Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.67.2024.3.MZ

Pana usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU: 62.01.12.0 i 62.02.30.0 są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz Beneficjenta, należy przyjąć, że usługi wykonywane przez Pana należy objąć 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie prawa do opodatkowania przychodów ze świadczonych usług stawką ryczałtu w wysokości 8,5%. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwania - pismem z dnia 6 marca 2024 r. (wpływ 6 marca 2024 r.) oraz pismem z dnia 26 marca 2024 r. (wpływ 2 kwietnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych, dla której jako formę opodatkowania wybrał Pan ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jestem także czynnym podatnikiem VAT. Działalność gospodarcza została zarejestrowana 4 grudnia 2023 r.

Do prowadzonej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia wymienione w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Kody PKD prowadzonej działalności wskazane podczas dokonywania zgłoszenia wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej to:

62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki

62.03.Z Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi

62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem

Aktualnie beneficjentem usługi przez Pana świadczonej jest spółka akcyjna, która ma siedzibę na terytorium RP. Świadczenie usługi na rzecz Usługobiorcy odbywa się na podstawie zawartej z Usługobiorcą umowy cywilnoprawnej - umowy o świadczenie usług. W wyniku realizacji umowy na Usługobiorcę przenoszony jest cały rezultat wykonywanych świadczeń, za co otrzymuję wynagrodzenie w miesięcznych okresach rozliczeniowych.

Zakres świadczonych usług to:

  • analizy wymagań biznesowych związanych z wdrożeniem nowych funkcjonalności na platformie (...) ;
  • omawianie działania i sposobu wdrażania w/w funkcjonalności i standaryzacji;
  • modelowanie i projektowanie procesów wdrożeniowych w/w funkcjonalności i ich składowych;
  • wspieranie wiedzą oraz pomoc przy konfiguracji komponentów systemu (...), wsparcie techniczne przy występowaniu błędów w systemie;
  • wsparcie podczas samodzielnego przechodzenia przez funkcjonalności systemowe;
  • wsparcie przy ustawianiu automatyzacji procesów, czyli wykorzystania systemów informatycznych dla potrzeb klienta;
  • konfiguracja narzędzi monitorujących platformę (...) i infrastrukturę na której pracuje;
  • przygotowywanie i przeprowadzanie testów manualnych wdrażanych funkcjonalności, analiza wymagań funkcjonalnych, tworzenie przypadków testowych, tworzenie raportów z testów, w tym zgłaszanie błędów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu;
  • analiza wymagań i specyfikacji narzędzi, oraz dostępnych na rynku rozwiązań możliwych do wykorzystania, testowanie tych rozwiązań pod kątem ich przydatności w procesach informatycznych;
  • analiza dokumentacji technicznej, interpretacja cech i możliwości, tworzenie dokumentacji użytkownika, dokonywanie korekt.

Podkreślić jednak należy, że metody i sposoby świadczenia usługi, jak również jej rezultaty są za każdym razem uzależnione i związane z indywidualną potrzebą oraz sytuacją, w jakiej znajduje się Usługobiorca.

Aktualnie świadczone usługi nie stanowią usług:

  • związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3);
  • związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0);
  • związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) - tzn. treść i zakres tych usług nie są związane z oprogramowaniem;
  • objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2);
  • związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) - tzn. treść i zakres tych usług nie są związane z oprogramowaniem;
  • w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0);
  • związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W szczególności, w ramach aktualnie świadczonych usług, nie tworzy Pan oprogramowania oraz nie wykonuje jakichkolwiek czynności związanych z oprogramowaniem rozumianych jako projektowanie, tworzenie, testowanie i utrzymywanie kodu źródłowego oprogramowania (programów komputerowych). Efektem czynności w ramach wykonywanej usługi nie jest tworzenie oprogramowania.

Uzupełnienie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Są to usługi sklasyfikowane kodami:

  • 62.01.12 "Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych" - przy czym są to usługi niezwiązane z oprogramowaniem;
  • 62.02.30 "Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego" - przy czym są to usługi niezwiązane z oprogramowaniem.

