Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-11-22

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Pora na uporządkowanie spraw budżetowych i rozwiązanie odkładanych problemów

W tym czasie wiele zadań związanych z gospodarką finansową jednostek samorządu terytorialnego wymaga weryfikacji albo przygotowania do nowych wyzwań w 2022 r. Jedne programy finansowe się kończą, inne zaczynają. Wszystko to wymaga uwagi, a urzędnicy nie zawsze wiedzą, jak w danej sytuacji postąpić. Dziś odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Nasza gmina uzyska prawdopodobnie nagrodę z tytułu wysokiego poziomu zaszczepionych mieszkańców. Na jakie cele możemy przeznaczyć te środki? Czy na dowolne, np. remonty dróg lokalnych, skoro gmina jest prawnie samodzielna?

Rzeczywiście w art. 2 ustawy o samorządzie gminnym znajduje się zapis świadczący o samodzielności gminy. Wynika z niego, że wykonuje ona zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Wyrazem tej samodzielności jest spektrum zadań przypisanych gminie w art. 7 ww. ustawy. Ustawodawca zawarł w nim zamknięty katalog tzw. zadań własnych, w tym: ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej; czy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego.

Aby jednak ocenić legalność wykorzystania środków przyznawanych gminom w związku z programem rządowym promującym wysoką wyszczepialność, niezbędne jest zapoznanie się z Regulaminem Konkursu Najbardziej Odporna Gmina ( Zawiera on m.in. zasady przyznawania nagród. Te, zgodnie z par. 4, są finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, o którym mowa w nowelizacji specustawy o COVID-19 z 31 marca 2020 r. W art. 65 ust. 1 ww. ustawy postanowiono, że: „W Banku Gospodarstwa Krajowego tworzy się Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, zwany dalej «Funduszem», w celu finansowania lub dofinansowania realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374, 567 i 568)”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00