Wnioskodawcę. Jego działania powodują, że prawa autorskie są każdorazowo przenoszone na rzecz Jego Zleceniodawcy, o czym stanowi umowa o świadczenie usług zawarta ze Zleceniodawcą. Prawa autorskie są częścią wynagrodzenia miesięcznego za usługi programistyczne, odbierane na podstawie skoroszytu czasu pracy Wnioskodawcy.

Wnioskodawca jest podmiotem, któremu przysługują autorskie prawa majątkowe do tworzonego Oprogramowania. Wnioskodawca podejmuje kluczowe i strategiczne decyzje odnośnie kierunku prowadzonych prac w stosunku do tworzonego oprogramowania, jak również samodzielnie organizuje prace projektowe. Projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Wnioskodawca prowadzi działalność zmierzającą do powstania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, podejmowaną w sposób systematyczny, zmierzający do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Nie można więc uznać działań Wnioskodawcy za rutynowe oraz dotyczące tylko okresowych zmian.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty ani autorskich praw majątkowych od podmiotów trzecich. Autorskie prawa majątkowe do programu/programów w okresie, kiedy są one rozwijane/ulepszane przysługują Kontrahentom. Wnioskodawca rozwija lub ulepsza program/programy komputerowe na podstawie nieodpłatnej i niewyłącznej licencji.

W ramach współpracy z kontrahentami Wnioskodawca rozwija lub ulepsza program komputerowy albo tworzy programy komputerowe samodzielnie. Wnioskodawca wykorzystuje języki programowania oraz technologie takie jak: ..., poszczególne komponenty serwisu ..., baza danych relacyjna ... oraz ... - Wnioskodawca bazuje na bibliotece ...- framework ..., wspartym takimi technologiami jak ....

Podatnik posiada począwszy od marca 2023 r. wyodrębnioną ewidencję dla projektów dotyczących kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja ta zapewni wyodrębnienie wytworzonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tj. praw autorskich do wytworzonych programów komputerowych) oraz ustalenie przychodu, kosztu uzyskania przychodu i dochodu (straty) przypadającej na dane kwalifikowane prawo własności intelektualnej (tu: prawo autorskie do programu komputerowego). Ewidencja będzie spełniać również inne wymagania z art. 30cb ustawy o PIT.

Wynagrodzenie wypłacane podatnikowi przez kontrahentów może obejmować zarówno wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich, jak i realizację dodatkowych zadań. Ustalenie tego, jaka dokładnie część wynagrodzenia jest należna z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich, będzie możliwe na podstawie wspomnianej ewidencji, a ich wycena będzie proporcjonalna do czasu poświęconego przez podatnika na ich wytworzenie. Prace podatnika prowadzą do wytworzenia jednego rodzaju kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. praw autorskich do programu komputerowego, a wynikające z nich dochody są dochodami ze sprzedaży majątkowych praw autorskich.

W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. regulacjami dotyczącymi preferencji podatkowej IP Box Wnioskodawca planuje zastosowanie 5 % stawki opodatkowania odnośnie dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej do rozliczenia za 2023 r. i kolejne.

Efektem prac Wnioskodawcy jest tworzenie produktów, które - w stosunku do dotychczasowej Jego działalności - mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter lub produkty te w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie Wnioskodawcy. Działalność prowadzona bezpośrednio przez Wnioskodawcę była, jest i będzie działalnością twórczą, prowadzona w sposób systematyczny, uporządkowany, zaplanowany, metodyczny,w celu osiągnięcia określonych celów. Opisana we wniosku działalność jest działalnością prowadzoną zarówno bezpośrednio przez Wnioskodawcę, jak również w ramach zespołu programistów pracujących dla Kontrahenta Wnioskodawcy (w ramach działalności Wnioskodawcy), w celu tworzenia nowych, ulepszonych produktów. Stanowią one odrębne programy komputerowe podlegające ochronie wynikającej z art. 74 ust. 1 pr. aut.

