Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 marca 2024 r., sygn. II SA/Wr 487/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Adam Habuda Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek Asesor WSA Malwina Jaworska-Wołyniak (spr.) Protokolant: referent Wiktoria Sojka-Ratajczyk po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 marca 2024 r. sprawy ze skargi P. M. na uchwałę Rady Miejskiej w W. z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - Miasto W. I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części odnoszącej się do działek, oznaczonych w ewidencji gruntów numerem [...] i [...], objętych w planie symbolem MN/[...]; II. dalej idącą skargę oddala; III. zasądza od Gminy W. na rzecz P. M. kwotę 780 (słownie: siedemset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

P. M. (dalej: skarżący), reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na uchwałę Nr [...] Rady Miejskiej w W. z dnia [...] października 2013 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – Miasto W.

Skarżący wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały oraz zasądzenie kosztów postępowania wg norm przepisanych.

Zarzucił, że zaskarżona uchwała narusza

- art. 15 ust. 2 pkt 6) ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (na dzień podjęcia uchwały, Dz.U. z 2012, poz. 647 ze zm., dalej u.p.z.p.) oraz dodatkowo art. 31 ust. 3 Konstytucji w zw. z art. 4 Konstytucji RP i art. 4 ustawy Prawo budowlane w zw. z art. 140 k.c. i 144 k.c. - albowiem w planie miejscowym, m.in. na terenie oznaczonym jako MN/[...], w tym działce nr [...], w bezpośrednim sąsiedztwie działki stanowiącej własność skarżącego (działka nr [...] oraz działka [...] - wszystkie działki obręb W.) nie określono wskaźnika intensywności zabudowy - co rażąco narusza powołane normy, albowiem brak tego obowiązkowego elementu planu miejscowego prowadzi do dowolności zabudowy, w tym do dowolnego ustalania przez organ administracji budowlanej czy w danej sprawie występuje niska intensywność zabudowy;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00