Przedmiotem zapytania jest okres 2023 r. (rozpoczynający się od momentu założenia działalności gospodarczej tj. 4.12.2023 r.), a także okres bieżący oraz lata przyszłe, w których będę wykonywał określone czynności w e wniosku. Pierwszy dochód uzyskałem 31.12.2023 r. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zostało złożone 21.11.2023 r. wraz ze złożeniem wniosku rejestracyjnego do CEiDG.

Data rozpoczęcia wykonywania działalności to 4.12.2023 r. Limit nie został przekroczony.

Uzyskuje Pan dodatkowo dochody z tzw. najmu prywatnego mieszkania, które podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w której będzie Pan w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami.

Czynności/ zadania jakie wykonuje Pan w ramach świadczonych usług:

  • analiza wymagań biznesowych związanych z wdrożeniem nowych funkcjonalności na platformie (...);

Dla kontrahenta, który chce wdrażać nowe usługi na platformie (...), weryfikowane są możliwości funkcjonalne danego modułu, weryfikowana jest integracja i innymi modułami i funkcjonującymi usługami. Sprawdzana jest możliwość wykorzystania zakresu danego modułu w kwestii przydatności dla użytkownika (ogólny zakres pracy i ewentualne przypadki brzegowe). Oceniana jest przydatność i zasadność wdrożenia danego modułu. Oceny dokonuje się na podstawie dokumentacji technicznej (...) i uruchomionego modułu w środowisku testowym. Efektem są rekomendacje dla zespołu decyzyjnego.

  • omawianie działania i sposobu wdrażania w/w funkcjonalności i standaryzacji;

Dla poszczególnych modułów i usług (...), community (...) zapewnia różne sposoby wdrażania i szeroki wachlarz konfiguracji danej usługi. Analizowane są te sposoby w celu jak najlepszego dopasowania do istniejącej platformy. Efektem jest ocena integracji, wymaganych nakładów, sposobu wdrożenia danego modułu.

  • modelowanie i projektowanie procesów wdrożeniowych w/w funkcjonalności i ich składowych;

Prace związane z wypracowaniem jednolitego standardu wdrożenia danego komponentu dla różnych konfiguracji platformy (...). Wypracowanie formy pozwalającej na powtarzalność procesu, łatwość modyfikacji, optymalizację pracy i zasobów. Efektem jest zbiór parametrów danej usługi w celu uruchomienia spodziewanej funkcjonalności modułu względem danej platformy. Wynikiem jest plik yaml lub json używany jako wkład techniczny do wdrożenia.

  • wspieranie wiedzą oraz pomoc przy konfiguracji komponentów systemu (...), wsparcie techniczne przy występowaniu błędów w systemie;

Wsparcie dla zespołu wdrożeniowego podczas wdrożenia, zmian, czy też napotkanych problemów z daną usługą np. przy uruchamianiu na środowisku testowym, gdzie jest to nowo dokładana usługa i brakuje odpowiedniej konfiguracji. Analiza ewentualnych błędów w logach, poszukiwanie obejść, rozwiązań.

  • wsparcie podczas samodzielnego przechodzenia przez funkcjonalności systemowe;

Wsparcie dla użytkowników platformy (...) na podstawie zgłaszanych napotkanych problemów z funkcjonalnościami modułów. Szczególnie w przypadku wdrożenia nowej usługi gdzie wiąże się to większą ilością błędów użytkownika, lub niepoprawną konfiguracją systemu podczas wdrożenia.

  • wsparcie przy ustawianiu automatyzacji procesów, czyli wykorzystania systemów informatycznych dla potrzeb klienta;

Związane z punktem wyżej. Dane usługi są najczęściej sterowanie poprzez narzędzia pozwalające dostarczyć usługę/infrastrukturę poprzez pliki schematów (templaty). Prowadzone jest wsparcie w możliwościach wykorzystania i użycia danego modułu (...) w postaci takich schematów dla osiągnięcia przez klienta zamierzonego celu.