Wnioskodawca wskazuje, że w efekcie rozwijania i ulepszania przez Niego oprogramowania powstaje odrębny program komputerowy podlegający ochronie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja pozaksięgowa, o której mowa we wniosku, jest prowadzona na bieżąco, począwszy od marca 2023 r., tj. od realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP i poniesienia kosztów, o których mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca ponosi normalną odpowiedzialność kontraktową wynikającą z art. 471 kc, wobec czego uznać należy, że Wnioskodawca zawsze bezpośrednio, czy też pośrednio (regres) może odpowiadać za rezultat (nieprawidłowe wykonanie lub niewykonanie zobowiązania). Świadczenie nie jest wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez Zlecającego. Zleceniodawca ogranicza się do wskazania kierunków oraz ogólnych wymagań co do projektu i jego funkcji natomiast wskazuje on również ramy czasowe, w których Wnioskodawca ma ukończyć świadczenie. Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności. Wnioskodawca osiąga dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi. W przedstawionych okolicznościach podatnik zamierza rozpocząć rozliczanie podatku dochodowego na zasadach określonych w art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT.

W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia braków poprzednio złożonego wniosku Wnioskodawca odpowiada:

1.Czy usługi świadczone na rzecz podmiotów posiadających siedzibę poza terytorium kraju są/będą wykonywane przez Pana w Polsce czy w krajach, w którym podmioty te mają siedziby?

Na terytorium kraju.

2.Jeśli usługi są/będą wykonywane w krajach, w których ww. podmioty mają siedziby, to proszę wskazać, czy działalność gospodarcza w tych państwach jest/będzie przez Pana prowadzona za pośrednictwem zakładów w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a tymi państwami?

Nie dotyczy.

3.Co - w kontekście przedstawionego opisu sprawy - należy rozumieć pod pojęciem „Oprogramowanie”? Jakie konkretne „Oprogramowania” Pan wytwarza/rozwija/ulepsza? Należy przedstawić szczegółowy ich opis, konkretne nazwy, przeznaczenie, funkcje oraz na czym polega ich innowacyjność?

Jako deweloper pracujący dla ..., Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem, rozwijaniem i ulepszaniem oprogramowania, które umożliwia funkcjonowanie tego rynku.

Oprogramowanie to składa się z kilku elementów, takich jak:

-Platforma internetowa - to interfejs użytkownika, który umożliwia originatorom i traderom dostęp do rynku, przeglądanie i publikowanie ofert, dopasowywanie się do kontrahentów i zarządzanie swoimi transakcjami. Platforma internetowa jest napisana w ...., popularnym frameworku .... do tworzenia interaktywnych aplikacji internetowych. Platforma internetowa wykorzystuje również usługi firmy ... takie jak .... platformy internetowej wykorzystuje również usługi serwisu internetowego jakim jest ..., mając na myśli konkretnie ....;

- ... - to część oprogramowania, która odpowiada za logikę biznesową, przetwarzanie danych i komunikację z innymi systemami. .... jest napisany w..., uniwersalnym języku programowania. ... wykorzystuje również ..., potężny framework webowy, który oferuje wiele funkcji, takich jak autoryzacja, migracje, testy i administracja. .... korzysta również z ...., otwartoźródłowego systemu zarządzania relacyjnymi bazami danych ... integruje się również z ..., usługą chmurową ..., która zapewnia bezpieczną i elastyczną autentykację użytkowników;

-... dopasowywania - to część oprogramowania, która odpowiada za znajdowanie najlepszych kontrahentów dla originatorów i traderów na podstawie ich preferencji i warunków rynkowych. Algorytm dopasowywania jest napisany w ..., wykorzystując scikit-learn, bibliotekę uczenia maszynowego, która oferuje wiele narzędzi do analizy danych i modelowania. Algorytm dopasowywania wykorzystuje również patentowaną technologię ..., która chroni system, który ułatwia i obniża koszty poszukiwania i zawierania umów związanych z energią odnawialną. Algorytm dopasowywania łączy w sobie nowoczesny algorytm skupiający się na wieloletniej predykcji cen handlu energią, zaawansowane kalkulatory oparte na tym algorytmie, pozwalające na predykcję cen danych kontraktów energetycznych, oraz algorytmy opracowujące dane analityczne oparte na własnej metodologii zapewniające wkład do komponentów analitycznych;

