Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-05-30

Służby dowiedzą się więcej od operatorów

Telekomy będą musiały przez rok przechowywać i udostępniać nie tylko billingi czy dane lokalizacyjne, lecz także numery IP, z których użytkownicy łączą się z internetem

Po prawie dwóch latach rząd kończy prace nad projektem prawa komunikacji elektronicznej, które zastąpi obowiązującą dziś ustawę - Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 576 ze zm.). W ubiegłym tygodniu prace nad najnowszą wersją rozpoczęła komisja prawnicza. W dokumencie znalazł się przepis, który zwiększa uprawnienia policji i służb takich jak CBA, ABW czy KAS do żądania od operatorów danych telekomunikacyjnych.

- Mimo jednoznacznego w tej kwestii orzecznictwa unijnego trybunału zamiast ograniczać retencję danych zgodnie ze wskazówkami zawartymi w wyrokach, nasz rząd planuje rozszerzyć jej zakres. Firmy telekomunikacyjne będą musiały nie tylko przechowywać przez rok billingi i dane lokalizacyjne, lecz także dane pozwalające na identyfikację użytkowników w internecie. Warto przy tym pamiętać, jak często polskie służby sięgają po te dane - mówi Piotr Dynowski, partner współkierujący praktyką prawa własności intelektualnej i TMT w kancelarii Bird & Bird.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00