  • konfiguracja narzędzi monitorujących platformę (...) i infrastrukturę na której pracuje;

W przypadku wdrażania usług (...) wymagane jest ich monitorowanie w celu zapewniania ciągłości działania i oceny wydajności. Wraz z zespołem odpowiedzialnym za narzędzia monitorujące omawiane są wymagania, przedstawiane aspety usługi krytyczne dla jej działania. Efektem jest wypracowanie zmian konfiguracji systemów monitoringu

  • przygotowywanie i przeprowadzanie testów manualnych wdrażanych funkcjonalności, analiza wymagań funkcjonalnych, tworzenie przypadków testowych, tworzenie raportów z testów, w tym zgłaszanie błędów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu;

Jest to proces ewaluacji danej usługi wdrożonej na platformie (...). Konfiguracja na środowiskach testowych jest często manualna, zanim opracowany zostanie proces automatyzacji wdrożenia i zmian. Testy działania danego modułu są prowadzone ręcznie na podstawie przypadków użycia w celu znalezienia wszystkich możliwych nieprawidłowości i błędów usługi, lub błędnej konfiguracji.

  • analiza wymagań i specyfikacji narzędzi, oraz dostępnych na rynku rozwiązań możliwych do wykorzystania, testowanie tych rozwiązań pod kątem ich przydatności w procesach informatycznych;

W celu spełniania potrzeby biznesowej użytkownika, weryfikowane są usługi i możliwości funkcjonalne platformy (...). Jeżeli takich możliwości nie ma poszukiwane są i analizowane narzędzia dostępne w internecie. Oceniana jest możliwość ich wykorzystania i integracji w platformie (...). Kontakt z dostawcą danego narzędzia, testy na środowisku testowym.

  • analiza dokumentacji technicznej, interpretacja cech i możliwości, tworzenie dokumentacji użytkownika, dokonywanie korekt.

Dla wprowadzanych modułów utrzymywana jest wewnętrzna dokumentacja opisująca funkcjonalność, przypadki użycia, możliwe parametry konfiguracyjne. W przypadku wdrożenia zmian w danym module dokumentacja jest aktualizowana. Dokumentacja jest tworzona na podstawie własnych przypadków testowych, dokumentacji technicznej (...), z uwzględnieniem konfiguracji która dla tej platformy została wdrożona.

Jednak chciałby Pan podkreślić że nie jest to tworzenie modułów (...) (w rozumieniu pisania kodu) ani wpływanie na ich tworzenie (w rozumieniu proponowania zmian w kodzie). (...) jest otwartym systemem zarządzania infrastrukturą chmurową. Zbudowany jest z modułów i usług budowanych i dostarczanych przez szeroko rozumiane community (...) a. Każda platforma może być złożona z różnych modułów, a mnogość ich konfiguracji, metod wdrażania i utrzymywania jest olbrzymia.

Celem jest zapewnienie współpracy pomiędzy modułami, wysokiej dostępności i automatyzacji wdrożenia bez wpływu na kod tych modułów, a wyłączenie wykorzystanie możliwości konfiguracyjnych.

Wszystkie opisane w poprzednich pismach czynności są elementami kompleksowego świadczenia, za które jest płacone wynagrodzenie.

Jeżeli przyjąć na kryterium czas poświęcony na wykonywanie danych czynności to usługi, którymi się głównie Pan zajmuje to:

  • wspieranie wiedzą oraz pomoc przy konfiguracji komponentów systemu (...), wsparcie techniczne przy występowaniu błędów w systemie,
  • przygotowywanie i przeprowadzanie testów manualnych wdrażanych funkcjonalności, analiza wymagań funkcjonalnych, tworzenie przypadków testowych, tworzenie raportów z testów, w tym zgłaszanie błędów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu,
  • analiza wymagań i specyfikacji narzędzi, oraz dostępnych na rynku rozwiązań możliwych do wykorzystania, testowanie tych rozwiązań pod kątem ich przydatności w procesach informatycznych.

Według Pana dla wykonywanej dla Pana usługi kompleksowej o zakresie przedstawionym we wniosku odpowiednimi są poniższe klasyfikacje:

  • 62.01.12 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych” - przy czym są to usługi niezwiązane z oprogramowaniem,
  • 62.02.30 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego” - przy czym są to usługi niezwiązane z oprogramowaniem.

W Pana ocenie nie jest możliwe przypisanie jednego kodu PKWiU dla tak skonstruowanego zakresu zadań. Umowa z Beneficjentem określa jedną stawkę wynagrodzenia za kompleksowe świadczenie usługi bez podziału na poszczególne elementy.