-Innowacyjność oprogramowania ... polega na tym, że jest to pierwszy rynek energii odnawialnej w ..., który umożliwia anonimowe i efektywne transakcjonowanie umów zabezpieczających. Oprogramowanie ... wykorzystuje najnowsze technologie i najlepsze praktyki w zakresie programowania, bezpieczeństwa i użytkowości, aby zapewnić wysoką jakość i niezawodność usługi;

-Oprogramowanie ... jest również stale rozwijane i ulepszane, aby sprostać rosnącym wymaganiom i oczekiwaniom rynku energii odnawialnej. Dodatkowo, oprogramowanie ... zawiera w sobie zaawansowane komponenty architekturalne, takie jak mikroserwisy, konteneryzacja, chmura i ..., które zapewniają skalowalność, wydajność i elastyczność systemu.

4.Czy uczestniczy Pan we własnych czy też cudzych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu/ulepszaniu „Oprogramowania”?

We własnych.

5.W czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek? Należy wyjaśnić, jakie konkretne działania podejmuje/podejmie Pan w celu opracowania nowego „Oprogramowania” lub ulepszenia/rozwijania istniejącego, a w szczególności:

a)jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia wytworzonego już wcześniej „Oprogramowania” zostały/zostaną podjęte w celu realizacji prac, w ramach których tworzy i ulepsza/rozwija Pan „Oprogramowanie”?

b)jakie konkretnie „Oprogramowanie” zostało/zostanie wytworzone przez Pana? W oparciu o jakie technologie? Do czego służy? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano? Co powoduje, iż wytworzone „Oprogramowanie” lub usprawnione w znaczymy stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polega oryginalność Pana „Oprogramowania”?

c)zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że „Oprogramowanie” po jego wytworzeniu lub ulepszeniu/rozwinięciu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Wnioskodawca zastosował metodykę ..., która pozwala na szybkie oraz iteracyjne tworzenie oprogramowania poprzez pracę w krótkich cyklach zwanych sprintami.

Zaimplementował komponenty algorytmu dopasowania bazując na autorskiej metodologii firmy ... rozwijając tym samym narzędzie (algorytm) zasilające inne komponenty takie jak kalkulator, komponenty analityki danych itd. Wnioskodawca pracował w języku Python wspierając się na architekturze mikroserwisów przy pomocy ....

Rozwijał komponenty architekturalne takie jak integracja z ...w celu budowy algorytmów obsługujących autentykację aplikacji oraz kolejkowanie danych w samodzielnej implementacji czatu.

Zaimplementował zaawansowane testy integracyjne polegające na uruchamianiu kompleksowych oraz złożonych funkcjonalności aplikacji w celu obsługi i sprawdzenia wyżej wymienionych funkcjonalności. W Technologiach takich jak....

Tworzyłkod generujący komponenty interfejsu użytkownika wykorzystując biblioteki do analizy danych takich jak ....

Konkretnie „Oprogramowanie”, które zostało/zostanie wytworzone przez Niego, to platforma do handlu energią odnawialną. Wnioskodawca oparł się na następujących technologiach:

-... - ... do tworzenia interaktywnych aplikacji internetowych.

-Usługa chmurowa ...

-... - usługa chmurowa ..., która zapewnia wsparcie funkcjonalności chat, powiadomienia i inne funkcje komunikacyjne.

-... - uniwersalny język programowania, który jest łatwy w użyciu i ma bogaty ekosystem bibliotek.

-... - potężny framework webowy, który oferuje wiele funkcji, takich jak autoryzacja, migracje, testy i administracja.

-... - otwartoźródłowy system zarządzania relacyjnymi bazami danych, który jest niezawodny i skalowalny.

-... - usługa chmurowa ..., która zapewnia bezpieczną i elastyczną autentykację użytkowników.

-... - usługa chmurowa ..., która zapewnia wsparcie budowy komponentów opartych o architekturę mikroserwisów.