Pytanie

Czy opisane w stanie faktycznym usługi podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 1 pkt 1 Ustawy o ryczałcie ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Na podstawie art. 6 oraz 7 ustawy, opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest dostępne dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą oraz dla tych, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy stawkę 12% stosuje się do przychodów ze świadczenia usług:

a)związanych z wydawaniem:

  • pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
  • pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
  • pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
  • oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

b)związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Trzeba zwrócić uwagę, iż na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy o ryczałcie ilekroć w ustawie pojawia się przedrostek "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, należy to rozumieć jako zawężenie zakresu wyrobów lub usług w stosunku do ich określenia w tym ugrupowaniu. Biorąc pod uwagę wskazane zawężenie, należy stwierdzić, iż 12%-owa stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych znajdzie zastosowanie wyłącznie do usług sklasyfikowanych pod kodem 62.01.11 oraz 62.02 PKWiU 2015 związanych z oprogramowaniem lub doradztwem w zakresie oprogramowania.

Zgodnie z przedstawionym w stanie faktycznym zakresem usług, należy stwierdzić, że stawka 12% nie znajdzie zastosowania do świadczonych przez Pana usług, ponieważ nie są one związane z wydawaniem pakietów gier komputerowych lub oprogramowania, z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego lub oprogramowania ani z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi. Pana zdaniem, zakres usług przedstawiony w stanie faktycznym należy przypisać do grupowania 62.02.30 oraz 62.01.12 PKWiU 2015.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit a) stawką 8,5% opodatkowane są przychody z działalności usługowej, w tym przychody z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Na podstawie wskazanego stanu faktycznego oraz przytoczonych przepisów, uważa Pan, że wykonywane przez Pana usługi podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych stawką 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a., ponieważ usługi wymienione w pozostałych punktach artykułu 12 ust. 1 ustawy nie obejmują zakresem usług przez Pana wykonywanych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

pozarolnicza działalność gospodarcza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

działalność usługowa - pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 i 2 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6)(uchylony).

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu - o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą zarejestrowaną od 4 grudnia 2023 r. Kod PKWiU, który dotyczy prowadzonej przez Pana działalności to 62.02.30.0 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego oraz 62.01.12.0 - usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. W ramach świadczonych usług sklasyfikowanych pod różnymi PKWiU wykonuje Pan następujące czynności, tj.:

  • analiza wymagań biznesowych związanych z wdrożeniem nowych funkcjonalności na platformie (...) ;
  • omawianie działania i sposobu wdrażania w/w funkcjonalności i standaryzacji;
  • modelowanie i projektowanie procesów wdrożeniowych w/w funkcjonalności i ich składowych;
  • wspieranie wiedzą oraz pomoc przy konfiguracji komponentów systemu (...), wsparcie techniczne przy występowaniu błędów w systemie;
  • wsparcie podczas samodzielnego przechodzenia przez funkcjonalności systemowe;
  • wsparcie przy ustawianiu automatyzacji procesów, czyli wykorzystania systemów informatycznych dla potrzeb klienta;
  • konfiguracja narzędzi monitorujących platformę (...) i infrastrukturę na której pracuje;
  • przygotowywanie i przeprowadzanie testów manualnych wdrażanych funkcjonalności, analiza wymagań funkcjonalnych, tworzenie przypadków testowych, tworzenie raportów z testów, w tym zgłaszanie błędów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu;
  • analiza wymagań i specyfikacji narzędzi, oraz dostępnych na rynku rozwiązań możliwych do wykorzystania, testowanie tych rozwiązań pod kątem ich przydatności w procesach informatycznych;
  • analiza dokumentacji technicznej, interpretacja cech i możliwości, tworzenie dokumentacji użytkownika, dokonywanie korekt.