- ... - biblioteka uczenia maszynowego, która oferuje wiele narzędzi do analizy danych i modelowania własna metodologia ..., która chroni system, który ułatwia i obniża koszty poszukiwania i zawierania umów związanych z energią odnawialną.

Oprogramowanie to służy do umożliwienia klientom sprzedaży i kupna kontraktów związanych z energią odnawialną na rynek … .

Konkretne narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w mojej praktyce gospodarczej, które zastosował, to:

-Algorytm dopasowywania - który znajduje najlepszych kontrahentów dla originatorów i traderów na podstawie ich preferencji i warunków rynkowych, wykorzystując nowoczesny algorytm skupiający się na wieloletniej predykcji cen handlu energią, zaawansowane kalkulatory oparte na tym algorytmie, pozwalające na predykcję cen danych kontraktów energetycznych, oraz algorytmy opracowujące dane analityczne oparte na własnej metodologii zapewniające wkład do komponentów analitycznych.

-Anonimowość - która pozwala na zachowanie prywatności i bezpieczeństwa uczestników rynku, poprzez ukrywanie ich tożsamości i danych kontaktowych, dopóki nie zgodzą się na warunki transakcji. Wymaga to specjalistycznych praktyk programistycznych w celu ochrony danych.

-... - który pozwala na automatyczne i interaktywne udzielanie odpowiedzi na często zadawane pytania i prośby o pomoc, poprawiając obsługę klienta i zwiększając zaufanie do usługi.

Wytworzone „Oprogramowanie” lub usprawnione w znacznym stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy, ponieważ:

-Jest to pierwszy rynek energii odnawialnej w ..., który umożliwia anonimowe i efektywne transakcjonowanie umów zabezpieczających, co stanowi innowację na skalę światową.

-Wykorzystuje najnowsze technologie i najlepsze praktyki w zakresie programowania, bezpieczeństwa i użytkowości, które zapewniają wysoką jakość i niezawodność usługi, co stanowi przewagę konkurencyjną na rynku.

-Oferuje unikalne funkcjonalności i ulepszenia, które zwiększają wartość i atrakcyjność usługi dla użytkowników, co stanowi dodatkową korzyść dla klientów.

Oryginalność „Oprogramowania” polega na tym, że łączy w sobie zaawansowane rozwiązania technologiczne, biznesowe i społeczne, które tworzą nowy model handlu energią odnawialną, który jest korzystny dla wszystkich stron: originatorów, traderów, spółek energetycznych i środowiska.

Zastosowanie następujących technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że „Oprogramowanie" po jego wytworzeniu lub ulepszeniu/rozwinięciu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Niego:

-... - który pozwala na tworzenie dynamicznych i responsywnych interfejsów użytkownika, które dostosowują się do różnych urządzeń i rozdzielczości, poprawiając doświadczenie i satysfakcję użytkowników.

-....- zapewniając analitykę wydajność usługi oraz użyteczne dane.

-... - który pozwala na dodawanie i zarządzanie funkcjami komunikacyjnymi, takimi jak chat, powiadomienia i inne, które zwiększają zaangażowanie i lojalność użytkowników.

-... - która pozwala na budowę łatwo skalowalnych serwisów opartych na architekturze mikroserwisowej.

-... - który pozwala na pisanie prostego, czytelnego i uniwersalnego kodu, który może być łatwo rozwijany i utrzymywany.

-...- który oferuje wiele funkcji, takich jak autoryzacja, migracje, testy i administracja, które ułatwiają tworzenie i zarządzanie aplikacjami webowymi, zapewniając bezpieczeństwo i stabilność usługi.

-.... - który oferuje niezawodny i skalowalny system zarządzania relacyjnymi bazami danych, który przechowuje i przetwarza duże ilości danych, zapewniając szybkość i niezawodność usługi.

-... - który oferuje bezpieczną i elastyczną autentykację użytkowników, która pozwala na łatwe zarządzanie tożsamością i dostępem do usługi, zapewniając prywatność i zaufanie użytkowników.

-... - który oferuje wiele narzędzi do analizy danych i modelowania, które pozwalają na tworzenie i ulepszanie algorytmów uczenia maszynowego, które są kluczowe dla funkcjonowania usługi.

-patentowana technologia ..., która oferuje unikalny system, który ułatwia i obniża koszty poszukiwania i zawierania umów związanych z energią odnawialną, co stanowi główną wartość dodaną usługi.

6.W związku ze wskazaniem we wniosku, że: Wnioskodawca prowadzi działalność zmierzającą do powstania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, podejmowaną w sposób systematyczny, zmierzający do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Nie można więc uznać działań Wnioskodawcy za rutynowe oraz dotyczące tylko okresowych zmian.

a)jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych tworzonych/rozwijanych/ulepszanych „Oprogramowań”?

b)jakie konkretnie cele zostały osiągnięte w poszczególnych okresach, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

c)jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane w poszczególnych okresach, a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego „Oprogramowania”?

Cele, które na wstępie postawił sobie Wnioskodawca w zakresie poszczególnych tworzonych/rozwijanych/ulepszanych „Oprogramowań”, to:

-Stworzyć platformę do handlu energią odnawialną, która będzie pierwszym rynkiem energii odnawialnej w... który umożliwia anonimowe i efektywne transakcjonowanie umów zabezpieczających, co stanowi innowację na skalę światową.

-Wykorzystać najnowsze technologie i najlepsze praktyki w zakresie programowania, bezpieczeństwa i użytkowości, które zapewnią wysoką jakość i niezawodność usługi, co stanowi przewagę konkurencyjną na rynku.

-Oferować unikalne funkcjonalności i ulepszenia, które zwiększą wartość i atrakcyjność usługi dla użytkowników, co stanowi dodatkową korzyść dla klientów.

Konkretne cele, które zostały osiągnięte w poszczególnych okresach, to:

-W pierwszym kwartale 2023 r., Wnioskodawcy udało się stworzyć prototyp platformy internetowej, która umożliwia originatorom i traderom dostęp do rynku, przeglądanie i publikowanie ofert, dopasowywanie się do kontrahentów i zarządzanie swoimi transakcjami. Prototyp był napisany w .... oraz oparty na usługach.... i był testowany na grupie pilotażowej użytkowników, którzy dali pozytywny feedback i sugestie do poprawy. W tym okresie, pracował samodzielnie, korzystając z własnego sprzętu i oprogramowania, a koszt Jego pracy wyniósł około ….zł.

-W drugim kwartale 2023 r., Wnioskodawcy udało się stworzyć wersję beta platformy internetowej, która dodawała nowe funkcjonalności i ulepszenia, takie jak chat, dashboard, raporty, powiadomienia, które zwiększały zaangażowanie i lojalność użytkowników. Wersja beta była napisana w .... i była testowana na większej grupie użytkowników, którzy dali bardzo pozytywny feedback i rekomendacje. W tym okresie, pracował w zespole dwóch osób, korzystając z chmury i narzędzi ..., a koszt Jego pracy wyniósł około …..zł.

-W trzecim kwartale 2023 r., Wnioskodawcy udało się stworzyć wersję produkcyjną platformy internetowej, która poprawiała jakość i niezawodność usługi, poprzez zastosowanie najlepszych praktyk programistycznych, testów, migracji i administracji. Wersja produkcyjna była napisana w (...) i była wdrażana i monitorowana na rynku ..... , gdzie zdobyła dużą popularność i uznanie. W tym okresie, Wnioskodawca pracował w zespole czterech osób, korzystając z chmury, narzędzi .... i patentowanej technologii ...., a koszt Jego pracy wyniósł około …..zł.