Złożył Pan 21 listopada 2023 r. oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W stosunku do Pana działalności gospodarczej nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w 6 ust. 4 pkt 1 oraz art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Za wskazane we wniosku usługi dostaje Pan jedno wynagrodzenie. Głównym celem umowy jest świadczenie usług z zakresu:

  • wspierania wiedzą oraz pomoc przy konfiguracji komponentów systemu (...), wsparcie techniczne przy występowaniu błędów w systemie,
  • przygotowywania i przeprowadzania testów manualnych wdrażanych funkcjonalności, analiza wymagań funkcjonalnych, tworzenie przypadków testowych, tworzenie raportów z testów, w tym zgłaszanie błędów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu,
  • analiza wymagań i specyfikacji narzędzi, oraz dostępnych na rynku rozwiązań możliwych do wykorzystania, testowanie tych rozwiązań pod kątem ich przydatności w procesach informatycznych.

Należy nadmienić, że grupowanie PKWiU 62.01 obejmuje: „Usługi związane z oprogramowaniem”. W ramach tego grupowania mieści się:

1)PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”. Wyjaśnienia do PKWiU 2015 wskazują, że:

Grupowanie to obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

- projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,

- projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),

- projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,

- wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie, itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

2)PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”

Grupowanie to obejmuje:

- usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,

- usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.

Grupowanie to nie obejmuje:

- usług oferowanych w pakiecie z codziennym zarządzaniem siecią klienta, sklasyfikowanych w 62.03.12.0.

Grupowanie PKWiU 62.02 obejmuje „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”. W ramach tego grupowania mieści się:

1)PKWiU 62.02.10.0 „Usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego”. Wyjaśnienia do PKWiU 2015 wskazują, że:

Grupowanie to obejmuje:

- usługi związane z doradztwem lub opiniowaniem przez specjalistę technologii informatycznych dotyczące sprzętu komputerowego, takie jak: doradztwo w sprawach dotyczących wymagań odnośnie sprzętu komputerowego i zaopatrzenia w sprzęt komputerowy,

- usługi w zakresie dostarczania certyfikatów dotyczących sprzętu komputerowego,

- usługi łączące ocenę potrzeb związanych z systemem komputerowym, doradzanie w zakresie zakupu oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz umieszczenia nowego systemu na miejscu,

- usługi w zakresie integracji systemów komputerowych, tj. analiza aktualnego systemu komputerowego klienta, obecne i przyszłe wymagania odnośnie zakupu nowego sprzętu i oprogramowania oraz integracja nowych i starych elementów systemu w celu stworzenia nowego zintegrowanego systemu.

2)PKWiU 62.02.20.0 „Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego”. Wyjaśnienia do PKWiU 2015 wskazują, że:

Grupowanie to obejmuje:

  • usługi związane z doradztwem lub opiniowaniem przez ekspertów spraw w zakresie systemów informatycznych i oprogramowania, takie jak: - doradztwo dotyczące oprogramowania w zakresie wymagań i zaopatrzenia, - systemy zabezpieczające.

3)PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”. Wyjaśnienia do PKWiU 2015 wskazują, że:

Grupowanie to obejmuje usługi pomocy technicznej mające na celu rozwiązanie problemów klienta w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, takie jak:

  • udzielanie pomocy klientowi w uruchamianiu i usuwaniu usterek w oprogramowaniu,
  • usługi zastępowania nowszą wersją oprogramowania,
  • udzielanie pomocy klientowi w użytkowaniu i usuwaniu usterek sprzętu komputerowego, włączając testowanie podstawowego oprogramowania oraz naprawę sprzętu informatycznego,
  • udzielanie pomocy technicznej w przenoszeniu systemu komputerowego klienta na nowe miejsce,
  • udzielanie pomocy klientowi w użytkowaniu i usuwaniu usterek dla kombinacji sprzęt komputerowy i oprogramowanie,
  • udzielanie pomocy technicznej w celu rozwiązania problemów klienta związanych z użytkowaniem systemu komputerowego, tj. usługi w zakresie kontroli lub oceny działania komputera, włączając usługi w zakresie kontroli, oceny i dokumentowania serwera, sieci lub technologii dla elementów, wydajności lub bezpieczeństwa.

Grupowanie to nie obejmuje:

  • usług odzyskiwania danych, sklasyfikowanych w 62.09.20.0.

Z opisu sprawy wynika, że Pana usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU 62.02.30.0 i 61.01.12.0 są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz Beneficjenta. Wobec tego usługi wykonywane przez Pana należy objąć jedną stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wskazuję, że znajdujące się przy grupowaniu PKWiU 62.01.1 oznaczenie „ex” (PKWiU ex 62.01.1) oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować do tych przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług, które są związane z oprogramowaniem.