-W czwartym kwartale 2023 r., Wnioskodawcy udało się stworzyć wersję ulepszoną platformy internetowej, która dodawała algorytm dopasowywania, który znajdował najlepszych kontrahentów dla originatorów i traderów na podstawie ich preferencji i warunków rynkowych, wykorzystując uczenie maszynowe i patentowaną technologię .... Wersja ulepszona była napisana w (...), i była testowana i optymalizowana na rynku teksas ..., gdzie zwiększyła wartość i atrakcyjność usługi dla użytkowników. W tym okresie, pracował w zespole sześciu osób, korzystając z chmury, narzędzi ... i patentowanej technologii ..., a koszt Jego pracy wyniósł około ……zł.

7.Co oznacza „modyfikowanie” przez Pana utworów? W szczególności, czy oznacza to ich rozwijanie/ulepszenie w związku z tym, że - jak zaznaczono - zarówno tworzy Pan, jak i rozwija/ulepsza „Oprogramowanie”?

Rozwijanie i ulepszanie.

8.Czy efekty Pana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania/ modyfikowania), które nazywa Pan „Oprogramowaniem” zawsze są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.: zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są/będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej; nie są/nie będą efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny; nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klientów?

Tak.

9.Czy efekty Pana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania/ modyfikowania), które nazywa Pan „Oprogramowaniem”, zawsze są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Tak.

10.Czy w przypadku, gdy rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan „Oprogramowanie”,

a)Pana działania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego „Oprogramowania”,

b)czy zmiany wprowadzane przez Pana do rozwijanego/ulepszanego /modyfikowanego „Oprogramowania” mają charakter rutynowych/okresowych zmian?

c)czy wyniku podjętych przez Pana czynności powstaje odrębny od tego „Oprogramowania” utwór (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeżeli tak - czy przenosi Pan całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa, jeżeli nie - czy wynagrodzenie Pan jest tylko wynagrodzeniem za efekty swoich prac badawczo -rozwojowych?

Tak, Wnioskodawca przenosi całość praw autorskich majątkowych otrzymując w zamian wynagrodzenie.

11.Czy w przypadku, gdy rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan „Oprogramowanie”, a w wyniku rozwoju/ulepszenia/modyfikowania „Oprogramowania” nie powstało nowe prawo własności intelektualnej, to jest Pan właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem tego Oprogramowania na podstawie licencji wyłącznej?

Zawsze powstaje prawo własności intelektualnej.

12.Czy w sytuacji, gdy „Oprogramowanie” jest wytwarzane w zespole programistów, to efektem prac prowadzonych samodzielnie przez Pana jest/będzie program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, czy też część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami-wytworzonymi przez inne osoby - będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Efektem prac będzie/jest program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim.

13.Czy w sytuacji, gdy w efekcie prac prowadzonych przez Pana powstaje/będzie powstawać część „Oprogramowania”, która dopiero w połączeniu z innymi częściami - wytworzonymi przez inne osoby - stanowi/będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to ww. osoby (współtwórcy, w tym Pan) przenoszą razem (łącznie) na rzecz Kontrahenta (jako współwłaściciele) na podstawie odrębnej, wspólnie zawartej umowy prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Pan z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie?

Nie dotyczy.

14.Czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Kontrahent)?

Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność przed Kontrahentami.

15.Od kiedy (dokładnie) prowadzi Pan odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (proszę wskazać datę - dd-mm - rrrr)?

Od 2 marca 2023 r.

16.Czy w odrębnej ewidencji na bieżąco wyodrębnia/będzie wyodrębniał Pan:

a)każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

b)przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

c)koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?

Tak.

17.Czy wynagrodzenie od Kontrahenta jest/będzie łączną zapłatą za całość czynności, jakie realizuje Pan w ramach umowy, czy umowa ta wyodrębnia wartość wynagrodzenia należną za poszczególne rodzaje czynności (jeśli tak, proszę wskazać za jakie), w tym za przenoszenie na Kontrahenta praw autorskich do efektów Pana prac?

Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży usługi.

18.W jaki sposób umowy z Kontrahentami regulują kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie: wyłącznie z tytułu przenoszenia na Kontrahenta praw do „oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa); także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich).

Jw.

19.Czy w związku z wykonanymi umowami zawartymi z Kontrahentami wystawia Pan faktury, jeśli tak, to czy wyodrębniają one wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Kontrahentów? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego.

Nie wyodrębniają, ponieważ ustawa nie nakłada na Niego takiego obowiązku.

20.W jaki sposób umowa z Kontrahentem reguluje kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Kontrahenta praw do konkretnego stworzonego przez Pana „Oprogramowania”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „Oprogramowania” i przeniesienie praw do tego oprogramowania na Kontrahenta? Jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Kontrahent? Co potwierdza przeniesienie tych praw?

Wnioskodawca przenosi pełnię praw autorskich majątkowych na kontrahenta za wynagrodzeniem - co dzieje się w zgodzie z art. 41 oraz art. 53 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

21.Z jakiego tytułu określonego w art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskuje Pan dochody? Należy jednoznacznie wskazać, czy są to dochody:

a)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej - co oznacza, że przenosi Pan prawa własności do programów komputerowych na nabywcę, a umowa określa wysokość wynagrodzenia;

b)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi - co oznacza, że wytwarza Pan Oprogramowanie i wykorzystuje je w produkcji lub świadczeniu usług?

Z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

22.Czy i w jaki sposób oblicza Pan tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Tak, zgodnie z przywołanym przepisem art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

23.Wobec zamiaru korzystania przez Pana - również w latach następnych - z preferencyjnego opodatkowania 5 % stawką kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych IP - czy będzie Pan uzyskiwał te dochody w takich samych okolicznościach, jak w przedstawionym opisie sprawy (jeżeli nie, należy wyczerpująco przedstawić okoliczności ich uzyskiwania).

Tak. W takich samych.

Pytanie

Czy dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uzyskiwane w ramach opisanej działalności gospodarczej Wnioskodawca będzie mógł opodatkować stawką 5% zgodnie z art. 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za 2023 r. i kolejne przy założeniu, iż stan faktyczny nie ulegnie zmianie?

Pana stanowisko

Zdaniem Wnioskodawcy, utwory powstające w ramach prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej, spełniają wszystkie przesłanki, aby uznać je za kwalifikowane prawa własności intelektualnej. Za takie ustawodawca w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT traktuje m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest jego ochrona prawna na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest RP, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest UE, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

W przedmiotowym wniosku, Wnioskodawca wskazał, że przejaw Jego działań prowadzonych w ramach działalności gospodarczej stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT. Jego praca spełnia bowiem definicję prac badawczych zgodnie z art. 4 ust. 3 UPSWN, Wnioskodawca wskazuje, że w ramach działalności m.in. „tworzy” i „rozwija” oprogramowanie, co ustawodawca wymaga, aby uznać je za prace badawcze. Prawa autorskie realizowane przez Wnioskodawcę, są programami komputerowymi, podlegającymi osobnej ochronie, o której mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi MF do IP BOX (pkt 80), program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Stwierdzono ponadto, że pojęcie to należy traktować szeroko. Wnioskodawca w takim przypadku wytwarza program komputerowy. Nadto jak zostało wyżej podkreślone, podlega ono ochronie prawnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, może On opodatkować dochód z prowadzonej działalności polegającej na przenoszeniu praw autorskich z tworzonego oprogramowania stawką 5% korzystając z ulgi wskazanej w art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 30ca ust. 2 ww. ustawy, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest, że podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw.

W odesłaniu do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w art. 1 ustawodawca wskazuje, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego są utwory m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT, podatnik zobowiązany jest zaprowadzić ewidencję, która umożliwia wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach - tu podatkowych. Prowadzenie ksiąg rachunkowych (podatkowych) w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnić koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz dokonywać stosownych zapisów w księgach.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z projektowanej preferencji jest wymóg prowadzenia przez Niego działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co stanowi wyraz realizacji zasady nexus (Podatnik, który chce skorzystać z preferencji zobowiązany jest legitymować się szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z praw IP powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac). Warunki te Wnioskodawca spełnia.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.), podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy, podatnicy, a więc także Wnioskodawca, podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu,

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3,

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ww. art. 30cb ust. 1. w odrębnej ewidencji (art. 30cb ust. 2 ustawy).