Wobec powyższego usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych” (PKWiU 62.01.1), które dotyczą oprogramowania.

Podkreślam, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1, wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii np. programowania czy tworzenia oprogramowania. Przy czym związek ten, może być zarówno bezpośredni, jak i pośredni.

Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.

W tym miejscu wskazuję, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie zawiera definicji oprogramowania. W tym celu - mając na względzie, że ustawa dla ustalenia właściwej stawki podatku, odsyła do właściwej klasyfikacji statystycznej - należy posłużyć się definicją Oprogramowania zawartą w zeszycie metodologicznym Głównego Urzędu Statystycznego „Zeszyt metodologiczny. Wskaźnik społeczeństwa informacyjnego. Badania wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych”. Zgodnie z zawartą tam definicją Oprogramowanie (Software) to - całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji. Oprogramowanie jest często rozumiane jako synonim terminu program komputerowy, chociaż ma nieco szersze znaczenie -obejmuje także programy wykorzystywane przez inne urządzenia. Do oprogramowania zalicza się systemy operacyjne, programy użytkowe (aplikacje), programy do tworzenia programów, programy sterujące działaniem różnych urządzeń (od telewizorów i innego sprzętu elektronicznego, kalkulatorów, przez telefony komórkowe, do podzespołów komputerowych np. nagrywarek DVD) - tzw. firmware, a także różnego rodzaju programy wykorzystywane przez urządzenia i systemy sieciowe, telekomunikacyjne, itp.

W odniesieniu do sytuacji przedstawionej we wniosku, wskazuję, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolami PKWiU: 62.01.12.0 i 62.02.30.0, jako kompleksowe (złożone) świadczenia są związane z oprogramowaniem. W ramach działalności świadczy Pan bowiem następujące usługi:

  • analiza wymagań biznesowych związanych z wdrożeniem nowych funkcjonalności na platformie (...) ;
  • omawianie działania i sposobu wdrażania w/w funkcjonalności i standaryzacji;
  • modelowanie i projektowanie procesów wdrożeniowych w/w funkcjonalności i ich składowych;
  • wspieranie wiedzą oraz pomoc przy konfiguracji komponentów systemu (...), wsparcie techniczne przy występowaniu błędów w systemie;
  • wsparcie podczas samodzielnego przechodzenia przez funkcjonalności systemowe;
  • wsparcie przy ustawianiu automatyzacji procesów, czyli wykorzystania systemów informatycznych dla potrzeb klienta;
  • konfiguracja narzędzi monitorujących platformę (...) i infrastrukturę na której pracuje;
  • przygotowywanie i przeprowadzanie testów manualnych wdrażanych funkcjonalności, analiza wymagań funkcjonalnych, tworzenie przypadków testowych, tworzenie raportów z testów, w tym zgłaszanie błędów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu;
  • analiza wymagań i specyfikacji narzędzi, oraz dostępnych na rynku rozwiązań możliwych do wykorzystania, testowanie tych rozwiązań pod kątem ich przydatności w procesach informatycznych;
  • analiza dokumentacji technicznej, interpretacja cech i możliwości, tworzenie dokumentacji użytkownika, dokonywanie korekt,

które są one niewątpliwie związane z oprogramowaniem. Czynności, które Pan wskazał, mieszczą się - w ocenie organu - w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem. Okoliczność, że świadczone przez Pana usługi nie polegają na programowaniu i kodowaniu, nie jest wystarczająca przesłanką do uznania braku związku świadczonych usług z oprogramowaniem.

Z uwagi na fakt, że Pana usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU: 62.01.12.0 i 62.02.30.0 są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz Beneficjenta, należy przyjąć, że usługi wykonywane przez Pana należy objąć 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Okoliczność, że świadczone usługi nie polegają na programowaniu, kodowaniu - w sytuacji gdy przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w przypadku PKWiU ex 62.01.1 nie zawęża czynności opodatkowanych stawką podatku w wysokości 12% wyłącznie do czynności programowania - nie może wpłynąć na treść niniejszego rozstrzygnięcia.

Wobec powyższego, Pana stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00