Wnioskodawca informuje, iż będzie posiadał dodatkową ewidencje księgową spełniającą wymogi opisane w art. 30cb ustawy.

Z uwagi na to, że Wnioskodawca spełnia te wszystkie przesłanki ma prawo do opodatkowania dochodu z kwalifikowanych praw autorskich w stawce 5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 2 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy). Przepis ten dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

Natomiast art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy ma zastosowanie, gdy całość praw własności intelektualnej do tworzonego i rozwijanego oprogramowania jest przekazywana odpłatnie na rzecz danego kontrahenta. W toku realizowanych prac, podatnik wytwarza utwory objęte prawami własności intelektualnej. Kontrahent zyskuje wszystkie prawa do wytworzonych utworów, a podatnik je traci, za co otrzymuje wynagrodzenie.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do kwalifikowanego dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek  na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Przedstawiając opis sprawy wskazał Pan, że Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, zostało wytworzone i rozwinięte przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stanowiącej działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty ani autorskich praw majątkowych od podmiotów trzecich. W ramach prowadzonej działalności badawczo -rozwojowej wykonuje Pan prace programistyczne zlecane przez klientów, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to oprogramowanie tworzone pod potrzeby indywidualne klienta. Realizuje Pan opisane prace, polegające na tworzeniu Oprogramowania osobiście. Pana działania powodują, że prawa autorskie są każdorazowo przenoszone na rzecz Zleceniodawcy, o czym stanowi umowa o świadczenie usług zawarta ze Zleceniodawcą. Wynagrodzenie wypłacane podatnikowi przez kontrahentów może obejmować zarówno wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich, jak i realizację dodatkowych zadań. Prawa autorskie są częścią wynagrodzenia miesięcznego za usługi programistyczne, odbierane na podstawie skoroszytu czasu pracy Wnioskodawcy. Efekty Pana pracy, zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i przysługują Panu majątkowe prawa autorskie do tych programów komputerowych. Przenosi Pan pełnię praw autorskich majątkowych na kontrahenta za wynagrodzeniem - co dzieje się w zgodzie z art. 41 oraz art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Pana prace prowadzą do wytworzenia jednego rodzaju kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. praw autorskich do programu komputerowego, a wynikające z nich dochody są dochodami ze sprzedaży majątkowych praw autorskich. Osiąga Pan dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

Ponadto z treści wniosku wynika, że posiada Pan począwszy od marca 2023 r. wyodrębnioną ewidencję dla projektów dotyczących kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja ta zapewni wyodrębnienie wytworzonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tj. praw autorskich do wytworzonych programów komputerowych) oraz ustalenie przychodu, kosztu uzyskania przychodu i dochodu (straty) przypadającej na dane kwalifikowane prawo własności intelektualnej (tu: prawo autorskie do programu komputerowego). Ewidencja będzie spełniać również inne wymagania z art. 30cb ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych. Ewidencja jest prowadzona na bieżąco, począwszy od marca 2023 r., tj. od realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP i poniesienia kosztów, o których mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509; dalej: „ustawa o PAIPP”).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo -rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej będziemy mieli do czynienia przy spełnieniu łącznie trzech warunków:

a)przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo -rozwojowej, oraz;

b)należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

c)podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego, wytwarzane samodzielnie przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że osiąga dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi, tj. dochód, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten obejmuje jednak swoim zakresem zastosowania sytuację, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Natomiast w opisanej przez Pana sytuacji przenoszone są autorskie prawa majątkowe. Zatem, uzyskany przez Pana dochód z przenoszenia na Zleceniodawcę majątkowych praw autorskich do kwalifikowanych IP będzie dochodem ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, na podstawie art. 30ca ust. 1 ww. ustawy, będzie mógł Pan zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej za 2023 r. oraz za lata kolejne, jeżeli przedstawione okoliczności sprawy i stan prawny nie ulegną zmianie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo informujemy, że wydana interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście sformułowanego pytania interpretacyjnego, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii opisanych we wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00